Jacku Crabbovi je asi sto dvacet let, když reportérovi začíná vyprávět příběh svého života. Jako malý kluk byl po přepadení skupiny osídlenců západu vychován kmenem Čejenů. Pak se vrací zpátky mezi bílé a stává se pistolníkem a obchodníkem. Později si bere za ženu indiánku. Když je kmen, mezi jehož členy žije, vyvražděn, nechává se najmout jako stopař armády, kterou vede úhlavní nepřítel indiánů – generál George Armstrong Custer… Scénář k slavnému filmu napsal Calder Willingham podle románu spisovatele Thomase Bergera. Společně s ním režisér Arthur Penn pojal svůj western velmi neobvyklým způsobem. Prokládá vše humorem, ironií a burleskními prvky. Příběh Jacka Crabba přitom zachycuje část americké historie druhé poloviny devatenáctého století bez příchuti všech zbytečných mýtů. Podobně jako jiný slavný snímek Tanec s vlky, opouští tradici hodných bělochů a zlých indiánů, kreslí americké občany rudé pleti jako důstojné lidské bytosti, jako národ s vlastní civilizací, který musel projít nelítostnou genocidou. Film zaujme zpracováním, realistickou i poetickou kamerou, hereckými výkony a dodnes patří mezi nejlepší díla tohoto žánru. Roli Jacka Crabba pozoruhodným způsobem ztvárnil Dustin Hoffman. V dalších úlohách se představí Faye Dunawayová a Martin Balsam. (Česká televize)

LeoH

To, čeho se bílá populace dopustila na Indiánech při osidlování Ameriky, je nepojmenovatelné, a je moc dobře, že existují antiwesterny jako tento, které se aspoň pokoušejí odlehčenou formou nastínit obrysy té hrůzy a udržují ji tak v našem povědomí. Daní za přístupnost je pohádková naivita a černobílost; pro mě o něco zajímavěji se s podobným tématem popral Jeremiah Johnson. ()

senor

Konečně pořádný film, který to bere z indiánského pohledu. Výborný Dustin Hoffman nás provádí s přiskříplým komentářem celým svým životem tak protkaným nejrůznějšími trampotami a dějinami ameriky. ()

ivan_drago

Dech beroucí western s obrovskou dávkou satiry a ironie vůči krátkým americkým dějinám a období válek s indiány.... Neskutečný příběh bělocha-indiána, ve famózním podání Dustina Hoffmana, který se vždy nachomejtne k nějaké absurdní či historicky důležité události.... Pěkně popsaný vývoj společnosti, tím jak hlavní hrdiny popisuje své povolání a období, ale co mi na filmu dostalo nejvíce byli vedlejší postavy, které lemují celý příběh a jsou tak barvité a absurdní a geniálně zahrané, že příběhu dodávají to pravé kouzlo... Vše je dokresleno nádhernou hudbou a vynikající výpravou... ()

Mrkvič

Takový Forrest Gump divokého západu, který končí v duchu nějaké oplzlé epizodky ze seriálu Southpark. Z té doby bych opravdu nečekal takový styl. Zasmál jsem se a některé postavy si budu nejspíš až na věky pamatovat (hlavně opoziční indián myjící se hlínou), ale také to bylo dost dlouhé a druhou polovinu jsem více méně proklimbal. ()

Raven0

Jedna neobyčejná pouť životem, jednoho obyčejného malého velkého muže. Jen několik málo filmů mě duševně odrovnalo tolik, jako právě Malý velký muž. Tak lehce pojmout všechno to zlo, dobro, lásku, nenávist, humor i smutek... To se jen tak nevidí. ()

Thommie

inu přítelé, tohle je chybně natočený snímek. Čekal jsem naprosto, ale naprosto něco jiného a jsem celkem zklamán. Parodizující westerny přímo nemám rád a tenhle byl nechutně dlouhý a naprosto bez pointy. Dustin Hoffman to absolutně nevytrhl. Pár vtipů, pár zajímavých míst, všechno. ()

ywo666

Bohužial. Viem že je to veľké dielo, že má výpovednú hodnotu, vysokú kvalitu. Mne to nič nehovorilo, proste ma to nebavilo, aj keď som sa snažil. Truchu sa aj hanbím za také nízke hodnotenie a cítim sa ako kultúrny barbar, ale aj keď ma zabijete svedomie ma nepustí dať viac ako 2*. Čo už. Možno môj koment odradí niekho s podbným názorom, ale rozhodne nechcem ľudí odradzovať od zhliadnutia. Ale u mňa nula bodov. ()

