Student newyorské univerzity Tom Levy, toužící jednou zvítězit v maratónském běhu, je najednou proti své vůli vtažen do nebezpečné hry, o níž na počátku vůbec nic netuší. Bývalý nacistický lékař a agent Christian Szell, ukrývající se v USA, jej totiž podezírá z toho, že odhalil jeho totožnost. A s pomocí mučení chce vyzvědět na Tomovi pravdu. Tak se z nich stávají nepřátelé na život a smrt… Dnes již legendární, na síle neztrácející mistrovský thriller s protiválečným a protirasistickým vyzněním natočil významný režisér John Schlesinger (Drahoušek, Daleko od hlučícího davu, Půlnoční kovboj, Den kobylek). Ve filmu herecky exceluje Dustin Hoffman (v úloze studenta Toma), jeho protihráčem je britský herec Laurence Olivier (v roli sadistického agenta Szella). (Česká televize)

Willy Kufalt

Tak je mi líto, ale tento film mi nesedl a nepadl do noty. Možná je škoda, že tvůrci nakonec nevolili parodii, když tak často k ní zde nechtěně projevují silné sklony stejně jako herci. I v ryze béčkových filmech dokáže člověk natrafit na povedenější akci, která by nevybízela k smíchu, než v tomto hvězdně obsazeném nepodarku. Některé motivy jako přeživší nacisté z války nebo reflexe mccartyovských honů na komunisty při tom mohly dát vzniknout kritickému snímku, v horším případě alespoň tematicky zajímavé agitce. Ale ony zde slouží prakticky jako částečně pominutelné pozadí dost naivního a po stránce logicky ještě více zmateného thrilleru. Škoda, že jsem nevypl film tak 20 minut před koncem, nemusel jsem spatřit tu komickou scénu s akční babiznou na ulici i všechno poté, mohl dát klidně 2 hvězdičky a prohlásit u toho, že alespoň Laurence Olivier nezůstal dlužen nic své pověsti a sehrál hlavní zápornou roli tak skvěle, že jeho kreace funguje i v případě, že byste nevnímali Maratónce jako parodii. Těch úletů je ve filmu celá řada, ale tedy... scéna ve vodárně s tím soubojem o kufřík se šperky na mě zapůsobila po všech stránkách natolik bizardně a komicky, že už to nemohu úplně napsat ani o Olivierovi. Završením celého zklamání je pro mě zcela rovněž neočekávaně bídný výkon Dustina Hoffmana, o němž bych řekl, že si zde vybral zřejmě nejslabší chvilku své kariéry a v některých scénách se spíše ztrapnil. Ach, jej, myslím, že opravdu „je to bezpečné“ se tomuto filmu vyhnout nebo v opačném případě co nejrychleji na něj zapomenout. 25% ()

Rocky62

Znáte ten pocit, když vás na ženský něco strašně přitahuje a vy nevíte co to je? tak tenhle pocit mi nezpůsobila ženská ale postaral se o to tento film. Tempo se rozjíždí velmi zvolna a pak následuje jedna brilantní scéna za druhou. Tajemná atmosféra, herecké výkony známého tria, originální zápletka činí Maratónce velmi zdařilým filmem tohoto žánru. ()

Chrustyn

Výborný thriller s přesvědčivým výkonem Dustina Hoffmana a démonickým Laurencem Olivierem. Film má vynikající atmosféru a to, že Hoffman zde není žádný Rambo ale normální člověk, který se zaplete do něčeho velkého dělá z filmu o to napínavější podívanou, protože mu neustále držíte palce. A pokud máte strach ze zubařů tak tento film vám ho ještě prohloubí. ()

Arsenal83

Film, ktorý diváka utápa v dejových výkrutoch. Tých zvratov je tu toľko, že človek sa prestáva dobre orientovať. Unikol mi tiež zmysel toho, prečo takmer štyridsiatnik Hoffman hrá študenta, najmä keď už deväť rokov predtým hral Absolventa. Miestami je film strašne ukričaný a hudba mi mnohokrát tak rezala uši, že zvuk práve trhaného toaleťáka mi znie lepšie. ()

