Letec

• USA The Aviator (více)
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

LukeSharp

Špatné to nebylo ale na Oskara to teda opravdu nemělo.Leo zahrál dobře ale o letectví se tady spíše kecalo a když už vzlétnul tak si nabil tlamu.Film byl tedy převážně o milostných románcích a o jeho chorobě.Ale život Howarda Hughese neznám a tak budu jako nezaujatý divák hodnotit 80% ()

Dinsberg

Dějově velice nevyrovnaný a útržkovitý film. Pokud útržkovistost byla režisérsky a scénaristicky cílená, pak bych musel zkonstatovat, že postava Howarda Hughese je příliš komplikovaná na životopisné zobrazení ve stopáži celovečerního i když notně dlouhého filmu. Jednotlivé životní zkoušky, kterými si tento extravagantní "král nebes poloviny 20. století" prochází, jsou zvládnuty vizuálně i dějově velmi dobře, ovšem vzájemně na sebe nijak neodkazují a netvoří tak konzistentní celek. Ani mnohá slavná jména nezachránila (alespoň pro mě) film od nálepky "puzzle bez víka s obrázkem" (máme všechny dílky, ale nemáme mustr, podle kterého bychom dali obrázek dohromady). ()

wef

Moc pěkně zabalený film do špatného scénáře, chutnající jako stará šunka. Leonardo DiCaprio je výjimečný herec, Martin Scorsese je výjimečný režisér. Ale měli by se držet při zemi a nesnažit se být Letci! ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 3: Nejlepší film, Hudba, Herec Leonardo Dicaprio. Nominace 3: Režie, Herečka vedl. role Cate Blanchett, scénář............Bafta 4: Nejlepší film, Masky, Herečka vedl. role Vate Blanchett, výprava. Nominace 10: Hudba, Vyzuální efekty, kamera, kostými, střih, Herec Leonardo DiCaprio, Herec vedl. role Alan Alda, scénář, zvuk, režie. ()

Jaromír

"Tomu neuvěříte, teď dorazil telegram, Howard Hughes koupil TWA. Myslel jsem, že pan Hughes letěl kolem světa? Zřejmě to udělal za letu ... vysílačkou. :)" Drama o člověku, který měl své sny a šel tvrdě za nimi. Člověku, který kolísá mezi genialitou a šílenstvím. ()

PeterJon

Scorsese je neskutočný režisér. On vie tak pekne pozliepať film dohromady, to je radosť pozerať. Úžasne zrekonštruoval dobovú atmosféru, tá tečie v prúdoch vo filme. Kate Blanchett výborná. Veľmi zaujímavá psychika postavy Howarda Hughesa v podaní Di Capria. Úžasná kamera. Kolíše iba dĺžka filmu a koniec je mierne nedotiahnutý. ()

jprmusic

Já Lea tedy rád nemám. Ale už v " Co žere Gilberta Grapea" ukázal, že by z něj něco být mohlo. Pak to sice zazdil Titanicem, no ale budiž. Letec je výbornej film a hraje v něm ( kromě Cate a dalších skvělých herců) výborný DiCaprio. To je dobrý skóre. ()

Mykhaluu

Krásně zpracovaný a dobře zahraný film, o člověku, který toho dost dokázal, ale kterého mi bylo hodně líto... a mé tušení, že to vidět vůbec nechci a nemusím se ukázalo pravým... Tři a půl. abych filmu nekřivdil, za tu velkosnahu čtyři.... ()

HarlanWade

Příliš mnoho zbytečných keců a příliš málo skutečného děje. To je stručná charakteristika nejočekávanější filmové "bomby" roku 2004. Bylo mi už předem jasné, že po vynikajících Gangách přijde něco slabšího, bohužel výsledkem je ale naprosto jasný důkazní materiál svědčící o tom, že tam, kde není na popředí Scorseseho filmu hlavní gangsterská dějová linie, tam jeho film ztrácí přinejmenším dobrou polovinu svého kouzla. Letec má celkem slušný rozjezd, ale jak dlouhé minuty tečou a tečou, je čím dál nudnější a přiznám se, že k druhé projekci se asi dlouho neodhodlám. Leo DiCaprio je skvělý jako vždy a snaží se, jak to jde, ale spolu s jeho kolegy a kolegyněmi toho moc zachránit zkrátka nemohl. Jistě, nedá se říct, že by byl Letec špatným filmem, rozhodně má čím zaujmout a hladce překonává průměr - Scorsese svůj talent zkrátka zapřít nemůže, přesto ale nebýt pár silnějších a pár nechtěně humorných chvilek a taky překvapivě zdařilému závěru, ještě bych hodně zvážil, jestli dám vůbec ty 3 hvězdičky a rozhodně je to zatím nejhorší film, jaký jsem od něj viděl. ()

Borecz

V mnoha ohledech jistě zajímavý film. Zcela určitě se jedná o kvalitní snímek, značně výpravný a solidně natočený, ale asi bych si ho víc užil, nebýt toho, že o Howardu Hugesovi jsem nevěděl (a stále skoro nevím) vůbec nic. Jistě, film ho dost věrohodně ukazuje jako snílka a excentrika, který si jde za svým a postupně přichází o rozum, ale stejně mi připadá, že to "tak docela nebylo ono". I tak jsem ale po shlédnutí spokojen a klidně hoddnotím jako solidní nadprůměr. ()

lobodlak

Scorseseho film, takže prozměnu trochu mimo mně. Naštěstí to ale není taková stupidita jako "Gangy New Yorku", takže se to dalo zkouknout. ()

boombang

Rozmáchlé pojetí a nabitá výprava u něčeho, co postupně vede ke zjištění, že Howard Hughes byl normální magor... ovšem s tím rozdílem, že divák má pro jeho bláznoviny čím dál menší pochopení. DiCaprio boduje, většina ostatních herců taky, ale to je všechno. Pro neAmeričana naprosto zbytečný film. ()

Stories

Tak u tohoto filmu mě provází rozpaky. Jednak je dlouhý něco okolo 3 hodin a mnohdy jsem se nudil, ale i scénář je často pro mě osobně nezajímavý. Přesto bych opět vyzdvyhl herecký výkon fenomenálního Leonarda DiCapria. 70% ()

randi64

"Nás peníze nezajímají pane Hughesi.." - "Protože je máte!" - "Můžete to zopakovat?" - "Peníze vás nezajímájí, protože jste je vždycky měli." ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)