Danny Smiřický, hlavní hrdina povídek a románů Josefa Škvoreckého (Zbabělci, Prima sezóna), který má autobiografické rysy svého autora, prožívá základní vojenskou službu v letech 1953–54, za časů neblaze proslulého komunistického ministra obrany Alexeje Čepičky. Ve vojenském prostoru Kobylec probíhá výcvik tankistů. Danny v hodnosti rotného přitom s nevšední vynalézavostí bojuje s tupostí bolševických lampasáků. Myšlenky na civil, jídlo, ženy a alkohol mu pomáhají, stejně jako jeho spolubojovníkům, přežít absurdní dobu „služby vlasti"… Filmový přepis Škvoreckého díla natočil režisér Vít Olmer spolu se scenáristou Radkem Johnem. Vojenská komedie vstoupila do dějin české kinematografie jako první soukromě natočený celovečerní film od znárodňovacího dekretu v roce 1945. Čeští filmaři se tak vydali na novou cestu svobodného podnikání. V případě Tankového praporu se to určitě vyplatilo – film viděly v kinech dva miliony diváků. V roce 1991 tak snímek obsadil první příčku v návštěvnosti kin. (Česká televize)

Aven

Zhruba stejné jako Černí baroni. Na jedno zhlédnutí je to celkem sranda, podruhé však ani jeden z filmů vidět nemusím. ()

lucascus

Ne, promiňte...ale to mě vážně nebavilo. Nevím, jak je to s knížkou (četl jsem pouze Škvoreckého Zbabělce a ti jsou výteční), ale film u mně v žádném případě neuspěl. Nudil jsem se, to zaprvé a zadruhé herci zde neumí vůbec hrát. Jinak film se má odehrávat v roce 1953 a mě to celou dobu připadalo na osmdesátý léta. ()

hroubek

Úsměvný příběh Danyho Smiřického, který po celou dobu hleděl špatně a když, už jsi to uvědomil bylo pozdě. ()

lykan9

Jsou sice i lepší československé komedie, ale musím uznat, že Tankový prapor své kouzlo má. Skamene a Donutil jsou doslova skvělí a ostatní osazenstvo je taky dobré. Jen mám prostě vždy pocit po shlédnutí filmu, že to nebylo ono. ()

nevermore

Normálně bych dal asi 3, ale vadí mi na tom, jak geniální byla knížka, a jak se to Olmerovi fatálně nepovedlo přenést do filmu. Nejne že nevyužil potenciál, i to, co natočil, špatně zvolil, podle mě měl prohodit některé herce atd. Je to škoda Škvoreckého předhloha je 5***** hvězdičková záležitost. Ten film, je přinejlepším průměr. Kdyby kolem něj nebyl takový mýtus, co se dělo při premiíře a jak vznikal, a jak byl první v tom a tom atd.... no škoda ()

Guzo

Na vojně jsem nebyl, ale vždy po zhlédnutí "Praporu" si řikam, že to tam chvilkama nemuselo bejt až tak špatný ;-) Neskutečný výkon tu předvádí Miroslav Donutil, tomu se opravdu nic nevyrovná, nedovedu si v té roli rozhodně představit lepšího herce. Jediné, co trochu kazí dojem z filmu, jsou pro mě Danyho "flashbacky" s Lizetkou. Jinak filmu není co vytýkat. ()

ghatos

Viděl jsem to už tolikrát, že nejsem schopen objektivního úsudku. Nechtělo se mi na to dlouhou dobu psát komentář, ale po včerejším finálovém vítězství nad Ruskem na MS 2010 v ledním hokeji jsem si na počest ruského stříbra pustil tento kultovní kousek. Herecké výkony a hlášky se vyrovnají i lépe hodnoceným Černým baronům, je to opravdu výborná komedie, a proto ji zařazuji mezi 10 nejlepších komedií české kinematografie. Za povšimnutí stojí politická kariéra pánů Jandáka a Johna v roce 2010. Oni ti chlapy nakonec ty vědomosti mají, jen to vzít tak nějak povojensky! 92%. ()

Krosmen

Výkon Romana Skamene je nadprůměrný. Ale je třeba položit si otázku - stačí to? Pro někoho kultovní film, česká klasika, já ovšem v minisouboji s Černými barony, fandím spíše baronům. Uvažuji, že si přečtu knihu, potože film mi přišel spíš plošší. ()

