Will Smith hraje s Genem Hackmanem ve strhujícím a napínavém thrilleru, kde se neustálá akce snoubí s nejvyspělejší technologií. Robert Clayton Dean je úspěšný washingtonský právník, u něhož - bez jeho vědomí – skončí video, které spojuje vysokého úředníka všemocné National Security Agency s politickou vraždou. Smrtonosná skupina dokonale vycvičených agentů NSA proti němu vede neúprosné tažení za použití té nejmodernější techniky, jehož cílem je Deana zdiskreditovat a získat zpět usvědčující důkazy. Členkou impozantního hvězdného obsazení je i Regina Kingová. Připravte se na ještě větší příval akce, zatímco Dean zoufale závodí s časem, aby získal zpět svůj kdysi normální život. (Cinemax)

Jorge-Z

Skvělý akční thriller s Will Smithem. Není snad ani možné co a jak dnes díky technice lze pozorovat či odposlouchávat. Film má spád už od počátku a vůbec nepolevuje. Asi SPOILER. Scéna, kdy se všichni postřílejí navzájem byla zřejmě inspirována kubrickovým Zabíjením. ()

lareinna

Výborný film plný napätia, nemám čo k tomu dodať, ibaže Will Smith je skvelý herec, ostatní samozrejme tiež. Takéto filmy z 90 rokov patria medzi najlepšie aké boli kedy natočené.. a Tony Scott má na konte ozaj pekných pár skvelých diel. ()

Prehry

Napětí v průběhu celého filmu, to mám ráda! Moc se mi film líbil, i přestože Smitha mám radši v komediích ;) ale je vidět, že zahraje cokoliv, protože tuto roli zahrál na výbornou! A vyřešení zápletky, mazec! ()

Milky.

Nevím jestli je k smíchu nebo spíš k pláči jak je i dnes stále víc a víc aktuální problém, který se řešil v již 15 let starém filmu. Už tehdy Scott nádherně vystihl technototalitu a likvidaci soukromí, která je dnes dovedená do dokonalosti. Bohužel technika používaná v EoS ani tehdy nebyla nijak úžasně aktuální a se slzou v oku si představuju jaké prostředky mají dnes. A druhá slza následuje po tom, co si uvědomím, že jim v tom všichni ještě vědomě pomáhají. Ano, přesně tak, nemám facebook! Nebudu mít facebook a směji se blbosti a naivitě těch co říkají "Šak ať mají moje hovory, ať si přečtou všechno o mě, nic nedělám tak nemám co skrývat". Mno, nechal jsem se trochu unést, ale tohle je film, ke kterému přesně tohle patří. Našel bych pár logických blbostí. Třeba, že očekávám, že každý člověk si pozná své denně nošené hodinky (které navíc dostal jako dárek od ženy a mají kožený pásek co se obnosí) a mobil od nastrčené náhrady. Taky mírně naivní scénář, protože předpokládám, že v reálu by netrénovaný a nepřipravený člověk neměl ani zlomek šance unikat jako zde hlavní hrdina. Ovšem film je to výborný, svižný, rozhodně nenudí a herci jsou taky perfektní. Rozhodně pětihvězdičkový kousek pro paranoiky jako jsem já. A pamatujte na citát "Že jsi paranoik ještě neznamená, že po tobě nejdou". ()

laepus

Po dlouhé době včera zhlédnuto znovu a musím uznat, že Tony Scott byl opravdu machr se vším všudy. Umí. Panáček. Film skvěle odsýpá od začátku až do konce. Je to celé vlastně jedna velká honička s občasným zpomalením, ale parádním tahem na branku. Je to přesně ten typ filmu, který jsem ochoten čas od času kdykoli si pustit znovu. ()

Mikino00

Klasika, která má svou působivost i po tolika letech a svým tématem je stále aktuální. Dobře vypointované, neopakující se a pestré. Děj je poměrně přímočarý, což posiluje spád filmu. Finále je pak vyloženě skvělé. ()

thunnus

lehce nadprůměrný thriller s mizerným Willem Smithem. Neočekávejte žádné velké honičky ani složité intriky. Na poprvé pobaví, ale pro vícekráté zhlédnutí nedoporučuji. ()

Tapír

Svižné tempo,dostatečně paranoidní zápletka,kvalitní herecké obsazení,skvělá kamera a nápaditý střih.Kvalitní "napínák"u kterého jsem se rozhodně nenudil. ()

