Letec

• USA The Aviator (více)
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

jfaba odpad!

Nuda a šeď! Budovatelský film "madeinusa". Za co soudruzi z akademie 4 Oscary? ... Jo vlastně, byl to amík. Dlouhé a nudné, že jsem po 90 minutách přepnul jinam. Potom jsem tomu dal ještě jednu šanci, ale bylo to stejné... Jedna hvězda? Odpad? Nehodnotím? Příště se raději podívám na Amélii z Montmartu. Bléééééé. ()

megajalec

Vôbec ma to nezaujalo, ploché rozprávanie o živote jedného génia (o ktorom som predtým nemal ani zdanie, priznám sa). Chýbala tomu vnútorná iskra nejaká, čo by to rozdúchala a dala tomu iný ráz. Ale možno o toto išlo Scorsesemu. Moje pocity tentoraz celkom dobre vystihol užívateľ s nickom Djkoma, stotožňujem sa. Páčil sa mi herecký výkon Di Capria, ten chlapec proste vie hrať. ()

Odpocivadlo

Jeden môj kamarát ohodnotil Foresta Gumpa 2 hviezdičkami. Dlho som nevedel ako tomu mohol dať iba 2*, ale keď som si s nadšením sadol pred TV a začal sa film tak po 30 minútach filmu som si naňho spomenul a na jeho hodnotenie, vtedy som to pochopil, nevedel o čom to je, nepochopil tému a to sa stalo aj mne, bol som sklamaný že som sa nudil aj keď film sa dal pokojne a bez problémov dopozerať do konca, no nudil som sa. A po skončení filmu som si povedal že to bolo asi o veľkom človekovi, veď film bol vlastne úžasný no nepochopil som ho. Možno keby som o tom človeku vedel viac a o jeho živote, potom by moje hodnotenie bolo nepochybne vyššie. ()

spotczek

Jde o poctu Howardu Hughesovi, nebo ne? Sice o něm moc nevím, ale tenhle film na mě už jen samotným vyzněním působí tak, že se Scorsese s DiCapriem snažili z Hughese udělat něco lepšího než ve skutečnosti byl. Z toho mála, co se dá na netu nalézt, byl Hughes playboy s tučným kontem po otci, díky čemuž mohl pouštět fantazii na špacír a realizovat ztřeštěnosti, hraničící se zdravým rozumem, díky nimž notně vydělával i se sebeuspokojoval. Nic hlubšího a cennějšího na něm není. Scorsese s DiCapriem dodali jeho čistě osobním choutkám punc boje proti establishmentu, proti obchodnímu monopolu i proti konformitě a společenskému konzervativismu, takže se rázem ze střelené a výstřední celebrity stal podnikavým a důvtipným podivínem. Vlastně mi nesedí především DiCaprio, který je příliš charakterním hercem na to, aby dodal své postavě určitou neuvěřitelnost, nevyzpytatelnost, která se kolem Hughesovy osobnosti dodnes táhne. Hughes mi připadá jako pragmatický excentrik, u nějž se mixují období příčetnosti a aktivity s nejrůznějšími úchylkami, aby z něj později závažná zranění po leteckých neštěstích udělala vlastně trosku. Hughesovy obsese nebyly zpočátku tak silné a tvůrci filmově přehání to, co je součástí jakéhosi "hrdinského" mýtu. Kdyby se přidrželi víc životopisné linie a méně psychologické, více ukazovali než hodnotili, nevzešel by z toho takový kočkopes. Hughes určitě byl pro film, Ameriku i svou dobu důležitý, ale otázku v čem a proč by si měl každý divák zodpovědět sám. Tady se nám příliš okatě pomáhá vidět ten jedinečný průkopník, velký filmař, rekordman, nezdolný bojovník (i proti vlastní paranoii) atd. A tomu já bohužel fandit neumím. ()

Drozdo57

Scorsese to vie. Di Caprio je dobrý. Howard Hughes bol fascinujúca postava. Ako leteckému fanpšikovi sami toto prevedenie dosť páči. ()

ofu

Tu dlouhou stopáž mohli tvůrci ušetřit o cirka půlhodinovou psychovsuvku o mléku a čůrání do lahví, protože se tam moc nehodila, ale jinak docela dobrý. ()

bigjames

Výborné drama s komediálními prvky, silným příběhem a celou plejádou hvězdných tváří. Film je samozřejmě postaven na výkonu Leonarda, jehož charisma je radost sledovat. Scorsese nezklamal. ()

The_soloist

Howard Hughes... mnoho lidí ho nezná, což mi přijde jako škoda, protože jeho život byla jedna horská dráha. Pokud bych měl charakterizovat jeho osobnost, nešel bych daleko od Iron mana, ve kterém má předlohu... génius, miliardář, playboy, filantrop a trošku blázen. Tudíž je zřejmé, že se jeho život nevejde do jednoho filmu i přes délku 170 minut, nicméně film ho dokázal vystihnout výtečně a samotný DiCaprio si tady určitě zasloužil oscara, ačkoliv musím uznat, že ve Vlkovi z Wall Street byl ještě o chlup lepší! ()

Víteček

Opět Scorsese s přepálenou délkou, který sice nabízí hodně světlých míst a výkonů, ale velkou část své stopáže zároveň celkem nudí a vleče se. 50 %. ()

pollstro

Hluboká a obrovská pocta životu excentrického miliardářského magnáta Howarda Hughese, která mapuje jeho životní úspěchy a neúspěchy při sestupu na úroveň samotářského průkopnického blázna. Scorsese detailním způsobem dokazuje svůj tvůrčí talent v reprodukci tehdejší doby, která je skutečnou výstavní skříní fantastických produkčních hodnot své doby, jenž jsou nádhernou poctou zlatému věku Hollywoodu - paralela s Občanem Kanem se doslova nabízí. Scorsese se záměrně distancuje od násilí, které většinou vždy v nějaké podobě doprovází jeho filmová díla, a soustředí se čistě na epické životopisné vyprávění komplexní hlavní postavy s působivou citlivostí a vyzrálostí největšího filmaře moderní kinematografie. Velkolepé vyprávění, rozsáhlá produkce a skvělé herecké výkony avšak postrádají emocionálně podpůrné jádro pro dlouhé příběhové úseky. Jednoduše řečeno, životní velkolepé dobrodružství hlavního hrdiny se nestane dobrodružstvím samotného diváka. Přesto je film oslavou tehdejší doby, která oživila jméno Howarda Hughese po celém světě a vyobrazila jeho angažovanosti ve filmovém a leteckém průmyslu, ve kterém dokázal nepředstavitelné a obdivuhodné. ()

cimrman2.

Háurd hjůks by koronu rozhodně nedostal! Pro mě úplně neznámý člověk takže jsem si zjistil jen úplnou kostru z resumé tohohle chlápka a skočil jsem rovnou do toho. První řekněme hodinka a půl je solidní čtyřhvězdičková. Po upoutání Lea na lůžko a následném zavření do jakési jeskyně film ztrácí šťávu. Je to roztahané a taky kvůli mé neznalosti maníka co postavil biggest plain ever built volím ***. ()

AnnaW

.. zatím slabší 4. Nějak mě to nevzalo, jakkoli je Di Caprio skutečně vynikající a příběh sám o sobě fascinující, stejně jako kamera. Asi je to tím, že HH tu není žádnou legendou, nevím... ještě se k tomu hodnocení vrátím. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)