Danny Smiřický, hlavní hrdina povídek a románů Josefa Škvoreckého (Zbabělci, Prima sezóna), který má autobiografické rysy svého autora, prožívá základní vojenskou službu v letech 1953–54, za časů neblaze proslulého komunistického ministra obrany Alexeje Čepičky. Ve vojenském prostoru Kobylec probíhá výcvik tankistů. Danny v hodnosti rotného přitom s nevšední vynalézavostí bojuje s tupostí bolševických lampasáků. Myšlenky na civil, jídlo, ženy a alkohol mu pomáhají, stejně jako jeho spolubojovníkům, přežít absurdní dobu „služby vlasti"… Filmový přepis Škvoreckého díla natočil režisér Vít Olmer spolu se scenáristou Radkem Johnem. Vojenská komedie vstoupila do dějin české kinematografie jako první soukromě natočený celovečerní film od znárodňovacího dekretu v roce 1945. Čeští filmaři se tak vydali na novou cestu svobodného podnikání. V případě Tankového praporu se to určitě vyplatilo – film viděly v kinech dva miliony diváků. V roce 1991 tak snímek obsadil první příčku v návštěvnosti kin. (Česká televize)

HonzaSim

Hahaha to jsme se zase nasmáli. Jestli tohle byla komedie, tak já jsem jsem víte co. Spíš šlo o tragikomedii nebo komediální drama. Nic jsem od toho radši moc nečekal a věděl jsem proč. Trvalo mi docela dlouho, než jsem se na Tankový prapor podíval a vlastně se mi nic neuteklo. Souhlasím, že film asi zaujme spíš starší ročníky a ty, kteří si tím prošli. Pár vtipnějších momentů se najde, ale maximálně na úroveň humornější drama. Herecké obsazení sice známé, ale děj mě moc nebral, soudruzi. Ale aby se neřeklo, dám alespoň dvě hvězdy. 35% ()

Ollie235

Za mě o chlup slabší než Černí baroni, ale i Tankový prapor má rozhodně co nabídnout a z hlediska historie československého filmu je jeho hodnota nepopíratelná. Zaujme humorem i zobrazením odporu vůči tupému důstojnickému sboru, nutno ale říci, že romantická linka mě zde absolutně minula. ()

WinstonS

Film přesně na rozmezí tří a čtyř hvězdiček. Ne tak "hláškový" jako Černí baroni, ale o to leckdy zajímavější. Méne explicitního humoru totiž někdy nemusí působit špatně. Trochu uspávající story o milostných trablech Dannyho Smiřického je vyvážena humorným zobrazením tuposti, neotesanosti a přízemnosti velících důstojníků lidově-demokratické armády léta Páně 1953. Roman Skamene nemá chybu :-) ()

Emzet

Mám tu potíž, že jsem úchvatné Černé barony viděl jako první a tento snímek mi přišel dobře o třídu horší. ()

RomanHyde

Hlášky herců mi nepříjdou natolik "kultovní" aby se musely citovat, postavy nejsou tak vyhroceně zapamatovatelné jako v Černých baronech, spousta hluchých míst nebo vlastně trapných, a přehrávající Roman Skamene.. ten mi vadil asi opravdu nejvíce. Černí baroni taky nejsou kdoví co, ale podívám se na ně mnohem radši. ()

arcticsky

Velmi nadprůměrná komedie....Po Šebánkovi a Ostrčilovi je Skamene nejlepším "nehercem" v českém filmu a štve mě, že není v současnosti obsazován... ()

