Ve jménu otce

• Irsko In the Name of the Father (více)

Falešně obviněn a neprávem uvězněn bojoval za spravedlnost, aby očistil jméno svého otce... Ve svém třetím celovečerním filmu se Jim Sheridan vrátil k případu tzv. Guildfordské čtyřky, v 70. letech neprávem odsouzené za účast na atentátu IRA. Drama podle tragického osudu Gerryho Conlona, který sám popsal v knize Prokázaná nevina, spojuje drsné vězeňské a vášnivé právní drama o neúnavném boji za spravedlnost s emotivním příběhem o komplikovaném vztahu otce a syna. Conlon byl v roce 1974 jako jednadvacetiletý odsouzen za účast na bombovém útoku v anglickém městě Guildford, při němž zemřelo pět lidí. Jeho nevinu soud uznal až po patnácti letech, o další dva roky později a v podstatě příliš pozdě pro všechny byly anulovány rozsudky nad sedmi členy Conlonovy rodiny (včetně jeho otce), uvězněnými za napomáhání IRA v roce 1976... Silné politické drama o boji za spravedlnost vyhrálo Berlinale a bylo nominováno na sedm Oscarů. Sheridan scénář napsal spolu s tehdy debutujícím scenáristou Terrym Georgem, belfastským rodákem, který v 70. letech sám strávil pár let v nechvalně proslulém britském vězení Maze. Kratší vězeňskou zkušenost kvůli filmu podstoupil i Daniel Day-Lewis, který pro roli ztratil přes dvacet kilogramů tělesné váhy a nechal se i vyslýchat, polévat vodou a urážet. Za svůj výkon získal svou druhou oscarovou nominaci. (Česká televize)

Mistickzz

Fuu, tak toto bol teda parádny snímok a najlepšie na tom je, že som to vôbec nečakal. Celý čas som sa divil čoho sú tí ľudia schopný. Našiť takúto búdu a odsúdiť nevinných ľudí pomaly na celý život do väzenia(bohužiaľ to bolo podľa skutočných udalostí). Daniel Day-Lewis šplhá mojím rebríčkom najlepších hercov, zahral fakt vynikajúco a úprimne som zvedavý ako zahrá Lincolna v Spielbergovom filme. V mene otca ma príjemne prekvapil, pretože tento film mal skoro všetko. Famóznych hercov, výborný scenár, hudbu, réžiu, drámu aj napätie. 87% ()

TerezaVanCZ

Někdy bych si prostě přála, aby některé filmy končily o 5 minut dřív, ušetřilo by mi to totiž spoustu chmurných myšlenek. Nejenom že průběh celého filmu se mi vryl hluboko pod kůži, ale tím koncem mi způsobil hluboký šrám navěky. Stále jaksi nemůžu uvěřit, jak někdo může brát myšlenky nacismu za své. Jak je vidět i jakýkoli právní zákaz nedokáže hrůzné myšlenky ze společnosti zcela vymýtit. Zážitek navíc umocněn koncertem hereckých osobností: Fascinovaně jsem poslouchala monology Edwarda Nortona a neměla jediný pochyb o tom, že svá slova myslí vážně. A asi nikdy nezapomenu, jak Edward Furlong v umývárně dýchne cigaretový kouř ač ležérně ale s výrazem nejhlubšího pohrdání do černochovy tváře. Skvěle zpracované kontroverzní téma, které jenom člověku potvrdí správnost vlastních názorů a snad nadobro prohloubí záporný vztah k jakékoli formě rasismu. A tak by to mělo být. ()

kockopes

Dvě hodiny uběhly neuvěřitelně rychle a film mne vtáhnul do děje jak atmosférou, tak i herecky. Řadím do mých TOP 10 ()

Scevola

Ked clovek vidi co sa dialo v Britanii dokonca este v 70 rokoch tak zasne, ani sa mu nechce verit ze je to na zaklade skutocneho pribehu. Tento film pre mna symbolizuje boj voci nespravodlivosti. Ceresnicka je rovnomenny song od U2. 9/10 ()

Hanys_

Zpočátku to vypadalo na něco ve stylu Bloody Sunday, ale nakonec se z Ve jménu otce vyklubalo spíše vězeňské drama. Které se ale může směle měřit se špičkama žánru. Sheridan by se měl vys.at na průměrné duchařiny a různé centy a vrátit se zase ke kořenům. 9/10 ()

Miller

Skvělý protivládní a protiautoritářský film ukazující (nutné) zlo, jemuž říkáme vláda;stát. Také D.D.Lewis je skvělý a hraje velmi přesvědčivě. Zajímavý film, určitě to není poslední projekce. Svobodu na prvním místě. 100% ()

kolemjdouc

Jsem ráda že jsem měla možnost zhlédnout tenhle příběh.Odehrál se velmi dávno a mnozí už o té době nic nevědí.O IRA, o zkostnatělém ,zprofanovaném anglickém soudnictví.O mládeži té doby...Vzpoury,drogy,revolty,násilí ... ()

