poster

Poslední Mohykán

 • USA

  Last of the Mohicans, The

 • Slovensko

  Posledný Mohykán

Dobrodružný / Válečný / Romantický / Western

USA, 1992, 112 min (Director's cut: 117 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • tron
  ****

  „Len ak by si mieril lepšie, ako rozmýšľaš.“ Magua je v podaní indiánskeho herca Wesa Studiho (DOORS) mimoriadne pôsobivý a "uveriteľný" zlosyn, ktorý pôsobí dojmom, že ním nie vždy bol - ale kruté udalosti ho zmenili, ako sa to niekedy stáva. Bohužiaľ, "celkový" scenár je skôr priemerný a niekedy sa hrozne vlečie (dlhá a úplne zbytočná, hoci pekne zrežírovaná, pasáž v obliehanej pevnosti). Akonáhle však Mannov historický triler chytí dych (čo sa stane len v akčných scénach, našťastie je ich požehnane - úvodný nástup Sokolieho oka a jeho rodiny, masakra osadenstva pevnosti, šokujúce finále), dosahuje jedinečné obrátky. Na tom má dozaista podiel i perfektné herecké obsadenie (Day-Lewis predovšetkým) a dôraz, kladený na atmosféru. Výborná hudba, silná výprava a podľa mňa jedno z najlepších finále americkej kinematografie, kde režisér brutálne dobre (i pre laika, ktorý nevie, čo to znamená) pracuje so strihom či extrémnymi zvukovými trikmi.(24.10.2004)

 • Tyler
  *****

  Michael Mann je génius. Spolu se scénáristy přetvořil nudnou Cooperovu knihu v neobyčejně silný příběh, podpořený výbornými hereckými výkony a nádhernou výpravou. Poslední čtvrthodina pro mě představuje jeden z nejsilnějších filmových zážitků, jaké jsem kdy prožil... Ano, i díky hudbě Trevora Jonese.(2.7.2007)

 • BadoXXII
  *****

  Neskutočne nadupaná záverečná polhodinka, parádna hudba a spolu s Indym najlepší dobrodružný film všetkých čias!!!(7.9.2007)

 • Galadriel
  ***

  Já jsem byla tímhle filmem hodně zklamaná. Kamera, výprava a hlavně hudba jsou sice naprosto fantastické, herci také nejsou zrovna k zahození, ale nějak mi tu pokulhává lepší vyprávění příběhu, plynulost a asi bude něco špatně i se scénářem. Některé pasáže mě docela nadchly, proto mě mrzí, že celkový dojem byl tolik mdlý a vcelku nudný.(4.7.2004)

 • Zeck
  *****

  Můj vztah k tomuto filmu je dosti specifický. Jednak to byl první film, který jsem kdy viděl celý (zhruba v 6 letech) a pak ještě nejméně 20x, ale hlavně mě vždy závěrečná scéna naprosto dostala a já schovával slzy, aby mě rodina v obýváku neviděla bulet. Poslední Mohykán je spolu s Tancem s vlky nejlepší "indánka", která kdy vznikla. Je to rozhodně také nejlepší film popisující koloniální britské vojsko a nejlepší film popisující indiány na východním pobřeží severní Ameriky, kdy si prérijní kmeny na západě (ano, ty z westernů), ve kterých má mimochodem předky i "poslední Mohykán" Russell Means, mohly nechat o debilním bělochovi jenom zdát. Krásný příběh se skvělými herci, který má dokonalé kostýmy, dokonalou hudbu a dokonalý komparz, který má paradoxně nedostatky pouze v indiánech (Huronech), které kolikrát hrají běloši namalovaní válečnými barvami, což je dost poznat. Problém také vidím v předloze, kdy jsou Francouzi vylíčeni jako čiré svině spolčené s ďábelským kmenem žroutů srdcí a Britové jako celkem gentlemanští kavalíři se zeleným mozkem a roztomilými Mohawky hrajícími lakros na své straně. Fakt, že Francouzi dokázali s loajálními indiány jednat s respektem a téměř rovnocenně a měli dobrou indiánskou politiku, na rozdíl od Britů, kteří je považovali automaticky za podřízené opice, to v tomto filmu moc patrné není, což je škoda, protože tento film je pro většinu diváků první a poslední návštěvou historie, kterou do této tématiky podstoupí. Nebudu ale hodnotit historii ani její přesnost v tomto filmu, Poslední Mohykán je zkrátka perfektní film, který nemá žádného srovnatelného následovníka zachycující stejné místo a období. 95% můj TOP 10(15.7.2012)

 • - V románe J. F. Coopera, podľa ktorého bol film natočený, nie je hlavným hrdinom Nathaniel (Daniel Day-Lewis) ale Uncas (Eric Schweig). (ito7)

 • - Bohužel filmování se neobešlo bez rasistického chování ze strany některých bělochů vůči indiánům. (Lynette)

 • - Indiáni používají v boji různé typy válečných kyjů a tomahawků. Čingačgúk (Russel Means) používá, viz závěrečná scéna s Maguou (Wes Studi), válečný kyj připomínající pažbu pušky, tzv."Gunstock war club". Tento válečný kyj byl vyráběn z tvrdého dřeva a byl oblíben napříč indiánskými kmeny. Typické pro tuto zbraň jsou výrazné hrany, zdobení a kovové hroty či ostré hrany zesilující smrtící účinek zbraně. (Kirman)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace