Největší politická aféra i dech beroucí novinářský počin... Dva novináři deníku Washington Post, Carl Bernstein (Dustin Hoffman) a Bob Woodward (Robert Redford), jsou na stopě zdánlivě banálního případu: do kancelářských budov Demokratické strany zvaných „Watergate“ se roku 1972 vloupalo několik mužů. S každým odkrytím dalších souvislostí ale oba neústupní novináři zjišťují, že mají co do činění s mnohem hrozivějším případem než jen s obyčejným vloupáním zlodějíčků, a celá událost jim začne přerůstat přes hlavu. V sázce je nejen jejich kariéra, vztahy, ale zřejmě také holý život. Přešlapování novinářů na tenkém ledě nicméně odkrývá politickou špínu nebývalých rozměrů, což roku 1974 vyústí až v rezignaci republikánského prezidenta Richarda Nixona... Přelomový film z ranku amerických dokudramat, které spojují fiktivní vyprávění s přístupem dokumentární kinematografie, natočil mistr svého řemesla, režisér Alan J. Pakula, jenž navázal na úspěch svého politického thrilleru Pohled společnosti Parallax (1974). Půvab dramatického snímku Všichni prezidentovi muži tkví v propracovaném scénáři Williama Goldmana (Harper, Butch Cassidy a Sundance Kid, Maratónec), jenž z nepřeberného množství faktů a souvislostí spojených s případem Watergate dokázal vydestilovat soudržný a pro diváka přehledný děj, který navzdory politickému námětu neztrácí nic ze své napínavosti. Mimo věrohodné výpravy a hereckého vyjádření je též potřeba zdůraznit kameramanskou práci Gordona Willise, jenž s Alanem J. Pakulou spolupracoval už na snímku Klute (1971). Všichni prezidentovi muži obrazově vynikají minimalistickým, ale průzračně čistým rámováním, jakož i vynalézavým užitím různých ohniskových vzdáleností objektivů. To umožnilo kupříkladu přehledně rozehrát hned několik akcí v předním i zadním plánu současně, nebo naopak zaměřit pozornost jedním směrem a zbytek informací na scéně nechat rozostřených. Nejen tedy puntičkářská režie Alana J. Pakuly, uspořádaný scénář Williama Goldmana, ale i kamera Gordona Willise stála za tím, že si divák může vychutnat napínavý příběh o největším politickém skandálu poválečné éry, který je navzdory své košatosti podán přístupnou a přitom hodnotnou formou, již docenila i Akademie filmového umění a věd, když snímek vyznamenala čtyřmi Oscary. (Česká televize)

TomPrusik1

Na tento film jsem se chtěl podívat vlastně hned potom, co jsem viděl Spielbergův film Akta Pentagon, který vlastně končí, tím, že se rozjíždí akce Watergate. Tématikou jsou tyto dva filmy dost podobné, v obou případech investigativní žurnalistika, která otřásla Amerikou. Jenže Všichni prezidentovi muži vypráví příběh trochu jinak. Nevěnují se totiž žádným ,,zbytečnostem navíc" jako jsou vztahy, problémy v rodině postavy atd. prostě těm věcem, které s příběhem vůbec nesouvisí. Celý film v podstatě sledujeme práci novinářů, která zahrnuje hlavně bouchání do psacího stroje, tiskové porady, telefonáty a návštěvy zdrojů, kteří vám toho moc neřeknou. V podstatě vám film dává kusy skládačky, kdy jednotlivé díly spolu souvisejí, nebo nesouvisejí a výsledný obraz si musíte poskládat sami, podobně jako novináři. A možná výsledný obraz vám ne zcela úplně sedí a všechno dokonale zapadá. A to celé trvá dvě hodiny, což může být pro spoustu lidí nudné. Jenže filmu se velmi dobře daří budovat napětí, a tak i u obyčejného telefonátu, nebo toho když Redford mluví s tajným mužem v garáži jste napnutí jako struna. Zkrátka s napětím čekáte, co se dozvíte nového a je vám tak nějak jedno, jestli zrovna tato zpráva bude nějaká zásadní, která posune vyšetřování dál. A to je věc, které si cením asi nejvíce z filmu. Samozřejmě nesmím opomenout výborné herecké výkony všech postav. Naprosto rozumím lidem, kteří film považují za nudný, táhlý a zbytečně ukecaný. Já jsem z toho ale takový pocit neměl a dávám 8/10, i když některá fakta z kauzy Watergate jsou mi stále nejasná. ()