Vesecký

Myslím, že to byl právě Tankový prapor, jímž přišel úpadek a totální kolaps české komedie. Na Škvoreckého knihy jsem nikdy neměl chuť a s jeho tvorbou jsem se seznámil na počátku 90. let díky filmu a televizi. Tankový prapor má být hořká komedie, ale z jeho zpracování mám pocit, že autorům šlo o to ukázat a vytáhnout jako podstatné to nejhorší, co 50. léta vojákům přinesla. Ano, socialističtí důstojníci z velké části blbci byli, sám jsem to zažil. Byli i takoví, jako byl major v podání Romana Skamene, zlí a záludní. A byli i takoví, jako ten, který Smiřickému roztrhal udavačský majorův kádrující dopis. To všechno bylo. Ale co nebylo - a co dnešní vykladači dějin zamlčují - ten všeobecný odpor lidu proti tehdejšímu zřízení. Pak tu je ještě jeden prvek, který je charakteristický pro "novou" českou komedii. Ze skutečného humoru se stává primitivní záležitost plná obhroublostí až sprostoty. To, čemu já říkám humor fekální. Film jsem viděl potřetí po dlouhé době možná dvaceti let, ale svůj názor jsem na něj změnit nemohl. ()

Echelon1

Príliš málo tankov, priveľa nudy a nechutností v kasárňach. // Odkedy sa Sherman píše Scherman a Cromwell Kromvel (tu ešte ok, počeštený výraz, ale to už mohli rovno dať aj Šermen). ()

jilda

Časem se ukázalo, že Jandák to nemusel hrát, on takový prostě je..... Jinak výborné hlášky hlavně Donutila. ()

petikacka

To je nejhorší film po sametovce o padesátkách. Nikdy jsem Škvoreckého nemusela a tady se to jenom ukázalo i když je to spíš režií Olmera. To co on natočil je prostě nic, humus, nothing. Za mě 40% ()

nonick1

Na základě vlastních (byť pozdějších) zkušeností mohu s klidným svědomím napsat, že trefnější vyjádření tragikomických poměrů v Ćeskoslovenské lidové armádě jsem v žádném jiném filmu neobjevil. Jedna hvězda dolů za topornou Chytrovou, takže za čtyři. ()

Zeek

Slušná komedie, kterou jsem viděl víckrát než je asi zdrávo. Ale i tak by to na 4* nebylo. Moje hodnocení: 65% ()

Petrus1

Vždycky sem tento film srovnávala s Černýma baronama, a ti se mi přece jenom líbí o mnoho víc. Dlouho sem vlastně ani tomutu snímku nemohla přijít na chuť a ani nevím proč, protože v posledních letech se celkem bavím. Přinávám, že mě tam dost serou pasáže s Lizetkou, nebo jak se ta nedobytná mrcha jmenovala, a pak i s Janinkou Pinkasouvou. No, když si tyhlety scény odmyslím, tak mě to nádherně baví! "Sloužím lidu!" Jedinou kvalitní hereckou roli předvádí četařka Babinčáková...no, jo, no "Četařka Babinčáková - patnáct dní zostřené vazby." Ta si opravdu zaslouží: "K poctě zbraň!" :-D Samože nelze ani opomenout Mirka Donutila. "No, jistě." A malinkatýho ďábla "Jak je to možné?" Ano, je to možné, je to prostě sranda! ()

pend

Po opakovaném zhlédnutí zvyšuji hodnocení na čtyři. Obsazení herců v některých rolích je naprosto geniální - Skamene, Jandák, Donutil, spíš mi nesedí Vaculík jako Dany. A řada hlášek zlidověla. ()

Bozvav

Ne tak dobré jako baroni, ale dost dobré na to, aby se člověk nasmál. I když i tak to ani tihle hoši neměli jednoduché. Dva a půl roku v prdeli a houby z toho. Za mne 70%. ()

Wawer

Tankovému praporu se dá leccos odpustit pro těch nemnoho momentů, kdy se podařilo vystihnout ducha předlohy i pro poměrně umné převedení epizodického románu do poměrně celistvého příběhu. Nicméně pak přichází scény, kdy vypadá film jak zaměnitelný brak a momenty, které jsou naprosto nepochopitelné, jako když úplně degradují postavu Danyho. V tu chvíli je vidět ten prospastný rozdíl proti Černým baronům nebo Tiché bolesti. ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků