Daniel Day-Lewis jako statečný přítel Indiánů ve filmovém přepisu slavného románu J. F. Coopera... Filmaři již mnohokráte zvolili za předlohu svých děl pentalogii spisovatele Jamese Fenimora Coopera o dobrodružstvích bílého lovce, přezdívaného Sokolí Oko, a jeho indiánských přátel v době bojů Francouzů a Angličanů o nová území v Severní Americe. Nejslavnější se stala kniha úvodní Poslední Mohykán. Sokolí Oko spolu s posledními potomky z kmene Mohykánů Čingačgúkem a jeho synem Unkasem pomáhají anglické posádce bránit jednu z pevností. Znepřátelené strany využívají pro své cíle indiánské bojovníky. Huron Magua, který bojuje se svými muži po boku Francouzů, přísahal veliteli dobývané pevnosti pomstu za vyvraždění své rodiny. Po podpisu kapitulace se rozhodne vyprovokovat střetnutí s odcházejícími britskými jednotkami, při němž velitele zabije a zmocňuje se jeho dvou dcer Cory a Alice. Sokolí Oko se zavázal ochránit čest dívek a nechce je nechat ve spárech primitivního divocha. Navíc ke Coře cítí více než přátelství a také Unkasovi není Alice lhostejná. Pro postavu bílého lovce zvolil režisér Michael Mann u nás tehdy nepříliš známého Daniela Day-Lewise, který si však již získal uznání v podobě Oscara za hlavní roli ve snímku Moje levá noha (1989). (Česká televize)

Puol

S predlohou to veľa spoločné nemá, ale je to úžasný film s velkolepou výpravou a úchvatnou hudbou(soundtack je povinnosťou). Daniel Day-Lewis ako omladnutý biely lovec Sokolie oko, krásna Madelaine Stowe, výborný záporák Wes Study...Pre tento žáner mám trochu slabosť takže plné hodnotenie. ()

Adm.Nelson

Od chvíle, keď hurónsky náčelník povolí popraviť Duncana namiesto Cory a začne hrať ten nezabudnuteľný hudobný motív, prestávam dýchať a predo mnou sa začne odohrávať emocionálne najsilnejší záver, aký som kedy vo filme videl. Aj keď som to videl už nespočetne veľa krát, pri smrti dvoch postáv na skalách mi vždy zvlhnú oči. Chlapské hrdinstvo, nežná ženská krása a zraniteľnosť, lojalita k vlasti, absurdita vojny, nespravodlivosť, to všetko v tomto filme nájdete. Výprava a kamera sú nadpozemské. Mannov jednoznačne najlepší film a jedna z mojich srdcoviek, na ktorú nedám dopustiť. 10/10 ()

Anayka

Tenhle film mě krutě nudí a navíc se dost odlišuje od knihy. Hvězdička navíc za vynikající hudbu a pár hezkých záběrů. ()

Páně

Poslední mohykán je přesně tím typem filmu, kde mi vůbec nevadí hrdinský patos, ba právě naopak! Romantika, dobrodružství, láska, hrdinství - toto vše namixováno do parádních 112 minut a zalito jako třešinka na dortu pro mne jedním z nejlepších soundtracků všech dob. Herecké výkony jsou přesvědčivé, jiskření mezi Daniel Day - Lewisem a Madeleine Stowe je překrásně podáno. Výborný Wes Studi v záporné roli, jeho Magua je velmi "zlý". No a samozřejmě nelze opomenout excelentní, gradující hořkosladké finále, které je majstrštykem pana režiséra. Vše v tomto filmu hraje velmi trefně na romantickou strunu někde tam uvnitř mne. Nelze ani vteřinou váhat nad nejvyšším hodnocením. ()

xavierr13

Michael Mann vedel do čoho sa púšta opäť, nesklamal a stal sa z tohoto filmu trhák. Od začiatku filmu skvelá hudba od Trevora Jonese, výborní herci, skvelí scénar spojení s romantikou. Daniel Day-Lewis stvárnil úlohu výborne tak ako jeho očarujúca kolegyňa Madeleine Stowe.Vojna medzi Francúzskom a Anglickom je veľmi dobre stvárnená, k tomuto filmu nemôžem nič vytýkať dávam rozhodne za 5. ()

