Paldiny

Veľmi zvláštny film, kde tucet scén chýba a ďalší tucet je navyše. Prakticky celá vedľajšia linka s nezaujímavým režisérom by kľudne nemusela byť a tá hlavná je len divná. Brando v depke si obhliada byt, mladé dievča si ho obhliada v tom istom čase, prehodia spoločne 5 suchých viet a skončia v sebe. Ťažko sa v postavách vyznať, neopodstatnene menia nálady a štýl akým je príbeh rozprávaný si plynie neatraktívnym nudným spôsobom. Čudne sú zakomponované skoky v čase, film nekončí tam, kde by mal, symbolicky na parkete a na tých málo zaujímavých scén (monológ s manželkou) si musí divák počkať do druhej polovičky. Preto niet sa čomu diviť, že to podaktorí vzdali už po hodine a s odpadovým rozlúčením. ()

Disease

Dneska už to sice málokoho pohorší, ale zůstává parádní filmařina, takže i přes dlouhou stopáž a minimalistický příběh to dovede bez problémů udržet pozornost. ()

Schuldiner

Taková trochu prasácká slátaninka, kde jsem vydržel jen ty trochu prasácký momenty, zbytek byl jen podivnost za podivností.. ()

Rozjimatel

Neviem, akú emóciu mal tento film vyvolať, u mňa sa mu podarilo vyvolať tak akurát odpor. A to som hodne odolný. Ani len ten ospevovaný skvelý herecký výkon Branda som tam nevidel, pripadal mi dosť otravný. Trochu to celé zachraňovala sympatická Maria Schneider. Inak som sa väčšinu filmu nudil a s istou dávkou utrpenia som to dopozeral až do konca (aspoň že ten bol zaujímavý). ()

Fryštok

Dlouho jsem neviděl takto debilní film. Vše jen na efekt, vypovídací hodnota nulová. V iracionálním chování obou hlavních postav skutečně nenacházím větší hodnotu než prachobyčejnou připomínku, že se po světě pohybují kompletně vypatlaní primitivové (na to ale nemusím sledovat film, stačí vyjít ven na ulici, nebo si přečíst libovolnou internetovou diskuzi). ___________ Bertolucci zde vůbec neumí pracovat s napětím. A teď nemám na mysli napínavé situace typu finální naháněcí scény, ale romanticko-sexuální napětí. Jeho už od začátku filmu přítomná rezignace na tento typ napětí je ztvárněna první sexuální scénou, kdy Paul má první styk s Jeanne. Vůbec se neznají, ale už spolu mají sex - Jeanne to ale divné nepřijde. Určitě její hlavou jen proběhlo rčení: Just another day in the office... Ale na konci filmu jí to už vadit začne, což jistě dává smysl (nedává). _________ Jiný film, který naopak dokáže pracovat s romanticko-sexuálním napětím je Sekretářka od režiséra Stevena Shainberga. To je ukázková práce jak se z banální mezilidské sexuality dá vytvořit zajímavý (a v tomto případě i velmi kvalitní) film. V Sekretářce se skoro nic reálně sexuálního nestane, ale tím napětím je divák neustále na vážkách, jestli teda UŽ k něčemu dojde, nebo ne. A když UŽ k něčemu dojde, tak to není zrovna to, co by se dalo lehce očekávat. Bertolucci ale zvolil opačný přístup - jeho pojetí sexuality je tupé, banální, nudné, nezajímavé a laciné. Všechna tato adjektiva nádherně vystihuje „scéna s máslem“, která pro mě taktéž představuje vrchol debility. _________ Kdyby ta scéna ale byla jenom debilní, tak ok, dalo by se to snést, ale jak je již známo z tohoto rozhovoru s režisérem, tak Bertolucci ani neinformoval Marii Schneider, že Marlo použije máslo jako lubrikant. Načež Bertolucci řekne, že toho rozhodnutí nelituje, ale že se cítí vinen. Wtf?! Zajímavá kognitivní disonance. To je prostě tak, když se sejdou dva debilové (Bertolucci a Marlo), kteří dostanou „skvělý nápad“. Se pak Bertolucci nemohl divit, že se od něj Maria Schneider po dokončení filmu kompletně distancovala. ____________ Shrnutí: Film o ničem, k ničemu a pro nikoho. Jedna hvězda za to, že toto téma by se dalo zpracovat ještě podstatně hůř, kdyby se toho chopili větší magoři. ()

janistr

Film o chorobném vztahu dvou lidí, kteří ho tak trochu "přestali zvládat". Některé scény byly poněkud ostřejší, ale myslím, že byly potřeba. Žádná z nich mi nepřišla zbytečná, nebo samoúčelná. Na druhou stranu chápu, proč byl film dlouhou dobu považován za velice kontroverzní. Odhaluje mnoho věcí ( týká se tělesné i duševní stránky), které jsou dosud tabuizovány. ()

conery1

" Leť, leť, si v oblakoch... teraz si v nebi. Prestaň, už prestaň, teraz sa už nemôžme hrať ako deti. Už sme dospelí. Dospelí? ale to je strašné! Čo robia dospelí? To neviem. Budeme si musieť vymyslieť gestá, slová. Dospelí sú vážni, logickí, priami, rozvážni ". Film o dvojici, ktorá sa nehrala na dospelých. Zaujalo ma na neuveriteľne ochlpené ohanbie mladej Márii. To sa už dnes len tak nevidí. Trochu ma mrzí dabing. Strč mi prsty do zadku a polož mi prsty na zadok je veľký rozdiel. ()

