Největší politická aféra i dech beroucí novinářský počin... Dva novináři deníku Washington Post, Carl Bernstein (Dustin Hoffman) a Bob Woodward (Robert Redford), jsou na stopě zdánlivě banálního případu: do kancelářských budov Demokratické strany zvaných „Watergate“ se roku 1972 vloupalo několik mužů. S každým odkrytím dalších souvislostí ale oba neústupní novináři zjišťují, že mají co do činění s mnohem hrozivějším případem než jen s obyčejným vloupáním zlodějíčků, a celá událost jim začne přerůstat přes hlavu. V sázce je nejen jejich kariéra, vztahy, ale zřejmě také holý život. Přešlapování novinářů na tenkém ledě nicméně odkrývá politickou špínu nebývalých rozměrů, což roku 1974 vyústí až v rezignaci republikánského prezidenta Richarda Nixona... Přelomový film z ranku amerických dokudramat, které spojují fiktivní vyprávění s přístupem dokumentární kinematografie, natočil mistr svého řemesla, režisér Alan J. Pakula, jenž navázal na úspěch svého politického thrilleru Pohled společnosti Parallax (1974). Půvab dramatického snímku Všichni prezidentovi muži tkví v propracovaném scénáři Williama Goldmana (Harper, Butch Cassidy a Sundance Kid, Maratónec), jenž z nepřeberného množství faktů a souvislostí spojených s případem Watergate dokázal vydestilovat soudržný a pro diváka přehledný děj, který navzdory politickému námětu neztrácí nic ze své napínavosti. Mimo věrohodné výpravy a hereckého vyjádření je též potřeba zdůraznit kameramanskou práci Gordona Willise, jenž s Alanem J. Pakulou spolupracoval už na snímku Klute (1971). Všichni prezidentovi muži obrazově vynikají minimalistickým, ale průzračně čistým rámováním, jakož i vynalézavým užitím různých ohniskových vzdáleností objektivů. To umožnilo kupříkladu přehledně rozehrát hned několik akcí v předním i zadním plánu současně, nebo naopak zaměřit pozornost jedním směrem a zbytek informací na scéně nechat rozostřených. Nejen tedy puntičkářská režie Alana J. Pakuly, uspořádaný scénář Williama Goldmana, ale i kamera Gordona Willise stála za tím, že si divák může vychutnat napínavý příběh o největším politickém skandálu poválečné éry, který je navzdory své košatosti podán přístupnou a přitom hodnotnou formou, již docenila i Akademie filmového umění a věd, když snímek vyznamenala čtyřmi Oscary. (Česká televize)

Jaro_slav

Atmosféra novinářské práce a strachu svědků z postihu (či smrti) je vykreslena dost dobře (pro laiky), do toho je v dnešní době svým způsobem osvěžující vidět realitu sedmdesátých let (vybavení kanceláří, všudypřítomné kouření), ale technicky ten film příliš viditelně zestárl. Nejspíše nebyl rozpočet, protože dojem televizní inscenace je tu silný až moc. Pro mne je to jen trojhvězda. ()