agassi68

Toto je romantika a nie tie sračky, ktoré sa na nás valia zo všetkých strán! Podporená geniálnou hudbou, hereckými výkonmi a nečakaným finále sa u mňa zaraďuje na čelné miesto vo svojom žánri. Film, ktorý si rád pozriem vždy, keď sa objaví na televíznej obrazovke. ()

luf

Výborný film se špičkovou poslední půlhodinou. K tomu dokonalá hudba, která doprovází celý film. Ani hereckému obsazení se nedá nic vytknout Daniel Day-Lewis, Madelaine Stowe a Wes Studi Je to jeden z nejlepších filmů Michaela Manna . ()

hEROic

pecka, presne moje krevni skupina, bavilo me to od zacatku az do konce... perfektni dobrodruznej akcnacek... a ten soundtrack!!! ()

Andronikos

Keď som film videl prvýkrát nie dlho po jeho vzniku, dusil som sa zlosťou jednak nad Maguovými výčinmi (najmä popravou plukovníka Monroa), jednak nad filmovým prznením literárnej predlohy (tá je o čosi happy-endovejšia). Dnes, po x-tom zhliadnutí, naopak Maguu, toho naozaj desivého a odporného záporáka, ktorý má zároveň ale v rámci svojho kultúrneho zázemia určité oprávnenie k svojmu konaniu, oceňujem. Rovnako sa mi zapáčil odklon od Coopera. Od romantizmu sme sa posunuli k dobe, ktorá chce a dokáže vidieť to, ako úzkoprsí, kolonizátorskí Angličania doplácajú na svoju mentalitu a činy, ako francúzsky šľachtic napokon pokrytecky Maguovi dá tichý súhlas ku krviprelievaniu; realita dneška nás pripravila na brutalitu, ktorú pred kamerou páchajú dýky, tomahavky a upaľovacie ohňe. Záverečná jednoliata sekvencia súbojov, emócií a úmrtí je filmovým skvostom, ktorý by žiaden spisovateľ, ani omnoho lepší než Cooper, nikdy nemohol písaným slovom v takto pôsobivej podobe vytvoriť. Písať tu ešte o úchvatnej ústrednej melódii by bolo nosením sov do Athén. Howgh. ()

Akana

Takhle má vypadat historický velkofilm. Dobrodružství, krásná příroda, romantika, to všechno v dávkách, které můžou jen těžko někoho urazit. Daniel Day-Lewis je ctnostným ale uvěřitelným hrdinou, Madeleine Stowe oduševnělou kráskou a Wes Studi jedním z nejpřesvědčivějších záporáků v dějinách dobrodružných filmů. K tomu připočtěme skupinu Clannad jejichž I Will Find You podkresluje finále a už se můžeme jen nechat unášet. ()

aslavey

Mann je šikovnej. Filmy točit umí. Ale co se mu povedlo v tomhle případě, je naprostá bomba. Brilantní kamera a střih, skvělé herecké výkony (Day-Lewis je mistr oboru a Wes Studi je pořád ještě nejlepší filmovej hajzl posledních pár desetiletí). Můžu se na Mohykána dívat několikrát za sebou a stále neomrzí. Epickým příběhem a výpravou počínaje a nejúžasnějším soundtrackem všech dob konče se jedná o výbornou podívanou a poslouchanou :) A konec? Víc slz než u Zelené míle a Titaniku dohromady... :( ()

hazaba

V tomto případě odhlédnu od toho, že se film téměř v ničem nepodobá knižní předloze a vysoké hodnocení dám jen ze dvou důvodů - hudba a krajina. Bez nich by šlo o tuctovou romantiku s trochou střelného prachu a spoustou honiček. Ale když se vám v hlavě uhnízdí melodie, kterou pak nejde dostat pryč, nemohu jinak. ()

hororwatch

hezká pohádka z pěknýho období. Holky jiste ocenily pohlednýho indiánskýho hrdinu stejně tak, jak ocenili páni tu pěknou holčinu s nádhernejma kukadlama. ()

