Pro hrst dolarů

Za hrst dolarů

• Itálie

Per un pugno di dollari

• Španělsko

Por un puñado de dólares

• Západní Německo

Für eine Handvoll Dollar

Za hrsť dolárov

Pre hrsť dolárov

A Fistful of Dollars

Western

Itálie / Španělsko / Západní Německo, 1964, 99 min

Premiéra jako hrom. Na plátna kin tímto westernem vtrhli Segrio Leone, Clint Eastwood a Ennio Morricone. Tento díl přestože byl následně překonán rozhodně nemůže zůstat stranou. Právě tady se totiž zrodil nekompromisní pohled Clinta.(21.6.2007)

Prachsprostě lákavá překopávka Kurosawy, která začala žít vlastním životem a stala se klasickou svého žánru. Kdo za to může? Clint? Ennio? Sám Sergio? Všichni a nikdo, cabrones!(5.1.2008)

výbornej film, který je jeden z prvních westernů, kde z kladného hrdiny udělají málomluvného tvrďáka s rychlou muškou a tvrdýmí pěstmi a tím nastolili trend, který přetrvává až do dnes. Je sice první, ale to neznamená, že je nejlepší, na muj vkus je tam malo přestřelek s Clintem Eastwoodem a má to troch slabší děj, ale jinak se to určitě řadí mezi top 10 nejleších westernů(23.3.2005)

Vyprahlá prérie všude kolem, ženy, které se mladé stávaly vdovami, hrobník, který v ďábelském tempu stlouká rakve a pravidla, která vlastně ani pravidly nebyla. Tak by se dalo ve stručnosti charakterizovat pohraniční městečko v Novém Mexiku. Nehostinné místo, u jehož opuštěné studny se objeví bezejmenný pistolník, se brzy opět rozezní salvami z pušek a pistolí. Jenže tenhle pistolník není tak úplně hloupý a zatímco se jeho vinou likvidují dva zločinecké klany, on si slušně mastí kapsu. Když v roce 1964 angažoval režisér Sergio Leone vcelku neznámého amerického herce a totálně překopal klasický americký žánr, netušil, co tím rozpoutá. V italsko-španělských reáliích se tak zrodila klasika, citovaná nejedním filmovým slovníkem. Divoký západ je tu totiž představený v celé své krutosti, podřízený honbě za penězi a dokonale se rozcházející s dříve neochvějnými pravidly.. Leone, Morricone a Eastwood – trojice k pohledání..(31.8.2010)

Remake Kurosawova Yojimba? Proč ne? Leone to zvládl rychleji a lépe. U Kurosawy jsem se místy výrazně nudil, tady ne. A dokonce jsem měl stále ponětí o tom, co se děje, kdo je kdo a proč to a to dělá zrovna teď, což se mi u Yojimba nepodařilo. Možná jsem trouba nebo to prostě opravdu Leone natočil líp.(13.4.2006)