Student newyorské univerzity Tom Levy, toužící jednou zvítězit v maratónském běhu, je najednou proti své vůli vtažen do nebezpečné hry, o níž na počátku vůbec nic netuší. Bývalý nacistický lékař a agent Christian Szell, ukrývající se v USA, jej totiž podezírá z toho, že odhalil jeho totožnost. A s pomocí mučení chce vyzvědět na Tomovi pravdu. Tak se z nich stávají nepřátelé na život a smrt… Dnes již legendární, na síle neztrácející mistrovský thriller s protiválečným a protirasistickým vyzněním natočil významný režisér John Schlesinger (Drahoušek, Daleko od hlučícího davu, Půlnoční kovboj, Den kobylek). Ve filmu herecky exceluje Dustin Hoffman (v úloze studenta Toma), jeho protihráčem je britský herec Laurence Olivier (v roli sadistického agenta Szella). (Česká televize)

Shaqualyck

Každý se bojí zubaře. A kdo ne, ten ještě neviděl Maratonce aneb Dustin Hoffman běží o život v učebnicově vybroušeném thrilleru, po jehož zhlédnutí už vás do ordinace zaručeně nikdo nedostane ani párem koní. Závěr je možná zlehka přitažený za vlasy, stejně jako Hoffmanova proměna z nechápající oběti v muže činu, ale filmu jako celku to na kvalitě nijak zásadně neubírá. Takže se uvolněte, otevřte ústa a dobře si rozmyslete, co odpovíte, až se Vás zase jednou Váš dentista zeptá, jestli je to bezpečné...Čtyři a 1/2 hvězdy. ()

Lacike

U tohto thrilleru mi vzdycky vadila struktura akou je podany. Dobre 2 tretiny to pôsobi ako sled nesuvislych scen vdaka comu je divak zmäteny rovnako ako hlavny hrdina. Je to bezpecne? Ano je to bezpecne. Nie, je to velmi nebezpecne. O com sakra hovoris? Postavy hraju spickovi herci, ktori sa snazia jak o zivot. Konstantne vydeseny Hoffman, slizky Olivier, chlapacky Scheider, ulisny Devane, zmyselna Kellerova. Vsetko su to zaujimave postavy. A kym do seba vsetko konecne zmysluplne zapadne, tak jednotlive sceny nastastie funguju aj sami o sebe velmi dobre. Najradsej mas scenu prepadnutia Hoffmanovej postavy, ked si v klude lezi vo vani. Je to tak strasne napinava a zaroven absurdna a komicka scena. Na thriller je tu viacero zabavnych scen. Napriklad uvodna nahanacka dvoch dedkov. Potesil ma zmysluplny spôsob mucenia. Ziadne absurdne lamanie kosti alebo nejake destruktivne mucenie plne krvi, ale velmi ucinny a bolestny spôsob, ktory neublizi a môze sa praktikovat dostatocne dlho dokial to obet nevzda. Problem nastane jedine ak obet nema sajnu o com hovorite. Vyzdvihnutie si zasluzi aj pôvodny CZ kinodabing. Takze aj po x-tom pozreti to funguje stale dobre. Film nenudi, ale ta struktura filmu s velmi pomalym davkovanim informacii ma stale serie. 7/10. ()

corpsy

Inteligentný, ale pomerne nudný thriller. Aj od slávnej ,,zubárskej,, scény som čakal oveľa viac. A tak na filme zaujmú akurát tak kvalitné herecké výkony. Čo je dosť málo. ()

Tryskomyš

Myslím že je to celkem slušný film. Po změti dnešních filmů a kriminálek mi to přijde takové normálnější. Jakoby ještě nezkažené. ()

NinonL

Dustin Hoffman, Lawrence Olivier, Roy Scheider, výborní. Druhý jmenovaný byl za svého Christiana Szella, zubařského sadistu a nacistického zločince par excelence nominován na Oskara. Dala bych mu ho. J. Schlesinger prostě uměl napětí stupňovat a udržovat až do konce, a na konci je ještě vygradovat až tak, že jsem se ještě dlouho po filmu necítila tak docela bezpečně. Nejvyšší hodnocení nedám jen proto, že na mě film působil trochu nesouvisle nebo roztrhaně. ()

