Nehrdinský hrdina příběhu, čtyřicetiletý Bohouš Burda, je věčný idealista, který je nespokojen s tím, jak žije. Manželství nestojí za nic, jeho žena žije zcela v zajetí počítačů a nemá pochopení ani pro jeho recesní vtípky. Život ve velkoměstě ho otravuje doslova i v přeneseném smyslu, touží po rodné hájence v čisté přírodě. Radost ze života chce hledat jinde než v technickém pokroku a vyjádření tohoto názoru mu vynese dokonce i několik dobře mířených ran pěstí. A tak přichází vzpoura - proti všemu a proti všem. Do cesty se mu navíc připlete i mladá půvabná dívka Terezka, která má podobné názory jako on. A tak Burda končí v horách s pojízdnou zubní ordinací a s dívkou, která chce žít jen s ním. Zdá se, že idylka může začít. Jenže... (oficiální text distributora)

Iggy

Dost průměrná komedie se silně ekologickým nábojem, kterou nad vodou drží hlavně Zdeněk Svěrák a hlavní hrdinka Tereza. Naopak ji sráží dobová mizanscéna, postava zlé „femme fatale“ (Huttnerová?) a boj o moc ve výzkumném ústavu prostřednictvím dizertačních prací sovětských odborníků. ()

Tommassi3

"Proč ?? Proč jsi to stopnul ??" - "Mávala nám do kamery, kráva !!" - "Tak konečně něco hezkýho v tý hromadě šrotu, a ty to stopneš !!" ;) ()

Terva

Nehrdinský hrdina proti všemu a proti všem. Scénář : Vít Olmer, Zdeněk Svěrák a Antonín Máša. Kamera : Ota Kopřiva. Hudba : Jiří Stivín. ()

fannah

Dobrý film, přesně umístěn do nezáživných, ošklivých, šedých osmdesátých let (ve kterých jsem se narodil). Velmi suchý humor se zde ale objevuje zřídka, což je trochu škoda. Ovšem jeho podání dle Zdeňka Svěráka je bezchybné. ()

NinonL

Byla jsem zvědavá na herečku Ivonu Krajčovičovou, která zazářila ve filmu Jako jed. Tady jí to taky sluší, ale role nic moc. Ani Zdeněk Svěrák neperlí, ani jeho manželka, zblázněná do předchůdců dnešních počítačů. Film nemastný neslaný, stále jsem čekala, kdy to něco přijde. A nepřišlo. ()

Pierre

Když Ladislav Smoljak neobsadil Zdeňka Svěráka do role Trachty v Rozpuštěný Vypuštěný a Svěrák nakonec dostal pouze menší roli básníka, naštvalo ho to natolik, že aby dokázal, že je dobrý herec spojil se s Vítem Olmerem a natočili dvojici filmu Co je vám doktore a Jako je. Z toho (jako obrovský fanda všeho okolo pana Svěráka) jsem Jako jed kysi zkoušel a dopadlo to menším negativním šokem a Doktora jsem ani nedokoukal. No, říkal jsem si, že asi přišel čas na to, dát filmu ještě šanci. A povedlo se. I když nejde ani zdaleka o typickou Svěrákovinu, je to trochu ,,jiné..´´. Ale jako mladšího ročníka, který dobu socialismu vůbec nezažil mě to do ni tedy poctivě upoutalo (podobně jako například Šteinrovo Vrať se do hrobu) šedivou atmosférou, která tady má ještě jiný nadčasový rozměr v podobě soupeření technologického a přírodního světa. Nejenom, že se tady už hodně mluví o počítačích (v československém filmu z 80.let hůstý), ale dokonce v jedné scéně (na nějaké přednášce v hospodě) padají návrhy, že by se měl les upravovat v ateliéru podle desingu. Zatímco Svěrákova postava namítá, že se nedá bojovat s přírodou. V tu chvíli ještě ochmelkovi vedle, co se chlubí autem, vyčte že za dvě hodiny jízdy spotřebuje to jeho auto tolik kyslíku jako jeden dospělý člověk za celý život. Dneska je brojení proti podobným ekologickým tématům v podstatě moderní trend, který šíří kdekdo na sociálních sítích. Ale zrovna rozporuplný Olmer s komediálně zaměřeným Svěrákem mě překvapili, že je dokázali v době, kdy se to ještě nenosilo takhle vytáhnout na povrch, v některých dialogách přesně pojmenovat. Ekologie je zde na víc zamíchaná   s přesahem mezi další témata jako šedivost socialismu, krizi středního věku, různé mezilidské  problémy a nedorozumění v čele manželského vztahu snílkovitého doktora a jeho pragmatické chladné vědecké ženy, který prostě nemohl fungovat. Olmer měl ale tehdy i zajímavé režijní nápady - třeba když se Svěrák prochází se svou blízkou po přírodě a do toho právě jako kontrast hraje ta přetechnizovaná hudba někde od městkých automatů. Ten kontrast je tam celkem propracován v různých směřech. Zajímavá mi tentokrát přišla i jakoby subjektivní kamera - někdy hodně ostrá a detailní, někdy zase zabírající z odstupu a ,,jakoby ze stropu.´´ Až se mi z ni občas pořádně točila hlava. A i když by se to nemuselo zdát, tak se to dá to samé tak trochu říct o celém filmu. Je mi líto, ale nedokázal bych ho nazvat komedíí. Naopak mi po většinu přišel jako chladné drama, ze kterého mi zůstala podivná smutná pachuť marastu bohužel nakonec i bez pořádného šťastného ho konce a východiska, kdy závěr mě bohužel docela slušně vyděsil  (ale nechci prozrazovat.) Z případného humoru snad zbylo jen pár nenápadných  hlášek na odlehčení. A Zdeněk Svěrák, který sice hraje takřka charakerně, ale pořád stejně přirozeně a neherecky. Mému osobnímu vkusu a nátuře mnohem více vyhovuje jeho tradiční tvorba, ale tohle hostování nedopadlo vůbec špatně a určitě jde o zajímavý snímek, byť asi nemusí vždy sednout, ale Olmer se předvedl jako tehdy zajímavý autor. Už jenom ten začátek s technizovanou hudbou, záběry na socialistické paneláky, dým z továren a počítače na mě působí tak depresivně a odcizeně, brrr. () (méně) (více)

