Eliška s malou dcerkou se po mnoha letech vrací do rodné vesnice svého muže, aby se zde pokusila o nový začátek. Kromě vlídného přijetí sousedů ji tu však čeká i setkání s místní podivínkou, ženou, která ve své pomatené mysli vleče tíhu vlastního dávného neštěstí. Kolem Elišky, vystavené traumatům z osamělosti a postupně vysilované boji s nekonečnými úředními stereotypy, se postupně začínají spřádat sítě prokletí. Podaří se Elišce zachránit sebe i dceru před mysteriózním zlem dřív, než ji zcela ovládne stín Polednice a nebo vlastní šílenství? (Falcon)

Scraffy

Konečne sa aj u nás začína robiť niečo také, ako toto! Pritom v zahraničí to už dlho letí. Polednica je vcelku zaujímavá skôr dráma, ako horor. Má to veľmi hustú a v podstate dobrú atmosféru. Avšak je to akosi suché a netlačí to na správnych miestach. Vlastne bez Anne Geislerovej by to ani zďaleka nebolo tak dobré, aké to je. Ona to všetko vyťahuje vyššie. Keby sa toho chytil skúsenejší režisér, tak to mohlo dopadnúť lepšie. ()

Marator

Film má dobrou kameru, ale jinak nic. Nejvíc mě zklamala Aňa Geislerová. Vůbec jsem jí to nevěřil. A co mne nebetyčně otravovalo byl ulísný, nadržený soused v podání Jiřího Štrébla. ()

Caliboss

Méně hnidopišství vůči mladému a nesporně talentovanému kolektivu tvůrců a více radosti z netypického žánrového počinu vzniklého v české kotlině! Na naše poměry vysoce nadprůměrné audiovizuální zpracování, s vhodně dávkovaným napětím. Možná přespříliš zjevnou symboliku jsem si v tomto případě spíše užíval (jinak bych to ani v díle inspirovaném baladou nečekal). Nechápajíce kroutím hlavou směrem ke škarohlídům, kteří Polednici vytýkají málo společného s původní předlouhou... co jste čekali? Lavici, husárka, kohouta i vůz letící do kouta? Je zde matka s dítětem, otcova nepřítomnost, eskalace vztahu mezi matkou a dítětem, mystika. Akorát ten konec je moc růžový, ale dcera přece od začátku tvrdí, že měsíc zachrání situaci ;-) Proč matka, vystavená extrémnímu emočnímu zážitku, nemohla zažít vnitřní přerod? Lidé, kteří přečkají významnou zkoušku osudu, často dojdou změn (v tu chvíli). A ta hudba! ()

Sarcasmgirl

Už hodnou chvíli dumám, nad hodnocením tohoto filmu a jednoznačně sem došla k závěru, že je to buď odpad, nebo solidní snímek. A jelikož to dumání neustává, tak musím dát 4*. Jelikož většinou když vylezu z kino sálu, tak za chvíli nevím, co mám na ten film říct a nechám to být, ale tohle je jiná liga. Polednice je dost žánrově rozhádaná, jelikož nevíte, jestli koukáte na buranskou komedii, horror, nebo ridinné dráma. Všechno se to tak zvláště střídá, přelívá z jedné strany na druhou. Smějete se, pak nadskočíte a pak se smějete dál. Geislerovou mám ráda, chvíli sem si myslela, že ten film snesu jen kvůli ní, ale pak jsem přišla na to, že právě ona to mohla posunout o kousek výš. Závěr je v celku vydařený, ikdyž prozíravý divák ho čeká už nějakou chvíli před koncem. O to víc zamrzí, že když dojde ke gradaci příběhu, autor nám nedá konec, ale nechá naše myšlenky viset ve vduchu bez verdiktu. ()

Dlo'h-osh

Za poslední léta jeden z nejpovedenějších českých filmů. Zvláště řemeslné zpracování a herecké výkony jsou vynikající a na české poměry má Polednice i slušnou hororovou atmosféru. Bohužel je film ve své druhé polovině dost uspěchaný, jako by se tvůrci za každou cenu snažili stihnout ho ukončit za 90 minut, některé scény a příběhy tak působí nedodělaně, jinak by to bylo i na 5 hvězdiček. ()

lucka603

Tento příběh je poměrně jednoduchý, ale vcelku zajímavý. Mladá vdova odjíždí s malou dcerou na venkov, do rodiště svého zemřelého manžela, aby našla klid a rovnováhu (v domě, do kterého se nastěhuje, bych nebydlela ani za zlatou cihlu). Vesnička, kde obě bydlí, je malá, plná komických postav (česká klasika – i když faktem je, že některé scény opravdu vtipné jsou). Herecké výkony jsou přesvědčivé a atmosféra je chvílemi skutečně mrazivá, i když se děj odehrává v tropických letních dnech. Přesto jde o film, který zůstal tak nějak nedokončen. Nejde ani tak o horor, jako spíš o pokus o psychologické drama s hororovými prvky (hororovými prvky rozuměj lekačky, které jsou možná pro mnohé předvídatelné, nicméně minimálně dvakrát zaskočí divákovi popcorn úlekem v krku). Příběh je poměrně dobře gradovaný, ale bohužel veškerý dojem přijde vniveč kvůli konci, který je vyloženě nepovedený, nicneříkající. Češi prostě neumějí točit horory. Tvrzení, které zůstává pravdivé i po natočení Polednice. Jako psychologický film průměr. ()

