Poslední Mohykán

Last of the Mohicans, The

• slovenský

Posledný Mohykán

Dobrodružný / Válečný / Romantický / Western

USA, 1992, 112 min (Director's cut: 117 min)

Soundtrack Trevor Jones a Randy Edelman: 1. Last of the Mohicans (Theme) ,2. Elk Hunt ,3. The Kiss ,4. The Glade (Pt. 2) ,5. Fort Battle ,6. Promentory ,7. Munro's Office/Stockade ,8. Massacre/Canoes ,9. Top of the World ,10. The Courier ,11. Cora ,12. River Walk and Discovery ,13. Parlay ,14. The British Arrival ,15. Pieces of a Story ,16. I Will Find You ,(15.5.2011)

„Len ak by si mieril lepšie, ako rozmýšľaš.“ Magua je v podaní indiánskeho herca Wesa Studiho (DOORS) mimoriadne pôsobivý a "uveriteľný" zlosyn, ktorý pôsobí dojmom, že ním nie vždy bol - ale kruté udalosti ho zmenili, ako sa to niekedy stáva. Bohužiaľ, "celkový" scenár je skôr priemerný a niekedy sa hrozne vlečie (dlhá a úplne zbytočná, hoci pekne zrežírovaná, pasáž v obliehanej pevnosti). Akonáhle však Mannov historický triler chytí dych (čo sa stane len v akčných scénach, našťastie je ich požehnane - úvodný nástup Sokolieho oka a jeho rodiny, masakra osadenstva pevnosti, šokujúce finále), dosahuje jedinečné obrátky. Na tom má dozaista podiel i perfektné herecké obsadenie (Day-Lewis predovšetkým) a dôraz, kladený na atmosféru. Výborná hudba, silná výprava a podľa mňa jedno z najlepších finále americkej kinematografie, kde režisér brutálne dobre (i pre laika, ktorý nevie, čo to znamená) pracuje so strihom či extrémnymi zvukovými trikmi.(24.10.2004)

Geniální limonáda se vším všudy – fenomenální hudbou Trevora Jonese (titulní motiv je hrdinsky klenutý jako schody do Valhally), nádhernými exteriéry, výbornými herci, jednoduše napsanými postavami, velmi prostou stavbou a nádherně trefenou romantickou složkou. Jak nemusím romantické linie, Mann tu svoji i díky jiskření mezi Stoweovou a Lewisem převedl na plátno mistrovsky. Posledí mohykán je možná překvapivě zkratkovitý a nepříliš rozevlátý, přesto se umí ve správnou chvíli zpomalit a vykouzlit překrásný záběr i působivou zpomalovačku. Hollywood se na předloze dost možná dopustil jistého zločinu, nicméně ta sladkobolná romantika je přesně v intencích toho, co jsem jako dospívající jinoch cítil při četbě Lovce jelenů. Nádherná připomínka dávno zašlých let a zároveň film, který mě vždycky dostane znovu. A překvapivě stále víc a víc.(30.1.2004)

• - Pozorný divák si možná všimne, že když hlavní hrdinové filmu se prchají ukrýt a pádlují v kánoích po jezeře, v jednotlivých záběrech sedí vždy v kánoích v jiném složení. (Lynette)

• - O roli indiána se na castingu ucházel i herec Jason Scott Lee, neuspěl. (Lynette)

• - Sokolí Oko (Daniel Day-Lewis) používá v boji převážně americkou dlouhou předovku s křesadlovým zámkem ("Pennsylvania rifle" nebo jen "Long rifle). Tato puška měla již drážkovanou hlaveň, proto byla s oblibou používána lovci a hraničáři jako dalekonosná puška. Účinný dostřel se uvádí běžně do 100 m a přes 200 m u zkušených střelců a obvyklá ráže pušky byla 10 mm (.40 cal). (Kirman)