andrii

V základech se otřesou bílí koně, padat budou hlavy vysoce postavených v Bílém domě. Tihle reportéři - frajeři jsou mužové vytrvalí, horliví, popoháněni silou lví. Jejich pátrání dalo by se přirovnat k maratonskému běhu, o čemž Dustin už ví své, ostatně ani Robert není v roli hledače pravdy poprvé. Přijít věci na kloub, hloub. To /si/ pište... Zpráva pánů Bernsteina a Woodwarda obletěla /mediální/ svět. Každý správný novinářský elév i kmet si ji dává za vzor, staví jí doživotní monument. Watergate - investigativní hřeb sedmé velmoci, hřebík do rakve politické ambici. ()

hans500

Jeden z nejlepších politických thrillerů s vynikajícím Hoffmanem a Redfordem. Film má pomalé tempo, ale to je dobře, výborný scénář, režie a kamera. ()

chelseaman22

Definitivně průměrně a pro žaludek stravitelné jako ROUSTBÝF s karlovarským knedlíkem. Bohužel Dustin a Robert vůbec nezaujali, metráž přepálená a dojem nijaký. 60% ()

LeoH

Z pohledu současné éry rychlopalného internetového žurnalismu možná ještě přínosnější jako (nepochybně idealizované, ale i tak cenné) svědectví o práci novinářů „staré školy“ než jako hraný dokument o (části) pozadí samotné aféry Watergate. V záplavě jmen, telefonátů, tajných schůzek a redakčních porad dá místy docela práci udržet pozornost, ale to je holt zvolená metoda vyprávění, za námahu je divák odměněn atmosférou, autenticitou, jiným druhem spoluúčasti, než bývá obvyklé u běžných politických thrillerů. — Howard, they’re hungry. Remember when you were hungry? ()

filmmovier

Velmi dokumentární, a tím pádem velmi detailní a velmi realistické. Tenhle film rozhodně není pro každého. Přestože téma je extrémně zajímavé, ta stopáž a pomalé tempo prostě vyjadřují trpělivost a hlavně plnou pozornost. Když vydržíte až do konce, zjistíte, že jste právě byli svědky jedinečného zážitku. Jedna z nejlepších rolí jak Hoffmana, tak Redforda. ()

Stegman

Hodně dobrý film? To bych ani neřekl. Nemůžu říct že to byla nuda, jen se to tak pomalounce a volně linulo, že když to skončilo, tak jsem cítil takové nic. Žádný dojem, prázdno. To se mi zatím nikdy nestalo. ()

Sfinkter

V závěru bych uvítal více strhující tempo. Jinak ústřední dvojice nemá chybu, jen škoda, že se během 140 minut nebavili ani jednou o osobních věcech. Je to film o faktech, ale trocha privátních záležitostí by určitě neškodila. ()

capák

Velmi zajímavý thriller o jednom z největších politických skandálů dvacátého století. Film ukazuje, jak má vypadat pořádná žurnalistická práce (ne jako když rádobynovináři z Blesku přijdou s odhalením, že si Hanychová nechala zvětšit kozy) a vypráví o odvaze novinářů z dob, kdy se ještě všechny poznámky a získané informace pečlivě zapisovaly do bloku. Postupné odhalování aféry z pohledu obou novinářů, kteří se nebáli špápnout hluboko do hnoje, působí velmi důvěryhodně také díky dobovým televizním záběrům a minimálnímu použití hudby. Dostaví se taky slušná dávka napětí, a to i přestože ve filmu nenajdeme jedinou akční scénu. Já jsem se tedy rozhodně nenudil. ()

Kamkon

Dlouze natahované děj bez zásadnějších zvratů, které překvapí či zvýší pozornost, nemusí sedět každému. Ale pokud tento jednoduše popisný film opravdu reprodukuje skutečný souběh události, jakkoliv to mohlo být suché a nezáživné, o to důležitější byl celkový dopad na USA a film se stává dílem doby, které díky tomu nebude zapomenuto. ()

