Letec

• USA The Aviator (více)
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

rob_troy

Geniální. Jediný negativ filmu je snad jen jeho délka, která na normálního diváka může působit až zbytečně protahovaně. ()

Xeany

Nejspíše je chyba na mé straně, ale mě to tááák nebavilo... přitom Scorsese a DiCaprio jsou výborná dvojka, která většinou vede k výbornému filmu, bohužel u Aviatora tomu tak nebylo.. ()

Barrymore

Dojemný příběh o muži, který měl sen, nebál se riskovat a i v těžkých chvílích si stál za ním. Leonarda DiCapria jsem neměla ráda. Jeho novější filmy mne ale přesvědčily, že je opravdu dobrý herec a jeho výkon v tomto snímku to potvrzuje. 80 %. ()

helrohir

Podobne ako väčšina ľudí v našich zemepisných šírkach som ani ja doposiaľ netušil o existencii nejakého Howarda Hughese. Po zhliadnutí tohto filmu si toto meno zapamätám navždy, a to najmä kvôli perfektnému výkonu Leonarda DiCapria, ktorý v tomto filme dosiahol svoj doterajší herecký vrchol. Svojím talentom tu nemrhá ani režirsér Scorsese, ktorý danú životopisnú tému spracoval zaujímavým a nenudiacim spôsobom. Napriek týmto pozitívam si nemyslím, že si film zaslúži plný počet hviezd, pretože sa sem tam predsa len nájdu aj hluché miesta, nepozdávali sa mi ani efekty (aj keď niežeby mali pre film nejaký hlbší význam) a nie som Američan, takže na mňa film nemá až taký vplyv. Ale je to remeselne vynikajúco odvedená práca. ()

kubilov

Jen o krůček utekl v roce 2004 Oscar Martinu Scorsesemu a Leonardovi DiCapriovi. Tito dva velikáni filmového plátna z nichž jeden už své nejlepší snímky zřejmě natočil [ ó jak jsem se ohledně Martyho mýlil ], ale na druhého možná ještě ty nejlepší role čekají. Scosese se dočkal hned svým dalším filmem, ale DiCapriovi zatím musejí stačit tři nominace. Co se týče Letce, tak jde o velmi pozoruhodný životopis ještě pozoruhodnějšího člověka. Howard Hughes byl v pravém slova smyslu umíněnec, podivín, megaloman, ale i génius a vizionář. Jeho rekordy, filmy i skandály navždy zůstanou v lidském podvědomí a Martin Scorsese s Leonardem DiCapriem tomu zajisté také velmi pomohli. Pětinásobný oscarový film je plný hvězd nejzářivějších, kromě už zmíněného DiCapria předvedla perfektní výkon Cate Blanchett, Kate Beckinsale či Alan Alda a Ian Holm. I přes opravdu ohromnou délku bych ani jednu scénu z filmu neubral, protože Howard Hughes si jednoduše takovouto mohutnou poctu svému bohatému životu jistě zasloužil. Je úžasné sledovat jak Marty s Leem opravdu obří Gangy New Yorku dokázali Letcem ještě více vyboostovat a stvořit tak dokonale komplexní obraz člověka své doby. DiCapriova na dlouhé roky nejlepší role. ()

Nightmare89

Letec vám mimoriadne efektne sprostredkuje let do sveta Scorseseovského perfekcionalizmu. Nič viac, čiže čas s ním využijete na 75%. ()

MaxForValue

Scorseseho Letca považujem za ... jednak Martinov najhorší film a jednak za dokonalý príklad toho, kam až hollywoodska produkcia môže zájsť v snahe prekrútiť fakty v prospech zdanlivo vyššieho ciela, filmovej "zábavy". Letec nie je životopisom Howarda Hughesa, pretože o Howarda nejde. Ide o Scorseseho a jeho snahu "predať" príbeh skrz veľakrát zveličené, prehnané a prílišne "šoumenské" zábery, z ktorých je pramálo cítiť eleganciu a ľahkosť. Ak má životopisný príbeh predstavovať spis života nejakého človeka, tak sa z Aviatora pramálo dozviete o tom, kto to bol Hughes či Hepburn. Som rád, že sa Katharine tohto filmu nedožila, lebo toľko mystifikácie by asi neprežila. Ja som mal problém prežiť a napokon som to až do konca neprežil. Sorry Martin, týmto si prestrelil ... podobne ako načančané Chigaco či Moulin Rouge, film, ktorý sa snaží predať naivný a nepresný príbeh cez smršť obrazov, ktoré pôsobia lahodne, no v skutočnosti sú rovnako prázdne ako ten film. ()

bohhous22

Dosti rozporuplný film nesplnil očekávání.Dlouho jsem se u díla mistra Scorsese (mimochodem u mne osobně režisér No.1) tak nenudil.Dost možná nikdy.Howard Hughes,bez pochyby ikona americké historie výstředních osobností,magor,excentrik,milionář,namyšlený zbohatlík,kterého ženy milují.Idealní téma pro pana Scorsese.Výprava k prasknutí,jako vždy výborný DiCaprio,ovšem .....Máte poněkud nedotažený švih!!! ()