RomanHyde

Jeden z nejlepších akčních thrillerů, který poukazuje na ztrátu soukromí ve prospěch špiónů, agentů, satelitů a sledovacích zařízení. Film má výborné tempo, které v téměř dvou hodinách vůbec nepoleví. Scénaristicky je zvládnut také skvěle bez hluchého místa. Vývoj je neustále překvapující a obsazení bezchybné. Kdykoliv se rád znovu podívám. ()

WinstonS

I samotný Mistr Alfred Hitchcock by zaplesal nad akčním thrillerem, které v produkci Jerryho Bruckheimera vykouzlil Tony Scott ve spolupráci se scénáristou Davidem Marconim. Klasický hitchcokovský motiv (ne nepodobný jeho výtečnému snímku NA SEVER SEVEROZÁPADNÍ LINKOU) o mladém muži nespravedlivě obviněném z něčeho, o čem nemá ani sebemenší potuchy, je doveden do moderní polohy především díky ukázkám, co všechno dokáží moderní špionážní technologie vystopovat. Občas z toho jde mráz po zádech - představa, že stačí zmáčknout pár knoflíků a Velký bratr z vás nespustí oči, je... podivná? znepokojující? tristní? Přitom technické vybavení, které ve filmu můžeme sledovat, pochází ze druhé poloviny 70. let!! Ale vraťme se raději k filmu samotnému. Scott věren své zálibě ve vizuálních experimentech to bere hodně hopem: připravte se na zběsilý střih a krátké záběry (jejich průměrná délka činí 2,3 sekundy), díky nimž získává film obrovskou dynamiku. Will Smith je hodně fajn, ve filmech podobného ražení se cítí jako Milan Baroš v nadupaném ferrari. NEPŘÍTEL STÁTU je zkrátka svižná hi-tech jízda, kterou byste neměli vynechat. ()

Brejlil

Paranoia snadno a rychle. Chtěl bych vidět, jak NSA v reálném čase sleduje satelitem chlápka na ulici (nebo radši ne, ještě by mohla sledovat mně). Pochybuji, že někde ve Státech vraždí senátory kvůli značně malicherným příčinám. A to nemluvím o obvyklé chybě těchto filmů, aby scénáristé vůbec dosáhli nějakého řešení, uchýlí se k modelu "Jedna ruka (NSA) neví, co dělá druhá (FBI)". A pak se obě diví. I tak je to ale zručně odvedené pokoukání, a jak říkám, chvíli jsem si tu paranoiu i užíval. ()

bolan

Jeden z mála akčňáků, kde máme FBI, CIA, honičky, střílečky, korupce, vládní machinace a všechny tyhle přehnaný hyper hovadiny a přesto to neni uplně blbý. ()

Hepy13

Jakmile spatřím při úvodních titulkách jméno Jerry Bruckheimer, tak je mi jasný že půjde o megafilm, to už mám vyzkoušený. A zároveň přesnej zásah do mého vkusu. Ani při tomto fantastickém ''pronásledovacím'' thrilleru tomu není jinak. To samé plaí i o Smithovi, kde hraje = I Like! (Až na jednu vyjímku - Muži v Černém). Rok 1998 a taková technika, copak mají americké tajné služby v dnešní době? Radši ani nemyslet. Hudba Williams a Rabin je zárukou té největší kvality, velmi podobná hudba jako např. u Con Air. ()

Echelon1

Len včera som pozeral podobný film (útek pred NSA + tiež rok 1998) Mercury a povedal som: "Zajtra si pre porovnanie pozrieme špičkového Nepriateľa štátu." Kedy som toto videl prvý krát? Minimálne pred ôsmimi-deviatimi rokmi, ešte ako decko? Vtedy a i teraz, po rokoch, stále zaraďujem tento klenot do top 30-40 najlepších filmov všetkých, a za najnašlapanejší a najlepší politický thriller vôbec. A ten soundtrack...Trevor Rabin a Harry Gregson-Williams, to najlepšie, čo sa dalo v devedesiatkach získať, tie akčné scény sú síce perfektne natočené a s perfektným strihom, ale aspoň 1/3 podiel na zážitku majú perfektné skladby. Nepriateľ štátu má obecne nejednu skladbu, ktorú si bežne púšťam. Film samotný obsahuje (tak ako mnoho iných filmov) výborné príklady diania za oponou badateľné a viditeľné v politicko-sociálnom dianí aj dnes. Opakujem to síce často, ale zlaté 90. rokov filmov nikdy nesklamali a stále sa k tomuto a iným filmov tej doby s chuťou vraciam. Dnes sa už nič takéto nenatočí. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012