SG_ever

Takové slabší čtyři. Kdybych příběh neznal z jiných vyprávění tak by se mi to možná nezdálo tak strašně rozhárané a utahané, takhle jsem bohužel často přestával vnímat. Počet jmen, které autoři byli schopni vychrlit byl na tolik makroskopický, že by si ho nezapamatoval snad nikdo. Každopádně, to hlavní co snímek zachraňuje je úhlavní dvojice Redford-Hoffman, která snad neumí zahrát špatně. Bez nich by to bylo však o poznání slabší. K vytěžení maxima z těchto událostí však nechybělo mnoho - snížit počet jmen na polovinu (resp. nelpět tolik na nich) a snížit stopáž o dvacet minutek. (75%) ()

Raven0

Více než slušná rekonstrukce jedné z největších afér, která otřásla Spojenými státy americkými. Kéž by novináři byli tak obětaví a nestraní i dnes... ()

Iroquaise

Je zajímavé zjišťovat, proč je tenhle klasický kousek vlastně tak dobrý, a zároveň hledat, jak se odrazil v tvorbě ostatních tvůrců. Film běžel za komunismu i u nás. Nevím jak a kdy se k nám přesně dostal, jaká byla jeho navštěvovanost v kinech atd., ale jeho nasazení je logické. Jde o realistickou žánrovku, která v sobě nese kritiku zkorumpovaného amerického systému ( Že jde v důsledku o oslavu žurnalismu coby složky demokracie, která je schopna systém pohlídat, a o oslavu mladých ambiciózních lidí, kteří chtějí přijít věcem na kloub, je už věc druhá). Každopádně prvky Pakulovy režie jsou patrné i v tuzemském kontextu. Nedávno jsem viděl několik osmdesátkových filmů Jaroslava Soukupa ( "Vítr v kapse", "Kamarád do deště"). Soukup podobně točí scény v rozlehlejších interiérech (nádraží, haly atp), komponuje prostor podle diagonál, používá linie sloupů, světel atd. Prostor je pak rozlehlejší z hlediska šířky i hloubky pole a je přesně parcelovaný. Ovšem Soukup není tak kompozičně důsledný - možná proto, že jeho vyprávění je dynamičtější a obrazy divákovi jen tak profrčí hlavou (souběžně si bere inspiraci i z Francie a Polska). ...více zde...http://blacklsays.blogspot.cz/2012/07/vsichni-prezidentovi-muzi.html ()

Pavlínka9

Složitý, komplikovaný a pro diváka, který není obeznámen s aférou Watergate zcela zmatečný film :) Ale má to i svá veliká plus. Tím je každopádně dvojice Hoffman/Redford, kteří se jako dvojice osvědčili a celý film táhnou oni, i když američtí diváci spíše hledí na jednu ze svých nejdůležitějších situací v zemi, která se tam odehrála. Film má sice pomalejší tempo a je to pořád nějaké telefonování a přepisování zpráv, ale tak to prostě v 70.letech bylo :) Zápal novinářů do dané situace je pro mě neskutečně přitažlivý, jelikož novinařina sama o sobě je dost obtížná a důraz na to, jak to dokáže ovlivnit život mnoha lidí, je zrovna v tomto filmu silný. Sama jsem se po chvilce ztrácela, ale snažila jsm se co nejvíce soustředit :) ()

mikestiff

Tehdá to bylo možná i napínavé, ale dnešními měřítky dost nezáživné. JFK nebo Spotlight při podobné, nebo větší stopáži dopadli mnohem lepe. ()

Aven

Určitě jde o velmi povedený film. Pro mě však nějak extra zábavný nebyl, vadila mě přílišná rozvláčnost, snad by se dalo napsat přímo utahanost celého filmu. Jinak Hoffman i Redford v pohodě. ()

fefee

Dlhý a nudný film, tie dialógy boli až príliš dlhé a tak ma to odrádzalo od deja. Inak herecké obsadenie bolo skvele. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Aféra Watergate jinak

Aféra Watergate jinak

28.01.2006

Agent FBI W. Mark Felt se stane hlavním hrdinou dosud nepojmenovaného filmu v režii komediálního tvůrce Jaye Roacha (Fotr je lotr). Felt před rokem způsobil mezinárodní senzaci, když prozradil svou… (více)