Sissi, mladá císařovna

• Česko Sissi - Mladá císařovna (více)

Rakouskouherský císař František Josef a Alžběta Bavorská, zvaná Sissi, mají po svatbě a prožívají chvíle štěstí na vídeňském zámku Schönbrunn. Láskyplné momenty s manželem dávají Sissi na chvíli zapomenout na zlatou klícku, kterou se pro ni život u dvora stal. Stranou idyly svádí marný boj vůči svazujícím normám dvorské etikety, což ještě vyostřuje její vztah s tchýní, Žofií Frederikou Bavorskou. Nad štěstím manželů se stahují mračna také kvůli vypjaté politické situaci, a to nejen stran hrozící války s Ruskem, ale také uvnitř říše. V Uhrách se stupňuje napětí, které se ale díky naléhání Sissi podaří uklidnit. Mladé císařovně se rýsuje štěstí i v osobním životě, když zjistí, že je těhotná. Radost z prvorozené dcery ovšem nemá dlouhého trvání, když se výchovy ujímá Žofie. Sissi velmi těžce nese, že má k dceři omezený přístup, nicméně největší rána má teprve přijít... Po závratném kasovním úspěchu prvního filmu se rozhodl producent a režisér Ernst Marischka kout železo dokud bylo žhavé a záhy započal s natáčením druhého dílu, jenž měl nakonec premiéru takřka přesně rok po první Sissi. Ačkoli Romy Schneiderová, z níž role mladé císařovny udělala mezinárodní hvězdu, již nechtěla part opakovat, tvůrci ve spolupráci s jejím nevlastním otcem Hansem Herbertem Blatzheimem, jenž s nově nabytou popularitou manželčiny dcery převzal roli jejího agenta, herečku k účasti přemluvili, když na oplátku mohla hrát vysněný náročnější part v adaptaci románového dramatu Robinson nesmí zemřít. Také druhý film o lásce a trápení Sissi se stal ohromným diváckým hitem. Byl uveden do desítek zemí světa a dále zvýšil popularitu Romy Schneiderové i jejího hereckého partnera Karlheinze Böhma. Stejně jako v případě prvního dílu se i tentokrát scénář neohlíží moc na historická fakta a naopak se s „uměleckou licencí“ soustředí na rozvádění romantické linie. Spolu s dalšími díly celkové trilogie o životě Sissi náleží do dobově velmi populárního žánru tzv. heimatfilmů. Jednalo se o snímky, které důrazem na odlehčené melodramatické konflikty, často zasazené do doby před světovými válkami, vyzdvihováním tradičních hodnot i záběry přírodních scenérií souzněly s náladami konzervativního publika německy mluvících teritorií poválečné éry, které se obracelo k ideálům starých časů. (Česká televize)

joelly01

Jeste vetsi bombice nez jednicka, jak Sissi trpela ze ji ta zla tetka vzala dite tak jsem se uplne trasla vzteky a pak jsem se normalne rozbrecela dojetim kdyz Franz Josef rikal jak ji miluje ze vseho nejvic a vzal ji na tu krasnou horskou chatu! Jezisi, ja jsem posledni dobou fakt hrozny kolotocar.... ()

ŠpetaMarek

Jako fakt? Dialogy jak z Turecke telenovely. Konflikty drzici max dve sceny a nulovy pribeh. Jedtli tohle je Rakouska klasika, tak to uz je jasne, proc zadny Rakousky film neznam. ()

xxlch

Pokud se kdokoliv zajímá o dějiny ví,že to všechno bylo ale úplně jinak.Proč ale nezidealizovat něco,co dávno minulo.Jako příběh ze skoročervené knihovny na nedělní odpoledne to jde.Téměř megalomanská výprava a dokonalé kostýmy, k tomu všemu nádherná krajina a krásná R.Schneider-no co jiného si od historyromance přát více. ()

ostravak30

Romy Schneider pořád okouzlující a nádherná. Prostředí hor samozřejmě úchvatné. A celý děj trochu romanticky zkreslený. Nejspíš příliš neodpovídá historické pravdě, hlavně v řešení konfliktů, ale to skalním divákům těchto filmů moc nevadí. Například mé babičce, která tyhle filmy miluje. Ještě například s Angelikou. ()

Joe16210

Krásná Romy Schneider, krásné kostýmy a alpská romantika okořeněná trochou intrik ze strany arcivévodkyně Sofie. ()

brasek

Neznášam a priznávam, že mám komplex voči Sissi. Pokračovanie preceňovanej romantickej kraviny, podpriemernej úrovne pokračuje v nastolenom tempe a trende. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

PTuranyi

Pokračovanie životopisného príbehu cisárovnej Sissi prináša rovnako pôvabnú atmosféru ako prvý film. Žiaľ táto časť príbehu už prináša viac konfliktov čo v konečnom dôsledku dáva filmu ešte viac rozprávkový rozmer. Nežná Sissi stelesnená sladkou Romy Schneider je konfrontovaná s dvorom a chladnou kráľovnou matkou. Snaha odľahčiť atmosféru popleteným plukovníkom Böcklom už nemá dostatočný účinok. Body naviac si možno pripočítajú maďarský diváci, pretože veľká časť politických aktivít v tomto filme sa točí okolo Uhorska a rehabilitácie grófa Andrássyho. Slovákov zasa poteší, že v scéne pri príprave korunovácie sa ocitne skupinka ľudu s transparentom Trencsén. 65% ()

trojkolka

Pokračování červené knihovny. K tomuhle asi není moc co psát. Snad jen to, že se možná konečně odhodlám zajet podívat i na prohlídku Schonbrunnu a nebudu chodit jen po venkovních zahradách :) ()

Sugar67

Skutečně pohádka, taková reklama na německý národ, ale ve své době mě tento film opravdu bavil. A romy Schneider byla nádherná! ()

zeyer

Zatímco díl první z roku 1955 byla pohádka - jako by některé motivy opisoval Vorlíček v Tři ořišky pro Popelku - v druhém díle natočeném po roce už probleskuje reálný život - tchýně, zlatá klec, povinnosti, protokol. Momenty, kdy si mladá císařovna připraví radost - pivo u slavnostní tabule, papoušek, projížďka na koni, rozhovor na tajňačku s tchánem, nákup na obyčejném trhu - jsou spíše vzácností, přesto na sobě pracuje, učí se česky, chorvatsky, maďarsky, přičemž srdce císařovny si získají Uhry, kterým chce pomoci. Po narození dcerky je lehké zklamání nad tím, že nejde o chlapce, překryto velkou, společnou radostí, která končí přemístěním kojence do patra k tchýni, která ji má vychovávat. Konflikt s tchýní vyústí v odjezd Sissi do Possenhofenu, do ráje, kde čerpá sílu v lese a mezi zvířaty. Šťastnou náhodou se Franz Josef dozvídá o místě jejího pobytu, dojde k udobření, šťastnou náhodou se urovná napětí s hrabětem Andrássym a potřetí šťastná náhoda, kdy matka Sissi zapůsobí na svou sestru - tchýni - a tahle tvrdá žena ustoupí v názoru, kdo má vychovávat dceru Sissi. Ta nakonec dorazí na audienci s hrabětem Andrássym a koná se happy end při korunovaci páru maďarským králem a královnou. Ať se mluví o kýči, o překrucování historické reality, výkon obou hlavních představitelů, ale i představitelů čtyř rodičů baví, dojímá. Celoživotně jsem tento film bojkotoval, abych ho objevil a v krásné rakousko-bavorské němčině docenil. ()