Will Smith hraje s Genem Hackmanem ve strhujícím a napínavém thrilleru, kde se neustálá akce snoubí s nejvyspělejší technologií. Robert Clayton Dean je úspěšný washingtonský právník, u něhož - bez jeho vědomí – skončí video, které spojuje vysokého úředníka všemocné National Security Agency s politickou vraždou. Smrtonosná skupina dokonale vycvičených agentů NSA proti němu vede neúprosné tažení za použití té nejmodernější techniky, jehož cílem je Deana zdiskreditovat a získat zpět usvědčující důkazy. Členkou impozantního hvězdného obsazení je i Regina Kingová. Připravte se na ještě větší příval akce, zatímco Dean zoufale závodí s časem, aby získal zpět svůj kdysi normální život. (Cinemax)

lamps

Skvěle obsazený a zrežírovaný thriller o muži, který se octl v nesprávný čas na nesprávném místě a stává se štvanou zvěří. Strhující tempo snímku nepovoluje ani na okamžik a i zdánlivě nevinné, ovšem bedlivě sledované a odposlouchávané dialogy se stávají zajímavým a napínavým prvkem příběhu. Ke všemu pak ještě nápadité honičky, přestřelky a výborné vyústění dělají z Enemy of the State jeden z vůbec nejlepších akčních filmů 90. let. ()

Big Bear

První polovina filmu je skvělá. Zápletka s předáním videonahrávky byla geniální i prvotní šoky Deana z událostí, které se díky tomu kolem něj roztočily. Smith mi v roli velmi dobře sednul. Jakmile však s Hackmanem přebere z defenzivní role iniciativu a začne skórovat, už to nebylo tak skvělé. Vždy jsem byl háklivý na tykové ty počítačové experty co kliknou a všechno mají v kompu... Takové to když na požadavek šéfa (poté co sledovaný vejde do budovy) si externí kameru přepnou na 3d budovu a přesně vidé kudy jde, ve kterém je patře atd... Nepochybuji o tom, že s dnešními technologiemi lze o člověku zjistit ze záznamů z banky, IP adresy, tel. hovorů, lékaře, zubaře, zdravotního pojištění atd prakticky vše...Věřím i tomu, že lze někoho detailně sledovat díky zaměřenému satelitu....Ale tady se to krapet přehánělo. No a po převzetí iniciativy Smith udělá z celé sledovací a technikou vybavené party, která se celou dobu chová profesionálně partu debilů.. proč ten zvrat? Zablokování karet Voighta, štěnice u něj doma.... Zbytečné a je to škoda. U Voighta ani nechápu proč stál kousek od vraždy... Být takto vlivná osoba, nechám nějkoho zlikvidovat bez toho, že bych stále v parku 2 metry od něj a riskoval diváky... Mafiánský závěr mi přišel jak od Tarantina a k nabušenému thriller-špionážnímu žačátku mi vůbec nesedl.. Takže, začátek za 5, konec za 3. Dávám čtyři štěnice, ale je to s utrženými drátky... * * * * ()

Madsbender

Skutočne som jediný, kto pozoruje onu hlúposť, formálny manierizmus a plytkosť tohoto pokusu o politický thriller? Strihová dynamika a efektná vizualizácia sú len povrchnou fasádou, spoza ktorej vytŕča smiešny Will Smith, nezaujímavý Gene Hackman a Jon Voight ako predstavitelia tuctových archetypov v klišoidnej historke o súboji odhodlaného jedinca s prehnitým "veľkým bratom". Najslabší Tony Scott, pretože najkomerčnejší. 30% ()

Disk

Pro mě obrovské překvapení, Tony Scott vládne. Dokonale přehledná devadesátková akce a tematické navázání na Coppolův Rozhovor (1974). ()