Klajnik

Vzhledem k tomu, že tento filmu o rozkrývání politického skandálu Watergate vyšel poměrně krátce poté, co se odehrál, takže scénář se příliš nezdržuje vysvětlováním toho, kdo byl kdo. Pokud teda člověk neví, kdo byl US Attorney General (ministr obrany; John N. Mitchell) nebo White House Chief of Staff (náčelník štábu; H. R. Haldeman), během Nixonovi prezidentské administrativy, tak bude muset občas použít wikipedii. V opačném případě si divák pořádně neuvědomí rozsah, závažnost a celé se to smrskává na dva novináře, kteří se 2h20 snaží, aby jim nějací řadový pracovníci a whistlebloweři potvrdili jména jistých důležitých lidí, o nichž se divák nic nedozví. Tento film tedy u diváka předpokládá jistou znalost, která byla samozřejmostí tehdy, ale dnes je spíše raritou, když někdo ví, o čem to celé bylo a kdo do toho jak byl zapletený. Sám o sobě toliko nefunguje - navzdory tomu, že je skvěle natočený. Podepsal bych se pod označení narativní film faktu nebo doku-drama. Právě proto, že je to skvěle natočený a pojednává to o tak závažném tématu, by mi nevadilo, kdyby film měl širší záběr a nebyl centrován čistě na roli tisku a investigativní vyšetřování dvou reportérů z deníku Washington Post (Bob Woodward, Carl Bernstein). Myslím, že Všichni Presidentovi Muži jsou mým oblíbeným filmem s Redfordem (mám velké výhrady k Butchi Cassidymu a Sundanci Kidovi ani Jeremiah Johnsonovi), který zde má větší roli. Hoffmana ale hraje v řadě jiných filmů, které jsem si zas užil podstatně více než tento. Zde však oba hrají bezchybně. Film sice dobře ukazuje, jak takové novinářské investigativní vyšetřování politického skandálu může vypadat, ale mohl by komplexněji obeznamovat s historií celé událostii i diváky, kteří o Watergate nic neví, pokud by byl třeba o hodinu delší a věnoval prostor i okolnostem doby, jednotlivým viníkům, jejich počínání si v kabinetu, jejich politickém pádu a snahám ututlat své zločiny; To vše ideálně ve scorseseovském stylu jeho gangsterek. ()

RomanHyde

Zcela naprosto chápu uživatele, kteří tento film "kritizují" pro příliš pomalé tempo vyprávění. Ano, mají pravdu i oni. Tahle pravda má však dvě strany mince. Pomalé tempo vyprávění naprosto přesně vystihuje doslova mravenčí práci, kterou si s touto kauzou dali novináři, kteří se dostali jinak neprůstřelné politické "mafii" na kloub a pak ji položili na lopatky. Já si v tomto tempíčku rochnil a úžíval si každý rozhovor, každou grimasu mých oblíbených herců v jejich nejlepších letech. Politické filmy bývají zpravidla neslané nemastné, ale tady se mi atmosféra obrovského kanclu s psacími stroji a s notesy, na první pohled obsahující chaotické poznámky, doslova vryla pod kůži. Tohle je přesně ta klasika osmdesátých let, kterou miluji. ()

ChillThomas

No musím říct, že na tu dobu byla média ještě snaživá, nebo-li abych upřesnil, tak spíše pár novinářů, vědělo jak se poprat s velkým sólokaprem. To co v té době měl pod rukávem Washington Post, bylo něco úžasného dva sehraný žurnalisty, co se nebáli jít proti bílému domu, FBI a ani CIA, kde se krylo, klamalo a vyhrožovalo, však oni dva Carl Berstein a Robert Woodward, měli štěstí na zdroje a tak se jim podaří přes komplikovanou cestu dostat Watergate před soud. Film byl s výborným obsazením a pro fanoušky, těchto politických a zpravodajských trháků z let 50-80 let, co se Ameriky týče , tak mohu jen doporučit !! ()

Vesecký

Ten film je sám o sobě skvělý, s výbornými výkony Hoffmana, Redforda i Wardena. Ukazuje špinavost politiky jako takové, aféra Watergate byl jen špičkou ledovce, z něhož politikové všech směrů a všech dob klouzají dolů, když se jim předtím zdaří dosáhnout vrcholu. Film je ovšem nasměrován těm, kteří jsou schopni složité nitky intrik během těch dvou hodin pochopit a vstřebat. Asi to chtělo před sledování filmu si přečíst nějakou populární, polopatisticky podanou knihu o aféře Watergate, aby člověk pochopil, oč vše šlo, protože odposlechy v centrále demokratů asi nebyly to hlavní... A víc o Watergate jsem nikdy nebyl schopen pochopit, nu, asi mám moc jednoduché uvažování a jsem neschopný podlostí... Takže ta jedna hvězdička dolů. ()

