Letec

• USA The Aviator (více)
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

MartinNewman

Scorsese prostě umí. Znalec Holyúdu přenesl vše na plátno neskutečným způsobem. Vystižení dobové atmosféry je neskutečné. Výběr herců a výkony ve filmu za plný počet. ()

Bragi66

Přes veškereou snahu a nasazení se to nedá zařadit mezi legendární gangsterky. Ta skutečná legenda je jakoby tou největší brzdou příběhu. Přitom si ale ti amerikáňci nikdy nedělali vrásky z historické věrnosti, ale tady ten příběh je postižený didaktičností a názorností, jako kdyby si ho zaplatila protidrogová centrála. ()

pekarekoto

Skočil som si po kebabový tanier a rovno dva velké energetáky. Aby som následne rozžhavil lampu projektoru a opäť si vychutnal tento perfektný film.  Strašne ma baví perfekcionizmus a nekompromisnosť Howarda Hughesa. Myslím že je to dokonale vystihnutá vyhranená osobnosť s nadšením pre velké projekty. Bez ohladu na to kolko obetí to bude stáť, kolko penazí to bude stáť a ako sa to celé premietne do nervozity a psychického zdravia. On jednoducho musí, za každú cenu musí. Inak to proste nejde. S tým sa viem tak dokonale stotožniť. Vtieravé predstavy a OCD na hrane zvládatelnosti v kontraste z nadšenia pri testovaní najrýchlejšieho lietadla sveta a točení tých najdrahších filmov. Úžasný film. ()

Thalin

Film je tak zvláštně chladný a místy nepochopitelný, že vlastně nevím, co o něm pořádně napsat. Howard byl zvláštní postavička s plno fobiemi a obsesemi a žít s ním nebo jen vedle měl musel být vážně oříšek. Ale přišlo mi to tu vykreslené hodně dobře a Leo ho zahrál na výbornou. Jen mi občas přišlo, že to má  hluchá místa a že by se to bez některých scén možná obešlo a filmu neuškodilo pár minut ubrat. ()

prof.horak

Po zhlédnutí jistých Scorseseho spektáklů poslední doby,jako Casino a Počítání mrtvých,jsem pojal k tomuto tvůrci jistou nedůvěru,kterou se mu Gangy v New Yorku podařilo rozptýlit jen částečně. Letec je však skutečně film,na který se vyplatí jít. Jeho příběh Howarda Hughese mě vtáhnul od prvních minut. Může za to nejen režisérův výkon,ale i brilantní herectví představitelů filmu.Leonardo Di Caprio,jenž mi v Gandzích úplně neseděl, ztvárnil svého hrdinu s grácií a kouzlem skutečného mága. On Hughese nehraje,ale skutečně jím většinu filmu je. Celým svým vzezřením,tváří i očima,ztělesňuje sílu,radost i bolest svého hrdiny a nic na tom nemění ani fakt, že chvílemi se na mě z plátna uculoval Jack z Titaniku. Leo však dokázal,že jsem si oblíbil megalomanského šílence,jenž svým cílům obětoval vše. Životy svých pilotů v jeho prvním filmu,lásku,i sebe sama. Za takového vůdce bych šel cedit svou krev,i když vím, že ,,to se mu nebude líbit". Je-li Di Caprio skvělý,nejsou jeho spoluhráči v ničem pozadu.Alda je tím nejvíce slizským senátorem, jakého jsem poznal a z Baldwina, v roli bezskurpulózního byznysmena,který se nezastaví před ničím, čiší nelítostná síla na míle. A kdo by nechtěl takového účetního a přítele,jakým byl John.C Reilly. V rolích Hugsových lásek pak exceluje Cate Blanchet a na body vítězí nad Kate Beckinsale, která díky scénáři nemá takový prostor k rozehrání své postavy. To vše doplněno skvělou kamerou a ztrhující hudbou, jež ideálně doplňuje dějovou linii filmu a pomáhá mu vzlétnout stejně,jako zapuštěné nýty hrdinovým letadlům.Díky tomu,že příběhje jen o určitém období Hughesova života, je oslavou triumfu vůle,vizionářství a geniality velkého muže. Síla, s níž vítězí nad svými protivníky,životními překážkami i vlastní těžkou nemocí, je fascinující a nesmírně inspirativní. A tak,přes délku filmu,jsem na konci seděl v křesle kina a toužil po druhém díle,tak moc jsem chtěl vědět víc o příběhu Howardowa života. Tím, Martine, nechci nic naznačovat.Takže proč jen čtyři hvězdičky. Přes všechny klady,jsem neodcházel z kina s pocitem,z jakým odcházím z těch nejlepších filmů. Scénář mi přišel v některých dějových sekvencích trošku nedotažený,jako by mu chybělo vyvrcholení některých sekvencí. Stále jsem měl trošku pocit,že bych měl dostat ještě víc.í.A upřímně přátelé,co je to za příběh bez vyvrcholení. Některé scény filmu jsou nezapomenutelné, ale o celém filmu to zase říci nelze. A tak,vzhledem k tomu,že s mými mizernými znalostmi počítačů,se marně snažím,vtisknout ještě půlhvězdu,končím a odcházím naplnit své sny. Vždyť je to tak snadné. A navíc,v tom je budoucnost,v tom je budoucnost,v tom je budoucnost.................. ()

