Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

Wawer

škoda toho strohého příběhu a nevýrazného režiserského pojetí. S takovými herci, namětem a hudbou by se jinak daly dělat divy ()

TomasKotlant

Zajímavý, nicméně téměř po celou stopáž nepříliš emotivní film. Scéna na skále ke konci je sice suprová, ale vyznění filmu už příliš nenapraví. *** Ve zkratce: Magua je velký válečník. ()

Eva_Krejcova

Tenhle film je moc dobrý je tam přímo úžasná hudba bezvadní herci DanielDay-Lewis a jako fatastický záporák Wes Studi akorát jsem tak trošku zavírala oči pří té hrozné řežbě kdy tam na bitevním poli bojovali francoužští vojáci a Indiáni a ještě se k tomu přidali angličané. Je tam taky láska mezi Sokolím okem a hezkou dcerou velitele anglických vojsk Corou. Příběh je napínavý marigold sice píše že je to geniální limonáda ale to bych neřekla i když to má šťastný konec pro Sokolí oko ale pro Unkase a Alici to skončí špatně. ()

Isabell11

Nemůžu si pomoct, ikdyž je tohle především oblíbený film u lidí, ale nikdy jsem se takhle nenudila u filmu od začátku do konce. ()

Gadyn

Viděno poprvé až dnes. Hezké obrázky, hudba a tak... ale nic víc. Nicméně musím přiznat, že vidět to před několika lety tak bych byl asi docela nadšený a dnes bych se na ten film díval jinak. ()

MovieFive

Asi jako každého mě naprosto uchvátil dnes už kultovní soundtrack, ale nakonec jsem si musela přiznat, že film je vcelku průměrný, dějem ani zpracováním nějak zvlášť originální. Příště radši rovnou sáhnu po soundtracku... ()

Vrata88

Tohle není takový ten „uhlazený“ film o indiánech, kde zlo je zlo a dobro je dobro. Zrada, vzpoura a bitvy, o tom je Poslední Mohykán. Film s nádhernou hudbou a skvělím Danielem Day-Lewisem, který je pro mě docela zajímavý tím, že by hodně takových těch tzv. herců strčil do kapsy a při tom se o něm moc nemluví. Závěrečná scéna je ukázkový příklad toho, jak může hudba pozitivně ovlivnit vyznění celé scény. Konkrétně je to jen jednoduchá pasáž bez slov, kdy je vykonán závěrečný souboj, který není ani nějak zdlouhavý nebo složitý ale díky hudbě je to pro mě jeden z nejpůsobivějších konců, co jsem viděl. Jo a jestli si chcete film užít, tak jedině v originálním znění.....tenhle český překlad se může rovnou přihlásit do seznamu nejhorších dabingů v historii. ()

joudas

V podstatě „jenom“ hodně nadprůměrný dobrodružný film. Co ho ale s přehledem vynáší o třídu výš je naprosto famózní hudba a výborná závěrečná desetiminutovka. ()

Gastovski

Nebýt skvělé hudby a M. Stowe tak bych hodnotil ještě o třídu méně. Příběhově mě to naprosto minulo, samotná výprava taky nic oslnivého a jindy vyčnívající D-D Lewis naprosto nevýrazný. Nejslabší kousek, co jsem od Manna viděl. ()

sebo9629

Natočené je to na 92-hý rok naozaj skvelo, dejovo ma to dosť bavilo, aj keď si myslím že to mohlo byť scenáristicky ešte lepšie, ale najviac mi vadilo ako boli niektoré postavy nesympatické a podľa mňa nemuseli byť... Hodnotenie: 7.8/10 ()

ProfesorJJ

Filmy od Michaela Manna byly vždy zvukově dovedené k dokonalosti a u Posledního Mohykána to platí dvojnásob. Každý výstřel , ozvěny , sekání sekery , prostě vše je neskutečně skvěle ozvučené a soundtrack je dechberoucí a jeden z nejlepších , který jsem kdy slyšel. Nádherná výprava , poutavý příběh , skvelé zpracování a k tomu mladý Daniel Day-Lewis. Skvostné finále jenom potvrzuje genialitu filmu. ()

vito_corle

Poslední Mohykán je dobrodružná historická indiánka odehrávající se podle skutečné události za francouzsko-indiánských válek. Nádherná, ale drsná příroda a v ní Huroni, ze kterých jde strach a hrůza. No krutá sebranka. Film má krásnou hudbu jí člověk slyší má husí kůži. Fakt majstrštyk! Režisér měl šťastnou ruku při výběru herců. Huroni a Mohykáni vypadají skutečně, žádné chemlonové paruky a dobrácké přátelení s bělochy. Skutečná indiánka. ()

Darren98

Z nějakého šťastného důvodu se mi právě dokola hrající ústřední (Narutovu The Rising Fighting Spirit neskutečně podobná) hudební skladba líbí natolik, že se mi neoposlouchá ani přes celé osmiminutové finále. Takže z příběhu Amerických kolonizátorů jsem nakonec výsek bez zápletky dokoukal bez přetrpění. Pokud ovšem někdo není obdivovatelem jednobarevného hudebního podbarvení, ve velmi autentickém ztvárnění tehdejší doby se mu zvýrazní táhlé záběry, a že sečné rány nejsou efektnější než-li rány pěstmi. ()

Matli

Honička po lesích s vybornou hudbou, ale jinak nic vic. Ale ten zaver, to je parada, citovka vygradovana jednim z nejlepsich soundtracků a skvele natocene, ale jen ten finiš. 78% ()

inachisio

Film jsem si pustila hned dvakrát po sobě, ne proto, že by se mi nějak příliš líbil, ale přišlo na to. Alespoň opadla počáteční euforie a mám vystřízlivělejší pohled. V prvé řadě musím pochválit začátek, ten byl na celém filmu to nejlepší. Ani herecké výkony a příběh samotný nebyly vůbec špatné. Je mi však líto, že byl snímek dosti rozkouskovaný a takový nedokončený. Velký potenciál se promrhal na příliš mnoha romantických scénách. Škoda. Byla už bych klesla na tři hvězdičky, kdyby nebylo té fantastické hudby, která celý film provázela a nádherné krajiny, které si nešlo nepovšimnout. Největší slabinou filmu je ta nesourodost, kdy se jednou děje něco, vzápětí něco jiného a k tomu prvnímu už se děj znovu nevrátí. Ale to dobrodružství spolu se sympatickými hrdiny a nabušeným příběhem prostě dělá z filmu něco, co se mi líbí ať chci nebo ne. (Hlavní hrdina by se strašně hodil na Sherlocka Holmese, škoda, že nebyl využit na žádnou z adaptací). ()

rexino

Nádherná hudba, takmer každá scéna ako výstavný obraz a perfektné praktické efekty s celkovým prostredím. Čo z toho, keď ma scenár bohužiaľ nedokázal vtiahnuť a z deja som mal pocit, že sú to často len scény (aj keď samozrejme veľmi štýlové) naskladané na seba bez kontextu. ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)