marek29

Tak to pojďme shrnout.. Lákavý popis u filmu mě ohromně navnadil, ale jaké pak bylo moje zklamání, když po uplynutí 2h 50min jsem si neřekl wow :( pan Hughes byl asi bezesporu velikánem své doby a na poli kinematografie i za knyplem leccos dokázal. Nicméně toto biografické dílo mě nikterak zvlášť neobohatilo a hlubší pocity ve mě taky nezůstaly. Půl hodinka kterou z filmu tvoří jeho kaskadérské testovací lety, nemůže zachránit celý navíc tak dlouhý film. A neustálé zdůrazňování jeho obsedantně-kompulzivní poruchy jakož i celkové psychické nevyrovnanosti bylo taky vcelku rušivé. Za každou z jeho žen jednu hvězdu dolů a to i proto, že žádná nevypadala ani v 1080p na televizi nějak moc super :) tak příště pane Scorsese.. ()

Jehan

Leonardo DiCaprio jako vždy ve skvělé formě. A když má jeden dost času a je správně naladěn, tak si totéž řekne i režisérovi. ()

Brano

Scorseseove filmy veľmi nemusím a ani tento nie je výnimkou. Tak nudný a nezaujímavý film som už dávno nevidel. Ešte k tomu trojhodinová stopáž, no skoro som zaspal. Veď to nemalo žiadny spád, ani poriadny dej a dokopy sa tam nič neudialo! Ale tak to už býva keď sa v dnešnej dobe snažia režiséri sfilmovať každú hlúposť čo ich napadne. Jedinú vec čo vyzdvihnem, tak to je výborný DiCaprio a scéna s pádom lietadla, dva faktory za ktoré dávam 2*. Inak nechápem začo dostala Blanchett Oskara? Žiadny oslnivý výkon nepodala, za to Leo by si ho zaslúžil rozhodne viac! ()

mrclTV

Renomovaný režisér, dlhý zoznam známych hereckých tvárí, výrazná historická osobnosť, mamutia dĺžka - to sú všetky prepoklady (OK, je ich istotne viac, ale aj som len filmový fanúšik - amatér) kvalitného životopisného filmu a môžem s potešením povedať, že v Letcovi sa nachádzajú. Výsledkom je solídny a so záujmom pozerateľný film (výkon Cate Blanchet - vuhú), no jedinú výčitku mám k absencii hlbšieho a dlhšieho zaoberania sa pozadím vzniku a rozvoja Howardových psychických problémov. PS: Teraz si musím pozrieť Hell's Angels a Outlaw. ()

borohub

Na tento film jsem narazil spíše náhodou, protože nic moc jiného nedávali, musím ale uznat že mě tento film opravdu vzal. V první řadě jsem Howarda Hughese příliš neznal a jeho život sám o sobě byl velmi zajímavý. Dále Leonarda DiCaprio tu roli ztvárnil fakt na 1. Obvykle dlouhé filmy moc rád nemám, ale u tohoto snímku jsem litoval že má "pouze" 170 minut. 90% ()

PlayEasy

Scorsese vplul do jiných vod, tentokrát sledujeme zákulisí "zlatého Hollywoodu" ...a opět trefa do černého! Skvělá kombinace zkušené mistrovy režie a hereckého koncertu Lea, který se perfektně otřepal po "Leománií" a dokazuje, že patří mezi naprostou špičku dnešního Hollywoodu. Jedinou malou výtkou je chvílemi kulhavé tempo, ale co čekat od tříhodinového životopisu ;)) 80% ()

Hawaj

Chlapec Leonardo zase v další roli kde hraje dospělého muže. To je pro mne hlavní rozpor většiny filmů kde DiCaprio hraje. Prostě mu toho chlapa nebudu žrát ani kdyby ho 100x prohodili výlohou a pak znovu sešili. Zajímavý film a zajímavém záhadném excentrickém miliardáři postiženým stihomamem, který tolik změnil a dokázal a jehož odkaz provokuje Američany dodnes. Alan Alda zde vystřihl výborného parchanta a Kate Beckinsale zase skvělou vášniou babu. ()

adamix

Nie moc dokonalá, zato prekvapivá Scorseseho biografia o známom filmovom velikánovi, ktorého túžba uspieť dohnala až k bláznovstvu. Silné 3*. ()

ostravak30

Vizionář Howard Hughes ztvárněný skvěle Leonardem DiCapriem. Ten klučina to prostě umí a jeho filmy jsou čím dál víc jistotou kvality. Opravdu umí zahrát prakticky cokoli. A tady se skvěle popasoval s režisérovými neurózami. Mě osobně potěšila i účast Alana Aldy, kterého mám od M*A*S*H moc rád. Skvěle zahrála i Cate Blanchett. Martin Scorsese umí vyprávět velké dramatické příběhy lidí a to tak, že i když je film delší, tak si udrží divákovu pozornost. Vůbec jsem o H. H. nikdy neslyšel, ale jeho vize musely skutečně tenkrát působit fascinujícím dojmem. Dnes by točil pravděpodobně velikášské velkofilmy. Škoda, že ho tak moc brzdilo vlastní já. A není to film jen o režisérovi samotném, ale zase nám to trochu víc odhaluje část z atmosféry doby, jaká tehdy byla. Jenom vnímám na škodu, že ve skoro tříhodinovém snímku není pokryta větší část jeho života. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)