Juja

Film ocení hlavně ti, kteří o aféře Watergate něco vědí. Tvůrci se nesnaží moc vysvětlovat, spíš nám přibližují způsob pátrání a neinformovaný divák se může v záplavě jmen snadno ztratit. Film natočený podle knihy Woodwarda a Bernsteina se vcelku logicky soustředí na první část kauzy, která stála právě na objevech novinářů. Závěr pak působí trochu unáhleně, protože vydáním zprávy z 10.10.72 sice práce " Woodsteina" sice skončila jedna část, ovšem to nejdůležitější z aféry řišlo až v dalších letech. Je trochu škoda, že se následující události museli vejít do pár vět textu. Ale jinak geniální film, u kterého si člověk plně uvědomí, jak dlouho trvalo vytáčení čísla v době bez mobilních telefonů a jak složité je někoho najít bez internetu:) ()

Aere

Tento film jsem si dával symbolicky 17. června na výročí aféry Watergate, takže jsem si k tomu i něco málo přečetl a shlédl medailonek na Streamu, až poté jsem si pustil tento film, který se věnuje hlavně počáteční fázi aféry. Někoho může nudit svým pomalým tempem, což je u tohoto žánru pochopitelné, nicméně bral jsem to jako příležitost dozvědět se o této historické události něco více. Nic to však nemění na tom, že výkony Hoffmana a Redforda jsou skvělé a táhnou film vysoko vzůhru. Přičtěte si k tomu dobovou atmosféru, psaní do notýsků, staré telefony, velké bouráky a nemůžete odcházet zklamaní. ()

Bozvav

Díky hlavním protagonistům skvělý filmový zážitek. Jinak film sám o sobě je dosi líný a místy nezáživný. Což díky zmíněným nebylo poznat. Za mne 75%. ()

Joll

Slavná událost a 2 velikáni filmu v ní hrají neohrožené novináře.I přes to že konečně přesně vím co znamenala aféra Watergate a že Dustin i Robert jsou moji opravdu oblíbení herci, musím tomuto filmu přisoudit až příliš pomalé tempo a velkou rozvláčnost, která třebas u JFK nebyla zdaleka tolik na závadu jako tady. Takže dobrý film, aůe výše jak za 3 hvězdy jít nemůžu. ()

Radek.SCH

Pro mě až příliš obecné a nic neříkající. Zazní tam spousta jmen, která se vám po dvou hodinách budou hodně plést. ()

GOREGASM

Do posledního detailu vybroušené politické drama nahlížející na aféru Watergate očima dvou senzacechtivých novinářů, Roberta Woodwarda a Carla Bernsteina. Režisér Alan J. Pakula zvolil naprosto realistickou formu vyprávění s minimální snahou prvoplánově šokovat a je na divákovi, k jak ucelenému závěru společně s oběma žurnalisty dojde. Stručně řečeno, trpělivý divák bude stejně jako trpělivý novinář po zásluze odměněn. Duo Woodward/Bernstein autenticky ztvárnili Robert Redford a Dustin Hoffman a bez vteřiny odpočinku se obě postavy tvrdou investigativní dřinou dopracují k fakticky pojatému závěru. Mimochodem, věděli jste, že od možného uvěznění zachránil Nixona udělením milosti jeho nástupce, president Gerald Ford? 100% ()

MickeyStuma

Kdo by neznal aféru Watergate. Bylo to tak ohromný, že to nenechalo chladnými ani filmaře a natočili dramatický snímek o dvou novinářích, kteří se tomu s ohromným zápalem podívali na zoubek. Herecký koncert Roberta Redforda a Dustina Hoffmana nenechá na pochybách. Vyprávění si po celou stopáž drží tempo a hlavně napětí, což je úžasný. Ono sledovat novináře jak se pídí po detailech a neustále se k někomu vtírají a vyptávají na danou problematiku může být po chvíli velice nudné. Tady to však nikterak neplatí. Faktem je, že politické téma bývá pro filmaře velice vděčné. Jsou zde použity i autentické záběry, což zvyšuje věrohodnost příběhu. A tak máme možnost podívat se pod pokličku takové novinářské profese. Že to taky nemají jednoduché, že musí čelit různým nástrahám a že se nesmějí jen tak ničeho zaleknout je nám divákům už po shlédnutí tohoto velmi povedeného snímku velice jasné. ()

