Will Smith hraje s Genem Hackmanem ve strhujícím a napínavém thrilleru, kde se neustálá akce snoubí s nejvyspělejší technologií. Robert Clayton Dean je úspěšný washingtonský právník, u něhož - bez jeho vědomí – skončí video, které spojuje vysokého úředníka všemocné National Security Agency s politickou vraždou. Smrtonosná skupina dokonale vycvičených agentů NSA proti němu vede neúprosné tažení za použití té nejmodernější techniky, jehož cílem je Deana zdiskreditovat a získat zpět usvědčující důkazy. Členkou impozantního hvězdného obsazení je i Regina Kingová. Připravte se na ještě větší příval akce, zatímco Dean zoufale závodí s časem, aby získal zpět svůj kdysi normální život. (Cinemax)

Ainy

Přiznám se, že Willa moc nemusím a i v tomhle filmu měl takovou ... no, protivnou roli neustále nechápajícího a natvrdlého právníka, který pokazil na co sáhl. Tak ale abych mu zase nekřivdila, ke konci mu v té hlavě přece jenom svitlo. Film je to nabitý akcí, člověk se u něj nestihne nudit. Jenom jsem zírala jaké možnosti mohou bezpečnostní složky mít. Všechno o vás každý hned ví, z vesmíru si vás prohlédnout a strčí vám štěnici i do náušnice v pravé poledne v restauraci, tak jsou šikovní. ()

Kaka

Ať je tato vizuálně nabušená pecka jakkoli cool a zručně natočená, nebavila mně tak jako ostatní filmy Tonyho Scotta. Téma špionáže je dle mého názoru příliš komplikované na to, aby bylo divákovi zobrazeno v jakkoli impozantní podobě. Nikdo skutečně neví jak celý tento svět funguje a dost vychytávek mi přišlo skutečně nesmyslných. V žádném případě nehaním práci Tonyho Scotta ani scénáristů, jen jsem jednoduše některé záležitosti jaksi nebaštil. Výtečné tempo, skvělí herci (Hackman) a snesitelný Will Smith, který exceluje spíše v roli ukecaného taťky, nežli drsného a sebevědomého právníka. Typicky Scottovské vizuální vychytávky a kamerové filtry považuji za samozřejmost. ()

Spiker01

Tony Scott a Will Smith na vrcholu svých kariér. Neskutečně napínavý thriller, který celé dvě hodiny šlape jak víno a zarazí vás do sedačky. A jeden z posledních opravdu výborných filmů Genea Hackmana, toho času již na zaslouženém odpočinku. Chtělo by to nějakého nástupce Jerryho Bruckheimera, tyhle typy filmů tu chybějí. ()

castor

Velmi inteligentní thriller, ve kterém se vystudovaný výtvarník Tony Scott snaží za každou cenu vyhnout fádnosti a náznaku všední šedi! V polovině 90.let našel svůj vlastní styl, kdy už se dá hovořit o jakési psychologii jeho postav a ze Scotta se stává jeden z nejlepších tvůrců akční oddechové zábavy. Divák útržkovitě získává informace, je uchvácen skokovou transfokací a v tomto případě i precizně propracovanou myšlenkou a invencemi nabitou (a jistou) režií. Proto se není čemu divit, že Nepřítele státu lze řadit mezi nejpovedenější díla akčního thrilleru na konci 90.let a před producentem Bruckheimerem jen smeknout! Navíc Smith už není v Americe chápán jako bavič a zpěvák, ale jeho filmy už řadu let drtivě lámou žebříčky návštěvnosti!! Ať už se podílí na thrilleru, sci-fi či romantické komedii (Hitch). ()

ClintEastwood

Kamera tady, kamera tam, družice všude, kam se podívám... Tak tohle je skutečně akční film v pravém slova smyslu. Nepřítel státu má až nebezpečné tempo, v moderním hávu a za pomoci špičkových technologií, si Tony Scott pohrává nejen s hlavním hrdinou, ale i s divákem a hlavně - s nosnou a nadčasovou myšlenkou. Will Smith je tady opravdu skvělý a herecký bard Gene Hackman dodává filmu své charisma. Výborná a chytře natočená podívaná, kterou bych se nebál zařadit na druhé místo ve Scottově nabité filmografii. Hned za legendárního Posledního skauta, samozřejmě. P.S. Vynikající je Vladimír Brabec, jako dabér G. Hackmana. Máš něco, co oni chtějí! - Ale já nic nemám! Skvělý film. ()

Niktorius

Nemáte právo vstoupit do mého domu...Nepřítel státu je snad vůbec nejmainstreamovějším a divácky nejvděčnějším Scottovým filmem, čemuž nakonec patrně vděčí za svou oblíbenost. Klasický příběh chlápka v zoufalé situaci je prostě pro široké obecentsvo stravitelnější, než zbylé Tonnyho snímky, hrající si až s experimentálním vyprávěním...A s vizualitou.... Obrazově stojí Nepřítel státu někde na úpatí SVK (Scottův Vizuální Kopec; jeho vrchol vymezují Spy Game a Muž v ohni), chybí mu ještě osobitost pro tohoto režiséra tak typická. Krom kamerových nájezdů na varovně pípající satelit na orbitu matičky Země mě nejvíc zaujal výtečně nasnímaný maskar v závěru. A ten jsem tedy, musím přiznat, již toužebně očekával, když se v polovině filmu něco zlomilo a původně strhující předzvěst filmových bourneovek se stále více rozbředávala a ztrácela na zajímavosti...70% ()

ripo

Pri sledovaní tohoto filmu v televízii by ste asi neboli nadšení, keby bol prerušený reklamou - film je hustý a napínavý a nepustí vás ani odbehnúť si na WC .... ()

troufalka

Nečekala jsem, že mě to bude tak bavit, ale stalo se. I přes dlouhou stopáž se podařilo udržet napětí bez zbytečné vaty. ()