anli

Slavny americky western,ktery vlastne neni westernem v klasickem zazitem pojeti.Nadherne napsany a vypraveny scenar,bravurni a misty velmi vtipna rezie a skvely Dustin Hoffman.To vse ma zasluhu na tom,ze jde bezesporu o jeden z nejlepsich filmu 70-tych let.Cistych indianskych 100%. ()

puleček

Viděl jsem to teprve až teď, kaju se! Kdybych to byl věděl, že je to takový westernovský Forrest tak se na to podívám rozhodně dřív! Navíc se je tam taky úžasná příroda. ()

progression

Slavný i když trochu netradiční americký western v "Gumpovském" duchu. Jack Crabb v nezapomenutelném podání Dustina Hoffmana (v době jeho největší slávy a tato filmová postava určitě patří k jeho nejúspěšnějším a nejzajímavějším), který hříčkami osudu "bloudí" mezi bílými a rudými a tak díky mnoha neočekávaným zvratům podává opravdu hodně netradiční pohled na obě etnika i obě "strany barikády". Po celý film s poměrně dlouhou stopáží se divák ani na chvíli nenudí a díky vyváženému mixu scén drsných, vážných, humorných i dojemných i díky jedinečnému glosování všech nadálých i nenadálých situací ústředním "hrdinou" celý děj uteče opravdu jako voda a vrcholí legendární bitvou u Little Big Hornu. Knižní předlohu jsem bohužel nečetl, takže nemohu posoudit, co všechno se do filmu "vešlo" a co bylo ze "scénáristických důvodů" upraveno. Každopádně se jedná o nezapomenutelné dílo a současně "poněkud trpký" a dost nezvyklý pohled na americkou historii divokého západu. ()

Brain-D

"Když se mě nepokoušeli zabít indiáni jako bělocha, tak se mě pokoušeli zabít běloši jako indiána" - tahle věta, která ve filmu za zní celkem vystihuje děj filmu. Jack Crab (Dustin Hoffman) vychován mezi indiány- ukázáno jako spořádaný svět. Bude chvílemi ve světe bílích lidí- ukázáno jako špatný svět. Když se začnete nudit, tak vám tam fláknou nepřítele hl. hrdiny (z řad indiánů a hned je o zábavu postaráno). ()

Všivák

Film je na jednu stranu hodně vtipný až absurdní, braný s nadhledem. Na druhou stranu je hodně smutný až tragický. Hlavní hrdina mi trochu připomíná Forresta Gumpa. Každopádně, život indiánů je tu tak idylický a jednoduchý, že bych si ho nechal líbit i já. Mistrovské dílo. Možná je škoda, že jsem se nedostal dřív ke knížce. ()

Saku

"There is no describing how I felt. An enemy had saved my life by the violent murder of one of my best friends. The world was too ridiculous even to bother to live in it." ()

JohnSmith

Přesně jak píše Xmilden, westernový Forrest Gump. Je fakt, že postavičky, které Jack potkává během svého života a to všechny minimálně dvakrát, jsou hodně kuriózní, počínaje nadrženou nevlastní matkou, přes teplýho indiána po opět nadržené sestry jeho manželky. Film je vtipný a zároveň smutný a vážný a při tom je vše namícháno tak jak by mělo. Vynikající snímek se skvělými herci. ()

Mishqo

Úprimne, čakal som niečo iné, ale toto ma prekvapilo ešte viac. Vskutku netradičný western, pri ktorom som sa zabavil stokrát lepšie ako pri nejakej prvoplánovej hollywoodskej komédii. Satirické zobrazenie doby, v ktorej film vznikol zasadené do obdobia bitiek medzi bielymi a červenokožcami. Dustin Hoffman výborný ako inak. S prehľadom 85% ak nie viac. ()

fefee

Fantastické ako dokázal film neustále prinášať niečo nové a zábavné bez momentu nudnosti aj napriek dlhej stopáži. Bavil som sa no nezaškodilo by mať miestami toho humoru trocha na uzde. 4* ()

Zemřel herec M. Emmet Walsh

Zemřel herec M. Emmet Walsh