Syna.1990

První část filmu odehravajicí se ve výcvikovém středisku mě velice zaujala a bavila mě. Skvělé výkony jak Vincent D’Onofrio, tak R. Lee Ermey a k tomu to bylo celé výborně natočené. Kdyby film skončil na záchodcích na konci první části, rozhodoval bych se mezi 4-5* Druhá část mi přišla jako naprosto průměrný snímek, celou dobu jsem čekal co z toho vypadne a ono v podstatě nic, ale když to vezmu kolem a kolem, tak ty 4* tam dám.. ()

mrclTV

Tento film silne zapôsobí, drsný výcvik mariňákov približujúci sa tortúre a vymývaniu mozgov je len časť tohto silne atmosférického zážitku s jasným odkazom - vojna je peklo a ta v "Name" úplne peklo. Vynikajúca práca s kamerou pri bojových scénach, samotné bojové scény, exteriéry a hudba sú dokonalé (titulkový Stoni ma zaklincovali, moja najobľúbenejšia pesnička spolu s Gimme Shelter). Tento film je extrémnejší ako Mechanický pomaranč, zatiaľ čo pomaranč ukazoval vymyslenú budúcnosť, Full Metal Jacket ukazuje, čo sa dialo ľudom v stále nie veľmi dávnej minulosti (jasné, nie je to historický presný dokument, navyše podľa knihy, ale odpáli vám dekel až do Saigonu) PS: Jedno výraznejšie negatívum som našiel, preložiť originálny názov filmu je takmer nemožné (Celoplašťová strela? To by bol čo za hlúpy názov filmu?) ()

johnsnow

Skvelý film. Rátal som stým, že Kubrick to až tak neodpáli v akcii ale pôjde skôr po tej dramticky-psychologickej ceste a to som aj dostal. Chválim krutého generála i skvelého Donofria ktorý síce má málo priestoru ale zaujal ma, navyše ho veľmi nemusím, o to je to plus. No a tie pasáže vo Vietnamu sú viac psychické a deštrukčné ale akcie málo a okrem dvoch scén tam ani poriadne Vietkongov nevidno. Ale za 4* to bude a plusom je skvelá hudba. ()

RafaKrakal

Kubrickova genialita v plné nahotě. Full metal jacket je jeden z nejlepších válečných film, který Vás silou své přesvědčivosti a uvěřitelnosti doslova pohltí. 90% ()

Klat

Tohle výtečné Kubrickovo dílo o vietnamské válce, kde se z člověka stává cvičený zabiják, vás přenese z výcvikového tábora, kde nováčky tyranizuje seržant Hartman (R.Lee Ermey), až do města Hue, kde probíhají hrůzné boje. Je to nelítostný dramatický příběh, okořeněný peprným humorem. Jeden z nejlepších filmů tohoto žánru. ()

HEED

To prostředí a ty lokace, zbořená města. To je parádní, parádně nasnímané. Ani se mi nechce věřit, že ta první polovina, čištění mozků, že to takhle v dobách Vietnamu rekrutovali nováčky. Na druhou stranu, kdo z nás by byl takový sebemrskač a prošel by tím. Druhá polovina filmu byla již více akční a válečná. I tak ale mladí a nezkušení vojáci po většinu filmu střílí do prázdna a na slepo. Až na konec, tam k žádnému většímu kontaktu nedošlo protistran nedošlo. Takový Vojín Ryan tohle měl zmáknuté mnohem lépe. Kubrickova verze války ve Vietnamu mi fakt nesedla. Je to zkrátka nuda bez napětí se spoustou keců. ()

adamix

Kubrickova humorná spoveď o vietnamskej vojne z rôznych perspektív - výcvikového strediska námornej pechoty, real life dokumentu priamo z bojového poľa či v dueli vietnamské dievča vs. americká pechota na guľkami prestrieľanej ulici. Nesmie chýbať ani popkultúrny soundtrack či vážna nôta v podaní smutného psychického úpadku vojaka Pylea. Stanley bol pán režisér, i keď v tomto prípade čistú dokonalosť nedosiahol. U mňa 4* a 80%. ()

