Pro hrst dolarů

Za hrst dolarů

• Itálie

Per un pugno di dollari

• Španělsko

Por un puñado de dólares

• Západní Německo

Für eine Handvoll Dollar

Za hrsť dolárov

Pre hrsť dolárov

A Fistful of Dollars

Western

Itálie / Španělsko / Západní Německo, 1964, 99 min

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Vynikající italská Leoneho režie s krásnými Morriconeho mexickými hudebními motivy uvedla mezi herecké hvězdy amerického drsňáka Clinta Eastwooda ve westernovém remaku o tři roky staršího japonského Kurosawova samurajského snímku Yojimbo. Po Toshirô Mifunovi (a před Bruce Willisem v pozdějším "gangsterském" remaku Yojimba - Poslední zůstává) přichází i Clint Eastwood do městečka ovládaného dvěma bandami a hraje to za peníze a později kvůli krásné dívce na obě strany. Zde se zrodily základy pro nejlepší Leoneho a tím i světové westerny, zde se zrodil první kvalitní spaghetti western. Trailer: http://www.sms.cz/film/pro_hrst_dolaru_pro_par_dolaru/ukazka(2.1.2010)

„Vy nemilujete mier?“ – „Viete, je ťažké milovať niečo, čo nepoznáte...“ Pravdupovediac, nepatrím k divákom, ktorí tento špagety western pokladajú za kult, klasiku, legendu, či pilier žánru. Vlastne ma miestami nudí. 80% dávam predovšetkým kvôli dobrej prašnej atmosfére zaspatého pohraničného mestečka, klasickej hudbe Ennioa Morriconeho a charizmatickému drsnému Clintovi Eastwoodovi, ktorý spoľahlivo ťahá film od začiatku po koniec a umožňuje nám pozabudnúť na priemerný scenár. Dvojka ma ale bavila viac. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/154805/Pre-hrst-dolarov-80.html(7.8.2005)

• NinadeL

Dodnes mě sice bolí uši z přepáleného zvuku ve 429, ale když opět dorazila Jindra, rozsekla to svým butch přístupem a bylo zase dobře.(27.2.2009)

Když hrajete na dvě strany, je nezbytné stát na hraně. Menší bratříček Tenkrát na Západě a Hodný, zlý a ošklivý se Kurosawově předloze přinejmenším vyrovná. Mifune je sice o něco charismatičtější než Clint, ovšem druhé straně přináší body těžké váhy Leone/Morricone a více mazácký závěr. Znáte sebevědomější pistolnickou hlášku než: „Připrav tři rakve.“?. To trumfne snad jen Harmonika a jeho: „You brought two too many.“(29.8.2008)

Po třetím, pak druhém díle této trilogie, jsem se konečně dopracoval k prvnímu:-). Možná jsem byl trochu namlsaný, a proto se mi zdál tento film trošičku slabší. I přsto zůstává naprosto vynikajícím westernem. Eastwood je prostě třída. Leone pochopitelně taky.(30.3.2008)