GOREGASM

Sám jsem nečekal, jak obtížně se budu prokousávat přes nechci říct nezáživnou, ale rozhodně obtížně stravitelnou první polovinu. Nabrání tempa v půli druhé zážitek v exotických a vzrušujících exteriérech výrazně nakopne a svištění tomahavků má pod Mannovým dohledem akurátně zdivočelý tón. I to je v tomto případě málo, a jelikož jsem si za celou stopáž nenašel cestu k hlavním hrdinům, jejichž ploché vykreslení je hrubě neuspokojivé, nemůžu i přes formálně líbivou fasádu udělit této ploše zpracované látce více než průměrný rating. Zklamání. 60% ()

Narsill

Ja by som povedal, že tento film je trochu predcenený, no možno to je preto, že som od neho očakával priveľa a nakoniec som bol trochu sklamaný. Traja mohykáni pobehujúci po lese sú sice drsný a Daniel Day Lewis prešiel vďaka role takou prípravou, že by jeho postavu snáď nikto lepšie nezobrazil ale mne tam niečo chýbalo. V niektorých častiach som sa vyslovene nudil a to by sa pri takto prechválenom filme nemalo stať. Ale v konečnom dôsledku to nebolo až také sklamanie, záveru nemôžem nič vyčítať a hudba sa naozaj podarila takže 4*. ()

Georgee27

Poslední mohykán! Poslední neskutečná scéna s hudbou po které je husí kůže! Velká role Daniela Day-Lewise! Velký film! ()

Hermi14

Tak nevím, ale mé očekávání to moc nenaplnilo. Zajímavý námět, zničen rozvláčným scénářem, nevylepšila ani statická kamera, dlouze zírající na nezajímavé okamžiky příběhu. Naproti tomu pochvalu zaslouží výprava a hlavně pak hudba, při jejímž ústředním motivu člověku běhá mráz po zádech. To ale bohužel na historický velkofilm nestačí a přestože to nebylo vyloženě špatné, čekal jsem víc. ()

JirkaLexa

Nuda, nuda, šeď, šeď. Film mě nikterak nezaujal a to ani příběhem, ani zpracováním a rovněž ani jedna z postav či herců na mne neudělala dojem, takže jsem docela zklamán. Nejspíš jsem čekal daleko víc než nudné dialogy a neustále se opakující tmavé scény, kdy už vám příjde, že se snad celý děj filmu odehrává v noci. Špatnou atmosféru utvrdil také fakt, že nemusím tuto dobu, do které bylo dílo zařazeno a opravdu s hloubi srdce nenávidím indiány a podobné příběhy o nich. Jedinné co bych mohl vyzdvihnout je snad hudba a zvuk, možná také romantické úseky filmu. Oproti velikánům žánrů valečné romance však dost slabý odvar... 50% ()

HBO se vydá za Mohykány

HBO se vydá za Mohykány

09.01.2020

Režisér nové bondovky Cary Fukunaga spojí síly s režisérkou seriálových Watchmenů Nicole Kassell a společně teď pro HBO Max připraví seriálovou adaptaci knihy Poslední Mohykán. Fukunaga napíše scénář… (více)

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

Michael Mann natočí Tokyo Vice pro HBO Max

23.10.2019

Legendární režisér Nelítostného souboje nebo Posledního Mohykána Michael Mann se upsal režii pilotu krimi Tokyo Vice pro chystanou streamovací službu HBO Max. Seriál napsal JT Rodgers podle knihy… (více)

Poslední Mohykán míří do televize

Poslední Mohykán míří do televize

14.04.2019

Oceňovaný tvůrce Cary Joji Fukunaga se spojil s režisérkou a jednou z tvůrkyň Pozůstalých a Westworldu Nicole Kassellovou a společně nyní připravují televizní adaptaci knižního románu od Poslední… (více)