Danny Smiřický, hlavní hrdina povídek a románů Josefa Škvoreckého (Zbabělci, Prima sezóna), který má autobiografické rysy svého autora, prožívá základní vojenskou službu v letech 1953–54, za časů neblaze proslulého komunistického ministra obrany Alexeje Čepičky. Ve vojenském prostoru Kobylec probíhá výcvik tankistů. Danny v hodnosti rotného přitom s nevšední vynalézavostí bojuje s tupostí bolševických lampasáků. Myšlenky na civil, jídlo, ženy a alkohol mu pomáhají, stejně jako jeho spolubojovníkům, přežít absurdní dobu „služby vlasti"… Filmový přepis Škvoreckého díla natočil režisér Vít Olmer spolu se scenáristou Radkem Johnem. Vojenská komedie vstoupila do dějin české kinematografie jako první soukromě natočený celovečerní film od znárodňovacího dekretu v roce 1945. Čeští filmaři se tak vydali na novou cestu svobodného podnikání. V případě Tankového praporu se to určitě vyplatilo – film viděly v kinech dva miliony diváků. V roce 1991 tak snímek obsadil první příčku v návštěvnosti kin. (Česká televize)

SoolenJV

Pokud by se měla Olmerova adaptace Škvoreckého knihy brát jako směrodatná, musela být vojna v letech padesátých děsná sranda. Tolik vysvítá z velice nepovedeného převedení knihy do filmu, která proběhla pod taktovkou "scénáristů" Olmera a Johna. Předloha byla nechutným způsobem redukována na "vtipné momenty z vojenského života" a střety prostých vojáků s tupým velením. Olmer se hodně snažil, aby natočil film, který bude vypadat jinak, než československá předrevoluční produkce, ale dělá to tak okatě (úvodní scéna v lese, výcvik s tanky), až se místy dotýká hranice trapnosti. Takhle se chováme k textům autorů, kteří jsou pro naši poválečnou literaturu sakra důležití? ()

Nivenx

Výborná komedie, která dokáže kolikrát rozesmát i dnes, ale nic vyjímečného to není. Černí baroni budou vždycky lepší. 55% ()

Radiq

Skvěle bluesově podbarvená komedie, ve které vyniká malej uřvanej Roman Skamene, kterej se do role úžasně hodí. Do toho absurdní socialistickej vojenskej výcvik okořeněnej hláškama, postavičkama, fórkama, nápisama na zdi, sexualníma aférkama, několika odhalenejma kozama a bobrem, a to všechno v kombinaci s tankovým praporem. Dany Smiřický je Vaculíkem taky dobře zahranej a Simona Chytrová se mi taky dycky libila. Na podobně laděné Černé barony nebo Copak je to za vojáka to nemá, ale taky je to podle mě docela dobrá komedie... Jak je to možné!?!? COŽE?!!! ()

sator

Čajíček...že měl "Smiřický" (Škvorecký) rád jaz a swing je známé, ale Kratochvílovi zapomněli říct že jazz 40-50 let... ()

URBAN

Na to že je to český film tak to tak špatné není. Člověk se zasměje zabaví a zapomene. ( 24.3.16/MAC ) ()

otík

Má méně oblíbená verze filmu Černí baroni. Vždycky jsem si to pletl a jediné, co si z toho pořádně pamatuju, že tam byla strašná buzerace vojáku a krutě komický osud postavy Romana Skamene. I tak ale určitě dobrý český film, který by měl všem mladým mužům připomenout, co to byla armáda a kam to ti naši komunističtí soudruzi s armádou dovedli. ()

