Will Smith hraje s Genem Hackmanem ve strhujícím a napínavém thrilleru, kde se neustálá akce snoubí s nejvyspělejší technologií. Robert Clayton Dean je úspěšný washingtonský právník, u něhož - bez jeho vědomí – skončí video, které spojuje vysokého úředníka všemocné National Security Agency s politickou vraždou. Smrtonosná skupina dokonale vycvičených agentů NSA proti němu vede neúprosné tažení za použití té nejmodernější techniky, jehož cílem je Deana zdiskreditovat a získat zpět usvědčující důkazy. Členkou impozantního hvězdného obsazení je i Regina Kingová. Připravte se na ještě větší příval akce, zatímco Dean zoufale závodí s časem, aby získal zpět svůj kdysi normální život. (Cinemax)

Marek1991

Film, ktorý ma vždy fascinoval. Užil som si ho najmä kvôli dvojičke Will Smith a Gene Hackman. Film tak skutočný a prepracovaný na tú dobu, že som bol v úžase. Pritom všetkom je to film, ktorý poukazuje na to, aké je ľahké niekoho sledovať, vystopovať, zistiť si o ňom všetko a nakoniec ho odstrániť, že sa divím, že niečo také natočili. Dnes 14 rokov po natočení tohto film je technika opäť ďalej. Nepriamo to podporuje rôzne dohady, rôzne výpovede, či konšpirácie. Nepriateľ štátu je podľa mňa "fajnšmekrovský" film, ktorý skvelo zapadol do doby v ktorej vznikol a dosť aj predbehol dobu, na druhej strane mám pocit, ako keby cenzorom prešiel medzi prsty, lebo zároveň ukázal veľa pravdy. Veľký zážitok a dosť dôležitý film z rôznych hľadísk. Pastva nielen pre oči a uši, ale hlavne pre mozog a myseľ. ()

Padme_Anakin

Dala jsem si po letech opáčko a pořád to má grády, od začátku mě to chytne a nepustí. Will Smith v roli mírně natvrdlého právníka, mám pro blby tohoto typu slabost, Gene Hackman jako zkušený harcovník beze sporu přesvědčivý, uvěřitelný a Jon Voight dává toho arogantního zlouna zajímavým způsobem. Téma stále aktuální a stále nevyřešené.. ()

Torision

Opěj jeden z top akčňáků.devadesátek s tak promyšlenou zápletkou, že v tom ček nemá šanci najít zádrhel. Po celkem střídmym začátku se film rozjíždí až si vytvoří zabijácký tempo. Will Smith je geniální a seděl mi tam stejně jako Hackman. Taky mě potěšilo obsazení mejch oblíbenejch herců do vedlejších rolí (Barry Pepper, Busey, Scott Caan, Jason Lee, Jack Black atd.). Tony Scott to zvládnul režijně výborně, atmosféra výborná a žádný hluchý místo. Když k tomu přičtu semtam nějakou hlášku a hi-tech stuff, výjde mi skvělej thriller minimálně na úrovni Uprchlíka. ()

corpsy

Scottovsky profesionálne natočený hi-tech thriller s výborným hereckým obsadením. Jednoducho vynikajúca akčná zábava. ()

ConanVJ

I na dnešní dobu hodně napínavá zápletka, která ukazuje možnosti sledování lidí v dané době. Dnes je to již na jiné úrovni, ale myšlenka filmu přetrvává. Herecky je to hodně dobře zvládnuté. Film má pomalejší tempo s občasnou akcí, která je pěkně natočená. Za mě 80% :) ()

Kryton

Vynikající špionážní thriller s výborně hrající plejádou herců - Smith, Hackman, Voight! Co vše nás dneska nesleduje! ()

schizmo

Povedený špionážní / konspirační thriller s parádními hereckými výkony Smith / Hackman. Film si drží obdivuhodně vyrovnané tempo po celou dobu a poměrně dost dává nahlédnout do špionážních praktik vládních mocipánů, že hned po skončení se běžíte podívat, jestli také nemáte v botě umístěnou štěnici :D. ()

nervoznideda

skvělý, manželky jsou podezíravé pak je nikdo nezastaví :-) tak na tento film nezapomenu ,Will Smith, Gene Hackman, Jon Voight předvedli výborný akčák už jsem ho viděl moc x deda honza:-) Tak tohle byla velká pecka. souhlas s rt12 :-) 20.12.2O18 právník tady hraje blbce:-)17.9.2019 ()

mis-ko

Len na okraj; ak vás šokovala všemocnosť techniky používanou NSA, vedzte, že sa jedná v súčasnosti o pomerne zastaralý materiál. Ale vo filme to dobre vyzerá. Ešte k tomu v tak dobrom filme ako je tento. ()

themic

Dobrá zápletka, když se Will Smith náhodou zaplete k vraždě senátora... Will tu předvedl úžasný výkon!.. Stojí to za podívání se..:) ()

