Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

(více)

Zajímavosti (41)

  • Od původní knihy je ve filmu mnoho odlišností. Unkasovi (Eric Schweig) je v knize 16 let a Sokolí oko (Daniel Day-Lewis) je 40letý muž. (ČSFD)
  • Indiáni používají v boji různé typy válečných kyjů a tomahawků. Čingačgúk (Russell Means) používá – viz závěrečná scéna s Maguou (Wes Studi) – válečný kyj připomínající pažbu pušky, tzv. "Gunstock war club". Tento válečný kyj byl vyráběn z tvrdého dřeva a byl oblíben napříč indiánskými kmeny. Typické pro tuto zbraň jsou výrazné hrany, zdobení a kovové hroty či ostré hrany zesilující smrtící účinek zbraně. (Kirman)
  • Čingačgúk (Russell Means), Unkas (Eric Schweig) a Magua (Wes Studi) používají v boji britské předovky s křesadlovým zámkem "Brown Bess" (hnědá Bětka). Jedná se o mušketu s hladkým vývrtem hlavně, která měla ráži 19 mm (.75 cal) a účinný dostřel cca 100 m. (Kirman)
  • Sokolí oko (Daniel Day-Lewis) používá v boji převážně americkou dlouhou předovku s křesadlovým zámkem ("Pennsylvania rifle" nebo jen "Long rifle"). Tato puška měla již drážkovanou hlaveň, proto byla s oblibou používána lovci a hraničáři jako dalekonosná puška. Účinný dostřel se uvádí běžně do 100 m a přes 200 m u zkušených střelců, obvyklá ráže pušky byla 10 mm (.40 cal). (Kirman)
  • Hrdina knihy i filmu Čingačgúk (Russell Means) byl inspirován skutečnou postavou, což byl indiánský náčelník, který uvěřil a přidal se k Moravským bratřím. (mr.filo)
  • Hlavní motiv celého soundtracku pochází z písně „The Gael“, kterou napsal skotský skladatel Dougie MacLean. Najdete ji na jeho albu „The Search“ z roku 1990. (_Moon_)
  • Film i stejnojmenná kniha J. F. Coopera je založena na skutečných historických událostech. Plukovník George Monro (Maurice Roëves) se však nestal obětí masakru před Fort William Henry. Zemřel 3. listopadu 1757 v Albany, čili přibližně tři měsíce po pádu pevnosti. Podobně plukovníkovy dcery Alice (Jodhi May) a Cora (Madeleine Stowe) jsou románovou a filmovou fikcí. (/Pablo)
  • Filmování se bohužel neobešlo bez rasistického chování ze strany některých bělochů vůči indiánům. (Lynette)
  • Scéna odehrávající se pod vodopády, kdy se Sokolí oko (Daniel Day-Lewis) loučí s Corou (Madeleine Stowe) a prchá před Hurony, se nenatáčela ve volné přírodě, ale vznikala ve filmových studiích. (Lynette)
  • Jodhi May (Alice Munro) prohlásila, že většina její role zmizela ve střižně. (Witta)
  • V hudbě k filmu jsou často slyšet housle. Na ty hraje slavný skotský houslista Alasdair Fraser. (Witta)
  • Matka herečky Jodhi May (Alice Munro) – při natáčení jí bylo 17 let – nedovolila, aby ve filmu byla milostná scéna mezi její dcerou a Ericem Schweigem (Unkas). (Xixao)
  • Kvůli postavě Sokolího oka prožil Daniel Day-Lewis půl roku naprosto sám v divočině, kde se naučil dokonale lovit a stahovat zvířata, stavět kánoe a střílet z pušky i v běhu. (Pumiiix)
  • Michael Mann před ani během natáčení nečetl původní knihu "Poslední Mohykán". (Xixao)
  • Jedná sa o 17. najlepšie zarábajúci film v USA v roku 1992. (westerns)
  • Počas natáčania jednej scény na kanoe, ktoré sa omylom prevrátilo, musel štáb z vody zachrániť rozrušenú mladú herečku Jodhi May. (westerns)

Související novinky

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)

Reklama

Reklama