AgnesDee

Jeden z nejlepších válečných filmů, jaký jsem kdy viděla. Vynikající režie, skvěle zpracovaná psychologie charakterů a jejich rozklad kvůli tlaku okolí. A nezapomeňme taky na kritiku válečného konfliktu prostřednictvím rozhovorů s vojáky - tento způsob byl opravdu originální. ()

LdaVinci

Výborná práce s kamerou a nádherný vizuál. To se ale dá i očekávat, podle toho, co tak nějak vím o Kubrickovi. Jinak jo, je to moc fajn film, ale ne takovej, aby mě odpálil. ()

Blazkowicz

Jeden z mála filmů, u kterého si přesně vybavuju, jak jsem to kdysi zhodnotil. Poprvé to bylo čtyři roky zpátky a dneska to napíšu úplně stejně. První půlka vynikající, dal bych i pět hvězd. Druhá půlka je strašná, dal bych jednu. Výsledek vyjde na průměrné tři hvězdičky. Druhá půlka je špatná z mnoha důvodů. Spousta kecání o ničem a málo akce (navíc špatné). Na to, že se točilo v Anglii, tak prostředí slušné i když ta opakující se zničená továrna a halabala zapichnuté palmy působí divně. Otřesné je ale chování vojáků. Voják vykoukne, sotva jde vidět a dělá jak kdyby ho přes ten beton zasáhly všechny kulky. Aby šel voják sám doprostřed toho areálu a ještě se nedržel u zdi je pěkná kravina. Logicky by počkal na ostatní na začátku, jak to potom udělal ten s tím kulometem. Hřebíčkem do rakve byla úplně neviditelná a malinkatá, pardon, obří díra ve stěně, které si nikdo nevšiml a ještě se borec s rádiem postaví přímo do ní. Jo, to by určitě udělal. Prostě psychologie mu nafilmovat šla, boj ani omylem. 3* ()

hrumsrt

Moje čtvrté setkání s legendárním režisérem Stanley Kubrickem... A jak je pro tolik lidí právě tenhle snímek tím Kubrickovým vrcholem tvorby, tak mě se to tolik nepodařilo nasát a jeho nejlepšími kousky i nadále hrdě zůstává kultovní hororovinka Osvícení a snad až filosoficky přesahující Mechanický pomeranč. Cením Kubricka, že se rozhodl podívat na válečný žánr a podal si ho po svém.. Jenže už jen s samotnou myšlenkou dělat válečné filmy tímhle způsobem mám problém. I když válečné filmy nevyhledávám, tak mám k veškerým historickým událostem tohoto typu respekt a je mi tolik ouzko, když přemýšlím, jak poznamenaná tahle generace musela být.. První půlhodinka ve stylu tréninku a seznamování se s postavami je neskutečně ikonická a veškerý ty parodizace válečných výcviků, spolu s použitím těch pochodovým pokřiků, dělají tenhle film alespoň něčím.. Nepříjemný seržant Hartmann, který dává mladým chlapcům, kteří jsou donuceni bojovat za svoji vlast kdesi v indočíně, téměř každou chvíli ve výcviku hrozně sežrat.. A celý snímek se po celou první půlhodinu soustředí na to, vykreslit hodně ošklivýho Vincenta D'Onofria jako hlavního protagonistu... Až se prostě najednou Kubrick rozhodne přitlačit na pilu a v repetetivním výcviku udělá razantní řez, což je jasně vrcholem celého filmu.. Takže když se trošku přichází změna časoprostoru snímku, už pro mě není téměř možný se onomu dějovému řezu přiblížit. Druhá část, která probíhá už teda ve Vietnamu je ta vrcholná filmařina, která funguje jak poctivým válečným dusnem, tak neuvěřitelně živelnou kamerou..  Jenže všechno, co představí.. Jak pacifisticky vlastně k válce přistupuje, jak pro mě možná i znevažuje všechny, co ve Vietnamu jsou.. Vím, odvážný názor a nepříliš soucitný názor, ale nějak nejsem vnitřně schopen se od války odpoutat a přebrat si ji tou Kubrickovou optikou... Ani mě to nemrzí, nelíbí se mi to a to z úplně jiných důvodů než válečné filmy obecně. Jsem si až moc konzervativní, nebo jen válka ve Vietnamu pro mě není prdel.. 60% ()

