Letec

• USA The Aviator (více)
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

jjjerry

Příliš dlouhá stopáž. Nevěděl jsem zda to je životopisný film, komedie nebo co vlastně. Po hodině jsem čekal, že už by se mohl děj rozeběhnout ale usnul jsem. To asi charakterizuje celý snímek. ()

Felix22

Takových příjemných 70%. Je to velkolepé a rozmáchlé, což docela odpovídá osobnosti a povaze Howarda Hughese, ale ty tři hodiny jsou místy opravdu moc. ()

Dvojirakri

Snímek který vás hned na začátku uhrane svojí fantastickou kamerou! Robert Richardson kouzlí a ve spojení s filtrem který potírá zelenou barvu a dává na odiv měkkou modrou a červenou diváka čekají doslova vizuální hody. Poté co se obraz mění a vidíme ostré a jasné barvy, mění se i charakter vyprávění, děje i hlavní postavy. Snímek by se tedy docela úspěšně dal rozdělit do dvou dílů ale ač je celková délka nadprůměrná, povaha Howarda Hughese je dosti nosná aby se divák po celé téměř tři hodiny nenudil. Přesto je to pro mě napoprvé takový náklad, že prozatím zhodnotím na 75% a pomyslnou pátou hvězdičku si nechám, kdyby mě při druhém shlédnutí Letec bavil víc, u takto náročných snímků se mi to stává. ()

serdehelan

Rewatch 2023 - Scorse a Caprio sú stávka na istotu. Filmy z počiatkov Hollywoodu mám rád a životopis Howarda Hughesa je spracovaný filmársky aj herecky excelentne. Odporúčam pozrieť si spoločne s Mankom a Babylonom, keď má niekto cca 10 hodín času :-) ()

jackieboy

Nestavím se ke snímku tak jako většina ostatních, film jako celek se mi totiž velice líbil. Je to bez pochyby geniální dílo, které bohužel zaostává scénářem. To je ale hrubka, kterou nemůžu vytknout Scorsesemu, tudíž film "odsoudím" pěti hvězdičkami. Scorsese totiž předvedl svůj standart, který je sám o sobě tak vysoký, že pod 5* ani jít nelze. Jeho režie tak záplatuje jinak pekelně děravý scénář (nechápu nominaci na Oscara).A zbytek štábu? Hudba, jak už to od jejího autora bývá zvykem převyšuje dnešní Hollywoodský průměr, kamera je brilantní, výprava famózní a herecké výkony jsou vrcholem za posledních několik měsíců (i když mu silně konkurují herci z Alexandra), a to hlavně co se týče Leonarda, kterého jsem sice dříve často odsuzoval, ale Hugsem mě dostal. Co se týče Cate Blanchet, ta předvedla excelentní "retrovýkon" a i přes drobné přehrávání působila naprosto skvěle. ()

xcomex

...dal bych 3 a 1/2 * ...fajn film, jen prvni cast byla prilis zdlouhava, coz vrhlo docela nepekne svetlo i na pulku druhou, sice nepravem, ale preci...3h jsou trosku dlouho i na dobry film ()

De Large

Práve som prišiel z kina a viem, že kaša by sa nemala jesť za horúca, ale čo už :o) Di Caprio bol skrátka skvelý. Už vo filme Chyť ma keď to dokážeš myslím, že exceloval, ale tentokrát by si Oscara zaslúžil. Howard Hughes bol pre mňa takmer neznámym pojmom, ale trojhodinový koncert Di Capria ma presvedčil, že Hughes bol dobrý podnikateľ a on sám je vynikajúci herec. Tri hodiny som sa nemal kedy nudiť a bol som prekvapený, ako rýchlo prišiel koniec. Aj na Scorseseho dozrel čas na Oscara, ale tak to vo svete chodí, ten kto je najlepší, cenu akoby naschvál nedostane... ()

bobbec

Klasický velkofilm natočený užasnou autorskou rukou režisera. Aj cez dĺžku filmu je film natočený bez výrazných preťahovaní. C. Balnchet okúzli výkonom...Scorsese svojím vekom dozrieva ako kvalitné víno... ()

Warapeidza

Caprio a Blanchett na jedničku, Blanchett v roli Hepburnové dokonce na podtrženou, ale jako celek mi to přišlo hrozně zdlouhavý- hlavně ta prostřední pasáž, kdy HH jaksi ztrácí soudnou hlavu. Naštěstí to zachránil konec. Nevím sice, jak moc film odpovídá skutečnému příběhu, ale koukat se na to rozhodně dá. Už to tu někdo psal- je to tak na rozmezí mezi 3-4 hvědzama, a já se nakonec přikloním k těm 3, protože v určitých místech a pasážích jsem se také nudil. ()

Olivier

Od Scorseseho filmu jsem čekal přece jen trochu víc. Ono je to sice pěkně nasnímané, Scorsese vyždímal z Hughesova života fakt asi maximum, otázkou ovšem je, jestli byl právě Hughesův život natolik zajímavý, aby vydal na tříhodinový film. Ve filmu je dost nudných míst, které nedokáže zachránit ani obstojný DiCaprio. Nejsem barbar, ale zkrátka pokud Hughes zrovna nepadá na Beverly Hills, tak mě moc nebaví. ()

Luke55

Špatné to nebylo ale na Oskara to teda opravdu nemělo.Leo zahrál dobře ale o letectví se tady spíše kecalo a když už vzlétnul tak si nabil tlamu.Film byl tedy převážně o milostných románcích a o jeho chorobě.Ale život Howarda Hughese neznám a tak budu jako nezaujatý divák hodnotit 80% ()

lumtr

Nikdy jsem neměl Leonarda rád. Ale musím říct, že po tomto filmu jsem si na něj poupravil názor. Ve filmu na rozdíl od Cate Blanchett opravdu exceloval. Nevím, za co dostala Oskara, ale je pravda, že jen těžko by se dalo na těch pár záběrech ukázat víc. ()

benema001

Konečně nikdo zachytil život Howarda Hughese na filmové plátno. člověk, kterýmu vyšlo snad uplně všechno ale nadruhou stranu nakonec o všechno přišel. Dokonale ho stvárnil Leonardo DiCaprio, kteremu tyhle role padnou na míru. ()

f1

škoda, že je to film pro zasvěcené. Nádherně propracovaný, vystihující opravdu klíčové momenty života, když byl dole a když byl nahoře, ale čekal jsem víc, čekal jsem ještě víc. Scorsese a DiCaprio jedna z nejlepších spoluprácí kinematografie ever. ()

SakyLand

Leonardo DiCaprio mě v této roli příliš nenadchnul. Chvílemi jsem se přistihl, že se u filmu nudím. Po reklamě, s jakou byl film uváděn je to docela zklamání. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)