Největší politická aféra i dech beroucí novinářský počin... Dva novináři deníku Washington Post, Carl Bernstein (Dustin Hoffman) a Bob Woodward (Robert Redford), jsou na stopě zdánlivě banálního případu: do kancelářských budov Demokratické strany zvaných „Watergate“ se roku 1972 vloupalo několik mužů. S každým odkrytím dalších souvislostí ale oba neústupní novináři zjišťují, že mají co do činění s mnohem hrozivějším případem než jen s obyčejným vloupáním zlodějíčků, a celá událost jim začne přerůstat přes hlavu. V sázce je nejen jejich kariéra, vztahy, ale zřejmě také holý život. Přešlapování novinářů na tenkém ledě nicméně odkrývá politickou špínu nebývalých rozměrů, což roku 1974 vyústí až v rezignaci republikánského prezidenta Richarda Nixona... Přelomový film z ranku amerických dokudramat, které spojují fiktivní vyprávění s přístupem dokumentární kinematografie, natočil mistr svého řemesla, režisér Alan J. Pakula, jenž navázal na úspěch svého politického thrilleru Pohled společnosti Parallax (1974). Půvab dramatického snímku Všichni prezidentovi muži tkví v propracovaném scénáři Williama Goldmana (Harper, Butch Cassidy a Sundance Kid, Maratónec), jenž z nepřeberného množství faktů a souvislostí spojených s případem Watergate dokázal vydestilovat soudržný a pro diváka přehledný děj, který navzdory politickému námětu neztrácí nic ze své napínavosti. Mimo věrohodné výpravy a hereckého vyjádření je též potřeba zdůraznit kameramanskou práci Gordona Willise, jenž s Alanem J. Pakulou spolupracoval už na snímku Klute (1971). Všichni prezidentovi muži obrazově vynikají minimalistickým, ale průzračně čistým rámováním, jakož i vynalézavým užitím různých ohniskových vzdáleností objektivů. To umožnilo kupříkladu přehledně rozehrát hned několik akcí v předním i zadním plánu současně, nebo naopak zaměřit pozornost jedním směrem a zbytek informací na scéně nechat rozostřených. Nejen tedy puntičkářská režie Alana J. Pakuly, uspořádaný scénář Williama Goldmana, ale i kamera Gordona Willise stála za tím, že si divák může vychutnat napínavý příběh o největším politickém skandálu poválečné éry, který je navzdory své košatosti podán přístupnou a přitom hodnotnou formou, již docenila i Akademie filmového umění a věd, když snímek vyznamenala čtyřmi Oscary. (Česká televize)

-henry-

První co mě napadlo, že to je ve všem lepší a originálnější než Fincherův ZODIAC. A to jsem ještě nevěděl, že tohle je jeden z jeho nejoblíbenějších filmů :) ()

Tiiso

Jak se k hodnocení tohoto snímku asi postavit? Myslím, že tuto otázku - akorát místo slova hodnocení dosaďte vytvoření – si pokládali sami tvůrci. Aféra Watergate je všeobecné známá. Tudíž je nasnadě, že není jednoduché jen tak vzít jedno z hledisek a na něm postavit scénář. Začalo to vlastně sepsáním knihy, z které děj vychází. A protože předlohu napsali novináři, kteří se aktivně podíleli na investigativní žurnalistice v roce 1972 až 74, kdy k aféře došlo, je jasné, že se v snímku bude prostor udělovat hlavně jim. Je to věc názoru, jestli je to tak dobře či ne. V mých očích tím film získal na síle. Ta přítomnost politických podrazů, odehrávajících se na pozadí, ve snímku vlastně nikdy viděných, stačí, aby atmosféra pěkně pomalu houstla. Film skládá pochvalu a obdiv práci právě těmto dvěma novinářům. Z celkem obyčejného vloupání do budovy, kde sídlila Demokratická strana, se během děje stává noční můra informačního labyrintu, úskoků a zametání stop. Námět předlohy je velmi silný. Problématika konspirace na nejvyšších místech, taktéž. Tudíž scénář měl z čeho čerpat a záleželo jen na režisérovi a Castingu jak celou věc úspěšně dopravit na stříbrné plátno. Casting nezaspal. Jak Hoffman tak Redford jsou příjemně koukatelní a na jejich výkonech jsem neshlédl nic palčivého či špatného. To se týká vlastně všech ostatních postav. A co se týče Pakuly, myslím, že svou představu zrealizoval velmi dobře. Hned od počátečních titulků příběh nabírá slušné obrátky a mou osobu neponechal až do konce takřka vydechnout. Sledování vlastního pátrání žurnalistů si u mě našlo své místo na slunci a jelikož ve filmu prakticky nic jiného není (s nadsázkou bráno) logicky vzniká ode mě vysoké hodnocení. Jak jsem poznamenal na začátku. Aféra je v tomto případě brána z pohledu pátrajících novinářů a tento styl vyprávění nemusí být každému po chuti. Taktéž může být problémem (aspoň v počátku snímku) orientace ve všech těch jménech a informacích, které se odevšad hrnou. Trochu větší porce pozornosti, ale vše hravě vyřeší a neměl jsem s tím žádný velký problém ani při sledování v originálním zvuku s titulky. Existuje dozajista více snímků, ve kterých divák sleduje pátrajícího novináře. Bohužel jsem zatím neměl možnost nějaké jiné vidět a tudíž neznám srovnání a Všichni prezidentovi muži u mě, bez velké konkurence, slušně bodují. Tudíž velmi silná čtyřka. ()