G3orgig

Nemám rád lekačky, takže jsem na tento film šel s lehkou nevolí a také jsem si párkrát lehce káknul do kalhot. Nicméně pokud pominu tenhle čistě subjektivní problém, tak můžu Polednici označit za povedený film. Nejvíce si vážím toho, že se snad poprvé povedlo v ČR natočit opravdový horor, který není směšný a rovněž oceňuji i pár vtipných scén. Na druhou stranu si myslím, že příběh některých postav mohl jít trochu více do hloubky a příliš se mi nelíbil ani konec. ()

HEED

Dívat se jak hrabe hlavní hrdince Geislerové, jak odstrašujícím případem vychovává děcko. Přitom by stačilo, kdyby se nechala přefiknout tamním rolníkem. Je to za tři, hororová atmosféra tam celkem byla. Na český film celkem nadprůměr. ()

stone

Je to film, který přináší směs několika pocitů. Bohužel vizuální a hudební stránka přesahuje svou úrovní to, co by mělo být primární, děj a zápletku. Příběh je velmi chabý a na některých místech je přímo zřetelná bezradnost scénáristy. Vypomáhat si stokrát omletým klišé nemůže nikoho oslnit. Pointa téměř neexistuje. Ale mezi slepými je jednooký králem. Takže v té hrůze co se u nás točí si zaslouží jednu hvězdu navíc. ()

Pitryx

První půlhodinu jsem překonal lehce, neb jsem byl stále pln očekávání, co a jak bude. Druhou jsem se již silně nudil, a ve třetí mi bylo naprosto šumafuk, jak ty dvě krůty dopadnou. Pořád čekám na dobu, kdy si autoři uvědomí, že „lekačku“ nemohou dát po čtyřiceti minutách, když už divák sladce dříme a osud protagonistů je mu zcela lhostejný. Herci sice zahráli dobře, což o to, ale ten scénáristický paskvil jim nešel dát dohromady. Netuším, proč do toho všeho autor ještě „zamontoval“ zatmění slunce. Co tím chtěl říci? Ostatně jsem toho ve filmu asi nepochopil více. Holt nejsem inteligentní divák no. Hudba sice ke snímku „sedla“, ale mi se moc nelíbila, byla na mne místy až moc „komorní“. Snímek bych za horor snad ani nepovažoval. Autoři do toho pana Erbena vůbec neměli míchat. Ten se, chudák, musí otáčet v hrobě, co z tak vynikající poezie vyrobili za blbost. Nuže celkové hodnocení je u mne dosti nízko. Vlastně beru jako plus jen to, že je zde znát profi práce, a že si snímek to nejnižší podle mne nezaslouží. A také něco málo sám sobě, že jsem to vydržel a nejel rychloposuvem . A to jsem ještě skutečně dlouho přemýšlel, že nedám ani bodík, za urážku páně Erbenovy předlohy. ()

Falstad

Film jako celek neni zase takový průser, skvělá hudba, zajímavá atmosféra, působivá práce kamery ... Problém je v nedomyšleném přiběhu, amaterském scénáři a nedostatečném dětském talentu - pokud chcete stavět příběh na vztahu matky a dcery, hold je nutné sehnat děstskou herečku, která to bude umět opravdu zahrát bez toho aby byl prkenná, bohužel Aně nestačí ani z poloviny. Z Lipowské hold žádná Dakota nebude a čeká ji kariéra max ve splaškových seriálech tv. Hovna a ostatních. ()

lucky.loo

Tak jsem po delší době shlédl něco z našich luhů a hájů nebo v tomto případě spíše polí a chalup. Určité napětí to snad mělo i když polednice na mne ve scéně v koupelně působila jako by jí vytáhli zaprášenou ze skladů v ateliérech z před třiceti let. Nicméně přimhouříme nad triky oči, protože nemáme finance na drahé hollywoodské technologie. Co ale nemáme v "hardwaru" mohlo by se dohnat jinde? Asi bych chtěl moc, ale Aňa na mne působila, že po většinu filmů produkovala úsporné herectví. Samozřejmě přehrávat asi také nemá smysl, ale hrát tak, že to herci/čce nevěříte bohužel také ne. No co už, další kousek ze kterého zbyde pouze vzpomínka na mé rozčarování po zjištění, že starostu nehraje umě namaskovaný Jirka Lábus, ale ve filmových rolích méně známý přesto však kultivovaný Zdeněk Mucha. ()

