Lyrická komedie, natočená režisérem Jiřím Menzelem v roce 1980 podle proslulé stejnojmenné novely Bohumila Hrabala těží především ze spisovatelovy bohaté poetické obrazotvornosti, která v tomto případě vyvěrá ze vzpomínek na poklidný život v městečku, kde byl jeho otec správcem pivovaru. Sled humorně laděných epizod spojených hlavními protagonisty – půvabnou paní správcovou (M. Vášáryová), jejím milujícím manželem Francinem (J. Schmitzer) a jeho bratrem Pepinem (J. Hanzlík), je protkán stále probíhajícím konfliktem snaživého Francina se správní radou, tvořenou představiteli města. Francinovu kariéru ohrožují především ztřeštěné kousky hlučného Pepina, ale též neodolatelné fluidum paní správcové, kterému podléhají všichni pánové… Snímek byl do kin uveden počátkem roku 1981 a vyvolal tehdy skutečně mimořádný zájem. Přestože námět filmu byl považován za typicky národní, měly Postřižiny nečekaně dobrý ohlas i v zahraničí – jako jeden z mála českých titulů z počátku osmdesátých let byl snímek zakoupen do řady evropských i zámořských distribučních sítí. Uplynulá léta přidala tomuto nestárnoucímu filmu navíc další, nostalgický půvab příjemné vzpomínky na časy a věci, které jsou nenávratně pryč. (Česká televize)

kenkaku

No tak k davům se rozhodně nepřipojím. Bizarní postavy, debilní scény (“všechno zkrátíme” jako jeden za všechny) a zcela primitivní (myšleno archaický) humor. V detailech plný rádoby vtipných (asi parodických) detailů (řidič pivovarnického náklaďáku chlastá během řízení pivo). Dál, to ultra otravné neustále urychlování chodu kamery, když “jakože humor” (aby Menzel navodil dojem němého filmu?). Sorry ale fuj to bylo… tak moc, že jsem si během sledování v e-shopu koupil medvídka mývala. ()

Wally

Česká klasika podle díla dalšího českého spisovatelského klasika pana Hrabala. 'Mladej' Schmitzer mi tam moc nesedí, ale poněvadž hraje takového ňoumu, tak se tam nakonec celkem hodí. Kupodivu svou kvalitu získal až v pozdějším věku. Nejzábavnější se mi jeví role J. Hanzlíka a jeho věčné oběti v podání R. Hrušínského. Je to super... ()

xaver

Kdyby Menzl již nic jiného nenatočil a kdyby Magda Vášáryová již nic jiného nezahrála, tak již navždy zůstanou mezi těma nejlepšíma naší kinematografie. Samozřejmě vynikající byli i Jirka Schmitzer, Rudol Hrušínský a další. Nezapomenutelný pak taky zůstane uřvaný Jožin Jaromíra Hanzlíka. Kouzlo a poezie všedních dní podle Hrabala skvěle ztvárněné Menzlem. Nemohu dát méně než 5. ()

korndaddy

Jakože kult budiž, ale vážně ne pro mě. Pepin mě vyloženě sral a jediný co mě na filmu bavilo, byla Vášáryová. Ta jediná měla "koule". ()

Zagros

Československá klasika, která mě dlouho míjela. Viděl jsem ji až v dospělosti, sice mě bavila, ale ten status klasiky jí za sebe nepřidělím a často si ji opakovat nebudu. Hrabalova poetika se s Menzelovou poetikou pěkně sešla, pak mě obešla a zamířila někam do dáli. Možná se s ní na stará kolena potkám znovu a bude to lepší, teď to pro mě ještě není. Navíc mě vyloženě vytáčel Pepin, ač skvěle vymyšlený a zahraný, nejraději bych ho poslal někam. No a Magda Vášáryová mi také k srdci zrovna nepřirostla. Některé věci z Postřižin ocením a některé ne, zůstávají proto na slabších třech hvězdách. ()

cold

Tento film by měli pouštět ve všech restauračních zařízeních non-stop. Nárůst konzumace piva a jídla by byla velice strmý. Krásný film z dětsví nejlepšího a nejčlověčtějšího spisovatele české literatury, který dokázal krásně mluvit (psát) o banálních věcech, které jsou vlastně nejdůležitějším dílkem mozaiky zvané život. ()

Castorr

Menzel nám předvedl jak má vypadat opravdu skvělí český film. Plno nezapomenutelných hereckých výkonů, v popředí můžu jmenovat J.Hanzlíka(strýčka Pepina), nádhernou Magdu Vášáryovou, která dostane snad každého chlapa a mnoho dalších herců. Prostě bomba!!! ()

wosho

Tak takhle si ve snech přestavuji dávné časy v pivovaru, dávné časy mých praprarodičů a idelistické vztahy mezi lidmi. Krásné snění, krásný film s pozitivní energií na depresivní období. Krása ()

cab

(Hrabal a Menzel) = velmi kvalitne a zabavne zpracovana adaptace. Herce zminovat ani netreba. Kultovni zalezitost 100% ()

Shakeus

Ne, toto rozhodně není můj oblíbený film. Z mého pohledu postrádá tu pohodu, kterou nacházím např. ve Slavnostech sněženek. To neznamená, že zde nejsou skvělí herci, z mého pohledu měl být film jen jinak natočený. Při sledování mě spíš přepadne deprese/nuda než příjemná melancholie spojená s vynikajícím inteligentním humorem, který zdobí staré české filmy. ()

Paity

Naprosto skvělá ukázka jednoduchosti, geniality a lidské lopoty. Možná oproti ostatním nemusím vůbec ve filmu Hanzlíka a jeho uřvanou roli. Na druhou stranu dokonalá Magda Vašáryová a skvělí radové pivovaru, kteří na ní mohou oči nechat jen podrthují vše, co na Postřižinách miluji. ()

SpaceOdyseus

Poeticka krasa nesmirna. Pri sledovani snad kazdy musi zatouzit vratit se alespon na chvili do doby prvni republiky, pracovat v pivovaru a snidat pulitr oroseneho lezaku. ()

Zemřel Jiří Menzel

Zemřel Jiří Menzel