Nehrdinský hrdina příběhu, čtyřicetiletý Bohouš Burda, je věčný idealista, který je nespokojen s tím, jak žije. Manželství nestojí za nic, jeho žena žije zcela v zajetí počítačů a nemá pochopení ani pro jeho recesní vtípky. Život ve velkoměstě ho otravuje doslova i v přeneseném smyslu, touží po rodné hájence v čisté přírodě. Radost ze života chce hledat jinde než v technickém pokroku a vyjádření tohoto názoru mu vynese dokonce i několik dobře mířených ran pěstí. A tak přichází vzpoura - proti všemu a proti všem. Do cesty se mu navíc připlete i mladá půvabná dívka Terezka, která má podobné názory jako on. A tak Burda končí v horách s pojízdnou zubní ordinací a s dívkou, která chce žít jen s ním. Zdá se, že idylka může začít. Jenže... (oficiální text distributora)

Stanix

Neuvěřitelně nadčasové dílko. Zatímco v oněch dobách chtěli soudruzi obrábět přírodu k obrazu svému, nyní nám podobní soudruzi chtějí přikázat s kým máme žít v Evropě. Doba se mění, ale principy zůstávají. ()

Iamthewalrus

Milá, lidská komedie Víta Olmera z doby, kdy měl ještě invenci a soudnost. Příběh lyrický svou všedností, nenásilným idealizmem i tichým odhodláním plyne proti proudu zavedených konvencí. Něco jako nadýchat se čerstvého vzduchu. ()

Burrows

Posmutnělá komedie varující před technikou, počítači a ničením životního prostředí a tím i samotného lidského života. "Co tady děláte? .. Přišla jsem vám vynadat .. Tak to pojďte dál" ()

Pitryx

Nevím, já tomuhle filmu, o kterém se píše, že je komedie vůbec nemohu přijít na chuť. Řešení pracovních problémů, prapodivným způsobem skloubeno s ekologií, hm, hm. Navíc jsem zde neshledal ani slovní ani vizuální humor. Vtípky v podání pana Svěráka jsou sice nápadité, ale podává je mdle až unaveně. Takže se není ani čemu smát, ani se čím bavit. 201311188648bt ()

Karda

Ani po těch 34 letech neztratil film nic ze své aktuálnosti. Ty předobrazy partnerů spolu ,ale zároveň mimo,představy vedoucího ,že až počítače konečně plně nastoupí tak nám vše vyřeší ,ukazují právě po těch letech jaký je to omyl . Problémů naopak přibylo a čím víc spolu "komunikujeme" tím více mimo a vzdáleni sobě jsme. Neskutečně nadčasový. P.S: A možná jsou ty dnešní fráze ještě prázdnější než tenkrát.A geniální scéna eko debaty v hospodě ,to jen podtrhuje. Lidi jsou i po těch letech stejně tupí ,možná tupější. ()

PlayEasy

Nu, Svěrák má alespoň tucet lepších filmů. Asi chyběl Smoljak (ne jako herec, ale jako režisér). Naše hodnocení dáváme steží, protože film sice měl hodně skvělých hlášek, u kterých jsme se trochu zasmáli, ale když zrovna nebyl po ruce nějaký ten gag, tak to bylo velice strohé a nezajímavé. 55% Nakonec musíme jít níž, moc nás to nezaujalo a český styl 80. nesnášíme (viz. Discopříběh):( ()

sniperjozef

Z dnešního pohledu se jedná o nudnou záležitost. Jak stopáží, tak příběhem. Herecky tady není ani moc prostoru na to něco předvádět, takže tady taky není o čem moc psát. Co mě ale zaujalo, je stále stejná problematika, kterou ve filmu řeší. Je totiž aktuální i dnes. Na svou dobu myslím, že tam byly i celkem odvážné scény (větru dešti poručíme, poukazování na komunistickou upjatost). Film mohl mít více minut a prodloužit poslední část, aby diváka více vtáhl a pak měl přijít teprve závěr. Takhle se stalo spousty věcí za krátkou dobu a člověk tak trochu nestíhá a film pak může diváku připadat roztěkaně. Neurazí, nenadchne. 70% ()

subic

Vít Olmer natočil jen 3 nadprůměrně dobré filmy, tento, o rok pozdější Jako jed opět se Svěrákem a potom Bony a klid. Co se tak mohlo dít někdy v roce 1984 v nějakém tom podniku výpočetní techniky a vedle toho v rodině jednoho zubaře? 7/10 ()

