V roce 1961 rozmísťují Američané atomové ponorky na dostřel od Leningradu a Moskvy. SSSR také vysílá na moře k pobřeží mezi New York a Washington svou chloubu – novou jadernou ponorku s názvem K–19. Admirál Bralyeer a maršál Zelentstov si totiž myslí, že Američany před zničením SSSR může zastavit jen vědomí, že odveta bude stejná. Tím vědomím má být právě K–19, ale stane se jím, teprve když špionážní letouny nahlásí Kennedymu, že ji Sověti mají a že je plně funkční! Ti se snaží vše stihnout ještě před koncem měsíce, protože to slíbili soudruhu Chruščovovi, a tak vysílají ponorku ke zkušebním testům na moře předčasně, i když je jasné, že není ještě plně vybavena a připravena k plnění svého úkolu... Operace „Polární kruh“ přitom nemá být pouhým cvičením, ale má v celém rozsahu prezentovat sílu SSSR, ukázat jeho moc a potvrdit rovnováhu obou velmocí, které už tak disponují takovým arzenálem jaderných zbraní, že by mohli svět zničit několikanásobně. S předčasným zařazením ponorky do demonstrativního testování však nesouhlasí její kapitán Michail Polenin. Je si totiž moc dobře vědom nebezpečí, které pro posádku představuje nekompletní a nevyzkoušené plavidlo s náloží jaderných raket na palubě. Protože klade svou loď a posádku před zájmy strany, její představitelé rozhodnou o výměně velení. Novým kapitánem se stává Alexej Vostrikov, kterému stávající kapitán bude podléhat... Posádce se to nelíbí – a nejen proto, že je všeobecné známo, že tento důstojník své výložky získal svatbou s dámou z nejvyšších partajních kruhů. Také jeho arogantní, striktní a nesmlouvavé jednání mu na popularitě nepřidává. Hned při nástupu vymění jednoho z největších odborníků na obsluhu reaktoru v posádce, poručíka Jashina, a nahradí jej Vadimem Račejkem, nejlepším studentem Akademie nukleární vědy, který však nikdy nepracoval na lodi a nemá žádné zkušenosti… Při slavnostním křtu lodi se láhev šampaňského o její příď nerozbije, což posádka vnímá negativně; jako prokletí lodi. I tak jí mezi sebou říkají „Stroj na smrt“, protože už při svařování nádrží přišlo o život pět mužů a další čtyři při konstrukčních pracích. Záhy k nim přibude ještě doktor, který při nakládání zásob zjistí, že dostal špatné léky, a při pokusu o zastavení již odjíždějícího zásobovacího auta také přijde o život. Je narychlo nahrazen, na loď přichází lékař sloužící na základně Genadij Savraj, který trpí mořskou nemocí a také nemá zkušenosti potřebné k lékařské péči na atomové ponorce. Přes všechny nedostatky loď zvedá kotvy a vyráží na moře... Počátek plavby provází z rozkazu nového kapitána spousta simulací a cvičných poplachů a zkoušek, jako by chtěl dohnat vše, co už mělo být dávno hotové. Posádku tím ale vyčerpává a vystavuje zbytečnému nebezpečí. Polenin mu to vytkne, ale Vostrikov je umanutý a neoblomný. I přesto, že při jedné ze simulací – cvičného odpálení torpéda – dojde k ošklivému zranění dalších dvou mužů z posádky. Hned druhý den nařídí nový kapitán zkušební ponor lodi do 350 metrů, což je nad technické možnosti ponorky. Následně nařídí rychlé vynoření i přes kvanta ledu kolem, čímž opět zbytečně ohrozí životy svých lidí a riskuje zničení lodi. Polenin je velmi rozčílený a křičí na Vostrikova, že tentokrát měl sice ještě štěstí, ale že doufá, že až ho opustí, bude on už na jiné lodi. Vostrikov se však obhajuje tím, že přivedl ponorku na hranici možností proto, aby udělal z posádky sehraný tým. Následujícího dne toho využije k zadání dalšího úkolu – mají vypustit zkušební střelu... (TV Prima)

Autogram

Prvá trištvrtehodina teda nič moc, ale keď už toľko nacvičovali, tak sa aj niečo na stroji smrti muselo stať. Potom to už bol tvrdý adrenalín, ako si postupne posádka chodila každý po svoju smrteľnú dávku ožiarenia. A zdravý rozum, ten prišiel na rad až ako posledná možnosť. Hoci som to videl už niekedy veľmi dávno, zopakovanie stálo za to. –––– Gagarin mal šťastie. Snáď ho budeme mat aj my. ()

Jaro.Krafcik

O čom bol vlastne film? Neskutočne dlhý a nudný, točiaci sa o ruskej ponorke a ožiarení. Film zachránil aspoň Harrison Ford a Liam Neeson ale ani oni film nevytiahli z podpriemeru a obrovská nuda ma sprevádzala až do záverečnej scény. Veľmi slabý vojnový film podľa skutočnosti. 2* ()

