Ve jménu otce

• Irsko In the Name of the Father (více)

Falešně obviněn a neprávem uvězněn bojoval za spravedlnost, aby očistil jméno svého otce... Ve svém třetím celovečerním filmu se Jim Sheridan vrátil k případu tzv. Guildfordské čtyřky, v 70. letech neprávem odsouzené za účast na atentátu IRA. Drama podle tragického osudu Gerryho Conlona, který sám popsal v knize Prokázaná nevina, spojuje drsné vězeňské a vášnivé právní drama o neúnavném boji za spravedlnost s emotivním příběhem o komplikovaném vztahu otce a syna. Conlon byl v roce 1974 jako jednadvacetiletý odsouzen za účast na bombovém útoku v anglickém městě Guildford, při němž zemřelo pět lidí. Jeho nevinu soud uznal až po patnácti letech, o další dva roky později a v podstatě příliš pozdě pro všechny byly anulovány rozsudky nad sedmi členy Conlonovy rodiny (včetně jeho otce), uvězněnými za napomáhání IRA v roce 1976... Silné politické drama o boji za spravedlnost vyhrálo Berlinale a bylo nominováno na sedm Oscarů. Sheridan scénář napsal spolu s tehdy debutujícím scenáristou Terrym Georgem, belfastským rodákem, který v 70. letech sám strávil pár let v nechvalně proslulém britském vězení Maze. Kratší vězeňskou zkušenost kvůli filmu podstoupil i Daniel Day-Lewis, který pro roli ztratil přes dvacet kilogramů tělesné váhy a nechal se i vyslýchat, polévat vodou a urážet. Za svůj výkon získal svou druhou oscarovou nominaci. (Česká televize)

ondrin

Neuvěřitelné, jak stupidně a nespravedlivě může selhat právní systém tak vyspělé země. Přehnané fobie vedou k zaslepení, zde je to zaslepení vůči spravedlnosti. Opět se mi potvrdilo, že civilně podané drama bez zbytečného tlačení na pilu má nejsilnější účinek. ()

Saur.us

Hon na čarodějnice v anglickém stylu. Opravdové vítězství spravedlnosti, kterému to trvalo 15let. Výborný Day-Lewis předvádí opět skvělý výkon. Silné justičně vězeňské drama. I přes dlouhou stopáž nenudí a hlavně výborně graduje skvělým závěrem. ()

zahadum

Silný, smutný, krutý a bohužiaľ aj pravdivý príbeh o človekovi..o ľuďoch ktorí nespravodlivo trpeli v Anglicku, niekto tu písal,že v Írsku...nie nie...súdili a sedeli v Londýne v Anglicku, kedysi Veľká Británia dnes našťastie krajina na odpise ktorá svojím terorom a kolonizačno-dobyvačnou politikou má na svedomí milióny ľudských životov a krajina nechválne známa prvenstvom objavu koncentračných táboroch. https://www.interez.sk/nacistov-predbehli-o-pol-storocia-v-desivych-britskych-koncentracnych-taboroch-zomreli-desattisice-ludi/ ()

djfun

Tohle je náš svět! Spravedlnost je děvka, svoboda iluze a pravda se krčí v koutě! Dokud bude tahle planeta prorostlá zlem, lží, korupcí a politikou mocných, lidstvo se nikdy nikam neposune a jako druh nemáme právo na přežití... Tenhle film, který je především o svobodě ducha, je absolutní, dokonalý a ve své opravdovosti a nastavování zrcadla děsivý a vlastně otřesný. Day-Lewis nehraje, on to žije! Ve svobodné společnosti bych tento příběh (dle pravdivé události!) zařadil do vyučovacích osnov základních škol, společně s Orwellem a Schindlerovým seznamem. ()

JohnSorrow

Už dlouho jsem si takhle neužil film v televizi... Opravdu zážitek. Opět téma zkázy a pocitu zmaru lidské existence. Určitě si na In Nomine Patris najděte čas. ()

TETŘEF

Dostat na výběr mezi všeobecně nejúznavanějším vězeňským filmem o naději, Shawshankem, nebo mezi tímhle drsným irským tancem na základech skutečného příběhu a s naprosto vládnoucím DýDým Lewisem a geniální muzikou....tak volím samozřejmě Ve jménu otce! ()

Rokle

Vynikající drama, ve kterém není slabší herecké postavy a to pomalé přitahování diváka k látce je úžasné. To musí chytit každého. ()

kkarx

Tak tady dám s klidem v duši plné hodnocení. Výkon Daniela Day - Lewise jako nestarostlivého Irčana, úžasně navozená atmosféra konfliktu IRA s Velkou Británií, atmosféra strachu z bombových útoků, brutální policejní metody, paranoia a obětní beránci, narušené rodinné vztahy, to všechno mě dokonale vtáhlo do děje. Skvěle natočeno i zahráno. Nedovedu si to moc představit s dabingem, i když třeba v Posledním mohykánovi se dost povedl. ()