BOURQUE

Dobre zvládnutý film (jak režisérsky tak aj herecky) o pozadí udalostí okolo aféry Watergate. Spolupráca medzi R. Rdfordom a D. Hoffmanom funguje perfektne. Osobné hodnotenie: 80% (****) ()

helloween93

Ač jde o kvalitní náhled na aféru Watergate, nemohu film hodnotit více hvězdami hlavně kvůli velmi pomalému tempu. Figuruje zde hodně jmen a na kauzu se nahlíží jen z pozice reportérů Redforda a Hoffmana, pohledy z jiných úhlů chybí. Shlédnuto na MGM. 3* ()

GMVajgl

Film se mi zdá velice nevyrovnaný co se týče formy a obsahu. Forma je super: Zajímavé prostředí a dobří herci v rolích skutečně zapálených investigativních novinářů. Až jsem si celou dobu lámal hlavu nad tím, jakým způsobem mohli být odměňováni - protože cynik ve mě předpokládá, že novinář-zaměstnanec se stálým měsíčním platem tak akorát převezme článek někde z AP či Reuters, natož aby vyrazil někam do terénu, nebo aby dokonce ponocoval. Obsah pak stojí za prd: Neznal jsem kontext této aféry a film se s ním vůbec nezdržuje. Během pátrání zazní desítky nějakých jmen, až jsem se úplně ztratil. Myslím, že jde o politickou propagandu. ()

kocourMour

Dokud jsem neviděl tento film, nevěděl jsem co znamená žánr "politický triller" a upřímně řečeno vyvolával ve mně představu dost velké nudy. Pomalé, ale napínavé rozplétání nitek případu vloupání do sídla Demokratické strany dvěma novináři z Washington Post, mě však přesvědčilo o opaku. Nejlepší detektivky asi píše život sám. Film by se měl vidět dvakrát: jednou kvůli ději, podruhé kvůli hereckým výkonům. Obojí stojí zato. ()

salamandrr

Musim uznat, že je to zajímavý námět, ale tempo je tak utahané jak krupičná kaše servírovaná na dětských letních táborech....po dvou hodinách sem to vzdal i když se mi to líbilo!! ()

Merggie

Pre mňa, študenta žurnalistiky, je tento film príkladom, na vlne ktorého by som sa mal nechať unášať. Samozrejme vecná komplikovanosť príbehu, neustále vysvetľovanie, množstvo mien a názvov funkcií, ktoré k daným menám prislúchajú, ma od sledovania tohto filmu takmer odradili. Vydržal som a neľutujem. Je to taký veľký nomenologický miš maš, na konci ktorého stojí jedno jediné meno. To vám je teda film, keď za jedným menom stoja všetky ostatné. Tým druhým menám sa potom ťažko vysvetľuje vzťah k tretím menám. A potom tu máme tých, ktorí nechcú nič povedať priamo, tak hovoria v náznakoch a vám nezostáva nič iné, len si mená vytvoriť a skúsiť hádať. To je potom slávy, keď sa tie mená prevalia. A navyše, tie druhé mená sa samé neprezradia, sami si ich musíte zistiť. Zrejme žiadna získaná informácia v živote novinára nie je jednoduchá, Pakulov film však poskytuje studnicu komplikovaných zistení, ktoré si potom po večeroch musia kontrolóri demokracie dávať dohromady. Najväčšou devízou filmu je teda paradoxne jeho autentickosť. Ide o film, ktorý poskytuje mnohým ambicióznym novinárom jednu z možností, ako sa dostať k veľmi nebezpečným informáciám. Mimochodom, Woodward a Bernstein získali za svoju záslužnú prácu Pulitzerovu cenu (1973). ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Aféra Watergate jinak

Aféra Watergate jinak

28.01.2006

Agent FBI W. Mark Felt se stane hlavním hrdinou dosud nepojmenovaného filmu v režii komediálního tvůrce Jaye Roacha (Fotr je lotr). Felt před rokem způsobil mezinárodní senzaci, když prozradil svou… (více)