Lionheart

Film zčásti o uvolněnosti 70. let a také o paranoidním (a zcela pochopitelném) jednání britské policie a soudu. Ti se rychle snaží obvinit zlodějíčky z Belfastu. Po Lewisově výkonu jsem se ještě dlouho nemohl vzpamatovat. Kdyby ten film neměl tak profláklé téma dal bych za zpracování 5*. ()

Saj

Daniel je opravdu pan herec. Příběh ukazuje jak někdy funguje justice a je zde krásně vidět jak se může zneužít boj proti terorismu, což se děje i v dnešní době. ()

agass

Daniel Day je démon. To co předvádí od začátku filmu do konce je dechberoucí. Pro mě určitě nejlepší film o IRA a to nejen zásluhou Daye, ale i výbornej režie Jima Sheridana. ()

DannyBoy80

Hodně zajímavé politické drama, kde herci dobře hrajou a film má spád a pořád se tam něco děje. Film nenudí. Životopisný příběh zlodějíčka, který byl neprávam spolu s pár jinýma lidma a částí své rodiny odsouzen za terorismus. No pokud si myslíme, že nyní žijeme v politickém marasu, pak se zdá, že jinde to není o moc lepšín nebo nebylo. Spravedlnost prostě není pro všechny :( ()

Prochy38

Velmi kvalitní drama! Postavené na parádních hereckých výkonech a hlavně velmi silném příběhu. Člověk až žasne, jak je tohle vůbec možné. Kruté a nenormální! Soucitím s postiženými a je mi moc líto toho, co se jim přihodilo. Doba to byla těžká, ale tohle si nikdo nezasloužil. Někdy zůstával rozum stát, co si lidé zákona dovolí... Jak jsem řekl, velmi silný příběh a skvěle natočený film! Herecké výkony hlavně zde prvních tří jmenovaných stály za nějakou cenu! ()

Schuldiner

Moc zajímavý, docela i poučný a hlavně skvěle zahraný film! Všude na světě je nespravedlnost, i když se drtivá většina společností honosí honbou za spravedlností... A když se ocitnete ve spárech nespravedlnosti, je jedno, že žijete ve svobodné zemi. Jste zkrátka obětí systému. Praktiky policie jsou pak jak vytržené z jakéhokoliv totalitního režimu... Ale na závěr si neodpustím jednu výtku, a bude to zároveň prozrazení části děje. Ale k věci.. Nevěřím, že by dali odsouzené syna a jeho otce do jednoho vězení, natož k sobě do jedné cely. A poslat k nim do vězení i člověka, který se přiznal k činu, za který jsou odsouzeni, to už je hodně velké sci-fi. Atmosféra a herecké výkony jsou perfektní, Daniel Day-Lewis je bezkonkurenční a film vyloženě táhne, ale některé dějové ne-vychytávky to trochu kazí. Chtě nechtě nad tím musíte přemýšlet, tenhle film JE o přemýšlení. ()

Rozjimatel

Do tohto rebríčkového filmu som išiel so značnou dávkou neochoty, keďže som sa obával, že to bude ďalší z rady tých suchopárnych politických filmov s veľkým súdnym procesom, ktoré sú úplne studené, bez štipky emócií (ako napr. JFK). Moje obavy ale boli zbytočne, film bol emóciami priam nabitý a potrebný náboj si udržiaval celú dobu. Daniel Day-Lewis je vo svojej roli absolútne presvedčivý, nehraje žiadneho hrdinu, ale človeka z mäsa a kostí, so všetkými svojimi slabosťami, človeka, ktorý má jednoducho tú smolu, že je v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Výborný je aj soundtrack. ()

cityman

Pro mne nejlepší film o IRA, lepší než Michael Collins! V době kdy běžel v kinech jsem ho viděl třikrát, což je na mě a jeden film skoro rekordní číslo. Ta atmosféra a výkony všech herců v hlavních rolích je prostě nepopsatelně skvělá. Navíc má tenhle film naprosto vytříbený hudební doprovod a stejnojmená ústřední píseň od Bona z U2 přesně vystihuje tíživou atmosféru celého filmu. ()

dehlie

v prvom rade, je pre mňa nesmierne ťažké sledovať film, v ktorom sa odohrávajú takéto strašné krivdy. o to horšie je to, že film je nakrútený podľa skutočných udalostí. je strašne smutné, že sa vôbec v rešpektovanom britskom súdnom systéme mohlo stať niečo takéto. ale nechcem ho vidieť opäť dosť dlho, bol tak smutný a silný, že mi isté obdobie stačilo. k filmu- je fantastický, o tom niet pochýb, day- lewis sa u mňa stáva týmto výkonom majstrom, výborne sa role guiseppeho conlona zhostil aj pete postlethwaite. rozhodne patrí do kategórie filmov "must see"- toto treba vidieť! ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (více)

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011