SeanLSD

Aby som sám pre seba raz navždy rozlíšil, čo je TP a čo sú podobní ČERNÍ BARONI, poznamenávam si, že toto je ten, kde sú tanky a sex. Prvý čs. súkromný film a zvestovateľ kapitalizmu tak už hneď predvádza budúce neduhy komerčnej 90-kovej kinematografie - prehnané hulvátstvo a vulgaritu, primitívny humor, samoúčelnú nahotu kdekoľvek to len trochu ide (vrátane penisov!), príklon k exploatácií nielen žánrových pravidiel a ingrediencií a scenár zbúchaný za pár dní. Olmer ale okrem využitia prvoplánových atrakcií predviedol nielen podnikateľskú pohotovosť, ale aj nejakú tú súdnosť a remeslo....- teda atribúty, ktoré potom v novej dobe z jeho filmov veľmi rýchlo unikali. ()

Decker

Nektere scenky pusobi naprosto perfektne, ale jine se utapi v neskutecne trapnosti. Celkove vsak tento cerne humorny snimek pusobi jako povedeny pohled do silene doby raneho komunismu v jeho nejsirovejsi forme, tudiz let padesatych. Brr... ()

rodo

Z Olmerovy filmografie je Tankový prapor jeden z mála filmů, který je koukatelný. Samozřejmě se mi knižní předloha líbila víc než film, přeci jenom jsem jeden čas Škvoreckého knihy hltal, ale i tak si myslím, že filmové zpracování nedopadlo vůbec špatně. Hodnocení by v porovnání bylo jasné: knižní předloha - silných 5 hvězdiček x filmové zpracování - slabé 4 hvězdy. ()

DivX

Stará a dobrá klasika která je bohužel už postupem doby ohraná. Je to i tím, že v TV to jede 20krát ročně. 65% ()

Mrkvič

Taková jednohubka, ve které stojí za zmínku pouze Roman Skamene, Donutil a Zounar (ten ale spíš jen u mě). Jejich výstupy nemají chybu. Jinak ale Tankový prapor moc vtipu nenabízí. ()

gjjm

Když jsem se na to díval, docela se mi to líbilo. Ale druhý den jsem si z toho nepamatoval ani slovo. Vzhledem ke kvalitě a významu knižní předlohy je tenhle film podivně beztvarý. Nemá to co říct, oproti knize. ()

pytlik...

Tomuto filmu jsem se léta vyhýbal, neboť jsem coby velký obdivovatel literární předlohy nevěřil, že by se dala nějak dobře přenést na plátno. Na rozdíl od takových Černých baronů totiž kniha obsahuje pouze několik málo příhod, ovšem podrobně popsaných neobyčejně vtipným způsobem. Proto, pokud by se měl snímek vyrovnat své předloze, musel by ve filmu nějaký herec slovo od slova knihu odvyprávět, což se nestalo. Anebo by musel režisér zaujmout vizuálním zpracováním, anebo přidat nějaké doopravdy dobré scény, které v knize nebyly. Olmer se vydal třetí cestou, ovšem prvky, které on a John do scénáře připsali, byly hodně tragické (předčasná ejakulace, lampasák prchající z latríny se spuštěnými kalhotami a ještě pár dalších, které se mi naštěstí už z hlavy vypařily). Jediným zajímavějším připsaným prvkem bylo závěrečné setkání Dannyho s npr. Pinkasem. ()

Compadre

Černí baroni jsou milionkrát lepší, ale stejně je to dost dobrá zábava z vojenského prostředí. Miroslav Donutil opět nezklamal a všechno co řekne má následky k popukání. Však si jistě pamatujete..."Kolik soudruhý je připraveno na F.O.? "No....asi dva." "COŽEE?!" ()

KimmyJ

Přemýšlel jsem dlouho, jestli nedám 3 hvězdičky. Nedal jsem je ze dvou důvodů. 1) Film je v podstatě skoro stejný jako Černí baroni s tím rozdílem, že černí baroni jsou podle mě o několik tříd výš. 2) Herecké výkony, až na pár výjimek (Donutil a spol.), jsou tak hrůzostrašné, že3* jsou opravdu pro mě příliš. ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků