Reklama

Reklama

„Já už budu hodný, dědečku!“

  • Slovensko Já už budu hodný, dědečku!
TV spot 2

Obsahy(1)

Pražský herec Theodor Bergner, zvaný Dóďa (M. Kopecký), dostal v divadle roli Misantropa. Je to postava, která mu dokonale sedne, protože Bergner sám je nesnášenlivý, konfliktní a škodolibý člověk. Kde může, tam dělá škodu, a zásadně se přitom neomlouvá. Sám sebe ovšem v televizi vydává za vzor slušnosti. Jednoho dne ve vlaku potká tajuplného dědečka (L. Pešek), který ho nabádá, aby své chování změnil. Bergner staříka ignoruje. Netuší však, že měl co do činění s opravdovým pohádkovým dědečkem. Brzy poté se kolem Bergnera začnou dít věci… Pro začátek ho omylem zmlátí žárlivec Bambas (F. Peterka). Nepříjemnosti však nabírají na obrátkách a neberou konce. Přicházejí zásadně od lidí, kterým Bergner předtím hulvátsky ublížil… Oblíbená česká komedie scenáristy a režiséra Petra Schulhoffa byla inspirována televizní sérií Trapasy, kterou tento tvůrce natáčel koncem šedesátých let a ve které, stejně jako ve filmu, exceloval Miloš Kopecký. Po jeho boku stanula Alena Vránová. (Česká televize)

(více)

Videa (2)

TV spot 2

Recenze (206)

dr.fish 

všechny recenze uživatele

Všechno co učiníš, bude ti vráceno. Tak tohle úsloví v životě nebývá splněno do puntíku a padouši si zcela nepokrytě ukrajují daleko větší krajíc, než si zasluhují. Ale na každou svini se voda jednou uvaří, jak platí stará pranostika. Tahle komedie vypráví o jednom takovém blbovi nepříjemném, na kterého konečně taky jednou dojde a všecko se mu to vrátí i s úroky. Léta otravoval vzduch lidem kolem sebe, a teď mu zatopí zase ti lidi nazpátek. 80% ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

Svébytná komedie zahrnuje všechno, co má film tohoto druhu mít. Že Miloš Kopecký byl (zemřel) a je (přetrvává) velkým českým hercem, je mimo diskusi. Tato moralita, která ukazuje mnohé z kulis normalizačního Československa (scény v divadle, Bergnerův výstavní blábol v televizním vystoupení) druhým dává minimální prostor. Přesto i tady nalézáme perly: jak obě drbavé sousedky Hajská, Mottlová), tak psychiatr Filipovského nebo noblesní kolega Bašta Svatopluka Beneše, ale i dědoušek již viditelně stárnoucího Ladislava Peška či ironická choť Aleny Vránové jsou dokonalí. Snaha diváka pobavit někdy až nečekanými gagy (závěrečná Bergnerova svlékací scéna) také nevychází naprázdno. Kvality filmu ještě dále vyniknou při srovnání se soudobou národní filmovou produkcí. Buď jak buď, tato Schulhoffova navíc původní autorská práce zaslouží plné uznání. ()

Reklama

horovska 

všechny recenze uživatele

Až příliš mi tato komedie zavání výchovně ideologickou masáží, tepání měšťácké morálky. Také až příliš okaté provázání s pořadem Trapasy, který vznikl ve stejné době mi připadá hodně v prvním plánu. A ta příšerná hudba! Ale na druhou stranu: Miloš Kopecký ze špatného scénáře svým jedinečným talentem dokázal udělat vcelku zábavný film - s velmi trapným závěrem na balkóně - ale to už byl trapas neplánovaný, obávám se.. ()

Figu 

všechny recenze uživatele

One man show mr. Kopecký! Ano, Miloš byl obrovskou osobností hereckýho světa! Určitě se řadí do nejvyšších pater našich herců a coby člověk cholerik - plnej výbuchů je na samé špici topky! Tahle nesmrtelná zábavná story s dědečkem panem Peškem, role Miloše vystuhuje v podstatě i v jeho reálným životě. Asi to s ním nebylo jednoduchý. Každopádně já tyhle typy lidí můžu a rád se nad tím pousměju, stejně jako u téhle československé komedie! 70% ()

ZorkaJ 

všechny recenze uživatele

Miloš Kopecký mě herecky zaujmout nijak neumí a u tohoto filmu to bylo právě tak. Vztekající až explozivní lidi vůbec nemusím a hnusí se mi a v této roli se o to snažil dvojnásob. Alespoň jsem se ve filmu těšil na legendy českého filmu jako Ladislav Pešek, Darja Hajská, Svatopluk Beneš, či František Filipovský. ()

Galerie (5)

Zajímavosti (18)

  • Scéna z kupé vlaku byla natočena v ateliéru, projekci za okno obstaraly záběry z trati Praha-Beroun. [Zdroj: Aha] (carott)
  • Josef Větrovec hraje ve filmu obávaného ředitele divadla a též je oslovován Theodorem Bergnerem (Miloš Kopecký) důvěrně Pepíček. Pan Větrovec byl skutečně v tu dobu a delší čas ředitelem Divadla E. F. Buriana. (Ganglion)

Související novinky

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016

25.11.2016

Ve věku 94 let zemřel herec František Peterka. Narodil se do rodiny bankovního úředníka a modistky. Narozdíl od svých kolegů, kteří museli v rodině bojovat o své místo na divadelních prknech, u něj… (více)

Reklama

Reklama