Letec

• USA The Aviator (více)
USA / Německo, 2004, 170 min (Alternativní 164 min)

Postava legendárního průkopníka letectví, podnikatele a filmového režiséra Howarda Hughese (1905–1976) už mnohokrát posloužila literárnímu i filmovému zpracování. Neúnavný dobrodruh, který miloval rychlost a nebezpečí, jeden z nejbohatších Američanů své doby, ale také nenapravitelný sukničkář a psychicky nemocný člověk posedlý nejrůznějšími fobiemi – tato komplikovaná osobnost dvacátého století se v roce 2004 stala předmětem nákladné filmové biografie Letec. Režisér Martin Scorsese je známý svojí zálibou v hollywoodské historii a také patří k jejím největším znalcům, takže jeho volba byla víceméně logická (původní režisér Michael Mann si ho vybral jako náhradu, když se mu nechtělo dělat třetí biografii po sobě). Scénář Letce, jehož autorem je chicagský dramatik John Logan, se soustředil na bouřlivé dvacetiletí (1927–47), ohraničené počátkem natáčení ambiciózního leteckého snímku z první světové války Pekelní andělé a zkušebním letem Hughesova legendárního letadla Herkules. Značné prostředky byly věnovány vystižení dobové atmosféry (scény ve známém nočním podniku Cocoanut Grove) i angažování předních hereckých představitelů. Vedle Leonarda DiCapria v titulní úloze se tu objevují např. Cate Blanchettová v roli Hughesovy přítelkyně Katharine Hepburnové, Kate Beckinsaleová jako jiná filmová hvězda Ava Gardnerová a Jude Law jako bouřlivák Errol Flynn. Ve spolupráci se svým stálým kameramanem Robertem Richardsonem zvolil Scorsese pro jednotlivá období odlišné barevné ladění, např. na začátku se zcela obešel bez červené, přesně ve stylu dvoupásového technicoloru používaného na přelomu dvacátých a třicátých let, a postupně barevnou škálu doplňoval. Snímek nakonec získal z jedenácti nominací pět Oscarů, za kameru, výpravu, kostýmy, střih a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Cate Blanchettová). Režisér Scorsese znovu vyšel naprázdno a sošku si odnesl až za svůj následující film, gangsterské drama Skrytá identita (2007). (Česká televize)

Jasmín

To podnikání vlastně není tak těžká věc. Stačí si vybrat nějakou na tu dobu nezvyklou věc, která MÁ BUDOUCNOST, narvat do toho šílený peníze, a ono to po několika peripetiích vyjde, ne? Letec není opravdu žádná bomba, ale má srdce. Srdce Howarda Hughese, to bije pro letectví a krásné ženy, no a o tom to asi tak je. ()

PavelDanko

Krásný, i když trochu roztahaný, příběh vykreslující osobnost, touhu a umíněnost mladého zbohatlíka. Velice zajímavá kamera umocněná podmanivou hudbou dává i klidným a znánlivě nezajímavým scénám šťávu. Jediné a podstatné mínus tohoto filmu je herecké obsazení - Leonardo DiCaprio měl zemřít na Titanicu a více se na plátnech neukazovat, zvláště pak v rolích namyšleného usmrkance. ()

PRASÁK

Nejdříve bychom si měli ujasnit, kdo byl Howard Robard Hughes, Jr., ne? Byl to americký pilot, konstruktér letadel, průmyslník, filantrop, filmový producent a režisér a jeden z nejzámožnějších lidí na světě. Proslavil se ve 30. a 40. letech minulého století jako producent kontroverzních filmů "Hell's Angels", "Scarface" a "The Outlaw". Narodil se 24. prosince 1905 a zemřel 5. dubna 1976. A tomto nadaném člověku, který to s lidmi neměl zrovna lehké, se rozhodl natočit životopisný film newyorský režisér Martin Scorsese, jenž má na svém triku spousty oceněných a známých snímků jako: "Taxikář", "Zuřící býk", "Barva peněz", "Poslední pokušení Krista", "Mafiáni", "Mys hrůzy", "Casino", "Gangy New Yorku" nebo "Skrytá identita". V hlavní roli výstředního Howarda Hughese se představuje Leonardo DiCaprio, kterému tato postava sedla jak šitá na míru. V dalších rolích si nelze nevšimnout Cate Blanchett v úloze Katharine Hepburn, Kate Beckinsale hraje slavnou Avu Gardner, Alec Baldwin je zloduchem Juanem Trippem, šéfem letecké společnosti Pan American Airlines, Alan Alda se představuje jako senátor Ralph Owen Brewster a Ian Holm jako profesor Fitz. Tuto skvělou hereckou sestavu umocňuje hudba, kterou zkomponoval kanadský skladatel, dirigent a producent Howard Leslie Shore. Musím říci, že i přes svou stopáž mě film udržel po celou dobu v napětí a očekávání nových událostí a zároveň jsem se při jeho sledování úchvatně bavil. Bavil se ještě někdo? ()