mllokovec

prvních 40 minut filmu je skvost 10/10 je to temný, surealistický , napínavý , rozklad osoby a charakteru. Po 40 minutách jde film s kvalitou o něco dolů ve zbytku vidíme to co jsme ve filmech které se týkají válce ve vietnamu už viděli mockrát ale i tak se jedná celkově o velmi dobrý a napínavý film 75% ()

johnny01

Dost síla. Po drsném výcviku na základně následují velmi realistické záběry z bojiště. Přesto, že tam nevidím nějaký přesah, závěr je hodně silný. ()

Johny_MH

Film, který je z těch, na které nezapomenete. Obzvlášť scény výcviku se vám nesmazatelně vryjí pod kůži. A budete rádi, že v tom pekle opravdu nejste. Ale jistí si moc nebudete.. ()

Flix

Opravdu nezapomenutelný začátek a průběh výcviku vojáků v táboře - když Kubrick zobrazuje nekompromisnost velitele výcviku, který však vojáky tímto postupným psychickým nátlakem připravuje na pravé válečné peklo. Postupná přeměna šikanovaného vojína na člověka plného vzteku a pomsty je skvěle zahrána Vincentem D'Onofriem. Z tohoto pohledu se krutost války projevuje ještě předtím než vypukne. Kubrick chtěl pojmout válku jako celek, ale rozdělením na dvě poloviny film tímto utrpěl. Ze scén na bojištích jde rozpoznat, že jsou celkem amatérsky natočené. Konec je ovšem výborný, kde opět Kubrick udělil nějakou tu lekci o lidské psychice. Celý film je komplexním skeptickým pohledem na válku. Režisér zde dokazuje, že uměl natočit skvělý film ze všch žánrových oblastí... ()

SirGawain

SOuhlasím s tím, že první polovina filmu je lepší, ale pro mě je dokonalá i ta druhá...Sakra, teď si vlastně uvědomuju, že to je asi třetí film, ke kterému píšu, že to je nejlepší válečný film. Ale napsat to musim :-) ()

Napoleon-B

Exkluzivní dílo... Jak už bylo řečeno, ve druhé půlce to sice trochu skřípe, ale to je standartní problém když nasadíte laťku ku*evsky vysoko hned od začátku. A v celkovém pohledu na tento film mi to vůbec nevadilo... ()

Baudelaire

Asi mě ukamenujete, ale jde o velmi nudný film, který je zajímavý hlavně svým trochu alternativním pojetím a rozdělením napůl. V podstatě mě trochu bavil jen konec se sniperem. Navíc mi vadila značná nerealističnost, kterou zvlášť u válečných filmů vyžaduju. Kubrick tedy opět natočil něco charakteristického, něco odlišného od zbytku, ale vůbec mě to nebavilo. Prostě nic. Místo 2 hodin tohoto filmu by stačilo říct: "Válka je absurdní a odlidštěná." Mělo by to na mě asi stejný účinek. ()

Chladek

Kde kdo si může říct, že rok po tom, co vznikla veleúspěšná Četa začnou všichni točit taky filmy z Vietnamu, protože se to lidem líbí. Já si to o olověné vestě myslel taky. Myslel jsem si, že žádný jiný film než Četa mi nemůže přinést reálný pohled na tehdejší situaci. Ale Stanley Kubrick nekopíroval Oliverta Stonea, jak jsem čekal, ale ukázal nám Vietnam z jiného úhlu pohledu, než Stone. Dokonce ze dvou pohledů (výcvikový tábor, Vietnam), ale i ten ve Vietnamu byl jiný. Neprovázel nás džunglí, ale kolem polorozpadlých budov rozpadlého města. Skvělá hudba a některé skvělé výkony dělají z tohohle filmu to co je. M-I-C-K-E-Y MOUSE!!!! Skvost! ()