Největší politická aféra i dech beroucí novinářský počin... Dva novináři deníku Washington Post, Carl Bernstein (Dustin Hoffman) a Bob Woodward (Robert Redford), jsou na stopě zdánlivě banálního případu: do kancelářských budov Demokratické strany zvaných „Watergate“ se roku 1972 vloupalo několik mužů. S každým odkrytím dalších souvislostí ale oba neústupní novináři zjišťují, že mají co do činění s mnohem hrozivějším případem než jen s obyčejným vloupáním zlodějíčků, a celá událost jim začne přerůstat přes hlavu. V sázce je nejen jejich kariéra, vztahy, ale zřejmě také holý život. Přešlapování novinářů na tenkém ledě nicméně odkrývá politickou špínu nebývalých rozměrů, což roku 1974 vyústí až v rezignaci republikánského prezidenta Richarda Nixona... Přelomový film z ranku amerických dokudramat, které spojují fiktivní vyprávění s přístupem dokumentární kinematografie, natočil mistr svého řemesla, režisér Alan J. Pakula, jenž navázal na úspěch svého politického thrilleru Pohled společnosti Parallax (1974). Půvab dramatického snímku Všichni prezidentovi muži tkví v propracovaném scénáři Williama Goldmana (Harper, Butch Cassidy a Sundance Kid, Maratónec), jenž z nepřeberného množství faktů a souvislostí spojených s případem Watergate dokázal vydestilovat soudržný a pro diváka přehledný děj, který navzdory politickému námětu neztrácí nic ze své napínavosti. Mimo věrohodné výpravy a hereckého vyjádření je též potřeba zdůraznit kameramanskou práci Gordona Willise, jenž s Alanem J. Pakulou spolupracoval už na snímku Klute (1971). Všichni prezidentovi muži obrazově vynikají minimalistickým, ale průzračně čistým rámováním, jakož i vynalézavým užitím různých ohniskových vzdáleností objektivů. To umožnilo kupříkladu přehledně rozehrát hned několik akcí v předním i zadním plánu současně, nebo naopak zaměřit pozornost jedním směrem a zbytek informací na scéně nechat rozostřených. Nejen tedy puntičkářská režie Alana J. Pakuly, uspořádaný scénář Williama Goldmana, ale i kamera Gordona Willise stála za tím, že si divák může vychutnat napínavý příběh o největším politickém skandálu poválečné éry, který je navzdory své košatosti podán přístupnou a přitom hodnotnou formou, již docenila i Akademie filmového umění a věd, když snímek vyznamenala čtyřmi Oscary. (Česká televize)

Holina

Podrobná sonda do pátrání novinářů aféry Water Gate. Ačkoliv se tu pořád jen telefonuje a šťourá nepostrádá film napětí ()

1860

Ukázka tvrdé novinářské práce se všema jejíma útrapama aneb jak Bernstein a Woodward odvolali prezidenta Spravedlivých států amerických Nixona.. Výborná gradace, výborné výkony, výborné téma, prostě VÝBORNÝ film! ()

TerezaVanCZ

Tak takhle se vyrovnává s minulostí. Američanům můžeme vytýkat cokoli, ale to jak se vypořádají se svými skandály je obdivuhodné. Janek Kroupa se bude muset o investigativním novinářství ještě hodně naučit, aby o něm mohl vzniknout takovýhle film. Práce Bernesteina a Woodwarda byla obdivuhodná. Nevím jestli mně teď najednou práce novináře přitahuje nebo odrazuje. I když tehdy to byla ještě poctivá novinařina. Psaní na stroji či probírání se v knihovně všemi archivními materiály se dnes už zase tolik nevidí. Chtělo by to dodat našim novinářům větší odvahu probírat se všemožnými kauzami. Jenomže na druhou stranu naši politici se drží svých postů jako klíšťata, tak netuším co by je mohlo zdiskreditovat natolik, aby udělali služby veřejnosti a odstoupili ze svých funkcí. Ve jménech se vyznat nedá, ani se o to nijak nepokoušejte, stačí se pouze unášet dějem ono ke konci to napovrch nějak vyplyne samo, bez toho aniž byste znali jména všech kongresmanů. Jako nekuřačce ale obránkyni práv kuřáků byl postoj Bernesteina (D. Hoffman) k tabáku více než sympatický. ()

wosho

Dobrý, staromodní politický thriller. Dobří herci, snaživý režisér a silný- na svoji dobu nebývale aktuální příběh. Atmosféra by se zde místy dala krájet (zvláště scény v podzemním parkovišti při předávce informací) a strach je zde hodně cítit (přeci jenom srát nejmocnějšího muže na planetě je o hubu). Škoda jen, že časem snímek místy nudí a divák se v tom obsahově náročném ději trošku ztrácí. ()