Breaker

Né není to dokonalé. DiCaprio hraje uchvatně, vizuálně a megalománsky film působí výborně, ale pohledy na život hlavního hrdiny působí neuspořádaně a natahovaně ... jakoby tomu pořád něco chybělo. ()

academia

Než jsem viděl tento film, neznal jsem téměř vůbec nic o životě tohoto průkopníka v letectví. Hereckému obsazení Letce vévodí především milenecké duo v podobě L. DiCapria a C. Blanchett, kteří po celý film předvádí, jak výbornými herci jsou. H. Hughes v podání DiCapria je především v druhé půlce filmu, kdy zápolí se svou těžkou nemocí, lečí se z ran utrpěných při let. havárii a zároveň se brání u soudu, naprosto skvostný. Ale Katherine Hepburn je v nezaměnitelném hereckém podání Cate Blanchett přece jen o kousek lepší a výhrou zlaté sošky na Ocsarech to jen potvrdila. Technické stránce Letce nelze nic vytknout, protože je jako obvykle u Scorseseho filmů perfektní. Jak kamera tak i střih vynikají při všech leteckých scénách, které jsou pro tento film tak nezbytné. Sečteno a podtrženo: Skvostný film od skutečného mistra ()

lobsang

Vynikající drama výtečného režiséra. Leonardo DiCaprio se snad už konečně zbaví nálepky hezkého neumětela a vrátí si označení podstatně lichotivější, jež si vydobyl po perfektním výkonu v Co žere Gilberta Grapea. Jeho výkon je bez nadsázky perfektní a velmi přesně koresponduje s milimetrovou režií velkého Martyho. Co na tom, že Howard Hughes patrně byl úplně jiný člověk, než jak ho líčí Scorsese. Teď už si ho bude každý pamatovat tak, jak ho zpodobnil věčný čekatel na Oscara. Jde o dílo, které je třeba vidět a vytvořit si na něj vlastní názor. U takovýchto filmů se totiž nedá jentak spoléhat na reference jiných, to se musí vidět na vlastní oči. ()

Arakkis

Howarda Hughese vůbec neznám, takže nemám možnost zhodnocení autentičnosti filmu, ale jinak mi to příjde jako dobře natočený film... A DiCaprio je skutečně přesvědčivý, snad konečně začal hrát... ()

Ferguson

Proč Scorsese natočil tenhle film? Co se týče kvality je to samozřejmě hollywoodský nadstandart, ale zajímalo by mě, proč se vůbec takovéhle filmy točí. Opis života v mnoha ohledech neobyčejného člověka, ale ve skutečnosti příliš nezajímavého (alespoň v tomto filmu). Nevím jak to s HH bylo ve skutečnosti, ale ve filmu se mi moc nelíbili dějové zvraty. Vždy když se hrdina ocitl v úzkých (bankrot, vztahy) všechno se nějak divně rychle vyřeší. Absolutním vrcholem tohoto jevu, je vyšetřování před senátním výborem (absurdita největší - přehození obvinění od HH na Brewstera je tak umělohmotné a nepravděpodobné). Je velký rozdíl, když natočíte "živoťák" o Lawrencovi nebo Jakeu LaMottovi, kteří jsou z počátku obyčejní outsideři jako my a díky svému zvláštnímu povahovému rysu se zajímavým způsobem dostatnou na vrchol. Je taky rozdíl, když natočíte smyšlený životopis (Občan Kane, Amadeus) než tenhle předem jasný příběh bohatého "dítěte", jenž mělo rádo letadla. ()

r3musko

Netvrdím, že Howard Hughes nebol veľký človek, ale takmer 3 hodinový film je trochu priveľa. Myslím, že film zameraný pre masy ľudí, by nemal byť tak striktne odborný. A navyše, k Herkulovi sa dostaneme až po 2 hodinách rozhovorov. Aby som to upresnil, film začína dobre, ale pokračuje vo voľnejšom tempe a z driemania vás prebudia naozaj pekné letecké akcie. Lietadlá sa postune zlepšujú a aj vizuálne to lepšie vyzerá. Od papierových skladačiek na začiatku sa premenia v obrovský kolos na konci. Leo hral čo to dalo, až sa išiel potrhať, ale na mňa to nezapôsobilo. Dokonca ani keď sa nahý váľal na zemi. Jeho rola je naozaj ťažká a dokázal ju dobre vykresliť. Je to akýsi bohatý chlapec, ktorý nevie čo s peniazmi. Stane sa režisérom, producentom, ropným magnátom, ale hlavne letcom. Má svojský pohľad na veci, aj na život. Tá časť jeho života, keď sedí v lietadle sa mi však páči najviac. Film ukazuje Howardove veľké úspechy a ešte väčšie pády, človeka uzavretého do seba, vo svojom vlastnom svete, okolím nepochopeného. Ľudia, s ktorými sa stretáva sú skoro takí veľkí sviniari, ako on sám. A tu vidím najväčší problém. Jeho príbeh je zaujímavý, ale nikam nevedúce rozhovory, nie sú najlepší spôsob, ako pobaviť publikum. Film o veľkom človeku s veľkým príbehom, s peknými zábermi, ale nezaujímavými rozhovormi a slabou gradáciou si zaslúži 3*. ()

