Poslední Mohykán

Last of the Mohicans, The

• slovenský

Posledný Mohykán

Dobrodružný / Válečný / Romantický / Western

USA, 1992, 112 min (Director's cut: 117 min)

Je nejlepší film Michaela Manna Mohykán nebo Nelítostný Souboj? Dá se říct, že je to jako rozhodnout se mezi AC Cobrou a Porsche 911 (zdravíme Mizery:)). Mohykán má v rukávu jedno eso, a tím je snad nejlepší soundtrack všech dob od Trevora Jonese a Randyho Edelmana. Nebo spíš od Randyho Edelmana a Trevora Jonese? Říct o hudbě, že je podmanivá a atmosférická ani zdaleka nevystihuje její kvalitu. Plus nádherná výprava, exteriéry, příběh....prostě pět hvězd je málo.(20.1.2003)

• Morien

Když jde o moje oblíbené knihy, jsem velmi přísná vůči tomu, co filmaři udělají s postavami, které zbožňuji a s kterými dýchám během jejich literární cesty každé písmenko. V tomto případě si (ne)mám na co stěžovat - z knihy nezůstalo nic, jen pár jmen, jejichž používání je v mých očích hříchem vůči překrásné knižní předloze. Dějové změny odsunují indiány na vedlejší kolej a ve středu je zase bělošská láska, zkrátka že tomu Hollywoodu občas není hanba. Plus klasická pompézní hudba, která mě nebaví.(29.11.2008)

Můj vztah k tomuto filmu je dosti specifický. Jednak to byl první film, který jsem kdy viděl celý (zhruba v 6 letech) a pak ještě nejméně 20x, ale hlavně mě vždy závěrečná scéna naprosto dostala a já schovával slzy, aby mě rodina v obýváku neviděla bulet. Poslední Mohykán je spolu s Tancem s vlky nejlepší "indánka", která kdy vznikla. Je to rozhodně také nejlepší film popisující koloniální anglické vojsko a nejlepší film popisující indiány na východním pobřeží severní Ameriky, kdy si prérijní kmeny na západě (ano, ty z westernů), ve kterých má mimochodem předky i "poslední Mohykán" Russell Means, mohly nechat o debilním bělochovi jenom zdát. Krásný příběh se skvělými herci, který má dokonalé kostýmy, dokonalou hudbu a dokonalý komparz, který má paradoxně nedostatky pouze v indiánech (Huronech), které kolikrát hrají běloši namalovaní válečnými barvami, což je dost poznat. Problém také vidím v předloze, kdy jsou Francouzi vylíčeni jako čiré svině spolčené s ďábelským kmenem žroutů srdcí a Britové jako celkem gentlemanští kavalíři se zeleným mozkem a roztomilými Mohawky hrajícími lakros na své straně. Fakt, že Francouzi dokázali s loajálními indiány jednat s respektem a téměř rovnocenně a měli dobrou indiánskou politiku, na rozdíl od Britů, kteří je považovali automaticky za podřízené opice, to v tomto filmu moc patrné není, což je škoda, protože tento film je pro většinu diváků první a poslední návštěvou historie, kterou do této tématiky podstoupí. Nebudu ale hodnotit historii ani její přesnost v tomto filmu, Poslední Mohykán je zkrátka perfektní film, který nemá žádného srovnatelného následovníka zachycující stejné místo a období. 95% můj TOP 10(15.7.2012)

Poslední Mohykán jde proti zavedeným zvyklostem dobrodružného filmu, ať už se jedná o výstavbu děje či jeho vyvrcholení. To samozřejmě prozrazovat nebudu, ale co se týče vývoje postav a příběhu, nestřídá, jak je většinou obvyklé, čistě napínavé a akční pasáže s těmi pozvolnými, ale raději téměř půldruhé hodiny rozvážně dodává hloubku svým postavám a nenápadně rozsévá stopy všudypřítomného napětí, aby v závěrečné čtvrthodině vměstnal všechnu osudovost, romantiku i akci do přímočaré a o to geniálnější pasáže. Cooperova adaptace v žádném případě není dokonalá, ale za závěr by si Mann snad zasloužil nějakou cenu, protože hlavně díky němu má většina diváků pocit, že právě viděla bezchybný film. Jestli je v tomhle filmu něco dokonalé na každý pád, je to soundtrack, jedna z nejlepších hudebních kompozic v historii.(1.8.2006)

rozpočet : $40 million tržby americké : $75,505,856(26.1.2007)