Nehrdinský hrdina příběhu, čtyřicetiletý Bohouš Burda, je věčný idealista, který je nespokojen s tím, jak žije. Manželství nestojí za nic, jeho žena žije zcela v zajetí počítačů a nemá pochopení ani pro jeho recesní vtípky. Život ve velkoměstě ho otravuje doslova i v přeneseném smyslu, touží po rodné hájence v čisté přírodě. Radost ze života chce hledat jinde než v technickém pokroku a vyjádření tohoto názoru mu vynese dokonce i několik dobře mířených ran pěstí. A tak přichází vzpoura - proti všemu a proti všem. Do cesty se mu navíc připlete i mladá půvabná dívka Terezka, která má podobné názory jako on. A tak Burda končí v horách s pojízdnou zubní ordinací a s dívkou, která chce žít jen s ním. Zdá se, že idylka může začít. Jenže... (oficiální text distributora)

Denny

Období režiséra Olmera, kdy ještě věděl, jak se točí dobré divácké filmy. Velká necimrmanovská role Zd. Svěráka. ()

Miki68

jojo... kolikrát jsem si i já říkal, jestli by nebylo lepší se na všechno vykašlat a zkusit žít úplně jinak... začít od nuly... Ale víme všichni, jak to s tím je, že?... Tenhle film, společně s filmem "Jako jed" je asi posledním vzedmutím kdysi skvělého režiséra Olmera. Dokazuje tady, že režírovat opravdu uměl. Zvlášť když měl k dispozici dobrou látku a skvělé herce. Jen se nemůžu ubránit dojmu, že to šlo udělat ještě o chlup líp. Kupodivu se mi víc líbil (zde na csfd hůře hodnocený) "Jako jed", kde mi tolik nevadily ty "soc-reálie". Rozdodně bych ale hodnotil výše, než tématicky podobný "Cesta z města", přesto na svou dobu (1984) nadprůměrné dílo. ()

HappyDeath

Krásné české dramátko ze života. Svěrák zvládl svou roli přímo impozantně a zbytek hereckých výkonů taky potěšil...hold některé holky to snad ani nemusí hrát :-D Ale nejvíc mě nadchla ta koza co jí dala babička odležet :-) ()

Schlierkamp

Československé drama zabývající se vztahy mezi lidmi a jejich psychologií. Divák se neubrání srovnání s příběhově podobným snímkem od stejného autora Jako jed. Hlavní hrdina tohoto příběhu dentista Bohouš Burda (tradičně skvělý Z. Svěrák, jenž přispěl též podílem na scénáři), až téměř chorobně toužící po čistém životním prostředí a neváhá žít podle toho, se zamiluje do I. Krajčovičové (stejně jako ve výše zmíneném snímku). Mladá, půvabná Terezka, zástupkyně vedoucí výzkumu inženýrky Burdové (I. Hüttnerová), není spokojena ve svém vztahu s bouřlivákem O. Pavelkou a postupně nalézá k donquijotsky bláznivému Burdovi sympatie. Snímek obsahuje mnoho vtipných scén a situací, vzpomenul bych aspoň debatu o životním prostředí s krásně přednášejícím K. Smyczkem či rozhovor dvojice Svěrák/Smojlak na zubařském křesle. V polovině osmdesátých let zkrátka uměl režisér V. Olmer točit velmi kvalitní a zajímavé filmy. Co je vám doktore a Jako jed řadím k nejlepším dílům nejen jeho osobně, ale i v tomto časovém období vůbec. ()

Plechpetr

Svěrák a jeho vytříbený humor se našel i v tomto filmu. Jako vždy perfektní na pobavení. Jsem rád, že jsem na to v TV narazil, sám bych si to beztak nikdy nepustil. A pak bych se musel sám sebe ptát, jestli bych neměl vyrazit na Onen svět a poležet s kozou. Mrtvou. ()