Miro_CZ

Hoffman s Redfordem předvádějí skvělé výkony v rolích investigativních novinářů. Bohužel pro mě film sráží až příliš pomalé tempo a až moc hluchých nic neříkajících scén. A možná ještě to, že jsem od filmu čekal asi hodně. ()

altaica

VŠICHNI PREZIDENTOVI MUŽI 1976 PRO MUŽE:Oslava investigativní žurnalistiky, která když se do toho dá, tak dokáže namydlit schody i nejmocnějšímu muži planety, totiž prezidentu Jů Es Ej. Kapku škoda, že jen tam. Natočit to dva roky po událostech je pecka a v tehdejší době slušně velký odvaz. Pak že nejde udělat dobrej biják bez komiksových steroiďáků, potoků krve a honiček čehokoliv, nebo v čemkoliv. Film se bohužel zaměřuje pouze na to, jak páni redaktoři na kauzu kápli a jak ty sáňky pomalu rozjeli z kopce svou všetečnou šťouravostí. Rozhodně by mne zajímalo víc zpracování událostí, které byly shrnuty v závěrečných titulcích. I po téměř 40 letech od svého uvedení do kin se jedná o koukatelnou záležitost, která, ale časem notně zvousatěla. Bohatě by stačila poloviční stopáž. V momentě, kdy je zaděláno na skutečné drama film končí.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Většina děje se odehrává v redakci deníku Washington Post, jehož dva redaktoři Carl Bernstein (Dustin Hoffman) a Bob Woodward (Robert Redford) psali o kauze Watergate: (vloupačka do kanceláří Demokratické strany). Oba slovutní chlapci jsou zde ve vrcholné formě, takže, madame, je předpoklad, že by vás mohli zaujmout aspoň oni. Navíc jim více než zdařile sekunduje v roli šéfredaktora Bradleeho i Jason Robards, který si svým výkonem zde vykoledoval dokonce sošku strýčka Oscara. Ani dobře napsané dialogy ovšem po letech nespasí vysloveně pomalé až šouravé tempo filmu. ()

vZeč

Pro mnohé další dvou a více hodinové procedurální peklíčko, opepřené o dva a více starých bardů před kamerou. Zarámováním záběrů Nixona mrazivé. ()

denulik

Tento film akoby nevedel, čím chce byť: presnou, dokumentárnou rekonštrukciou udalostí vo Watergate (v tom prípade škoda plytvať na dokument Hoffmanom a Redfordom), alebo drámou, resp. thrillerom, ktorý diváka pohltí (v tom prípade to nevyšlo, bola to desná nuda). Ak mal Pakula záujem natočiť zdramatizovanú verziu skutočnej udalosti, mal rozhodne vynechať polovicu mien, v ktorých sa divák po hodinke úspešne stratí a popracovať skôr na atmosfére strachu, paranoje z odpočúvania a nebezpečenstva politickej hry na najvyššej úrovni. Potom by to bol hutný a desivý politický thriller o moci, ktorá sa nezastaví pred ničím. Takto je to iba nudný film s vopred známym koncom. ()

BarMaja

Skvěle natočené a obsazené, ale nějak mi tam chyběla hloubka. Obzvlášť přesně ve chvíli kdy film začíná nabírat obrátky. Ten rychlý konec mi přišel takový, jak kdyby štábu došli nápady, a tak to vyřešili rychle 'strojem a papírem'. ()

Shaqual

Fantastický film, u kterého překvapí nejen relativně krátká doba mezi jeho premiérou a vyobrazenými událostmi, ale hlavně způsob vyprávění. Pan Goldman nejen, že bravurně odvyprávěl obsáhlé životopisné drama s tíživým politickým kontextem tak, aby z toho nebyla jen ukecaná a nudná lekce dějepisu, ale navíc do příběhu vnesl velmi odlehčený a lidský tón (o který se rovným dílem postarala i hlavní herecká dvojice), a to ještě tak, aniž by hlavní téma a myšlenka ztrácely na váze. V osobním žebříčku je to pro mě po JFK nejlepší snímek o novodobých amerických dějinách. ()

celticek

Podivně utnutý konec, dobré výkony Hoffmanna a Redforda, ale...hrozná nuda. Utahané, pomalé, nezáživné. Přitom tady ty politické thrillery mám rád, ale nesmí u toho člověk usínat. Zklamání. ()