Paity

Už je to snad sto let, co jsem tohle viděl ale dodnes si pamatuju, že tu atmosféru vystihl režisér perfektně. Navíc dvojice Redford - Hoffman, to nemůže prohrát. Všichni prezidentovi muži se rozhodně povedli. ()

Hanys_

Těch informací a jmen bylo sakra hodně, takže neznalé publikum (já), se v tom dost lehce ztratí a pak se chytá jakéhokoliv stébla. Pakula měl určitě ty nejlepší úmysly, ale kvůli té spoustě jmen dá tahle skládanka celkem zabrat. 6.5/10 ()

F.W.Colqhoun

Psaní na stroji nikdy nebylo napínavější. Když přičtete další vzrušující činnosti jako telefonování, probírání se poznámkami, ověřování zdrojů [možná nejadrenalinovější pak zvonění u dneří členů Výboru pro znovuzvolení Richarda Nixona prezidentem USA], husí kůže, nervózní poposedávání a naklánění se k obrazovce zaručeno. Pakula, kterého je třeba považovat za jednoho z nejvýznamějších představitelů sedmdesátkového odstupu [Paralax!!!] natočil důsledně anti-akční thriller, který v dobách internetu, poněkud uvolněnějšímu přístupu k žurnalistice, společenské apatie vůči politickému svinstvíčku, působí i přes formální chlad jako pohádka - jíž ale možná coby mýtus o moci a investigativním potenciálu žurnalistiky je. Ať tak či onak, film udivuje odhodláním a umem udržet hollywodské kejkle na uzdě a potlačené vášně sublimovat v mistrovských scénách jako je ta těsně před titulky, kdy levou část plátna okupuje pro druhé volební období přísahájící Nixon, pravou pak Wood-stein datlující zběsile pokračování kauzy, která měla o něco později stát republikánského prezidenta úřad. Klenot z těch, jaké se dnes již nebrousí. ()

Kamiiik

Tohle není film, u kterého se dá přemýšlet i nad něčím jiným, hrát piškvorky na telefonu, nebo dělat další činnosti. Nicméně Všichni prezidentovi muži bohužel zjevně nebyli tak poutající, aby mě nenutili dělat jiné věci. ()

Stružák

Průšvih a promarněná příležitost. Atmosféra tu je a celej film hezky graduje k zajímavýmu finále... Bohužel je to ale celý o "neznámých" lidech. Kdyby se ve filmu všechna jména nahradila písmeny z abecedy, byl by pro mě výsledek stejnej. ()

SpaceOdyseus

Paradni novinarske dramo, pro ktere mam celkem slabost. Je to dlouhe, je to pomale, ale je to vtahujici a silne atmosfericke. Mam zase stejne nutkani jako po The Post: asi zacnu odebirat Hospodarky. ()

ThomasCrown

Tematika politických škandálov a konšpirácií je veľmi vďačná téma a zároveň záruka príjemného večera. Hoffman a Redford sú jedni z najlepších hercov generácie a aj vďaka nim má táto snímka také pozitívne hodnotenie. ()

Schuldiner

Asi ani není, co bych tomuhle filmu vytkl. Asi to lépe ani natočit nešlo. Tedy, pokud jde o práci a činnost těch dvou novinářů, kteří tak rozčísli tuto ožehavou záležitost. Ale zkrátka...prostě je to takové téma, které, i když je skandální a není rozhodně nezajímavé, tak přeci jen je možná lepší si o tom přečíst. Ale to je můj názor. Hoffman i Redford, stejně tak jako i ostatní, odvedli dobrou práci, a minimálně mě donutili si o aféře Watergate zjistit a přečíst víc. Ale film je to možná trochu zbytečný. Jsem rád, že jsem ho viděl, ale asi bych ho ani nedoporučil. Navíc, jak tu někteří uživatelé píší, je to takové ukousnuté, nedodělané, zkrátka v půlce všeho je konec. Takže nakonec jsem tomu přeci jen něco vytkl...ale v podstatě to udělali jiní za mě. Já se jen svezl na názorové vlně :-) --- 58% ()