dzberry

Hloupoučké dialogy šustí papírem a studentskou naivitou. Odhadnutelný předek, vnitřnosti i zadek. Nulové napětí. Velmi slušná kamera. Mizerná pointa. Místy se herecky potácející potící Aňa. Dvě, tři slušně rozehrané postavy, které se sotva stačily rozehřát a už bylo poledne... Skvělý trailer. Velká snaha udělat dobrej biják, která nevyšla, protože prostě, woe, bez pořádného scénáře, který udrží děj(???) pohromadě, to prostě nejde... Toť v kostce zhruba vše. U lavice dítě stálo, z plná hrndlá křičelo: „Nikdy více Polednice ve filmové hatmatilce!!!“ ()

unique

Slunce, seno, psychovdova? Vizuál i hudba fajn, herci klasický novodobý český průměr, scénář o ničem, z tohoto příběhu šlo vykřesat mnohem víc. ()

Maniax

Obecně mám problém s dětskými herci. Někdy neoprávněně (StrangerThings), jindy oprávněně (všechno ostatní). Polednice je horor asi jen ve dvou scénách, a i tam je to čajíček. Mnohem víc je to (rádoby) psychologický drama o ovdovělé matce a její dceři, která "to" ještě neví. Zasazení na venkovskou samotu je super, stejně jako nápad situovat dost scén za dne v šíleným vedru, bylo to rozhodně osvěžující. Samotnej příběh je předvídatelnej asi po patnácti minutách, což mu dost ubírá na napínavosti a přišlo mi, že se Anna změnila ze stoicky klidné osoby na totální meshuggah během jednoho dne. Nicméně atmosféra je docela slušná, Anna hraje chvílema skvěle, chvílema jak ochotnice a překvapily mě výkony herců vedlejších postav, to nebylo zas tak úplně špatný. Jak s nelibostí říkám - na český poměry docela dobrý, s důrazem na to "zas tak". 55% ()

Gamekeeper77

Film má celkem napínavou formu s místy skoro až hororovými scénami, že mi běhal mráz po zádech, takže to se docela povedlo. Příběhově už to zas až taková hitparáda není. Jinak tomu ale nemám co vytknout, takže i když mě polednice nijak zvlášť nenadchla, ztráta času to rozhodně nebyla. 60%. ()

peeteno78 odpad!

Film mi přijde absolutně nezajímavý, nudil jsem se od začátku až do konce. A navíc protivná A. Geislerová mě doslova odrazovala od sledování. Bez ní možná za jednu či dvě hvězdy... ()

hrumsrt

U lavice dítě stálo, z plna hrdla křičelo... Nejslavnější baladická báseň ze Erbenovy sbírky skladeb, kterou se navíc řada z nás musela učiti za svých povinných let i nazpaměť. Když jsem pak zjistil, že si ji pár českých filmových tvůrců vzalo za materiál ke stvoření hororu v české kotlině, byl jsem nadšený a plní očekávání. Jenže samotné filmové zhmotnění mě nakonec vůbec neuspokojilo... Vždyť ten příběh je daný, přijde divná osoba a vezme si tvoje dítě atd. Ale dost rychle jsem uviděl, že v téhle podobě se legendárních 12 Erbenových slok nemění v zapamatovatelný český horor.. Přitom třeba atmosféricky odvedla česká parta dobrou práci, kterou táhne především ohlušující stahující zvuk. Jenže to klíčové se úplně nepovedlo a způsob jakým roubují Eliščiny strachy do sbírky, vydané v polovině 19. století, není vůbec poutavý.. Polednice sice chápe, že tou hrůzou nikdy nebyla ona figurka, ale jednání matky, jejíž paranoidní přeměnu Aňa Geislerová dává obstojně, jenže stejně pak naráží na to, že už není co vyprávět. A na to film dojíždí nejvíc, v téhle podobě si to ani tu standardní 90ti-minutovku neobhájí.. Nesmírně těžký úkol tahle adaptace, kterou pořád nejlépe zvládla Brabcova povídková Kytice, ale tohle má nějaký režijní nápad, který se nezalekl, ani před tím, jak moc nemainstreamově to působí.. Takže, kdo se šel pokochat a hrdě prohlásit "to mě ve škole učili, vím jak to dopadne..", dost rychle pochopí, že tady ho upečou.. 50% ()

Mrs.SMEGhead

První hvězda pro Aňu a druhá za zvuk a kameru. Trailer k filmu mě nalákal do kina, bohužel ale asi nastavil laťku mého očekávání příliš vysoko. Spád děje - neskutečně uloudaný, nedotažený, s polednicí spjatý jen bijícími zvony a větou "Dej sem dítě". Obavám se, že se pan Erben obrací v hrobě... ()

Polednice vchází do dveří

Polednice vchází do dveří

10.08.2015

V červenci řadu lidí potěšil český horor Nenasytná Tiffany a už tu máme další nadějnou domácí žánrovku. Tentokrát nás vyděsí Polednice, film debutujícího režiséra Jiřího Sádka, který se inspiroval… (více)