BOURQUE

Silný a emotívny príbeh o tom, že sa za spravodlivosť sa nesmie prestať bojovať. Skvelé herecké výkony na čele D. Day-Lewis (jeho premena opäť bezchybná). Padajúce zapálené kúsky novín na poctu „otca“ s jemnou hudbou je jedným z top momentov. Zaslúžené nominácie na zlatú sošku! Osobné hodnotenie: 83% (****) ()

Evander

In the Name of the Father je film s vynikajícím závěrem. Je to však též film, jehož první dvě třetiny jsou velice slabé a stopáž zbytečně přepálená. Když přičtu k dobrou, že je film podle skutečných událostí a tedy v tomto případě rozhodně záslužným činem, vychází mi hodnocení přesně na pomezí 3* a 4*. No a protože si myslím, že zdejší hodnocení je velmi nadsazené, dávám 3*. 70% ()

lemonova

Rok 1994 bol veľmi silným filmárskym rokom a film "V mene otca" mal tú smolu, že súperil so Schindlerovym zoznamom, Pianom či Philadelphiou. Myslím, že mu bolo veľmi ukrivdené, keď napokon nepremenil žiadnu z hlavných sošiek, minimálne Jim Sheridan a Daniel Day-Lewis si ich zaslúžili plným právom. Nádherná ukážka, ako sa má robiť politicko-spoločenská dráma. Len málo filmov vo mne vzbudilo také úprimné rozhorčenie. ()

MickeyStuma

Jeden z několika ohromujících snímků zabývající se následky teroristického činu IRA na nevinných lidech ve smyslu vyšetřování, které svým smyslem ani dnes, byť za jiných okolností, nic neztratilo na své aktuálnosti. Příběh je založen na skutečném případu, kdy zkorumpované mocnosti svými donucovacími schopnostmi dokázali udělat teroristu naprosto z každého, kdo se jim jen znelíbil a výborně hodil do profilu. Příběh o čtyřech nevinných mladých lidech, kteří dostali trest odnětí svobody za něco, co neudělali. Koho to však zajímalo, když politická atmosféra prostě vyžadovala v rámci uklidnění veřejnosti pachatele odsoudit co nejdříve. Politické drama velmi výrazně zohledňující psychologii jednotlivců ve smyslu traumatu a utrpení. Místy se však asi až moc tlačilo na pilu, v zájmu vyvolat v divákovy zděšení, ale budiž. Krutost vězeňského života vedoucí až k rezignaci své neviny bere hodně za své. Velice silný příběh splňuje svůj cíl. Skutečně šokuje a zanechává neblahý pocit nad tím, co všechno je na světě mezi lidmi možné. ()

GOREGASM

Prozatím nejlepší Sheridan a skutečně strhující drama, které velmi sugestivně podává bezmoc a nespravedlnost versus manipulující státní aparát. Výjimečné herecké výkony, mezi nimiž dominují Daniel Day Lewis a Pete Postlehwaite, jen podporují zdrcující skutečný příběh, který připravil své hlavní protagonisty někdy doslova o život. Monstrproces, který jako buldozer přejede všechny argumenty a v důsledku donutí své oběti rezignovat nejenom navenek, ale v průběhu let v kriminále také uvnitř. In the Name of the Father umí tyto pocity přenést na diváka až mrazivě reálně a nejenom v dnešním "bezstarostném" světě, jde hlasitě znějící alarm. 100% P.S. Tady by mi vskutku nevadila o hodinu delší stopáž. ()

Shona

K tomuto filmu jsem přistupoval s obavami. V očekávání průměrného snímku s přehnaným hodnocením, který mě odrovná svou délkou. Ve jménu otce mě odrovnal, ale uplně jinak. Strhujicí drama podle skutečné události o lidech, kteří nespáchali vůbec nic, ale přesto si mají odsedět doživotí. Výborné herecké výkony, kde opět vysoko nadevšemi ční skvělý Dani Day-Lewis. A scéna s hořícími papíry ve vězení je nádherná. Zcela zasloužených 5*. ()

Kaucuk

Hodně emotivní snímek o událostech, které nejsou tolik publikované, alespoň u nás. V našich krajích se o problémech Irska a Británie vůbec nemluví, nikdo o tom neví a filmy jako Ve jménu otce nebo Michael Collins příspívaj k tomu, aby se dost lidem dostalo informací z této oblasti. Nemůžu nezmínit herecký koncert Daniela Day-Lewise a Peta Postlethwaiteha. ()

Stíba

Tento film jsem zcela náhodou zastihl v televizi, a poté co jsem zjistil velice vysoké hodnocení na ČSFD jsem usoudil, že by možná stál za shlédnutí. I přes poněkud dokumentární ráz se dá říci že s postupem času nabírá na obrátkách. Musím pžiznat, že jsem byl šokován tím, co se může v 70. letech 20. století dít v tak vyspělé zemi jako je Velká Británie a díky velice povedenému zpracování jsem se dokázal cítit do atmosféry tohoto konfliktu. Bezesporu se jedná o kvalitní snímek ale nedotkl se mě takovým způsobem jak bych očekával od pětihvezdičkových filmů. Omluvte proto "pouze" čtyři hvězdy... ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (více)

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011