Madlene

Tak mi to mimoděk připomnělo Kursk... Hlavně mlžit a nikomu se nevzdávat, na lidských životech nezáleží...Tradičně dobré herecké výkony, velké plus patří celkové reálnosti příběhu. ()

Specs

Hlášky: kapitán Alexei Vostrikov: - "Vím, že to může být obtížné..." Mikhail Polenin: - "Není obtížné plnit své povinnosti, kapitáne." & kapitán Alexei Vostrikov: - "Jak to vypadá?" Vadim Radtchenko: - "Prasklina v reaktorové komoře. Tam se nedostaneme. Teplota bude stoupat, až dosáhne 1000 stupňů a potom..." kapitán Alexei Vostrikov: - "A potom? Potom co?!" Vadim Radtchenko: - "To nikdo neví." & kapitán Alexei Vostrikov: - "Jak jsou na tom?" Dr. Savran: - "Jak to mám vědět? O záření nevím vůbec nic!" kapitán Alexei Vostrikov: - "Prosím vás..." Dr. Savran: - "Dávám jim aspirin. A snažím se ochránit ty, kteří mají ještě naději." kapitán Alexei Vostrikov: - "Vzchopte se. Jste důstojník sovětského námořnictva. Řekněte jim, že se jejich stav zlepšuje. Jelikož o záření nic nevíte, třeba je to pravda." ()

Aqualung

Myslím, že to, co se ve skutečnosti odehrálo ve zmíněné ponorce těžko někdo přesně posoudí.Ale věřme tomu, co nám taky zbývá, co režisér předkládá.Lidská odvaha nebo hrdinství na jedné straně, naproti tomu politické zájmy či situace na straně druhé.Mezi tím někde skupina lidí s tvrdou formální strukturou vztahů.Výsledkem je pak to, nač jsme koukali.Snad poprvé je nám tady předkládána lidskost, anebo její náznaky ve válečné mašinérii bolševického systému.No a po zásluze taky byla oceněna.Ty závěrečné scény před námořním tribunálem byly drsné.A vše pak končí, snad po námořnicku, u vodky prolité nad hrobem zahynuvších.Co taky jiného?Ne? ()

Darth_AK

Dobře, trochu to překrucuje historická fakta, ale duo Neeson-Ford je pro mě tak oblíbené, že bych stejně pod 3* nemohl. A musím říct že oprava reaktoru je jedná z nejsilněji natočených scén, co jsem kdy viděl. 4*, vcelku kvalitní, pěkný film o OPRAVDOVÝCH HRDINECH! "Víte co právě děláte? Skončíte v gulagu, jako váš otec." "Je to koneckonců rodinná tradice, ne?" ()

Smileface

No abych řekl pravdu čekal jsem možná trošku více napětí v katasrofickém stylu,nakonec mě ale film stejně příjemě překvapil,protože pojednával o osudech jednotlivých postav,odvaze splnit povinnost a hranici kdy je život důležitější než rozkaz a to je možná ještě víc... ()

Lukoboss

Docela dobrý drama, který si kupodivu udrželo čtyřhvězdičkovou úroveň až do konce. V hlavních rolích se objeví dva známí filmoví mazáci, o to líp se snímek sleduje. PS: Když to tak člověk vidí, nevím, jestli bych do takové plechovky vůbec vlezl?! (oni teda na výběr moc neměli) ()

SG-1

"Jak mám zjistit jméno toho pitomce, který nám dal izolátor za pár šupů a chce výkon za milión? S tím se mám potýkat a ještě vyhrát válku?" -kapitán Mikhail Polenin- ()

MARTIN*I

Velice dobrý film a velice dobře udělaný... A když víte, že je to podle skutečnosti tak vám jde docela mráz po zádech.. ()

masr

Na první podívání ještě slušné, ale při druhém vyjde najevo, že ten film stojí na vodě. Doslova... Valná většina filmu má stát na střetu charakterů dvou hlavních hrdinů - problém je, že za celou hodinu nedojde k žádnému vývoji postav, nic se nerozvíjí, pořád se opakují tytéž rysy nedorozumění - aby nakonec došlo k obratu... Ale síla toho obratu je k ničemu, nevyváží hodinu neschopnosti vytvořit hlubší postavy. Na druhé podívání už jen bezmyšlenkovitá nuda, bohužel. ()

Rudinsky

Tí ľudia si tento film plnohodnotne zaslúžili. Preto si naopak on zaslúži určitú úctu. A navyše je dobre obsadený, a dobre sfilmovaný. ()

