Poslední Mohykán

Last of the Mohicans, The

• slovenský

Posledný Mohykán

Dobrodružný / Válečný / Romantický / Western

USA, 1992, 112 min (Director's cut: 117 min)

Na můj vkus si to knihu příliš přizpůsobuje obrazu svému a vybírá z ní jen to, co se hodí, to vše pro to, abychom si mohli odplivnout nad hanebností koloniání nadvlády a ocenit prostotu, statečnost a jiné vlastnosti osadníků. Když to ovšem člověk vyignoruje, zůstává dobrý film a hlavně parádní závěrečná pasáž. Záběr, kdy proti sobě stojí Magua a Čingačgůk je něco neuvěřitelného. Jeden z důvodů, proč se Michael Mann dostal dle mého vkusu mezi nejlepší režiséry filmových dějin.(25.11.2005)

Pro mě je poslední mohykán jednoznačně a bez debat nejlepším filmem Michael Manna a zároveň jednim z nejlepších dobrodružněakčněromantických filmů všech dob. Hned od prvního záběru dokáže Poslední Mohykán neskutečně upoutat, sice mi přišlo, že to nastolený tempo neudrží po celou dobu, hlavně prostřední část je trochu chudší, ale ta závěrečná pulhodina je úplně nadpozemská, něco tak skvělýho jsem už hodně dlouho neviděl nebo možná vůbec. A do toho všeho zní tak úchvatná hudba až úplně mrazí. U mě se tenhle soundtrack staví hned vedle původně nedotknutelnýho Conana. A o hereckým zastoupení se snad ani nemá cenu bavit. Daniel Day-Lewis ve svý nejlepší roli, nejdrsnější herec indiánských rolí vůbec Wes Studi a skvělá Madeleine Stowe, tomuhle prostě dám pět i kdybyste mě mučili(22.1.2007)

Michael Mann je génius. Spolu se scénáristy přetvořil nudnou Cooperovu knihu v neobyčejně silný příběh, podpořený výbornými hereckými výkony a nádhernou výpravou. Poslední čtvrthodina pro mě představuje jeden z nejsilnějších filmových zážitků, jaké jsem kdy prožil... Ano, i díky hudbě Trevora Jonese.(2.7.2007)

• - Film i stejnojmenná kniha J. F. Coopera je založena na skutečných historických událostech. Plukovník George Monro se však nestal obětí masakru před Fort William Henry. Zemřel 3. listopadu 1757 v Albany, čili přibližně tři měsíce po pádu pevnosti. Podobně plukovníkovy dcery Alice a Cora jsou románovou a filmovou fikcí. (/Pablo)

• - Scéna odehrávající se pod vodopády, kdy se Sokolí oko loučí s Corou a prchá před Hurony se nenatáčela ve volné přírodě, ale vznikala ve filmových studiích. (Lynette)

• - Song ze soundtracku " I will find you", jenž je v originále směsí angličtiny a indiánského nářečí nahrála hudební skupina Clannad, v níž kdysi působila i zpěvačka Enya. (Lynette)