Zlo s lidskou tváří

• USA Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile (více)

belinko

Snaha tvorcov vykresliť Tedov osobný život v dobe jeho procesu mi v tomto filme prišla trochu pritiahnutá za vlasy. Kto videl dokumenty o Tedovi, sledoval jeho správanie a pozná prípady z ktorých ho usvedčili, pozná skutočnosti jeho priznania v deň pred popravou, aby sa zachránil, i zverstvá, ktoré vykonal, ten vie, že Ted nebol normálny. Z tohto dôvodu mi to poňatie jeho ľudskej stránky moc nesedelo, ani snaha tvorcov o akúsi “love story”. Ted bol proste vrah a pokúsiť sa nazrieť do súkromia vraha hranou formou, ak jeho osobný život bol nudný (a pre film sú mnohé udalosti dokreslené, či úplne vymyslené) nemôže fungovať. Ale tá podoba zo Zacom pri rozhovore pred útekom bola neskutočná. ()

Kozlowski8

Zvláštní pojetí životního příběhu jedné z největších lidských zrůd za poslední století. Vůbec mi nevadí, že ve filmu nevidíme Bundyho v "akci", ale jeho sladký, milý výraz a vtipný verbální projev, kterými dokázal oslnit své okolí i širokou veřejnost, mohli tvůrci (scénárista) proložit i těmi skutečnými (nehranými) pohnutkami a projevy jeho zvrácené duše a tím ho uvést do správného světla, kdy nebude vnímán jako správný sympaťák, ale hlavně jako zvrácená bestie. Ucelenější pohled na vrahouna Bundyho by v mých očích filmu prospěl. Zac Efron i Lily Collins jsou výborní. 65 %. ()

klara.leb

Někdo tomu vyčítá, že je to natočeno spíš z pohledu Bundyho - jak byl hezký, pro ženy neodolatelný, oblíbený, ale taky sebestředný a do sebe zahleděný. Mně to přijde jako výrazná přednost filmu. Uchopení filmu jako příběh z perspektivy Kloepfer je hodně zajímavý. Collins je v každé roli neskutečně krásná a uvěřitelná, prostě kouzelná. Efron se od dob High School Musical hodně vypracoval; nevěřila jsem tomu, že by tohle mohl být dobrý počin s ním v hlavní roli a ejhle, dopadlo to asi nejlíp jak mohlo. Díky bohu, že roli přijal. ()

Saxos

Vraždícího psychouše se celkem dobře povedlo vykreslit jako nevinného sympatického mládence. Prostě rodinný typ. Zcestné a nezáživné zpracování. Závěr: nedoporučuji. ()

Kassiopea_

Nejsem si jistá, jestli silný dojem zanechalo zpracování anebo spíš jen realita. Sázím na to druhé. Toto téma shledávám velice zajímavým, avšak perspektiva přítelkyně Teda Bundyho pro mě nebyla natolik interesantní. Dle mého jde o strhující příběh, protože je pravdivý, ne protože by to byl skvělý film. Musím uznat, že místy mi naskočila husí kůže, ale spíš kvůli nějakému uvědomění, že něco takového se skutečně dělo. Dávám body navíc za Jima Parsonse a Johna Malkoviche, they stole the show. ()

Modular

Popravdě? I když jsem se nikdy o Teda nezajímal, tak se mi tento životopisný film velmi líbil. Nebyl to samozřejmě žádný průkopový snímek, ale jedná se o hezký pohled do vrahova života a hlavně jeho působení jako člověka. Pokud bych o něm již neslyšel předem, tak bych mu jistě fandil až do úplného konce, neboť scénář je opravdu napsaný tak, že vám Ted jako vrah nepřijde, což je určitě plus. Zac Efron se do role opravdu hodí, jak jeho šarmem, tak jeho úžasným předstíráním nevinného. Jim Parsons byl už jenom příjemnou třešničkou na dortu. Doporučuji všem, co mají v lásce životopisné filmy a určitě se na tohle dílo podívám znovu. ()