Cappuccino

Napínavé od začiatku až po výborné finále. Miestami však boli zloduchovia príliš OP. Scenáristi im dávali do rúk všetky tromfy, len aby cielene vytvorili pocit, že z tohto sa už hrdinovia nemajú šancu dostať. A keď sa naopak potrebovali hrdinovia pochlapiť, zrazu aj obyčajný právnik dokázal prekabátit profesionálnych agentov. ()

misterz

Tak neviem, sa mi zdá, že som tento film už kedysi dávno videl. To, že som si ho nepamätal niečo znamená. Docvaklo mi to pri poslednej scéne, ktorá je, priznávam, len ťažko zabudnuteľná. No kým sa k tomu človek dopracuje, tak sa takmer unudí k smrti. To je len samá politika, špionáž, Národná bezpečnosť, CIA a čo ja viem čo ešte. Nemám rád filmy, kde sa tieto slovné spojenia vyskytujú príliš často. No na druhú stranu akcia bola celkom fajn - dynamické. Najlepší však boli Gene Hackman a Jon Voight, na nich sa dá pozerať aj keby tancovali balet. Priemer. 60/100 ()

liskam

Zrovna včera jsem na to koukal, a musím říct, že i když to bude za chvilku 15 let starý film. Atmosféru, napětí a akci má lepší než většina dnešních akčňáků. Kombinace Smith, Hackman a Voight je v podstatě bezchybná. A hlášky z filmu se mi z hlavy jen tak nevypaří. Kdo tuhle věcičku ještě neviděl, mohu rozhodně doporučit. Za mě 90% ()

mzss1

(47%) Je mi líto, ale mě tento Scottův zrežírovaný film vůbec nesedl. Rozhodně ale nemůžu tvrdit, že je snímek špatný a nestojí za pozornost. Jisté kvality se zde najdou, spíš se zjevně jedná o můj subjektivní názor. Mě totiž absolutně nebavil děj. To, že byl vcelku přímočarý a jednalo se, o hledání té pitomé kazety bych přežil, ale já doslova u toho usínal a místy jsem přestal vnímat některá dění. Takže jsem si to musel párkrát vrátit nazpět. Tváří se to jako specifický a trochu složitý film, ale jinak na tom není nic zvláštního. První půlhodina mě vůbec nebavila, až jsem měl sto chutí to vypnout, ale pak se to aspoň trochu rozjelo a jediná výborná scéna byla asi tak uprostřed sledování, kdy tu máme dlouhou naháněčku, kdy nám hlavní hrdina prchá jak o život. To mělo spoustu zajímavých situací, některé byly i spíše komediální. No a pak už se to začne táhnout až do konce a finále šlo už úplně mimo mě. Nevím, jak bych to měl ještě více shrnout ? Hudba je celkem dobře složená. Herecké obsazení – tam mě asi bavil jen Will Smith, který nezklamal, zbytek nic moc včetně nevýrazného G.Hackmana. A roli otravné manželky W.Smitha ? Ta mi zde přímo lezla na nervy. No, takže je mi jasné, že hodnotím dost slabě, ale víc jak jednorázový průměr z toho nevykouzlím a ani ty slabší 3* tentokrát nemohu udělit. ()

kingik

Nejsem příznivcem hi-tech thrillerů, ale pokud budu hodnotit z objektivního hlediska, tak "Nepřítel státu" trpí nedostatkem akce a napětí, ani herci se mně příliš nelíbili, ale vše zachraňuje režie Tonnyho Scota, která se pokouší eliminovat nedostatky ve scénáři a naservíruje divákovi několik skvělých momentů. Bez ní by to byl jen tuctový thriller zaobalený do atraktivního hávu, po kterém by pes neštěkl. 50% ()

johnys

Akční hi-tech trailler s prvky dramatu poamericku tak, jak si tento žánr představuji. Výborný tým herců, film má učebnicový spád a zajímavý scénář. Zručná režie Tonyho Scotta je zde jasně patrná. Nadčasový snímek, který nestárne, myšlenky v něm vyřčené jsou i dnes více než aktuální. Obavy některých uživatelů zde - kde že je sledovací technika nyní - přátelé, lepší je nevědět! :-) Pro Willa Smitha zlomový film, kdy se od zábavných “pop-cornových hitovek” dostal k hlubším tématům, mohl si již jako hvězda první velikosti pečlivěji vybírat a scénáře mu nabízené nebyly ošahané... ()

Aknah

Pro mě to byla dobrá akční podívaná se zápletkou, ale zároveň mi to přišlo zdlouhavé a nekonečné policejní hledání a jejich vymoženosti mě začly nudit...ale když se na to zpětně dívám, musím o hvězdičku přidat, protože průměrných filmů je jako máku a tenhle mezi ně nepatří... ()