JosefTomas

Ještě že jsme toho Svěráka měli, protože jinak bychom byli ochuzeni o tak nádherně pravdivé a bez debat fantastické filmy, které v sobě krom odreagování skrývají nadčasovost a místy přehlíženou genialitu. Svěrák nikdy nebyl herec velkých formátů, ale ty role, co si napsal na míru, byli nejen skvělé, ale hlavně k němu sedli a tady to není výjimkou. Když k tomu připočtete skvělé hlášky, příjemně dávkovaná moudra a hlavně přesah, které jeho filmy mají, tak se tady jako u jiných jeho filmů budete i tady náležitě bavit. Jedinou vadou na kráse mi přijde až příliš okatá ruční kamera, která se k tomuto filmu moc nehodí a trochu mě to vytrhávalo z atmosféry. ()

ostravak30

Zdeněk Svěrák chtěl dokázat, že je herec, což si myslím, že dokázal i mnohem dřív, a natočil s Olmerem tento film. A buď byla spolupráce úspěšná nebo to chtěl dokázat ještě jednou, tak si střihl o rok později i Jako jed. Oba filmy jsou si dost podobné. V obou hraje Z. S. herce, který není spokojen s aktuální partnerkou a na scéně se objevuje jiná, mladá. Tento film je ještě obohacen o ekologickou tématiku. Už v roce osmdesát čtyři řešili věci, které jsou aktuální dnes, velmi zajímavé. A návrat k přírodě u lidí také postupně přichází. Mě se více líbí Jako jed, ale Co je vám, doktore není špatný film. Osobně nemám zrovna rád umění Víta Olmera, ale pár kousků je kvalitních. Mezi ty tento film jistě patří. A bezpochyby to bude tím, že Svěrák dostal možnost hraní bez omezení a sám si psal leckteré dialogy. ()

Milivoj

Kdysi se mi tenhle film až na pár hlášek příliš nelíbil. Dneska už jsem "trošku" starší, díky časopisu Dividi jsem ho viděl znovu a musím říct, že dobrý - myšleno za tři. Čtvrtou hvězdičku dávám za Zdenka Svěráka, nevzpomínám si na film kde by mě zklamal. A za pár let, kdo ví - třeba z něj pochopím víc... a nebo dojde na proroctví z filmu, přírodu začnou projektovat architekti a zapláčeme všichni. Taková hodně hořká komedie, ale světýlko optimismu se tam blýská. ()

Lewaso

Ten film můžu pořád. Miluju Svěráka a sdílím jeho postoje. I tu závěrečnou větu z prodeje auta: „Jestli nejsem spíš blbej...“ ()

kosaka

Bavil jsem se docela dobře. Co jsem ale nedokazal překousnout je pokus o moderní hudební doprovod. Ty zvuky se hodí do seriálu Návštěvníci, ale sem ne. ()

Luswani

Napoprvé mi tento film až tak nesednul, ale nějak se to ve mně rozleželo a časem jsem se podíval znovu a teď už ho řadím k mým oblíbeným filmům. V podstatě ho ale zachraňuje pouze velmi zdařilá dějová linka se Svěrákem a Krajčovičovou. S touto dvojicí je ale mnohem lepší další Olmerův film Jako jed. Každopádně miluju takovou tu zvláštní, posmutnělou, šedivou atmosféru filmů z té doby. 85% ()