Thrakan odpad!

nudaaaaaaaaa, ale neskutečná!!! a tentokrát ani DiCaprio nepomohl... Po shlédnutí mám nezkrotnou touhu si konzervovat moč v PETkách :-D ()

psycholog

Hodně přeceňovaný film, který si těch 5 oscarů s těží zasloužil. Na této tří hodinové podívané jsem se tak trochu někdy i modlil, kdy už bude konec. Režie Martina Scorcese tady kráčela mimo, ale jeho perličky přijdou déle a u některých už přišli - o tom si ovšem povíme někde jinde. Celkový dojem z výborné vizuální stránky, ale samotný utahaný děj, doplňoval Leo, kterého jsem viděl hrát lépe. Jediný kdo byl přesvědčivý, byla Kate Blanchett, která mě v jistých mezích snad ještě nezklamala, tady musela bohužel svůj výkon držet nahoře, prototože její kolegové byli trošku ve snech...Kate Beckinsale je možná hezká, ale herecky mě moc nepřesvědčuje. Nebudu to dál protahovat tady Scorcese nezabodoval a u mě je to na 60%... ()

P/\/EL

hehe, pročítám si komentáře a koukám, že řada uživatelek (zřejmě) ve filmu nic moc nenachází, téma jim nic neříká, jen ten DiCapria :), pochopitelně, mužský a ženský svět, Hughes byl prostě velká hračička (a megasnílek), pochopit ho můžou lépe spíše také hračičkové :), kteří většinou takové peníze nemívají a max. si lepí letadýlka, on měl peníze - hrozně moc pěněz, jenže, co s nima, že jo, samozřejmě, co většina miliardářů (udržování a hromadění mamonu), občas nějaká ta charita :), ale Hughes si chtěl něco "víc", byl to megaloman a film je odpovídajícím způsobem výpravný, ikdyž možná na vkus trochu přestylizovaný, přesto je tam spousta dechberoucích věcí, no a v reálu to muselo být ještě úchvatnější (a taky trochu šílené, ovšemže). Hughesův příběh je zajímavý (jeho samotná osobnost celkem nesympatická, ale DiCapria mi nepřišel vůbec špatnej, ale třeba by ten Carrey, kterej mi teda příde podobnější pravýmu, se na to hodil víc...), přecijen mám pocit, že Scorsese (jednak má svý nejlepší věci hodně za sebou, samozřejmě je to jeden z nej am. režisérů), že se jaksi soustředil na všecko možné dost známé (ale třeba zapomenuté..takových biografií točej v Americe spousty, spíš tak rekonstruujou, no :) a to se teda muselo udělat digitálně, páč rozpočet filmu neměl asi ambice překonávat nějaké rekordy, tak mě se to líbilo, ale zároveň jsem z toho cejtil jistou umělost, co kazí atmosféru). Jinak já třeba jméno Hughes slyšel předtím mnohokrát, ale věděl jsem jen o nějakém obřím letadle a víc jsem se nezajímal. Retro atmosféra je dost slušná, všechno je velmi precizně uděláno, Scorsese měl výhodu v zajmavym námětu, ale o nic vyjímečného se nejedná.........hezky se na to nakonec koukalo, nenudil jsem se.....možná má Douglas ***** pravdu a je tam toho víc, paralela s Kanem mě napadla taky, ale na mě forma filmu působila fakt trochu uměle.. ()

Johny2005

Letec ve mě i po druhém shlédnutí zanechal silný dojem, možná dokonce větší než po tom prvém. Je to snímek, který není jednotvárný, a takové filmy mám opravdu rád. Neznal jsem Howarda Hughese, ale teď vím, že si o jeho životě musím něco zjistit. Nevím, jestli ho film nějakým způsobem přikrášlil, nebo naopak, ale každopádně zřejmě žil životem, kterého se spousta lidí bojí a v této společnosti je to dosti ryskantní. Co se týče řežie, tak Martin Scorsese prostě ví, jak takovéhle filmy točit a já děkuji za tuto jeho schopnost, ze které si nesu nezapomenutelný zážitek. Délka filmu je určitě na místě a ani si nedokážu představit, že by se z filmu mělo ubírat. Jsem rád, že se točí takovéto filmy, za mě 90%. ()