david141474

Tohle je jedna z nejlepších rolí Zacka Efrona! Solidní životopisný film Teda Bandyho, neboli jedné zrůdy. Ta atmosféra, Madonna Mia, ta byla božská a já to hltal a hltal a ten Malchovic jako soudce, to byla taková třešnička na velice solidním dortu. Celým filmem je cítit skvělá atmosféra, jak už jsem psal před chvilou a to se cení. Herecký výkony byly velice působivé, no tak Efron mě překvapil už v Největším showmanoj, ale tam jen zpíval a ta jeho role nebyla nijak výrazná, ale tady, tady hraje skvěle a jak je vidět dramata mu celkem jdou. Všechny scény spojené se soudem nebo s vězením, jsou božský. No já mám opravdu v lásce filmy a seriály s tématikou vězení, takže tohle pro mě byla onanie. No a finální soud vás dokonce donutí si myslet, že je Bundy nevinnej a finální pohled na tvář Efrona ve vás zachová mnoho pochybností a zároveň překvapení s jakým klidem to Efron tu scénu zahrál. Všech pochybností však budete zbaveni při finální scéně při finálním rozhovoru hlavní dvojice. Ta je taky neskutečně kulervoucí a finální zvrat je prostě božskej! 9/10 Nemohu jinak než 9! ()

PTuranyi

Veľmi dobre natočený film zobrazujúci život Teda Bundyho od momentu možno pár mesiacov pred obvinením až po jeho ... ale prezradením konca by film možno stratil podstatnú časť svojho kúzla. Od začiatku film vykresľuje hlavného hrdinu ako nevinného a krivo obvineného, takže divák celý čas váha a dúfa v jeho oslobodenie. Naviac Zac Efron je v tomto smere veľmi presvedčivý. V hereckom obsadení sa zišlo celkom dosť známych tvári a každý hrá výborne. Najviac mi bol sympatický John Malkovich, no aj Lily Collins svoj šarm využíva svoj šarm naplno. Naopak Jim Parsons tentokrát nebol za sympaťáka. Produkcia je výborná a všemožne podporuje pocit krivdy aj keď je pravda, že s dramatizáciou netlačí príliš na pílu. Žiaľ vďaka celkovému vykresleniu postáv, k záverečnej katarzii nedošlo a prekvapene som pozeral aký nemastný-neslaný koniec z toho vyšiel. Podľa záverečného dovetku bolo cieľom tvorcov ukázať, že zločinec môže vyzerať a žiť úplne normálne, a to sa podarilo avšak iba za pomoci skrývania všetkých temných momentov, ktoré v tomto príbehu nastali. 70% ()

breebee

Tak předně. Netflix si platím stejně jako každej Američan, takže si vyprošuju takovýhle zacházení. Co to má zase být? Každopádně film docela ucházející... Ze začátku jsem vůbec nechápala, protože to začalo tak nějak od půlky, jak kdyby to automaticky předpokládalo, že jste viděli ten dokument (kterej se teda Netflix obtěžoval streamovat i v Česku, děkuju mnohokrát, opravdu si toho nesmírně vážíme), ten jsem já ale neviděla. To mohlo být zase výhodou v druhé polovině filmu, kdy jsem byla celkem napjatá, jak to nakonec dopadne. Nejlepší jsou na tom rozhodně herecký výkony, Zac a Lily to táhli slušně, Effy byla taky super. Rozhodně to ale neni film do kina, to je fakt výsměch. ()

PeDe

Vieme, ze do poslednych chvil tvrdil, ze nic neurobil, ale kedze Ted Bundy je asi najznamejsi masovy vrah, pozname zaver este skor ako uvidime film. Na zaklade tych pasok by som privitala nejaky nahlad do jeho hlavy, sposob myslenia, vysvetlenia preco a co robil. Ale na druhej strane, kedze teda pozname dej filmu este pred pustenim, bol pohlad na vec zo strany jeho priatelky celkom zaujimavy pribeh. Nenudila som sa. ()