Jirka_Šč

Vlastně výborně natočený film, který už v dnešní době nevypadá tak vyjímečně. Přesto mě udržel až do konce. Líbil se mi okamžik, kdy L. Olivier kráčí mezi Židy a snaží se ovládnout (ta psychika). Dobrý komentář Radek99. ■ Proběhl jsem všechny komentáře a díky Robbimu jsem si uvědomil, že i pro mě byla zajímavá scéna, ve které "ze tmy vyskočí fotbalový míč". ()

triatlet

I když se v expozici prolíná trojí pohled na příběh trochu krkolomněji, tak ve druhé půli, kdy Thomas Levy běží o život, divák napětím téměř nedýchá. ()

jojinecko

Nepríjemný, temný, napínavý...no menej dynamický a v pár miestach logiku postrádajúci triler. Kultový status je u mňa diskutabilný, ale o klasiku sa jedná bezpochyby...len škoda že záver nebol viac dotiahnutý, dôraznejší! To pozitívne jednoznačne prevažuje a ja mám na staré dobré old-school krimi/trilery skrátka slabosť:) Marathon Man stojí za pozretie, "je to bezpečné":))) ()

Flakotaso

Velice dobrý sedmdesátkový thriller, ale k nepatří úplně k absolutní špičce té doby. Hlavně kvůli nepřehledné a nepříliš záživné první půlhodině. Motá se v ní politika, antisemitismus, minulost hlavního hrdiny, osudy jeho bratra a není zrovna zábavné se v tom orientovat. S příchodem fašisty Oliviera se to naštěstí zlepší a film začne hrát na klasiku - osudy jedince v soukolí jiných mocí a hned se na to kouká líp. Několik scén, zejména ona citovaná "Je to bezpečné?", je vynikajících. Osobně jsem však doufal v maličko lepší a výraznější hudbu. ()

sharky

90% Na jedné straně perfektní atmosféra, na druhé straně z toho sálá chlad a syrovost 70. let. Perkfektní kamera, zvuk, hudba i střih. Také zajímavý casting i když mi chvíli trvalo, než jsem si zvyknul (hoffman jako akční hrdina?, olivier jako nacistický padouch? zvlastni, ale nakonec jsem jim to zral, nejprirozenejc asi pusobi roy scheider, ktery hraje v prvni hodine hlavní roli spiona). ()

Ivoshek

Je to zajímavá shoda okolností, že zrovna tenhle týden si víc lidí vzpomnělo na tenhle starý film. Bilancuju na hraně 3 a 4 * - je to samozřejmě napínavé a Dustin s Laurencem jsou skvělí, ovšem místy film postrádá logiku (čím dál ke konci, tím víc). Často mi přišlo, že film spoléhá na to, že se nechá divák unést atmosférou a nebude moc přemýšlet o tom, proč se to celé vlastně děje a proč se postavy chovají, jak se chovají. V zásadě bych to shrnul tak, že je to bezpečné, ale mnohem bezpečnější je pustit si Půlnočního kovboje. ()

honajz

Takhle - ono je to napínavé, dobře natočené, formální stránka skoro dokonalá včetně různých přesahů, Laurence Olivier hraje naprosto skvěle, Roy Scheider se mi tu jako agent kurýr moc líbil (a možná škoda, ře nedostal nikdy žádnou roli v nějakém opravdu špionážním filmu), ale celý ten příběh je moc jednoduchý a vlastně mi ani moc nedávalo jednání některých postav smysl, a zvláště postava Dustina Hoffmana mi přijde nedostatečně propracovaná a sama se chová nejhloupěji v celém filmu. Ale jak píšu, formálně je snímek vysoko (nejvíc zapamatovatelné jsou samozřejmě "zubařské" zákroky a pak "maratonský" běh nočním prázdným městem, k němuž se to celé ostatně celou dobu schyluje, že?), dobrá je ta znepokojivá hudba, civilní pojetí celého vyprávění. Jenže expozice trvá prakticky hodinu, karty jsou tak nějak rozdané docela rychle, abychom si ujasnili nejen, kdo je kdo, ale i kdo jde proti komu, abych nespoileroval, takže o to víc jednání hlavní postavy mi přijde divné a naivní, hodně věcí mu mělo dojít daleko dřív. Vlastně se mi nelíbila ani závěrečná scéna ve vodárně, kdy je to celé postavené jen na chamtivosti hlavního záporáka. Na druhou mne pobavilo, že už tehdy před skoro 50 lety cyklofašisti blokovali průjezd aut a demonstrovali proti znečišťování ovzduší. Souhlas s komentářem kkarxe. ()