Dr. Hawkeye

Humoru poskrovnu, ale té hořkosti a takřka bezvýchodné normalizační atmosféry se špinavými ulicemi, kouřícími komíny a výstavbou výzkumných ústavů pro výzkum výstavby výzkumných ústavů je tu mnoho. Na tvorbě neklidné atmosféry má hlavní podíl "rybí oko" kameramana Oty Kopřivy. ()

topi

Příjemný filmík o jedné životní vzpouře. Vít Olmer v tomto období točil vynikající filmy přímo ze života a Zdeněk Svěrák ho svým přirozeným projevem hodně pozdvihuje. ()

Damiel

Pro Svěráka poněkud netypická role, ale geniálně zahraná. Tenhle chlap má takové charisma, že bude skvělý úplně ve všem. Olmerovi tenhle film "udělal" právě on. Být tam někdo jiný, bude to asi průměr/podprůměr, ale Svěrák to vytáhl výš. Romantické drama s komediálními prvky s tradičními "camei" herců DJC :) ()

Anglie

Olmerův podařený film ještě povyšuje skvělý výkon Svěráka v hlavní roli, jenž si evidentně s chutí odskočil od komedií. ()

ilemas

Další z mých velmi oblíbených filmů Víta Olmera, který jsem spolu s filmem „Jako jed" viděl nekméně 50x a dosud neomrzel. ()

lekr

Další nudná, ničím nezajímavá komedie, která líčí příběh se kterým se snad každý z nás setkal. ()

rakovnik

Skoro bych neřekl, že tento film mohl režírovat Vít Olmer. I když jeho rukopis je znát v sondě do pracovních poměrů v továrně. Rozhodně podle mě jeho nejlepší film. Smutná komedie o životních ideálech, kterých se člověk stejně nakonec musel vzdát. Na rozdíl od pohádek. Potěšila mě účast dalších "cimrmanů", i když se ve fimu spíš mihli. ()

Martin741

Filmy Vita Olmera mali v 80. rokoch este hodne do seba. Pribeh o idealistovi, ktory je nespokojny so svojim zivotom je fajn, a potesi herecka ucast Zdenka Sveraka a Smoljaka. 80 % ()

honajz2

Moment. To fakt točil Vít Olmer? Ten, co stojí za těmi hrůzami, jako Playgirls nebo Sůva z nudlí? Fakt je to on? Protože to, co jsem viděl byl, naprosto profesionálně udělaný film o muži nespokojeném se svým životem, který navíc žije ne zrovna v šťastném manželství a jeho žena pro něj tudíž nemá pochopení. Kromě tohoto tématu je zde i na pozadí drobná ekoagitka, která ale nepůsobí přehnaně a všeobecně se zde ukazují rozdíly mezi přírodou a moderní dobou. Ano, v určitých místech to může působit trošku příliš agitačně, ale když tak vidím dnešní dobu, je ten film hodně aktuální. V jedné nejmenované pražské čtvrti je to fakt hodně znát, protože se v ní snaží zastavět každou zelenou plochu, hlavně aby na ní stály hnusné baráky s předraženými cenami za byty. Co se ale jinak tohohle filmu týče - je skvěle a poutavě natočený (obzvlášť se mi líbily ty záběry jakoby ze stropu), uvěřitelně zahraný a celkově to prostě funguje, drží pohromadě, má co říct a má i poměrně silný závěr (byť zrovna ne moc happy, ale je v něm realističnost SPOILER a to bourán chaty je hodně smutné KONEC SPOILERU) s precizně vymyšlenou závěrečnou scénou. Fakt tomu nemám moc co vyčítat a už vůbec se mi nechce věřit tomu, že to točil právě Olmer... Jestli jo, tak mu dlužím omluvu, ale i tak, co se s ním proboha stalo? Možná se jenom rychle vyčerpal, fakt nevím... Každopádně Co je vám, doktore mě hodně mile překvapilo. 5* ()

Rodriguez

Teda nebýt ekcelentního herce Zdeňka Svěráka, tak nevím na co bych se v tomto filmu koukal či spíš čemu bych se zasmál. Nejhezčí moji scénou (a tu si budu dlouho pamatovat) je jak mu na konci zbouraj chalupu a skácej stromy. Tomu sem se strašně zasmál (i když ono to k smíchu vlastně nebylo). ()

zette

Je hezke, ze jiz v roce 1984 si nekdo uvedomoval tempo doby. Jinak to byl ale film nemastny, neslany a nebyt par vtipnych situaci diky Zdenku Sverakovi, bylo by to jeste horsi. Na druhou stranu ale musim rict, ze je to jeden z tech lepsich filmu Vita Olmera, bohuzel... ()