Krt.Ek

Kdo se po tomhle a po tomto může divit tomu, že s zubaři jakživ nechci mít nic společného? Pod hrozbou blížící se pravidelné preventivní prohlídky ani absolvování maratonského závodu nezní tak strašidelně, potažmo nemožně, tj. nemožně ve smyslu nevykonatelně... Ale co vám budu povídat, však to znáte! Teď k samotnému filmu, dovolím si tvrdit, že na "Maratónci" se podepsal zub času (sic!), oněch výsledných jednaosmdesát procent (ke dnu 27.11.2021) neumím vysvětlit než nostalgií, znovuzpřítomněním kulturního šoku, který tenhle film v časně porevolučních časech (kdy zde musel být, předpokládám, premiérován; pakliže se zde tedy nedostal nějak pokoutně už ke konci osmdesátých let - to by na věci však nic neměnila, naopak, kulturní šok by byl mnohem větší) musel zákonitě vyvolat. Alternativní vysvětlení vysokého čísla spatřuji ve svém ignorantství, v tom, že tomuto žánru vlastně nerozumím, že tenhle film bych kvůli svému naladění, svým preferencím nedokázal spravedlivě ocenit, i kdybych chtěl. Ale co, i to se občas stává. ;-) Každopádně až si budu opakovat filmografii D. Hoffmana, "Maratónec" přijde na řadu mezi posledními, pokud tedy vůbec, a to i přestože byl Hoffman v titulní roli výborný, o výkonu Laurence Oliviera netřeba mluviti. 60% ()

agentmiky

Dostal jsem se do fáze, kdy si doháním starší kinematografii. No a v jednu chvíli mi muselo na talíři přistanout i toto řízné drama od režiséra Schlesingera. Rozhodně jsem neočekával, že by mě mohl film nějak více zaháčkovat. Ale stalo se. Je pravda, že první hodinu pořádně nevíte, co se na obrazovce vlastně děje, proč bývalý nacista tak sveřepě jde po studentovi, kterého bravurně ztvárnil Hoffman. Ale v druhé půlce film vytasí všechny karty na stůl (a mohu říct, že do sebe v zásadě vše zapadlo tak, jak si asi podle prvních představ původně autoři představovali). Jinak jsem si dost užil ty thrillerové sekvence, kdy se mi reálně tajil dech (únos hlavního hrdiny z bytu budiž zářným příkladem). Jo a ta zubařská sekvence dosti nepříjemná. Pod vrtačkou "Bílého Anděla" bych asi skončit nechtěl, to vám povídám. Slušný snímek po všech stránkách, jenž umí svými zvraty diváka pořádně překvapovat. Za mě dávám naprosto zasloužených 7,5/10 P.S. Laurence Olivier excelentní! ()

MikO_NR_1909

Spočiatku som mal pocit, že nie všetkým pasážam plne rozumiem a miestami mi prišlo,že záporáci sa správajú značne nelogicky. Ako sa ale kostrbato formoval dej, nechal som sa vtiahnuť do atmosféry tajomna (ako to mám rád), kde aj také nevinné medziprestávky ako beh pri oplotenej rieke oddialili následné skutočnosti a dostatočne aklimatizovali divákovi chuť odhaľovať tajomstvá (bitka v Central parku, ústredný vzťah, scéna po bratovej smrti). Potom prišla opäť fáza miernej prázdnoty (zuby), aby hneď na to prišla tá napínavá naháňačka s hudobným doprovodom akoby od samotného Jerryho Goldsmitha. Následne sme prenikli do záverečnej nabitej fázy, po ktorej môžem opäť skonštatovať, že som videl prvotriedny old school thriller. Viac tu: http://www.9em.sk/film-maratonec/ Hláška filmu : "Je to bezpečné?" :-D. ()

blackrain

Perfektně natočený thriller. Z Laurence Oliviera šla hrůza. Představila jsem si ho jako doktora Mengeleho a u této představy už bohužel zůstalo. Některé role se vám prostě tvrdě zaříznou do paměti. Po tomhle filmu budu mít velký ale opravdu velký problém se zubaři, protože zde bylo pár velice sugestivních scén a jelikož jsem citlivější povahy, tak si to všechno beru samozřejmě osobně. ()

