Letec

• USA The Aviator (více)
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

Thamilka

Film a zápletka nic moc... ale Leonardo opět úžasný, skvělý výkon... Ale film jsem po hodině chtěla vypnout, nakonec jsem nechala a dokoukala, znova vidět nemusím, třeba za pár let ;-) ()

orionn

Pozrieť to na jeden šup dá asi riadne zabrať. Dal som to na dvakrát, ale musel som sa nasilu nútiť do toho, aby som to dopozeral. ()

Daumatin

O postave Howarda Hughese som prvý krát počul počas pozerania tohoto filmu. Životopisný film s úctyhodnou dĺžkou išiel mimo mňa. Film nedokázal vtiahnuť a ani zaujať napriek slušnému vizuálu a hereckému obsadeniu, ktoré sú kladnou stránkou. Zobrazenie Howarda Hughese v podaní Lea bolo viac než dobre zahrané, pričom ma milo prekvapila Cate Blanchett aj so svojou angličtinou. Nepochybujem o tom, že Howard Hughese bol veľký človek a pre amerického diváka tento film niečo znamená, no u mňa je to len šedý priemer. ()

Cezar209

Mam rad filmove spracovania na motivy skutocnych pribehov. Toto je jedno z mala vydarenych kuskov v tomto segmente. Myslim, ze som z casti kludny sadal pred telku ovplyvneny menami, ktore za filmom stoja, priznavam...a roztraseny z uvedenej stopaze :o) Aj ked ma film takmer 3 hodky nie je to ziadna katastrofa, skor naopak. Preplavate stopazou plynulo a bez toho aby ste cekli cas na hodinach. Davkovanie intenzity dejovej linie, skvela kamera a herecke vykony ...pomiesane, zahtrasene a prezentovane divakom = filmovy zazitok spokojneho fajnsmekra (samozrejme ze nie sme vsetci v homogennej linii). Orcite odporucam a myslim ze ani najvacsi kritik nepovie, ze to bol strateny cas... ()

Filmslover14

Hughesův životní příběh je zajímavý, ale Letec je na můj vkus hrozně zdlouhavý klasický životopisný film, který za necelé tři hodiny ničím nepřekvapí. A to i přesto, že herecké výkony Leonarda DiCapria a Cate Blanchett jsou skvělé. Čekala jsem tak nějak víc. ()

noutebook

Film byl podle mého názoru naprosto perfektní. Vypráví o části života Howarda stylem, který mi vzal dech. Už jen ta jeho posedlost i chladná logika ve chvílích, kdy by všichni ostatní běhali kolem a vykřikovali jako blázni, on zachovává perfektní logiku i ve chvílích své pološílenosti a neuvěřitelné posedlosti čistotou. doporučuji tento film. ()

Diamonts

Poněkud zdlouhavý snímek v čele s Leonardem DiCapriem v sobě ukrývá jisté kouzlo. Vykreslení touhy a vášně k letadlům, které hraničí s posedlostí, je zde vykresleno do nejjemnějších detailů, stejně tak charakter hlavní postavy, která mívá panickou hrůzu z bakterií nebo se čas od času zasekne ve svém projevu jak gramofonová deska. ()

gearbox

Pre mňa jeden z najlepších výkonov Leonrada DiCapria, ktorý mohol byť pokojne ocenený aj oscarom. Cate Blanchet bola tiež skvelá. Príbeh o mladíkovi, ktorý je zanietený a zaslepený svojim snom natočiť bezkonkurenčný film bezohľadu na to, čo to bude stáť. Vášnivý letec dokonca vyvíja vlastné lietadlá, ktoré splnia všetky kritické požiadavky . Zaujimavý kúsok. Nevadila mi ani dĺžka. Super scenár a úchvatná kamera spolu s hviezdnym obsadením dodali tomuto filmu ten správny drive. ()

L.O.T.R

Absolútne zbytočný životopis o človeku, ktorý vlastne nedokázal nič. Z tohto námetu by nevykúzlil lepší film ani Cameron. Neviem či pre Američana meno Howard Hughes niečo znamená, no pre neameričana je to prinajmenšom nezáživné. Pár dobrých scén a dobové zasadenie film nezachránia ani omylom. Nič než priemer a prvý film, kde nechápem načo vôbec vznikol. Čistý priemer 55% PS: Oscara pre Cate za pol hodinu v 3 hodinovom filme? WTF ()

Sejkorka

Je-li to všechno podle skutečnosti, tak klobouk dolů. Geniální člověk, tenhle Howard Hughes. Pochopitelně, naáleduje Wikipedia apod. Ale i to je důvod, proč koukat na podobné filmy. Životopisné. Leonardo DC je skvělý, Kate B výtečná, ale o třídu výš nade vše je Cate Blanchet. Jen zírám, co všechno tahle ženská dovede zahrát. Pasuju ji s okamžitou platností na No ve svých TOP. Katherine Hepburn jsem nikdy nemusel, připadá mi taková šroubovaná. Narozdíl od jmenovkyně Audrey. Cate mi ji trochu přiblížila. Díky za to, děvče ! ()

SNCIS

Obsahuje spoilery: "Já chci mraky! Mraky, které jsou jak prsa plná mléka." Životopisný film, který mapuje život Howarda Hughese. Byl to ropný magnát, letecký průkopník a režisér, který ujížděl na čistotě. Scorseseho a DiCapriův film je strhující biografií výjimečného muže, který má obdivuhodnou energii, která z každého filmového políčka přímo sálá. Hrají tady prvotřídní herci v prostředí stvořeném výtvarně poučenou scénografií. Objektivně nutno říct, že do Scorseseho syrových a drsných filmů typu Mafiáni či Skrytá identita nebo MlčeníLetec přece jen hodně daleko. - 80%. ()

Radovan.Long

Role H.Hughese mě zaujala už jen proto že to byl multifunkční člověk,který měl gigantické vize ve více odvětvích.Dnes bych ho přirovnal asi k Elonu Muskovi.Celý film je laděný do konce předchozího století.Divák má možnost nahlédnout do začátku filmového a leteckého průmyslu zároveň.Proto myslím že je tento snímek unikátní svým pojetím. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)