Cong

S existencionálními tíživými pocity bojuje každej po svým, někdo se dá na drogy, někdo na víru a někdo ( jako v případě hlavní postavy filmu američana Paula ) na anonymní sex a kecání oplzlostí. Marlon Brando je zasloužená herecká legenda, k oscarovému výkonu mu někdy stačí pouze buldočí výraz,dramatické sípání a hromada přirozeného charisma ( tímto zdravím Kmotra :)), v případě Posledního tanga však ukazuje, jak široký jeho herecký rejstřík je. Maria Schneiderová v roli Jeanne se snaží držet krok a co se jí nedostává na hereckých schopnostech, to dohání odvahou v obnažování a v sexuálních scénách. Ty ve své době vzbudily celkem skandál, ale mají svůj význam - svět sexuální otevřenosti a oplzlosti zde stojí jako protiklad ke světu dětské naivity a fantazie, který představuje pro hlavní hrdinku její druhý osudový muž, filmař v podání Jeana-Pierre Léauda. Explicitnost tu tak rozhodně není samoúčelná. Běda tak všem, kterým by se snad přínos z filmu chtěl smrsknout na poznatek, že v 70. letech se používalo máslo místo lubrikantu a ženský si pěstovaly pořádnýho bobra :) ()

aLPaC

Tenhle "kultovní" kousek mě teda moc nezaujal. Na tehdejší dobu jistě dost kontroverzní erotické scény nejsou v dnešní době ničím neobvyklým. Celkově je tempo velmi pomalé a díky dlouhé stopáži nudí. Marlon Brando (možná je film kultovní i díky tomu, že zde Branda můžete naposledy vidět hubeného) podává famózní výkon a Maria Schneider je dostatečně hezká (na tu dobu), ale i přes velmi dobrý a zajímavý závěr je to pořád jen průměr. Mě osobně Bertolucci nic neříká. ()

Ukko

Ač mnohdy hodnoceno jako velmi erotické, moc akce zde nehledejte. Poslední tango totiž není pro každého a na rozdíl o jiných „erotický“ snímků je zde kladen důraz na atmosféru a psychologii postav. Ve filmu jich vlastně moc není a vy napjatě sledujete, co se zrovna odehrává mezi dvěma milenci, kteří sdílí jedno nezabydlené apartmá v Paříži. Na dnešní dobu přeci jen trochu utahané, ale milovníci filmové klasiky, kteří mají rádi vztahové dramata, budou spokojeni. Jenom to máslo... to už nikdy nebude jako předtím. ()

hacho

Jak nekdo psal, neni to lehko stravitelna podivana a ja nevidim duvod, proc bych na nejake "veci" mela koukat. Myslenka filmu by mohla byt snad vyjadrena i jinak, neni nutne sokovat prave timto zpusobem, nebo ano? Za to vsechno 2 * dolu... ()

newt17

Film ze mně vysál veškerou energii, kterou jsem v sobě měl a pěkně mě tím naštval. Později jsem si uvědomil, že to byl asi režisérův záměr. ()

bolan

Paříží nasmrádlý film byl kvůli otevřeným scénám v několika zemích zakázán. Francouzi na něj stáli fronty a na projekce jezdili i Španělé, v jejichž zemi byl snímek cenzurován. Některé scény byly vystříhány i v Británii. I přesto získal dvě nominace na Oscara, zatímco v takovém Chile byl film zakázaný skoro třicet let. ()

Vesecký

Uznávám velké umělecké kvality tohoto snímku i herecké umění M. Branda i krásnou tvář předčasně zesnulé Marie Schneiderové. Film měl bezesporu po technické stránce kvality, které ho dnes asi řadí ke světové klasice. Jenže mi trochu pokulhával samotný příběh Američana vlastnícího hotýlek v Paříži, mladé krásné dívky a jejího snoubence. Vytvořil se milostný trojúhelník, který mi prostě z hlediska chování té mladé ženy, jejíž jméno snad vůbec nebylo vysloveno, nesedělo. Snad to měl být film oslavující sexuální vyžití bez ohledu na měšťáckou morálku. Vyvrcholilo to právě tím nekonvenčním vystoupením opilé dvojice uprostřed soutěže o nejlepšího tanečníka tanga v Paříži. To byla scéna, která se mi nejvíc líbila a asi to tak chtěli i tvůrci. ()

hemul

Ako všetky veľké filmy, aj tento je o dieťati, ktoré sa postupne a neodvratne mení na dospelého, ale tým neprestáva existovať. ()

isla

to maslo bola asi jedina kontroverzna vec na celom filme....vseobecne pohorsenie nechapem,brando si proste zahral debila-poetickejsie nazvane zlomeneho muza...tento film by sa podla mna potreboval menej umelecky tvarit pretoze je to bohuzial na ukor pribehu...sceny so snubencom su uplne zbytocne stacila by posledna kde si podaju ruku a hned by nam bolo jasne o co im ide...cely film ako celok sa rozpada a korunu tomu nasadzuje uplne nepochopitelny koniec,jeden z najhorsich ake som videla... ()

IBBY

...opět jeden z těch filmů o kterých se budou vést věčné diskuse...odvážný nebo vulgární? novátorský nebo jen šokující?...co tam být nemuselo a bez čeho by to nešlo...takže ať je jaký je hlavně že je!...těch vulgárních šokujících a zbytečných (bez oponentury) máme bohužel víc než dost! ()

jane1106

Fascinující "úchylárna", kterou vůbec nemůžu vyhnat z hlavy. Snímek naprosto nečitelný, překvapující, v jistých ohledech pro někoho možná až šokující, přitom ale zároveň citlivý a něžný. A do toho všeho uhrančivý Marlon - that guy was really SOMETHING. ()