Autogram

Aj na prvé pozretie niekedy dávno bol pre mňa príjemný filmový zážitok s uvrieskaným posadnutým dôstojníkom, ktorému nikto neprial iný osud, akého sa mu nakoniec dostalo. Jeho posadnutosť socialistickou armádou a neuveriteľné preslovy pred vojakmi a na schôdzach bolo možné napísať asi len krátko po revolúcii. –––– V dole pocítíte tvrdou pěst dělnícké třídy! –––– Tady čtu, že jsi šoustal s Téčkem! ()

JohnSmith

Osobně jsem tenhle film neměl nikdy moc v oblibě, ale jelikož jsem ho dlouho neviděl, tak jsem se na něj v televizi podíval znovu. Musím uznat, že po letech mi nepřišel až tak zlý, ba naopak, celkem slušný a pobavil mě. ()

MrMar

Na Olmera velmi slušné, ale přišlo mi to moc depresivní (já prostě nemám rád ten polovyprávěcí styl). ()

Wlck

Ten film si mě, upřímně, získal hlavně díky Romanovi Skamene a jeho naprosto nejdokonalejší možné smrti. ()

giovanni3

Pro mne jednoznačně česká klasika. Jsme rád, že jsme vojnu nemusel absolvovat, ale jak to člověk sleduje a poslouchá od známých, tak tam bylo tolik skvělých vzpomínek... na stranu druhou i hromada buzerace a šikany což se zde bere humornou formou. Jsou tu scény, které mne do filmu nezapadaly (například pád do ,,jámy se zbytky z kuchyně,,), ale zase tu je mnoho scének na které člověk prostě nezapomene (,,K Poctě zbraň!,, ,,No jisťééé,, ,,Co žééé?,, ,,slepí střelec v tanku,, atd..). Naprosto zde exceluje Miroslav Donutil. Ve finále dávám slabší 4z5. ()

Aqualung

Myslím, že lze smeknout.Ne zcela a už vůbec ne zřetelně.Ale vážně.Ze všech filmů, narážím na Černé barony, se tento film snad nejvíce přibližuje realitě toho, co se tenkrát dělo.A já to zažil.Vystihnout atmosféru, a sice jak na cvičáku, tak na politických školeních, prověrkách, večerech na cimrách a různých nevojenských zaměstnání na vojně.....,tak tenhle film to říká snad nejsrozumitelněji a nejblíže realitě.Podařilo se najít typy postaviček, které navlékli na přiléhavé herce...,Skamene snad nejvíce vystihuje kombinaci blbosti,zla a vojny, které se v různých procentech zastoupení projevovala snad v každém politrukovi.Nevojenské, lidsky jímavé situace, které opět nepřímo ukazují na neštěstí, které každá příkazová instituce přenáší na lidi a vztahy mezi nimi.....To vše ředěno lidskými slabostmi, poťouchlostmi, humorem,komikou a naivitou.Kdo měl zdravý rozum držel se stranou a realizoval se potají.Ale občas se jednota protivojenského ducha dá najevo...a hnedle je tu nasnadě řešení...stačí otevřít žumpu a svině zahučí tam, kde je její místo....Usmívám se, kdykoliv se na tohle kouknu, ale nikdy nezmizí ta trocha smutku za ztracený čas....Film jistě nedosahuje ani v náznaku kvality třeba Hlavy 22, ale je silně český a jako takový je slušný.Myslím, že je!Škvoreckého markanty proskakují v dialozích...napříkladd narážka na Lizetku.....,jo,jo..HOŘKEJ SVĚT,a ten vojenský býval zvlášť... ()

Jello Biafra

"Kanón máte špinavý, posádka vám vyzerá jak umatoro, ten kanón budete všetci čistiť do rána!!!!" Adaptácia samizdatového románu Josefa Škvoreckého je miestami až mrazivou satirou temných 50tých rokov. Mladí tankisti musia čeliť tlupe vymletých lampasákov a švejkovským spôsobom sa snažia prežiť vojnu. Vtipné hlášky, skvelí herci, mnoho nezabudnuteľných situácií a odvážné erotické scény. Posledný kvalitný film natočený Vítom Olmerom než padol medzi trashových režisérov. ()

sheilla

Rekla bych, ze Tankovy prapor je nejslabsi kniha od Skvoreckeho, takze od filmu jsem take mnoho neocekavala. jeho plusem je, ze to byla prvni ceska komedie, ktera reflektovala urcitym zpusobem 50. leta. Lec vic jak za 3 si nezaslouzi. ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků