Šílený Max: Bojovník silnic

• Česko Šílený Max 2 (více)

Jen málo snímků v historii akčních filmů se může rovnat Šílenému Maxovi 2. Nabitý dobrodružstvím, rychlostí i krveprolitím vás vystřelí do světa, kde se post-katastrofická budoucnost setkává s mytologií minulosti. Nebo jednodušeji, jeden z nejúžasnějších kaskadérských filmů vůbec. Před sérií Smrtonosných zbraní a Maverickem (1994) se Mel Gibson proslavil jako Max, osamělý hrdina brázdící australské silnice v nikdy nekončícím pátrání po palivu. Proti němu a hrstce obránců skladu s palivem stojí bizarní válečníci pod vedením Humunguse, který nebere žádné zajatce. Když začne bitva, není cesty zpět, „divoká zábava a fantastický zážitek z filmu." (Sheila Benson, Los Angeles Times). Se Šíleným Maxem na vaší straně nebude o akci nouze. (Magic Box)

Jara_II

Pokračování jedničky se nese v ještě o něco drsnějším duchu, akce je tu víc a atmosféra postapokalyptické doby je tu daleko věrnější. Prostě klasické béčko osmdesátých let - což znaméná průměr. ()

Romeroo

Pro mě jeden z nejlepších filmů o zvrácené budoucnosti naší planety. Špičková atmosféra, výborné akční momenty..a hlavně postava Humunguse. Nemůžu jinak než za *****. Edit 29.11.2012 opět jsem se nechal vtáhnout mezi smečku psů co vedl rozumný Humungus....mezi boj o každý litr benzínu....mezi jeden z filmů co si rád pustím znova a znova....mluvili a mluvili....KULT. ()

čolek

Určitá osobitost prvního dílu se vytratila, která tomuhle námětu dodávala alespoň trochu zajímavosti. Opravdu nechápu, jak může mít tento díl lepší hodnocení než ten první. Jinak je to podobné jako předešlý díl, jen bohužel styl vystřídala akce, ale nebojte, absence logiky zůstala... ()

Stejšn

Jako upřímně - ono se na to po letech moc koukat nedá. Celou druhou půlku filmu v podstatě zabírá závěrečná honička, která je sice efektní, se spoustou kaskadérských čísel, ale končí tak pitomě, že to by Miller zasloužil facku. Nebo příjde někomu normální, že po půlhodině zuřivého pronásledování cisterny s obsahem, který banda chce a při kterém zařve půlka jejích členů, se cisterna převrhne a banda se zastaví kilometr od ní a ztratí o ní zájem? Taky spousta rozehraných, ale nedokončených motivů (vztah pilota vrtulníku a ženské z tábora, divoké dítě a tak dále), blbosti ve scénáři a celková rozpačitost snímku. A děsný český dabing, který místy vůbec nedává smysl (schválně si všimněte scény, kdy k jedoucímu kamionu z boku přijíždí v tryskovém autě vůdce těch hodných a chce zachránit dítě. Volá na něj něco ve smyslu: "skoč, už je to v pořádku, je po všem, vyhráli jsme" - přičemž je to uprostřed honičky a ze všech stran na něj útočí členové gangu). A že v češtině benzínu často říkají nafta, brokovnici pistole apod. už radši ani nekomentuju. Jednička byla mnohem lepší. ()

Everwin

Tento film jsem si nechal dlouho unikat. Až nedávno jsem prozřel a jsem příjemně překvapený. Má to nápad, spád, Mel do role opravdu sekne a Bruce Spence tomu dodá patřičnou šťávu. Přesně takto si představuju nadčasové akční scífko (nedivme se, že ho ještě dnes vykrádají, např. Carmacův herní "zázrak" - Rage). Všude poušť, řev motorů z úchylně slepených futurostrojů, ropa, samostříly a exploze. Mel je vlk samotář v kulise plochého, pustého světa úchylných anabolických barbarů s motokárama, k tomu není co dodat. ()

Mabfred

Trochu lepší a smysluplnější než jednička - dobré akční béčko. A pointu jsem neprohlédl až do konce, za to má u mne film plus (a já u sebe minus, protože v pustině bych asi nepřežil :-)). ()

MaxForValue

Fast and Furious v púšti, bez mozgu, bez scenára. Pokiaľ vás rajcujú silné autá, Mel Gibson a 91 minút akcie, tak sa zabavíte, pokiaľ v tom hľadáte nejaké post-apokalyptické svedectvo, tak vám zostane v ústach akurát ten prach z ciest. To, čo si na tomto filme skutočne cením, je však jeho neschématickosť a pre mňa prekvapujúci záver. Bezpečné 3*. ()

hynn3k

Oproti prvnímu dílu vyváženější (rozuměj, že se pořád něco děje, ne jen posledních deset minut) a velkolepější. Gibson je jako Max charizmatičtější a drsnější. Jen ti vyholení magoři v kůži zůstali. ()

darthvader77

Aneb potom co hrdinný Mel v prvním díle vystřílel bandu zdegenerovanejch motorkářů a uspořádal benzínovou grilovačku retardovaného grázla se znovu vrací, aby bez bázně a hany potíral zločin v pustinách. Nádherný film s výbornou atmosférou Fallouta s velmi dobrým úvodem a výpravou. Bojovník silnic je monumentálnější než první díl, co se týče akce(helikoptérové záběry ze vzduchu nemají chybu). Humungus jako záporák na výbornou. Především, ale musím ocenit herecký výkon Mela Gibsona(zejména jeho interakce s Gyro Kapitánem je opravdu něco, jak kulí ty oči), dále pak Bruce Spence v roli již zmíněného pilota. Krásná akční jízda opět tím správným směrem drsná a brutální. ()

zubrik66

Jeden Max (šialený teda nebol) a jedna cisterna a k tomu kopec prachu a piesku ešte postapokalyptický svet nerobia. Naháňačka to bola veľmi slušná, ale príbehovo na úrovni školáka v prvej ľudovej... ()

