Poslední Mohykán

The Last of the Mohicans

Posledný Mohykán

Akční / Dobrodružný / Drama / Romantický / Válečný

USA, 1992, 107 min (Director's cut: 117 min)

Oscar 1 : Zvuk(9.4.2004)

Výborný film se skvělým Daniel Day-Lewisem, naprosto úžasnou a lahodnou ústřední melodií a příjemným tempem. Klidný film se vším, co k těmto filmům patří. (Bude za nějaký čas opraveno až opadne to nadšení, ale ani po třetím shlédnutí neopadlo, divné...)(17.7.2004)

Četla jsem knihu a pak jsem viděla i tento film, oboje byl pro mne zážitek. Celkově příběh je napsán úžasně. Film má spád, napětí, má romantiku. Výborné zpracování včetně hudby a hereckého obsazení.(3.10.2011)

Já jsem byla tímhle filmem hodně zklamaná. Kamera, výprava a hlavně hudba jsou sice naprosto fantastické, herci také nejsou zrovna k zahození, ale nějak mi tu pokulhává lepší vyprávění příběhu, plynulost a asi bude něco špatně i se scénářem. Některé pasáže mě docela nadchly, proto mě mrzí, že celkový dojem byl tolik mdlý a vcelku nudný.(4.7.2004)

Na můj vkus si to knihu příliš přizpůsobuje obrazu svému a vybírá z ní jen to, co se hodí, to vše pro to, abychom si mohli odplivnout nad hanebností koloniální nadvlády a ocenit prostotu, statečnost a jiné vlastnosti osadníků. Kromě toho bych dodal, že generál Montcalm se ve skutečnosti snažil celý masakr zastavit a pak vynaložil nemalé prostředky na vykoupení přeživších Angličanů - svých bývalých nepřátel - z indiánského zajetí. Veleschopný generál (mimo jiné porazil čtyřikrát silnější anglickou armádu v bitvě u Cariollonu roku 1758) a pravý kavalír své doby, který by si zasloužil zpracování svého osudu. Když to ovšem člověk vyignoruje, zůstává parádní závěrečná pasáž. Záběr, ve kterém proti sobě stojí Magua a Čingačgůk, navíc podtržený padnoucí hudbou, je jedinečný.(25.11.2005)

• - Spoiler: Od zabití Duncana až do závěrečné scény nepadne přes 8 minut jediné slovo, vše se obejde pouze s doprovodem vynikající hudby Trevora Jonese. (Witta)

• - Jodhi May (Alice Munro) prohlásila, že většina její role zmizela ve střižně. (Witta)

• - O roli indiána se na castingu ucházel i herec Jason Scott Lee, neuspěl. (Lynette)