J.Connor

Staromilsky jsem se kochal tím, s jakým minimem prostředků dokázal Schlesinger (a jeho doboví souputníci) kouzlit atmosféru, tíseň a napětí (např. když proti Scheiderovi vyletí ze tmy fotbalový míč). Výborní herci. Neuvěřitelně pomalý rozjezd, načež je nám odměnou jak plíživá gradace, tak v samé poslední třetině nakupených několik maximálně silných scén, pro které si Maratonce budeme pamatovat. ()

Sofia

Má očekávání bohužel nebyla naplněna. Chybělo mi napětí, drama; ve filmu je několik načatých, ale nedokončených linií. Laurence Olivier a Dustin Hoffman výborní, dojem mi kazila jen Marthe Keller jako Elsa, která se mi tam vůbec nehodila. Lepší než profláknutá zubařská scéna se mi zdál závěr ("Swallow!"). ()

claudel

Konečně jsem viděl klasiku, thriller s vyhlášenou zubařskou scénou. Některé scény v dnešní době působí trochu úsměvně, zvláště zmínka o Divizi (všem fanouškům 24 hodin okamžitě vytane na mysli Jack Bauer). Sir Laurence Olivier podává excelentní výkon. Dustina Hoffmana mám nejraději v jeho pozdějších rolích. ()

Exkvizitor

Maratónec je solidní politický thriller staré školy, který ovšem nedosahuje kvalit svých vrstevníků jako Den šakala nebo Tři dny kondora. Scénář je skutečně poněkud překombinovaný - důvodem může být fakt, že jeho autorem je autor románové předlohy, který se zřejmě pokusil dostat do filmu všechny své oblíbené scény. A řada jich dozajista stojí za to (zvlášť těch pařížských) díky nápadité režii. Co se hereckého osazenstva týče, je beze zbytku vynikající. Pozor na nacistické dentisty! Nejsou bezpeční. ()

SLOTH

tolik tvari co dustin umí je az k nevire . pridate li k tomu sadistickeho nacistu mate film jak brno! je to bezpečné? ()

JASON_X

Dávám pět čistě subjektivně a nostalgicky, kvůli té znamenité knižní předloze - Maratónský běžec šel v naší třídě na střední (ještě v době reálného socialismu) z ruky do ruky a stal se tématem spousty rozhovorů. Kniha je ovšem podle mě nesrovnatelně lepší než film, bohatší, srozumitelnější, se spoustou skvělých dialogů i monologů, které si dodnes pamatuju nazpaměť a tak živě, jako bych ji četl nedávno, i když je to už čtvrt století. Nevím jak bych film vnímal a hodnotil, kdybych knihu neznal. Chybělo mi v něm ale každopádně skvělé vyprávění o "bosákovi" Abebem Bikilovi, chyběly mi popisy Scyllových rvaček ("muž si hlídal Scyllovu pravačku a on ho lehce dostal levačkou", "zazněly dva výkřiky, těžko říct ve kterém bylo víc agonie"), chyběla mi Bejbyho přezdívka "nemrcouch", kterou ho častovali Portorikánci odnaproti, chyběly mi věty typu "Szellův rozparovák se dal do pohybu", "za chvíli pronikneme do pulpy", nebo "Bejbymu explodovala hlava", chyběl mi úžasný popis Bejbyho útěku atd. atd. I finále proběhlo v knize poněkud jinak. Aspoň že ve filmu zazněla stěžejní věta celé knihy: "JE TO BEZPEČNÉ?" Dustin Hoffman byl v roli týpka "v pršiplášti a maratónkách" výborný (ovšem ve filmu nebyl v pršiplášti ale v mikině), ale "trochu" starý na studenta (v době vzniku filmu mu bylo jak počítám už 39 let). Líbil se mi i Roy Scheider jako Scylla a vynikající byl Szell Laurence Oliviera. Až půjdu příště do knihovny, už vím co si půjčím za knížku, nějak se mi teď zastesklo... ()

Morholt

První hodina vlastně jen připravuje půdu pro druhou část, ale i příprava se dá udělat zajímavě, což se tady nepovedlo. Za pozornost stojí jen úvodní automobilová honička. Druhá část, kdy vstupuje na scénu nacistický sadista, už sice má něco do sebe, ale pořád to není nic, co by výrazněji překročilo práh průměrnosti. Vlastně jediné, na co Maratónec může vsázet, je špičkové obsazení, ale ani herci mě nedonutili k tomu, aby mě film výrazněji zaujmul. 50% ()

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams