Pro hrst dolarů

Za hrst dolarů

• Itálie

Per un pugno di dollari

• Španělsko

Por un puñado de dólares

• Západní Německo

Für eine Handvoll Dollar

Za hrsť dolárov

Pre hrsť dolárov

A Fistful of Dollars

Western

Itálie / Španělsko / Západní Německo, 1964, 99 min

Rozjezd.... Ale jaký! Když si Monco kove plát pod pončo a učí se zmrzačenýma rukama znovu střílet, běhá mi mráz po zádech - a mohou za to všichni tři pánové Eastwood, Leone a Morricone. Dík, chlapi. Závěrečný duel, který je v jedné chvíli úžasně nasnímaný jako souboj bot, to muselo být ve své době takové "něco", že všem režisérům westernů stoprocentně lezly oči z důlků. Dobře jim tak. Alespoň měli šanci připravit se na to, co přijde za pár let.(18.9.2007)

Pro mě je to sice nejslabší film z dolarové trilogie, ale pořád je velmi dobrý a hlavně mě utvrdil v dojmu, že Clint Eastwood neměl nikdy hrát nic jiného, než drsného osamělého pistolníka.(2.6.2007)

• NinadeL

Dodnes mě sice bolí uši z přepáleného zvuku ve 429, ale když opět dorazila Jindra, rozsekla to svým butch přístupem a bylo zase dobře.(27.2.2009)

Pro mně geniální klasika. Eastwood, Leone, Morricone. To byla parta!(23.12.2005)

Scénář: Víctor Andrés Catena, Jaime Comas Gil, Sergio Leone .. Několik lidí se mi snažilo namluvit, že existuje ještě lepší western než pro mě absolutní klenot žánru a kinematografie zároveň Once Upon a Time in the West. A tím že prý je vrchol „dolarové trilogie“ The Good, the Bad and the Ugly. Abych se nepřel neoprávněně, celou zmíněnou dolarovou trilogii jsem si sehnal a udělal si nějakých 390 minut času, abych došel k závěru, že král westernu je jen jeden a navíc ho znám už dávno! Ano, i přesto, že snímkům Pro pár dolarů, Pro pár dolarů navíc, Hodný, zlý a ošklivý nechybí mnoho k filmové dokonalosti, nemohu jim v žádném případě dát vyšší hodnocení než 80-90%. Sergio Leone sice i zde parádně režíruje, dokáže natahovat scény (zejména ty finální) tak poutavě, drásavě a za doprovodu Morriconeho hudby jsou skutečně excelentní .. přesto je celkový dojem z filmů slabší než u již zmíněného božského Tenkrát na Západě. 80%.(24.8.2005)

• - FIlm byl v Itálii natočen v roce 1964, uvedení v USA se však dočkal až v roce 1967. (džanik)

• - Film se měl původně jmenovat "The Magnificent Stranger" (česky asi "Statečný cizinec"). Název byl změněn jen pár dnů před premiérou. (džanik)

• - Jediný ze sólových režisérských projektů Sergia Leoneho, který nepřesahuje stopáž 120 minut. (sud)