Maniik88

Film určený pre dobového Amerického diváka, ktorému bude tá prietrž mien niečo hovoriť. Ako herci super, ukážky dobovej novinárčiny tiež, no pre mňa to bolo chaotické, nezaujímavé a nakoniec som sa ani poriadne nedozvedel, čo to ten Watergate bol.. Prial by som si film trochu z väčšieho nadhľadu, proste aby som sa nestrácal, musel by som si o kauze naštudovať pred pozretím filmu. ()

papadoce

Film o významnej udalosti amerických dejín, ktorý ale dnešnému Európanovi nedá nič. Áno, je zaujímavé sledovať ako vyzerala práca popredných investigatívnych novinárov tej doby, bez mobilov, počítačov a internetu, no to je zároveň jediná pridaná hodnota. Redford s Hoffmanom proste chodia, hovoria s ľudmi (dosť nepriamo, skôr hádankovite), telefonujú, ťukajú do stroja, potom idú k svojim šéfom, tí im to zoškrtajú, zatrhnú alebo odsúhlasia a tak podobne a začína nové kolo chodenia, hovorenia a tak ďalej a tak ďalej. S výnimkou faktu, že vidíme novinárčinu zblízka ako som už písal, ten film nemá čo ponúknuť. Čo sa musí nechať je fakt, že tí dvaja tomu uverili a ako pribúdal čas hrali ako o život, dokonca až trochu prehrávali povedal by som. Pozitívne hodnotím atmosféru, a tých dvoch ako chodia, rozprávajú sa, ... Negatívne, Dustinove vlasy, ktoré ma srali po celú dobu. Leví kráľ. ()

Duke90

Když už od samého začátku ztrácím zájem o hlavní téma, je prostě definitivně něco špatně. Třetí hvězdičku dávám jen za pamětihodné výkony dvojky Redford/Hoffman a taky za to, že je z filmu aspoň trochu cítit stará poctivá filmařina. Nic dalšího už jako záchranu nevidím.... Jen řeči, řeči a zase jen řeči v naprosto nezajímavém kabátě. ()

Amonasr

Působivý thriller že skutečnosti bez jediné kapky krve o tom, jak se dělá doopravdy nezávislá novinařina. Pojem, o kterém současný český mediální mainstream vůbec netuší, co znamená. ()

JohnnyKladno

Já mám tyhle "upovídané" dramata podle skutečných událostí velmi rád. Film je výborně zpracován a herecké výkony jsou fantastické. Za mě, tento film nestárne. 100% ()

Zdenda

Poctivý film, i jdyž mi preci jen neco k dokonalosti chybelo... Pravdepodobne jsem se ne uplne ztotoznil s hrdiny. ()

jprmusic

Alan J. Pakula mě fascinuje od mládí. Ať už to byl Pohled společnosti Parallax, Všichni prezidentovi muži, Sophiina volba nebo Případ Pelikán. Všechny tyhle filmy mi dávaly pocit, že můžu nakouknout pod pokličku na něco, o čem se normálně nemluví. Jako režisér navíc dokázal obsadit vždycky hvězdy, které dokonale vystihly hrané postavy - nakonec Meryl Streep dostala za Sophiinu volbu Oscara. Také v Prezidentových můžích je základem perfektní volba tandemu Hoffman-Redford, kteří v podstatě neslezou z plátna. Film je skvěle natočený a přes poměrně slušnou délku si nedojdete ani pro brambůrky. ()

lake-lake

film, který naučil lidi telefonovat ....... v našich politických podmínkách působí skoro směšně, takových votrgejtů máme u nás měsíčně několik (ale na rozdíl od USA zůstává všechno při starém) ()

Kouzelnik7

Filmy z novinářského prostředí mám rád. A toto je dá se říct nejlepší. Délka je sice trošku delší a místama jsem se ztrácel ve jménech, ale Redfordu to s Hoffmanem parádně šlape. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

Aféra Watergate jinak

Aféra Watergate jinak

28.01.2006

Agent FBI W. Mark Felt se stane hlavním hrdinou dosud nepojmenovaného filmu v režii komediálního tvůrce Jaye Roacha (Fotr je lotr). Felt před rokem způsobil mezinárodní senzaci, když prozradil svou… (více)