Agnostik

Nebylo to špatné,ovšem kdyby tvůrci příběh více rozvinuli do detailů a nebáli se trochy krve bylo by to lepší.Tak s toho vzniklo mírně nadprůměrné soudní drama o procesu Teda Bundyho.Budiž z odřenýma ušima 75%. ()

Awer

Myslím, že přijetí filmu neuvěřitelně zhorší, pokud o věci něco víte předem. Tohle ale nechce být pravdivé vyprávění ani názor někoho, kdo tak jako mnozí napnutě sledoval případ u televize. Je to hraný film, který zkoumá své vlastní otázky a historickou postavou usvědčeného mnohonásobného vraha se právě a toliko inspiruje, odráží se od ní. Zrovna ti, kteří v komentáři padesátkrát napíší "Bundy" a pak si stěžují, že je zde vyumělkovaným hrdinou trochu po vzoru Jáklova Kajínka, případně že film příliš staví na v praxi prý (a třeba i doopravdy) mnohem epizodnější postavě Liz, podléhají iluzi nepřekonatelné velikosti onoho konkrétního člověka. Hodnota Zla s lidskou tváří však spočívá v postmoderním kladení otázek s mnohem obecnějším záběrem. Mimo jiné: stojí za to milovat k smrti a pokusit se o se zdrcující pravděpodobností nedostupný a nedosažitelný ideál, nebo se máme přijmout a pokořit v objetí se slabomyslnými nulami (jak je zde vylíčen Jerry)? Jistě, hrát si s divákem šlo mnohem, mnohem víc a jistě, zvlášť scéna v útulku je strašné bé. Ale to jsou malé mouchy na jinak opravdu dobrém - a přece i děsivém - filmu. ()

bez1

Film je zajímavá sonda do části života amerického sériového vraha a násilníka Teda Bundyho. Kdo čeká vraždy, bude zklamaný. Drama se zabývá životem Teda pár let před prvním uvězněním, po uvěznění až do smrti. Zabývá se jeho náladami, jeho pocity. Ve filmu je také ukázáno, jak působil na ženy. Tento muž byl chytrý a okouzlující. Sám se hájil a ženy ho milovaly. Zac Efron je herec, jehož filmy nevyhledávám, ale tahle role mu sedla. ()

Robbie

Tento film sa rozhodol vykresliť najzaujímavejšiu časť príbehu Teda Bubdyho a podla mňa to bol skvelý krok. Ohavné vraždy a to, čo s telami robil po nich, by malo skvelý potenciál na podklad pre možno doposiaľ najšokujúcejší a najotrasnejší horor všetkých čias, ale absurdita toho, čo Bundy dokázal vo väzbe a počas súdneho riadenia je rozhodne zaujímavejšia ako nejaký úchylný slasher. Ak by som nemal čo-to načítané a napozerané o skutočnom príbehu Teda Bundyho, podľa všetkého by som považoval tento film za blbosť. Ale najlepšie je, že až na pár bezvýznamných odlišností je toto vykreslenie verné skutočnosti. Herecké výkony väčšiny postáv sú bohužiaľ nevýrazné a trochu ma mrzelo obsadenie Johna Malkovicha do tak herecky obmedzenej role, ale Zach Efron naopak dostal dosť priestoru ukázať čo v ňom je a podarilo sa. Celkovo je to veľmi príjemne natočený biografický film s jedným silne atmosferickým momentom v závere, ale bohužial spomínané nevýrazné herecké výkony hlavne u väčšiny hlavných postáv a príliš uhladený dobový vizuál z neho robí len výborný TV film. Podľa mňa si však zaslúži pozornosť hlavne vďaka presnému zachyteniu absurdného a šokujúcejo súdneho procesu s najslávnejším sériovým vrahom Ameriky. Odporúčam zhliadnuť. Mimochodom, prekvapilo ma, že sa na Slovensku vôbec dostal do kín a to ešte v čase, keď ho uviedli na americkom Netflixe. Trošku okrádanie ľudí.. ()