Itar

Na první shlédnutí se člověk ve všech těch jménech prostě musí ztratit. I tak jsem se ale ani na chvilku nenudil, především díky vyváženému scénáři a výbornému tandemu Hoffman/Redford, kteří si přiťukávají od začátku do konce s grácií sobě vlastní. Pětihvězdičková záležitost, u které potom člověk pochopí i ty slabší hodnocení (stejně jako u Zodiaca). ()

Rozjimatel

3,5  "When you've got them by the balls, their hearts and minds will follow."  Výborne nakrútená dokudráma, ktorá má čo povedať aj dnes, po takmer 50-ich rokoch. Jej témou je takmer výhradne (špinavá) politika (a samozrejme ešte aj investigatívna žurnalistika), nenájdeme v nej žiadnu akciu, žiadne melodramatické vzťahy. To je na jednej strane veľmi silnou stránkou filmu (štýlová čistota), na strane druhej zároveň aj trochu jeho prekliatím. Aj keď musím priznať, že to išlo len ťažko nakrútiť lepšie, výsostne politické filmy sú pre mňa dosť nezaujímavé. Ďalším plusom filmu je to, že sa striktne drží faktov, vyhýba sa kadejakým mystifikáciám, čo je hlavne vďaka tomu, že samotní dvaja novinári sú aj autormi predlohy. Je určite fascinujúce sledovať ich mravčiu prácu, ako dávajú dokopy kúsky obrovskej skladačky, ako sledujú nitky vedúce bližšie ku pravde (alebo sú jednoducho slepými uličkami). Film je veľmi náročný na divákovu pozornosť, ten sa veľmi ľahko môže stratiť v tom množstve mien (ja osobne som dosť často bojoval s tým, kto je kto) a množstve čiastkových informácii. Z menších nedostatkov ma napadá ešte nedostatočné vykreslenie napätia kvôli politickému tlaku na noviny, nejaké vyhrážky politických špičiek (ohrozenie životov) tam boli iba zľahka naznačené. Herecká zostava sa zišla veľmi silná, čo sa logicky prejavilo aj na skvelých hereckých výkonoch (s množstvom nominácii na rôzne ocenenia). Oscar pre Jasona Robardsa bol možno zaslúžený, ako herca ho vysoko uznávam, len tá jeho postava s neustále vyloženými nohami na stole ma akosi iritovala. Tak nejak tam zosobňuje americkú aroganciu, k  dokonalosti mu už chýbal iba kovbojský klobúk a namiesto topánok čižmy s ostrohami. Na záver jedno také zamyslenie.  Keď uvážime, ako neustále viselo na vlásku, že sa toto obrovské sprisahanie s veľkým množstvom zúčastnených nikdy neodhalí (pracovali na tom dvaja z tisícov novinárov a každú chvíľu hrozilo, že budú stopnutí), koľko takýchto potenciálnych afér ostalo potom (navždy) utajených. ()

conery1

" Úhľadné, pekné domčeky. Človek by neveril koľko špiny sa v nich deje. "Politika ide mimo mňa a teda aj filmy a nej by mali ísť mimo, ale Dustin a Robert sú dostatočnou motiváciou nazrieť do zákulisia jednej z naj väčších a najnechutnejších káuz " Nového sveta. " Pútavý dej ma doslova priklincoval a nedal odísť. Okrem výborného herectva to bol Pakulov filmársky kumšt, akým zobrazil " vládnutie " Nixona a zanietenie dvoch novinárov o tom napísať. Podobne ma presvedčil v ešte pre mňa lepšom počine " Prípad Pelikán." ()

Mikino00

Výborný film, v té době velice důležitý, protože odkrývá temná tajemství země. Hoffman a Redford skvělí oba dva, to jsou novináři a ne ty dnešní pijavice, co neopustí svou kancelář. ()

lareinna

Nemám veľmi rada filmy, ktoré sú tak tiché (málo hudby) ale v tomto prípade mi to vôbec nevadilo, práve naopak. Samozrejme sa musím už len opakovať, že Hoffman a Redford sú vynikajúci herci. Staré dobré roky osemdesiate a pohľad na týchto dvoch ešte tak mladých hercov, zahreje pri srdci. ()

Garch

poctivě natočené, ale úmorné zpracování politické aféry Watergate. Duel Frost/Nixon i Nixon jsou mnohem záživnější, ač o politice. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Aféra Watergate jinak

Aféra Watergate jinak

28.01.2006

Agent FBI W. Mark Felt se stane hlavním hrdinou dosud nepojmenovaného filmu v režii komediálního tvůrce Jaye Roacha (Fotr je lotr). Felt před rokem způsobil mezinárodní senzaci, když prozradil svou… (více)