Legas

Standardní špionážní thriller s občasnými šílenými probliky Tonyho Scotta, které vypadají, jako by se splašila televize. Spíš bych doporučoval old-school jako Tři dny Kondora. ()

Jordan

vynikajúci a dobre natočený napínavý thriller . . . napísal by som aj viac, ale dobre viem, že celý internet je napíchnutý a sledujú ma ()

Anderton

U mňa jednoznačne najlepší Scottov film, kde všetky zložky jeho réžie a Bruckheimerových producentských fínt dokonale zapadajú do seba. Popri I robot najviac cool rola Willa Smitha, ktorému perfektne sekunduje Hackman. Sú ešte lepšia dvojka, ako Hackman s Washingtonom v Crimson Tide. Videl som trikrát a minimálne trikrát ešte uvidím. Najlepší technotriler nielen 90tych rokov, ktorý pri svojej neskromnej dĺžke ani na sekundu nenudí. U mňa ešte o mierny level vyššie, ako podobne akčne schizofrenicky ladený Bourne. Až ďalšie pozretia, keď ste starší a chápete súvislosti, odkryjú drobnosti, ako napríklad obsadenie Hackmana na základe Rozhovoru. No a po 11. septembri dostal film ďalší rozmer. Pre mňa najlepší akčný film 90tych rokov. ()

Frajer42

Nic moc. Příběh je vystaven na mockrát zopakovaném námětu. Jeden člověk je opět obětí tajné složky státu, opět samozřejmě v USA. Tady je snad drobná změna v tom, že tyto tajné složky mají k dispozici veškeré představitelné i nepředstavitelné monitorovací zařízení. Moc mě to zkrátka nebavilo. Jako bych už předem věděl, jak všechno bude probíhat a jak všechno skončí. Opravdu nenacházím nic v čem by bylo tohle drama lepší než ty ostatní. Nepřítel státu mi přijde opět a znovu vyroben ze stejného těsta. Dávám takové pěkné 2*. ()

Kothy

Dlouho jsem se tomuto snímku od Tonyho Scotta vyhýbal. Je to opravdu super špionážní film. Will Smith se k všemu nachomýtne jako slepý k houslím a pak do jde ráz na ráz. Jako právník se dostane do složité situace a pověsí se na něj vládní agentura. Pak už jen zbytek filmu utíká, aby zachránil sebe, svou rodinu a dostal pravdu na povrch. Závěrečný zvrat se mi dost líbil a byl celkem chytrý. Obsazení je taky skvělé. Na tu dobu měli fakt skvělé technologie. Will si občas zavtipkuje. "Rád nosím dámské spodní prádlo." :D ()

boshke

Ale jóóó. Trochu přitažené za vlasy, ale napětí a atmosféru to má. Chtělo by to ještě jednu projekci... 70% ()

AllShallFall

Tenhle film má vše potřebné pro spokojenost a obdiv diváka. Maximální napětí, strhující akce, dokonalé herecké obsazení a k tomu jejich bravurní výkon. Zápletka špičková. Rozuzlení beroucí výdech i nádech. 100% úspěšnost. V dalším bodě to stojí zato se nad tím zamyslet. Film je zároveň i poučný. Na čem dříve tvůrci vytěžili peníze, tak na tom se dnes staví skutečně moc globálního kapitalistického režimu. Začíná to uměle vytvořenými útoky na společnost a její následné prevence v podobě monitorování osob kvůli naší bezpečností. Občané tak vkládají svou svobodu do rukou falešných hráčů a politických lhářů. Člověk se pak stává loutkou na divadelní scéně. O svou svobodu tím vlastně přicházíme. Neboť věříme těm lžím o bezpečnosti naší. Přitom se jedná spíše o bezpečnost a o pevnou moc těch nahoře. ()

swamp

Já si nemůžu pomoct. Kdykoliv vidím nějaký Scottův (Tonyho:) film, aniž bych to věděl, už od úvodních titulků mi je to jasné. 'Cool' klipovitý střih se střídá se záběry z družic, schopných zaměřit a zaostřit i na nápis na tričku. Ale to je prostě Tony. :P BTW: Nepřipadalo vám Déjà vu jako nějaké déjà vu? BTW: Nepřipadalo vám Déjà vu jako nějaké déjà vu? ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012