Capri2016

Tento film neukazuje vraždiace monštrum v akcii, ale je to skôr psychologická dráma, kde prežívame príbeh masového vraha z pohľadu jeho partnerky, ktorá tušila o jeho temnej stránke, ale skoro až do jeho smrti dúfala, že jej bývalý partner nie je skutočne až také monštrum, aké sa zdá. Ted Bundy je zobrazený ako šarmantný krásavec, ktorý dokáže zaujať na prvý pohľad každú ženu. Ale pod krásnou škrupinou sa skrýva chladnokrvný vraždiaci maniak. Príbeh sa odohráva skoro celý v súdnej sieni, kde našťastie šarm Teda neoklame porotu a sudcu a v každom súdnom pojednávaní je Ted Bundy odsúdený. A jeho posledný súd skončí trestom smrti. Zac Efron, ktorý začal ako hviezdička muzikál ukázal už v niekoľkých minulých filmoch, že je dobrý a verzatilný herec. Zac sa aj úlohy Teda Bundyho zhostil s úctou a Ted v jeho skvelom podaní je vlk v barančom rúchu. Lili Collins výborne zahrala citovo sužovanú partnerku Teda, ktorú osud Teda zasiahol na skoro 2 desaťročia. Film nie je typická kriminálka, skôr je to konverzačná dráma. Ale začiatok koncových titulkov, kde ukážu mená 30 žien o ktorých sa vie, že ich Ted Bundy zavraždil, je naozaj silný moment. A s týmto pocitom som odchádzala z kina a preto sa mi tento hoci šarmatný, ale stále vraždiaci maniak nedostane ešte chvíľu z mysli. P.S. A John Malkovich v úlohe sudcu je sladký bonbónik v tomto šialenom koktajli smrti. ()

datel13

Kdybych neznal pripad Teda Bundyho, myslel bych si, ze se tvurci snazi ho obhajit a vylicit v dobrym svetle. A to vlastne chteji, aby zaver zapusobil tim vic šokově. Film o mozna nejznamejsim seriovem vrahovi bez jedine vrazdy? Mozna tim mistni kritici lacnici po krvi prisli o svuj raison d´etre; ale me tohle naopak vyhovovalo. Film musel zapusobit jinak - a to se povedlo. Vyborne bylo dusledne retro, pribeh v podstate z pohledu Bundyho partnerky Liz, taky v poradku. Nevadi mi silne zenske hrdinky, pokud to neni za kazdou cenu v ramci feministickeho silenstvi (coz v soucasnem US filmu zcela vladne). Sheldon odlozil svuj gejsky jecak z Big Bang Theory a spolu s Malkovichem v roli soudce dotvareji silu obsazeni. Smerem k zaveru jsem se rozhodl upravit svuj nazor smerujici nekam k 80 %. Gradace dobrá a po x mesicich konecne povedeny film (a potvrzeni, ze to rozhodne neni ČR, kde se dnes toci kvalitni filmy). ()

Dejna

Jelikož mám o Bundym dost načteno, moc jsem se na film těšila - bohužel, o to větší bylo moje zklamání. Nejde o to, že by Efron nebo Collins hráli nepřesvědčivě, ale celé to působilo jako špatný TV film, takže asi chyba režie/scénáristy? Nevím. Každopádně kdo se chce podívat na kvalitní film o Bundym, ať si raději pustí Obezřetného cizince s Markem Harmonem (Deliberate Stranger), nebo snad i TV film Cizinec po mém boku (adaptace bestselleru spisovatelky Ann Rule, která Bundyho znala a nějaký čas s ním pracovala), který je o 1000% zajímavější a napínavější. Jinak pro fajnšmekry samozřejmě dokument Bundy Tapes, to je teprve okno do duše chladnokrevného psychopata.. ()