Spooner

Filmy takového producenta jako je Jack Brukheimer,jsou vždycky zárukou kvality a tenhle není vyjímkou.A bych popravdě řekltak politicky orientované filmy moc v lásce nemám(nenávidím je),ale tenhle mě velice zaujal a občas i pobavil.Ale scénář stojí i za zamyšlení(no co když nás tedka někdo špehuje a odposlouchává).Nejlepší jsou samozřejmě herecké výkony.Smith je sympatický jako vždycky a taky dostatečně dobrý.Voight hraje záporáka s až ocelovou přesností.No a Hackmanovi se nebudu ani zmiňovat.Taky vedlejšírole stojí za povšimnutí(např. Sizemore,Pepper,Black ale i Hart).No prostě dokonalé dílo od dokonalého Brukheimera. ()

Davies182

Tak nejspíše "díky" tomuto filmu trpím již několik let takzvanou "satelitovou paranoiou". Vidí všechno, co děláme, a není to příjemný poci - Will Smith to poznal na vlastní kůži. Nezapomenutelná úvodní honička. ()

pepo

skvelý techno thriller s výbornou chémiou smith-hackman.jeden z najlepších filmov tony scotta a neuveriteľne kvalitné herecké obsadenie. ()

Xmilden

Krásná vzpomínka na Tonyho Scotta, který podobné filmy opravdu uměl. Na přelomu tisíciletí se věnoval ve dvěma politickým thrillerům a tedy se vydal trošku do míst, kde do té doby prakticky nebyl. Nepřítel státu stojí na skvělém Willu Smithovi, pro kterého to bylo ve své době jakésik symbolické pokračování stavu věcí. Nebojím se jej označit za možná největší hvězdu druhé poloviny 90. let. Pro Genea je zase tenhle film zcela určitě pokračováním příběhu postavy, kterou si zahrál v Coppolově Rozhovoru před čtvrt stoletím. PS: Tom Sizemore hraje přímo luxusní mafiánskou postavičku 80% ()

Real Tom Hardy

"HE WAS PROFESSIONALLY WASTED UNDER THE DIRECTION OF SOME ANAL-RETENTIVE WITH WHAT LOOKS LIKE A SERIOUS VITAMIN D DEFICIENCY." ----------- Mág akčných filmov Tony Scott pred takmer dvoma dekádami nakrútil žánrovo mimoriadne nadštandardný film, ktorý by mal byť vzorom pre všetky tie plytké akčňáky, čo jeden po druhom priemysel pravidelne chrlí. Enemy of the State má všetko. Rýchle a neutíchajúce tempo, ktoré vtiahne okamžite do deja a pustí až s príchodom záverečných titulkov, skvelý mix akcie, geniálnu hudobnú stránku nie len v úvode, primerané množstvo zvratov, dej adekvátny, nie veľmi jednoduchý a ani veľmi prekombinovaný. To všetko spolu s kvalitnými hereckými výkonmi robí z Nepriateľa Štátu jedno z najlepšieho, čo žáner akčných filmov aj doteraz dokáže ponúknuť. ()

sepp

Celkem nadprumerny thriller, bohuzel W.Smith stale pusobi dojmem pubertaka ktera mu tak slave "Fresh Prince", film spise tahne G.Hackman dobry scenar. Nesporne jsou take reziserske kvality Tonyho Scotta. ()

Hrabka

Ačkoli má film přes dvě hodiny, tak si drží stále výborné tempo, člověk nemá moc času na to, aby se nudil. O napětí a povedenou akci není nouze. Dějově je to po celou dobu velmi zajímavá záležitost, ovšem závěr to trochu pokazil. Divně vykonstruované rozuzlení, kterým si u mě film o stupínek pohoršil. 80% ()

cheyene

Rád bych dal plný počet hvězdiček a připojil se tak k většině svých oblíbených uživatelů, avšak zůstanu těsně pod vrcholem. Takto zaměřené thrillery mě v poslední době nedokáží výrazně naplnit, takže největší radost mi udělalo pouze nadprůměrné provedení a hvězdné herecké obsazení s adekvátními výkony. Děj sice nebyl špatný, ale nedokázal mě patřičně vtáhnout, resp. přikovat do sedačky. Celkově vzato se jedná o vynikající počin, jenž si svá červená čísla zaslouží. ()

balone

Kdo je vlastně tím nepřítelem? Je to člověk, organizace, stát sám sobě a čí je to vlasně nepřítel, občana, organizace, státu? A je to vůbec nepřítel? A kdo je vlasně spojenec? A kdo má vlastně tu moc? A kdo vlastně rozhoduje? A ten, co řídí taxík, je to vůbec jenom taxikář? ()

paascha

Příjemný akční thriller s výbornými výkony hlavních hrdinů, zajímavou a v rámci možností věrohodnou zápletkou, a vtipným závěrem. Snad jen tu prudnou manželku mohli vynechat. P.S. Maželky sjou prudné všude, takže dnes po letech OK ()

Fiftis

Kvalitný Thriller a dvojica Smith - Hackman sa k sebe hodia. Začiatok je kvalitný natoľko, že vás už film nepustí. Na tempe nepovoľuje ani na konci filmu. Skvelá akčná Dráma. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012