Korra

Našinec má při sledování tohoto příběhu tu nevýhodu, že pravděpodobně nezná Hughese a neví nic moc o jeho životě. Je to, jako by Češi natočili film o Horákové a skončil v momentu nástupu komunistů k moci. Prostě si nedáte věci do souvislostí. Mnohé filmové hvězdy 40. let a jejich filmy taky nejsou u nás chronicky známé. Takže proč film skončil v momentě, kdy skončil, je mi záhadou .Jestli v tom byl nějaký hlubší smysl, který jsem právě díky neznalosti reálií nepochopila - to nevím. No - k filmu: je výborný. Leo: je výborný, i když nahého bych ho vidět nemusela. Obě ženy v hlavních rolích - úžasné. A konečně jsem pochopila, proč tatínek Tonyho Starka vypadal (ve filmu) tak, jak vypadal. ()

pantokrator

Pokud pominu to, že Leonardo není Hughesovi vzhledově příliš podobný, rád jsem si znovu prošel jeho příběh, který se mi po kouskách skládal z přečtených knih o letectví. Bez této předchozí znalosti by mě film asi tolik nezaujal. Víte o tom, že Hughes to mamutí letadlo ze dřeva kdysi doopravdy postavil a zvedl do vzduchu? Že s experimentálním F-11 skutečně sejmul vilu Charlese Meyera, který v tu dobu tlumočil u Norimberského procesu? Že s Trans World Airlines stál u zrodu moderní osobní letecké přepravy? ()

Regeindy

DiCaprio je pán herec! Bohužel příběh, (i když podle skutečných událostí), značně pokulhává a výborná výprava ani herecký výkon DiCapria to z mého tříhvězdičkového hodnocení nevytrhne. ()

mr_radek

Děj se hlavně v úvodu hrozně táhne. První hodinu jsem doslova protrpěl a moc mě to nebavilo, ale jsem rád, že jsem to nevzdal, protože pak se to teprve pořádně rozjelo a ve svižném tempu dojelo až do finále. Vyzdvihl bych hlavně gradující psychologický stav hlavní postavy, který dokázal DiCaprio živě podat a také okouzlující Kate Beckinsale. ()

Caesarion

Dnes ho zrovna dávali v bedně a díval sem se. Zase sem se musel dívat rozhodně si už musim ten film dát do top 10 svých nej. Když sem se na film díval poprvé byl jako výborné jídlo. Určitě vím 100pro. že pak vždy příjde ve správnou dobu vhodnou ke konzumaci. Jako dnes. Cítim skutečně , že ho mám rád. Takový apetit sem se naučil od maminky. ()

tomkat

Ne, nebyl jsem unešený: asi proto, že mi bylo těžko pochopit osobnost předlohy hlavního hrdiny. Jenže marná práce, to se s kusem kvalitní, rozmáchlé, zasvěcené (a nadšené!) filmařiny nevylučuje: zvlášť, když ji podporují skvělí herci. ()

ferda12

Tak tohle byla doopravdy kalvárie. Nesdílím stejné nadšení, jako zbytek tohoto portálu. Ona totiž hlavním problémem byla stopáž. Ta byla tak nekonečně dlouhá. Já jsem se totiž už v půlce filmu nudil. Všemi milovaný Leonardo zde předvedl strhující výkon, ale byl doopravdy k ničemu. Neznám příběh o HH, ale asi to musel být docela velkej magor a tudíž i velký megahit pro Američany. Mně osobně nestačí, když ve filmu hraje DiCaprio, film mi musí i něco dát. To se u tohohle kousku nepovedlo a tak proto to hodnotím jako průmět. || „TOHLE JE CESTA BUDOUCNOSTI.” ()

phoenix9

Prvých 105 minút ma veľmi bavilo, je to film presne podĺa môjho gusta. Následne sa začala polhodinka, ktorá mi ani náhodou neprišla po chuti, len si myslím, že je potrebná kvôli zobrazeniu postavy, ale myslím, že by sa dala skrátiť . Posledná 20 minutovka , už znova nabrala tempo ako začiatok filmu a menej ako 5* mu nedám. 85 % ()

Rathe

Život Howarda Hughese je možná jeden z nejvíce fascinujících příběhů v Americe, ale pro mě bylo toto jméno doposud neznámé. Ale po necelých 3 hodinách si vlastně troufám říci, že už to vlastně není jen jméno, je to epizoda jednoho zajímavého života. Ten člověk byl téměř všechno a všude. Na druhou stranu jsem byl rád, když film končil, protože už to začínalo být i únavné. A ten konec se mi vůbec nelíbil. No jinak Leonardo DiCaprio byl perfektní. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (více)

DiCaprio krutým zabijákem

DiCaprio krutým zabijákem

12.08.2015

„Letec“ podle Nolana?

„Letec“ podle Nolana?

19.02.2011

Christopher Nolan ještě ani nezačal točit pokračování Temného rytíře a už má jasnou představu o tom, co chce dělat pak. Před mnoha lety totiž připravoval film o životě Howarda Hughese, avšak musel… (více)

Pohádkový Scorsese?

Pohádkový Scorsese?

24.01.2010

Filmových projektů, u nichž se počítá s \"Martyho\" účastí, neustále přibývá. Nakonec to ale vypadá, že je smete ze stolu jistý Hugo Cabret. Pokud ano, Scorsese po mysteriózním thrilleru (který v… (více)