Poslední Mohykán

Last of the Mohicans, The

• slovenský

Posledný Mohykán

Dobrodružný / Válečný / Romantický / Western

USA, 1992, 112 min (Director's cut: 117 min)

Geniální limonáda se vším všudy – fenomenální hudbou Trevora Jonese (titulní motiv je hrdinsky klenutý jako schody do Valhally), nádhernými exteriéry, výbornými herci, jednoduše napsanými postavami, velmi prostou stavbou a nádherně trefenou romantickou složkou. Jak nemusím romantické linie, Mann tu svoji i díky jiskření mezi Stoweovou a Lewisem převedl na plátno mistrovsky. Posledí mohykán je možná překvapivě zkratkovitý a nepříliš rozevlátý, přesto se umí ve správnou chvíli zpomalit a vykouzlit překrásný záběr i působivou zpomalovačku. Hollywood se na předloze dost možná dopustil jistého zločinu, nicméně ta sladkobolná romantika je přesně v intencích toho, co jsem jako dospívající jinoch cítil při četbě Lovce jelenů. Nádherná připomínka dávno zašlých let a zároveň film, který mě vždycky dostane znovu. A překvapivě stále víc a víc.(30.1.2004)

Nádherný film s geniální hudbou, která tento podmanivý příběh skvěle doplnuje. Lewis je opravdu skvělej, pro roli Sokolího Oka se nedal vybrat lepší představitel, charisma z něho teče a je přesně ten typ velmi zapamatovatelného zálesáka, jaký mám rád (zdravím Oldu) a celkove i tenhle film je lepší než ty westernové mayovky (kromě zpracování Vinnetoua a Pokladu samozřejmě, ale i ty nemaj ten nádech dobrodružství v nejkrásnějším prostředí severní ameriky). Tahle doba mně vždy zajímala z amerických dějin nejvíce, ta romantičnost zálesáků a indiánů ve sporu vysoce převyšujícím jejich typické problémy, stopování, kanadské lesy apod... Při tom 8-minutovém závěru sem se skoro povznesl jako dr. Jackson.. Jeden z nejlepších soundtracků v historii filmu a osobně můj nejoblíbenější a nejposlouchanější vůbec. Skladba Promentory je z jiné dimenze, kde ji sepsalo duo bohů(22.4.2009)

|| Scenár: Michael Mann, Christopher Crowe | Hudba: Randy Edelman, Trevor Jones, Daniel Lanois, Howard Shore | Produkcia: Michael Mann, Hunt Lowry, James G. Robinson | Distribúcia: 20th Century Fox | Štúdio: Morgan Creek Production | Rozpočet: 40 miliónov $ | Tržba: 75,505,856 $ ||(5.9.2011)

Mann je režisérským intelektuálem s jedinečným darem pobavit nejširší masy. Nad kompozicí obraz/hudba zůstává rozum i smysly stát a geniální zručnost v budování jemných vztahů mezi postavami vdechuje filmu život. Jenže Poslední mohykán je, při vší úctě, pouze dokonale načančanou indiánkou, která ve mně, díky své jednoduché prvoplánovistoti, po celou dobu budila dojem dokonalé sterility. Jakékoliv rozvinutí nitek divácké empatie k osudové lásce drolí válečné zápolení a naopak. Po skončení jsem měl pocit zpola uspokojeného libida a toužil jsem po minimálně půlhodině navíc. PS: A známý ústřední motiv ještě nedělá automaticky geniálním celý soundtrack.(5.10.2007)

Na můj vkus si to knihu příliš přizpůsobuje obrazu svému a vybírá z ní jen to, co se hodí, to vše pro to, abychom si mohli odplivnout nad hanebností koloniání nadvlády a ocenit prostotu, statečnost a jiné vlastnosti osadníků. Když to ovšem člověk vyignoruje, zůstává dobrý film a hlavně parádní závěrečná pasáž. Záběr, kdy proti sobě stojí Magua a Čingačgůk je něco neuvěřitelného. Jeden z důvodů, proč se Michael Mann dostal dle mého vkusu mezi nejlepší režiséry filmových dějin.(25.11.2005)