BigBang

Krásná role paní Krajčovičové. Film pěkně representuje depresivní osmdesátkovou kinematografii, která kýčovitě prožívala počátky ochrany životního prostředí. Nenávistné záběry fabrik a paneláků. Hlavní věc je pro mě však takhle z odstupu po letech osobnost p. Svěráka. Každým rokem, když to opakují, tak p. Svěrák pro mě z toho vyčnívá čím dál víc. Jeho formát je jedinečný a zrovna v takto obyčejnějším filmu je to krásně vidět. ()

josieaddms

Prostě zajímavý, trochu dojemný film, s perfektním Zdeňkem Svěrákem. Vít Olmer se tady docela překonal, a jeho styl musím říct, se mi tady velmi líbí. Podle mě to má docela i co říct, přišlo mi to dost zábavné, a nehrálo si to na něco, co není. Takže pěkný film který si možná časem i zopakuji. ()

Brinkley

Jako jed a právě Co je vám, doktore? jsou dva důvody, proč je překvapivě dobře, že je Vít Olmer režisérem. Pak už měl sice radši odejít do velmi, velmi předčasného důchodu, ale to sem nepatří. Snad je Zdeněk Svěrák Olmerovým maskotem a jeho tak příznačný civilní herecký projev (nevím, do jaké míry režiivzdorný) dělá jeho snímkům víc než dobře. Vždy po zboření oné chajdy mám chuť nazout Martensky, brouzdat se spadaným listím někde mimo civilizaci a oddat se tichu (ovšem s jistotou návratu k rambajzu velkoměsta). No, a narozdíl od Jako jedu mám teprve až zde pochopení pro páně Svěrákovu filmovou slabost pro Ivonu Krajčovičovou. ()

Nocturno culto

Pěkný film ..Pobavil jsem se perfektně, scénky se Svěrákem jsou dokonalé - s autem, kozou v posteli, malbou paseky a pár dalších ..jeho specifický humor zabírá na plné obrátky ! Navíc geniální cameo Ladislava Smoljaka, jedna z nejlepších scén filmu.. ()

markotter

Svěrák v trochu netypické roli, ale jako vždy výborný. Líbily se mi "postelové" scény hlavního hrdiny s jeho manželkou. Taková je realita v manželství po 20ti letech :-) ()

kukkik

Zajímavý příběh, slušné herecké výkony a typický humor Zdeňka Svěráka ve filmu s koncem, jenž vyznívá doprázdna a celý, jinak velmi dobrý zážitek, mi celkem kazí. Chtělo by to happyend ()

Likan7

Svěrák je dobrý v čemkoliv a film s ním prakticky okamžitě vystřelí o několik levelů nahoru. Tady ale je plus jen on a ta atmosféra komunistického Československa. Všechno ostatní je zbytečnost, která mě akorát nudí. ()

TSZ

Melancholická komedie, která nabízí kromě poutavého děje také dost nezvyklou roli Zd.Svěráka, zde prvně spolupracujícího s Vítem Olmerem.Společně s Jako jed se navíc jedná o nejpovedenější Olmerův film. ()

Tiiso

Film má úroveň i když je technicky odfláknutý. Ale o to zde ani nejde. Na Svěráka člověk může koukat pořád a na samotný děj taky. Socialismus v plné síle a zamilovanost ve zralém věku taktéž. ()

wito

príjemná komédia s ekologickým poslaním a mementom ničenia kultúrnych hodnôt. veľmi pôsobivo vyznieva technická stránka s dynamickou kamerou a pokrokovou hudbou... ()

Rodin

Vcelku milá ptákovinka, v níž podává Zdeněk Svěrák jeden ze svých standardně dobrých hereckých výkonů. Celé je to tedy trochu přitažené za vlasy, ty partie o vědeckém úkolu a podrazáckém vědátorovi Ondřeji Pavelkovi, který v podstatě likviduje vedoucí projektu, jsou opravdu úsměvné, nicméně není to sice tak dobré, jako Jako jed, ale přesto jde o jeden z lepších režijních pokusů Víta Olmera. Mě nejvíc dostala ta závěrečná scéna, ve které Svěrák maluje na panelákové stěny smrčky, za ním řve dítě, jako zjednané, a on mu říká: Člověče, ty se snad uřveš! A v pohodě dodělává větvičky. 72% zde přítomných, myslím, odpovídá. ()

lenzi

Tak som držal postave Zdeňka Svěráka palce, aby mu to vyšlo, sám som mal niekedy také eskapistické myšlienky. Škoda, že mu doba nepriala... ()