Han22

Zase jeden dohnaný rest a překvapivě dobrý film. I když se nejedná o klasický ponorkový film, ale spíše o komorně podané katastrofické drama s velice pomalým rozjezdem, je to naprosto precizně a profesionálně natočený film. Kathryn Bigelow je prostě perfektní režisérka, jediná baba která umí vzít chlapský námět a nejen se s ním se ctí porvat, ale ještě trumfnout většinu ostatních kolegů. Kromě klasického příběhu o nečekaném hrdinství trumfuje hlavně skvělou dvojicí hrdinů Neeson/Ford, kdy Neeson je se svoji postavou sesazeného správňáckého kapitána přece jen trošku v zákrytu. No a Harrison Ford mi znovu dokázal, proč to byl jeden z mých nejoblíbenějších akčně-dramatických herců 80. a 90. - jeho kapitán je zpočátku pořádnej hajzl, ale přesto je jeho finální proměna v klaďáka bez problémů uvěřitelná. Pro mě především díky skvělým hereckým výkonům za 4*, i když u blbější konkurenční U-571 jsem se bavil více. ()

Jaccobos

Katastrofický film podobný Titanicu v tom, jak hloupost a nepřipravenost zasáhla další z babylónských věží, které měli dosáhnout vrcholu. Očekával jsem, že pohled na studenou válku bude od Američanů poněkud jednostranný, ale přes všechno se jim povedlo zachovat příležitost pro diváka a politiku do toho moc netahat. Vskutku skvělé výkony herců v dramatických situacích a ruský přízvuk v angličtině je jen třešnička na dortu :) ()

iXtr3m3

Jeden z tých fakt dobrých ponorkových trilerov. Obsadenie dvomi starými harcovníkmi luxusné, technické spracovanie na vysokej úrovni. Hudobný podmaz si už moc nepamätám, predsa je to už len pár rokov, čo som naposledy videl, ale ako celok fajn. ()

Hopper

Principiálne kvalitne urobená vojnová dráma, ktorá ale na to, aby bola dokonalá padá tvrdo na hubu v niektorých momentoch. Nepochybujem ani nezhadzujem hrdinstvo zúčastnených námorníkov, skutočne je osviežujúce, že vidíme, že sú ho schopní aj príslušníci iných národov ako Američania, ale ten patetický záver je už trochu moc a nezaškodilo by trochu prestrihať a skrotiť. Ford sa snaží celý film vyzerať ako keby mal zastavené vetry a pokus o ruský prízvuk je srandovný. Neeson sa snaží zase o opak a tiež nie je celkom presvedčivý. Na druhej strane zase úplne presvedčí bordel v ruskej armáde, a nielen v nej, čo mal za následok takýto koniec. Som zvedavý, či sa niekedy dočkáme aj Kurska. Záverom: osobne tak 3 a pol, ale keďže daný žáner mám celkom rád, nech je to za 4. ()

tereza_p

Ve skutečnosti spíš tři a půl...oceňuji především vykreslení poměrů v tehdejší sovětské armádě. Jinak klidně přiznám, že chvílemi mi film přišel zdlouhavý a pomalý. ()

J.Bourne

No uff. Hrozně dobře popsaná tragedie co se stala roku 1961. Ta představa, že se to opravdu stalo přidáva filmu možná tak 2 ze 4 hvězdiček.. Jinak je to až moc hraný na city. Film je od začátku dokonce obestřenej takovym zvláštnim patosem. Otázka je jestli to tak nemá bejt, přeci jen na K-19 asi nelze vzpomínat nějak vesele. Herecký výkony taky nic moc. I když dvě hlavní hvězdy odvádějí svůj vysokej standard. Prostě obrovskej dojem na mě zanechala ta událost, chrabrost, statečnost a hrdinství námořníku, než samotnej film sám o sobě. Proto 8/10. ()

Paity

Nejsem nějakým extra vyznavačem válečných filmů, i když K-19 není úplně válečný film v pravém slova smyslu. Nicméně skvěle Harrison Ford, to je prostě pan herec. ()

Merkin

Dobře vykonstruovaný příběh podepřený sebevědomými hereckými výkony a vskutku silnými scénáristicky vybroušenými momenty, kde mně snad poprvé nevadilo americké obsazení do rolí těch těžko postižitelných ruských nátur. Nicméně patetické závěry, kde opět nechyběla rozhodující role vlajky, ohnivá slova na půdě soudu a ještě plameněnjší projev na hřibitově(proč zdůrazňovat něco tak očividného, stačila by němá scéna, kratší a výmluvnější), to vše i přes veškerou snahu maskérů učinit z Neesona Gorbačova prozradilo, čí taktovka stroji na smrt doopravdy velí, bohužel. A přitom chybělo tak málo :) ()

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

Kathryn Bigelow chystá útok na Ameriku

13.05.2024

Je tomu již sedm let od té chvíle, co první režisérka, která vyhrála Oscara za nejlepší film, přinesla svůj poslední snímek Černobílá spravedlnost. Kathryn Bigelow, jenž se do filmových análů navždy… (více)