Mangix

Martin Scorsese je zatracene dobrej reziser a je dobre, ze natocil film o Howardu Hughesovi.Howard Hughes totiz patril k nejvetsim legendam.Film zacina natacenim filmu Pekelni andele, jehoz nataceni stalo 3,8 milionu dolaru.Jeho konicky nebyly filmy ale letadla...navrhoval modely letadel..prekonal radu rekordu.Po jeho boku se objevila takova legenda, jako Katharine Hepburnova..kterou brilantne ztvarnila Cate Blanchettova...a Ava Gardnerova..kterou ztvarnila Kate Beckinsaleova...Kate se do studia sve hrdinky ponorila natolik, ze dokaze zpameti odrecitovat cely scenar dramatu Mogambo.Howard Hughes cely zivot trpel poruchou..strach z bacilu..Leonardo DiCaprio studoval priznaky i priciny teto choroby pod vedenim psychiatra...a vysledek je, ze Leonarduv vykon je skvely...a film?...4hvezdicky a jestli se pletu, tak neco mezi 4 a 5hvezdicek. ()

fojťan

Od oskarové podívané jsem popravdě čekal trochu víc. První polovina totální nuda, zklamáním byla i technická stránka snímku – „velkolepá“ letadla nevypadala zdaleka tak velkolepě, jak jsem očekával. V druhé půlce filmu se dá jeho příběh označit za lehce poutavý, ale stále nic, co by mě přikovalo do křesla. Abych ale jen nekritizoval – ocenění za osobní výkon zaslouží dvě vedlejší role v podání Alana Aldy a Kate Beckinsale. DiCaprio mi do filmu příliš nezapadl, už jsem ho viděl hrát o dost lépe (v poslední době především v Blood Diamond). Nejsem si jist, zda měl být tenhle film parodií anebo seriozním pohledem do světa bláznivých vynálezců. Pokud parodií, tak tedy hodně slabou, pokud seriózní záležitostí, tak tam bylo zase trošku moc přehánění a kýče. Zkrátka, i přesto, že mi téma filmu není cizí, mě více jak dvou a půl hodinová „podívaná“ dvakrát nenadchla. Slabé tři hvězdy. ()

Molerat

Úvodní kapitola o natáčení nejdražšího filmu mi hned dala neblahé tušení, že to asi nebude to pravé.Několik dalších desítek minut to celkem šlo, ale v polovině filmu jsem se začal příšerně nudit.Tady mi přišlo těch 160 minut spíš jako 320 minut.Ve fimu je v podstatě pořád to samé: velký projekt, potíže ze všech stran a nakonec velkolepý úspěch.Někdy mi přišly hodně vtipné Howardovi stavy.Za to dávám o jednu více. ()

rado3105

Film sa vliekol, vliekol. Nijaka scena ktora by viac zaujala. I ked je vidiet ze Scorsese sa snazil a stalo to dost penazi. Ale nie vzdy vela penazi znamena dobry film. Tento film je toho prikladom. Navyse mi vadila afektovana Kate, mozno na niekoho posobi jej prejav dobre, ale mne to bolo neprijemne. Ale Caprio a Beckinsale na jednotku. ()

Barquero

Martin Scorsese zde odvedl dobrou práci. Už jen samotný fakt - příprava a realizace - o Howardu Hughesovi musela dost zaměstnat. Celková stopáž tak velkého projektu filmu je uctihodná ( 163min ). Leonardova kariéra je velmi dobře našlápnutá. Mám takový pocit, že bude hlavním představitelem většiny Scorseseho filmů. Ale abych nechválil jen jeho, velmi dobře zahrál Alan Alda. Škoda jen toho závěru, přeci bych jen očekával celý životní příběh tak velké osobnosti 20 století, jakým Howard Hughes byl. I když víme, že ho téměř čtvrt století před smrtí málo kdo viděl, tak se musíme spolehnout na různé zdroje, kde se dovíte, že zemřel v dubnu 1976, že vypadal jako kost a kůže, paže měl probodané jehlami ....atd. patřil mezi nejbohatší lidí planety a přesto jeho život byl velmi záhadný a tragický. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)