SarumanKo

"Is it safe?" Skvelý thriller, ktorý sa síce pomalšie rozbieha, ale postupne sa stáva jedným z najnapínavejších filmov svojho žánru. Maratónec nemá úplne originálny námet, ale zato prekvapivý scenár a výbornú réžiu. Jeho najsilnejšou zbraňou sú však herecké výkony - Hoffman je vo svojej úlohe nesmierne presvedčivý, a Laurence Olivier ho herecky ešte prevyšuje. Jeho Christian Szell je jedným z najpôsobivejších záporákov, akých som kedy videl. Niektoré scény s ním boli natoľko drsné, že som zatínal zuby. (8/10) ()

slord

Veľmi fajn atmosférický thriller kde prvá polovica nám dáva otázky a spolu s hlavným hrdinom nevieme čo sa deje. Avšak keď už sa film prehupne do druhej polovice, tak film naberie fajn tempo. Spolu s Dustinom Hoffmanom zaujal aj Laurence Olivier v zápornej roli, z ktorého šiel mráz po chrbte. Za mňa spokojnosť. p.s. mám oprávnený strach zo zubárov ()

Maq odpad!

Vypadá to, že tento film je u nás zřetelně proslulejší než ve zbytku světa. Měli jsme tenkrát míň možností srovnávat, protože zdaleka ne všechny thrillery k nám tehdy z Ameriky pronikly, a kritika vyzdvihovala film do nebes. Proč asi? --- Elitní student píše práci na téma „Tyranie v USA“. Slabomyslnou a děravou zápletku nelze interpretovat jinak, než že vláda Spojených států (nejspíš nechvalně proslulá Sí Aj Ej) tajně spolupracuje se zazobanými nacistickými vrahy. Ještě si dobře pamatuji, jak se komentátoři ČST a Rudého práva hnusně tetelili pokaždé, když nám mohli takovou protiamerickou propagandu Made in U.S.A. představit a náležitě vyložit. --- V sedmdesátých letech byli „američtí“ náckové v módě. Byla to rovněž doba, kdy VS OSN prohlásilo Izrael za rasistický stát a na tomtéž fóru sklidil nadšené ovace Idi Amin - ugandský prezident, psychopatický vrah, lidožrout a rasista. A samozřejmě řádilo mírové hnutí. Protestovalo se proti raketám a bombám, ovšem jen americkým. Sovětské byly hodné. Pokračuje to dodnes, s novými náměty, ale totožnou podstatou. --- Dustin Hoffman je přesvědčivý agitátor jako vždy. Ale tentokrát mu Schlesinger podstrčil papíry přece jen příliš hloupé. ()

topi

Velice kvalitní thriller s perfektí hereckou elitou Dustinem Hoffmanem a Laurencem Olivierem. Jeho věta " Je to bezpečné? " je až nepříjemně mrazivá! Řemeslo na nejvyšší úrovni! ()

slunicko2

Lehce pomalé, chvílemi dějově nevěrohodné. 1) Druhá část snímku se mění v melodrama. 2) Věc zachraňuje 39letý (!) přitažlivý Dustin Hoffman (doktorand Tom, maratónec). ()

Desperado

Na scénu u zubára si neraz spomeniem aj teraz, a stále ma z toho mrazí. Ukážkový thriller, kde žiari predovšetkým Laurence Olivier. ()

Zemřel herec Treat Williams

Zemřel herec Treat Williams