NinonL

Poměrně dobrý akční thriller prošpikovaný tajnými službami, agenty a strachem. Stačí ocitnout se ve špatný okamžik na špatném místě a ... ()

Ellmariachi

Až na prvních asi 10 možná 15 minut, který jsou ale nezbytnýma, se tempo nezpomalí ani na okamžik. Doopravdy. Za ty zbylý 2 hodiny nemáte šanci ani na okamžik vydechnout. Bojíte se, že vám unikne nějakej záběr, scéna, střih... WS ve vážnější roli, kde hraje obyčejného chlapa vypadá výborně. GH je klasik a jako vždy výborný. Absolutně nejsem divák podobných dramat, ale tohle má vynikající nápad. Navíc ho netahá za hranice možného. Téma je podané nenásilně a předložené ve strhujícím tempu. Závěrečný vyústění opět nápadité a v žádným případě ne kýčovité. Film určitě doporučím i čistě akčním nadšencům jako jsem já. 90 procent. ()

kobejn

Tony Scott byl vždy taková komerčnější verze svýho staršího bratra, až na pár výjimek točil filmy jak přes kopírák, navrch huj, uvnitř fuj, todle je jeden z nich, klouže to po povrchu, aniž by se to nějak pod ten povrch zarylo, dobře to vypadá, ale je to empty, a hlavně to byla nebetyčná kopírka coppolova rozhovoru, kterej ale narozdíl od tohoto se zavrtával hodně hluboko, kdežto todle je jen popkorn k rychlé spotřebě, použít jen jednou a zahodit. Takovýdle filmy jsou k ničemu. Jediným světlým okamžikem v tomdle paskvilu byl jen Tom Sizemore a závěrečný gundown, kerej alespoň trochu zčeřil hladinu nudy. ()

Ridick

velmi oblubujem filmy tonyho scotta, pretoze maju vzdy nieco do seba. a nech si vravi kto chce, co chce vzdy mu dam 5* ()

Jillen

Jsem asi divnej jelikož každý to tu chválí a nějak nenácházím lidi co jdou pod 4 hvězdičky. Ale...mě se to nelíbilo. A ani přesně nevím co se mi na tom nelíbilo...prostě mi to nesedlo.Jinak když to vezmu kolem a kolem jedná se o vcelku dobrý film s vcelku dobrým Willem. Dávám 40% ()

GodComplex

Tony Scott toci zabavne, audio-vizualne precizni a tempem nadupane filmy. Enemy of the State je prototyp teto sablony, ktery Tony rozviji a posunuje dal dodnes, kdy uz to hranici s klipovitosti. Enemy ma navic chytry politicko-spionazni scenar a zabyva se zasadnim i zajimavym tematem sledovani, odposlechu, monitorovani, ktere rapdine roste s dobou a vyspivajici technologii. Kdyz se na scene objevi Gene Hackman (ktery uz ma presne tuhle roli z minulosti nekolikrat nacvicenou), tak to cele navic dostane spravne veteransky a konspiracni feeling. Trevor Rabin a Harry Gregson-Williams se to navic jako jiz tradicne nezdrahaji napumpovat i hudebne, takze ve vysledku kompletni, po vsech smerech povedeny moderni akcni kousek. 8/10 ()

Laxik

To nejlepší z klasického a moderního politického thrilleru. Invenční, zábavné a postavené na orwellovské idei, která je až děsivě aktuální. Velký bratr tě vidí, a je jedno, jestli ho miluješ nebo ne, když jsi v průseru, zničí tě pro dobro všech. ()

Pierre

Dneska si jen tak založíte facebook a on o vás záhy ví všechno, jak v současné době vychází napovrch. Proto je tento film v něčem velmi aktuální a na svou dobu docela moderní. Tipl bych mu pozdější rok výroby, kdyby mi csfd neřeklo, že už je starý 20 let. I když je pravda, že dnes už byste nepotřebovali tu nejvyspělejší a nejdražší techniku a být v tajné organizaci, abyste mohli přes technické věci někoho sledovat, nebo si alespoň zjistit si kde se právě nachází. Ale jinak zpátky k filmu, který má mimo jiné i dobře nastavené tempo. Vůbec jsem se nenudil, měl jsem pocit, že se pořád něco děje. Akce docela slušná, zas tak moc ji ale není, když nepočítám mezi akci záběry, když jenom zrychlí kamera. Rychlá kamera mě celkově občas otravovala a připomínala ten typický americký styl, který v jiných případech moc nemusím. Film se mi jinak líbil, tak jsem ji přežil. Má další výtka by směrovala k představiteli hlavní role Wilovi Smithovi, který mě teda vůbec neoslovil a hrál docela uměle, takže jsem si k hlavní postavě nevytvořil nějaký vztah. Taky mi (Pozor Spoiler!) možná trochu vadil happyend. Sem se tolik nehodil, ale byl to hold americký film, tak co jiného čekat. Suma sumárum na americké poměry dobré, ba dokonce velmi dobré, takže čtyři. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012