Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

Bruce0659

Tento film som videl už viackrát, ale vždy len po častiach, dnes prvýkrát v celku. Oldřich (Zdeněk Svěrák) je síce dobrák a starostlivý otec, ale aj blbý mešťan, ktorý na vidieku deťom vystvetľuje rozdiel medzi sliepkou a kozou. Postava pána Komárka je už o niečom inom, vďaka nej bol film pozerateľný. Hlášky z filmu sú vraj nesmrteľné...môže byť, ale film bol pre mňa sklamaním, keď Oldřich 7krát v priebehu minúty zopakoval, ako je tu krásne...niektoré scény pôsobia viac nezáživne a nudne ako vtipne. 55% ()

marzzy

"On teda cihlu do ruky nevezme, ale odborník je to na slovo vzatý." Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak. Bez těch dvou by byla úroveň našich filmů o hodně smutnější. Na samotě u lesa je kouzelnej film, vyskytují se i hlášky, co byly využity už u Cimrmana, například vypočítávání nebo historka z mlýna. Scéna s chytáním hadů je nezapomenutelná. Nikdo nebyl a asi i dlouho nebude schopen tímhle způsobem vytvářet humor, působit takhle smích. Nenásilně, vlídně, chytře. Každá scéna má nápad, je uzavřená v jeden celek, vynikající Josef Kemr, hodně optimismu, závěrečná dojemná scéna... ()

kratajirka

Většina komentářů se opírá o legendární Kemrovo dvouslovné "však vy víte". Tak já bych o tomhle filmu řekl jinou věc: "Všichni si to chtěj poslechnout (shlédnout) ještě jednou." Naprosto upřímná, úsměvná česká komedie ze Zlatého věku českých filmů. GreatJob! ()

energo

Skvělá rodinná komedie o přivandrovalích měšťákoch, který chtějí získat chalupu jednoho dědečka. Ale jak se postupně ukáže, ten dedek, ji jim jen tak nedá. Je zde spousta nesmrtelných hlášek a ještě když je řekl Kemr, o to lepší. Ten film je tak uvěřitelný, že člověk i zapomíná, že sleduje film. Je to dokonalé. Co se o mnoha dnešních komediích nedá říct. ()

Jirkacek

Snímek Na samotě u lesa se stal již českou klasikou, kterou snad každý alespoň jednou viděl. Já jsem ho viděl za ty léta už několikrát, sice ne vždy od začátku do konce, ale to mi vůbec nevadilo, jelikož se jedná o notoricky známý příběh. Ovšem pokaždé jsem se zasmál několika klasickým hláškám, které ve filmu zazněly a v českých bytech a domcích zdomácněly. Například otázka : Nemá ten pes blechy? na kterou děda Komárek odpověděl: To von jako bude mít, ale to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou. Nebo : On teda cihlu do ruky nevezme, ale odborník je to na slovo vzatý. A samozřejmě nejde nevzpomenout na tu největší a výstižnou hlášku : Chčije a chčije ! A také bych si rád poslechl tu historku, kterou vyprávěl Ladislav Smoljak ve mlýně a která nebyla kvůli mlecím strojům slyšet. Ve filmu Na samotě u lesa hraje spousta legendárních herců, ale pro mne je nejvýraznější Josef Kemr jako děda Komárek, který chce prodat chalupu Zdeňku Svěrákovi a jeho ženě Daniele Kolářové, která jediná mi sem nesedí, ale budiž. Ještě bych vyzdvihl malou, ale výraznou roli Lorence, stavaře na slovo vzatého v podání Františka Řeháka. Prostě se podle jedná o film s jednoduchým scénářem, který vynikl vlastně ani nevím pořádně čím, ale je prostě super. Ty venkovské scénky, naštvaná manželka Daniela Kolářová zvyklá na pohodlí bytu ve městě, nadšený manžel Zdeněk Svěrák, lékař Jan Tříska sdílející jeho nadšení a tak dál a tak dál. Úsměvná je také scénka, kdy jeden chalupář vyjmenovává, co všechno bude potřebovat k práci a opravám - kladivo, hřebíky.....Skoro bych dal nejvyšší hodnocení, ale kvůli zmíněné mojí neoblíbené herečce Kolářové a příliš jednoduchému scénáři, uděluji i tak skvělé venkovské čtyři hvězdy ****. ()

MishaEagle

Miluji filmy Jiřího Menzela ve spolupráci s dvojicí Svěrák - Smoljak...mohu vidět kdykoli a nesčetněkrát. Moje nejoblíbenější hláška: "Kde se to splachuje? To nech ležet..." ()

Vlastik100

Skvělý film, jednoduchý s námětem o obyčejném životě čecháčků a přitom tak umělecký a prakticky nesmrtelný. Jako Da Vinciho Mona Liza. ()

Peters5

Klasika. Chytrý film. Chytrý humor. Super scenar. Dokonalý herci. Geniální dialogy. Proste pan Svěrák / Smoljak ()

nela_h

Tomuto filmu se nedá nic vytknout, milý příběh plný hlášek od začátku do konce. Kdykoliv mám možnost, tak se na něj ráda podívám a pokaždé mě baví snad ještě více:) ()

r6AndrEw

Absolutně nejlepčejší film všech dob. Klasika klasik. Co scéna, to perla! Dům pana Komárka vypadá jako ten můj. Vlhký to je, plíseň, ale je tady krásně.. Uživatel Demer nemá smysl pro humor, tak na něj chudáčka buďte hodní. ()

Seteh

**30** Na tohle taky můžu koukat každý rok znovu a znovu. Já jsem prostě - jakožto milovnice a obdivovatelka vesnického života - ve svém živlu. Tvorba dvojice Svěrák - Smojlak se mi vždycky moc líbila a jejich humor je přesně moje krevní skupina. Vesnice + Svěrákovskosmoljakovský humor = pět hvězdiček. :)) ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)