Rameno

Tak tady na tom je nejvtipnější ten neúměrně grandiózní soundtrack, pže prostředí, dialogy, postavy, i příběh jsou strašlivá nuda. ()

kubilov

Když první Mad Max byl už sám o sobě kultovní záležitost, tak jeho ještě vydařenější pokračování patří mezi nejlepší akční sci-fi v celé historii filmografie. George Miller dokázal vyladit nedostatky, připravil ještě daleko lepší akci a daleko přímočařejší a celkově lepší scénář. K tomu navíc přihodil ikonického Mela Gibsona, trochu sociální kritiky a ještě šílenější povahu silničních/pouštních pirátů. Skvělé postapo s krutými boji o naftu, stříkajícím testosteronem a jedním z nejhnusnějších dětí, které jsem kdy ve filmu viděl. --- Po shlédnutí Fury Road jdu o 1* dolů, protože The Road Warrior se nechytá.. ani z tehdejšího ani ze současnýho hlediska. ()

ratpile

Je bravurní, kterak Mad Max vypráví skutečně obrazem a samotnou akcí. Gibson prostě dělá co musí a na rozměru (spíše v náznacích) jeho postava nabývá až v průběhu. O světě jako takovém se ani tohle říct nedá, je prostě horkou, bezútěšnou kulisou, která jen občas poodhalí něco ze života přeživších. Svým ukotvením film působí tak, jako kdyby si někdo namířil kamerou na hlavního hrdinu a prostě pár dní snímal jeho a nejbližší okolí. Bez úvodu, bez důvodu, bez vysvětlení. A právě ona nevyřčená slova dodávají snímku tu správnou dávku všudypřítomného šílenství. Nevíme kdo je ten gay motorkář rozdávající hlavičky, nevíme co chce ten kulturista na traktoru a vlastně ani netušíme kam směřuje hlavní hrdina. Na Mad Maxe proto nelze nahlížet úplně klasickou optikou a očekávat strhující příběh plný prokreslených postav. Kdepak, tohle je prostě exkurze do pekla rozpálených silnic, pachu benzínu a groteskního kultu Humunguse Pána. Zásadní post-apo událost, nejen pro filmové médium. ()

nK_!

Ne tak skvělé, jak si z dřívějška pamatuji. Záporáci mi přišli hrozně směšní a nepochopil jsem, proč se autoři rozhodli zařadit do filmu několik zrychlených scén. Kladní hrdinové všichni neuvěřitelně naivní. I po třiceti letech jde ale pořád o kus kvalitní filmařiny, zejména co se týče akce. Na pět hvězd to ale nestačí... ()

JackBurda

Po solidní jedničce je tohle dost neuspokojivý. Akce ujde, Max je dobrá postava, prostředí a atmosféra je velmi dobrá. Tak co ce špatně? No, vše ostatní. ()

helrohir

Pokračovanie "Šialeného Maxa" je oproti podpriemernej jednotke úplne iný level. Navýšil sa rozpočet a všetko hneď vyzerá kvalitnejšie, či už technické zázemie, ale aj celkový vizuál. V prvom rade sa film už môže oprávnene titulovať ako postapokalyptický, pretože to konečne vyzerá ako v neprívetivej budúcnosti, ale hlavne je film nasiaknutý tou pravou postapo atmosférou. Aj záporáci pôsobia agresívnejšie, brutálnejšie a uveriteľnejšie než tí srandisti z jednotky. Vysloveným highlihtom film je však akcia, hlavne záverečná cestá naháňačka, ktorá obsahuje neuveriteľné kaskadérske kúsky a je prvotriedne nasnímaná. Zväčša neznámi herci nepredvádzajú nejaké extra oslnivé výkony, ale na film podobného razenia to veľmi nevplýva. Samozrejme Mel, hoci nemá veľmi čo hrať, oslňuje už len svojou prítomnosťou a napriek minimu replík vyžaruje neprebernú charizmu. Najviac kritiky si určte zaslúžia absurdné kostýmy, a to nie len tie záporácke. Hoci je to film plný klišé, na svoju dobu ide o špičkový akčný film, z ktorého čerpá inšpiráciu množstvo filmov. Za všetky príklady uvediem nápadnú podobnosť záverečnej naháňačky tohto filmu a prvého "Fast and furious". Až príliš podobné aby to bola náhoda. 80%. ()

Šílený Max počtvrté!

Šílený Max počtvrté!

20.03.2007

Vůně benzínu, písečné exteriéry a jeden vyšinutý ex-policista.Vzpomínáte? Už je tomu bezmála osmnáct let, co se na velká plátna dostal silniční policista v podání Mela Gibsona. Rodinu mu zabili, při… (více)