Ve jménu otce

• Irsko In the Name of the Father (více)

Falešně obviněn a neprávem uvězněn bojoval za spravedlnost, aby očistil jméno svého otce... Ve svém třetím celovečerním filmu se Jim Sheridan vrátil k případu tzv. Guildfordské čtyřky, v 70. letech neprávem odsouzené za účast na atentátu IRA. Drama podle tragického osudu Gerryho Conlona, který sám popsal v knize Prokázaná nevina, spojuje drsné vězeňské a vášnivé právní drama o neúnavném boji za spravedlnost s emotivním příběhem o komplikovaném vztahu otce a syna. Conlon byl v roce 1974 jako jednadvacetiletý odsouzen za účast na bombovém útoku v anglickém městě Guildford, při němž zemřelo pět lidí. Jeho nevinu soud uznal až po patnácti letech, o další dva roky později a v podstatě příliš pozdě pro všechny byly anulovány rozsudky nad sedmi členy Conlonovy rodiny (včetně jeho otce), uvězněnými za napomáhání IRA v roce 1976... Silné politické drama o boji za spravedlnost vyhrálo Berlinale a bylo nominováno na sedm Oscarů. Sheridan scénář napsal spolu s tehdy debutujícím scenáristou Terrym Georgem, belfastským rodákem, který v 70. letech sám strávil pár let v nechvalně proslulém britském vězení Maze. Kratší vězeňskou zkušenost kvůli filmu podstoupil i Daniel Day-Lewis, který pro roli ztratil přes dvacet kilogramů tělesné váhy a nechal se i vyslýchat, polévat vodou a urážet. Za svůj výkon získal svou druhou oscarovou nominaci. (Česká televize)

Remedy

Bezesporu se jedná o zásadní, atraktivní a strhující téma – o to víc si nedovedu vysvětlit, že jeho zpracování se mnou nezacloumalo tak, jak by asi bylo záhodno. Je to kvalitní film, profesionálně napsaný, natočený, zahraný a svým vyzněním autentický a šokující. Neubráním se ale dojmu, že z něj šlo dostat ještě mnohem více emocí. Superlativy tedy spíše šetřím, nicméně rozhodně se jedná o kvalitní dílo. ()

salalala

Místy velice silný film, který přesně ví, co chce říct. Z toho, co se stalo, leze mráz po zádech. A takhle to bohužel vypadalo asi po 11. září, potřebujeme viníky a to hned, je jedno, kdo to bude. Filmu navíc napomáhá neskutečný výkon démonického Daniela Day Lewise, roli si skutečně užil a zahrál to perfektně. Pete Postelthwaite za ním příliš nezaostává a role otce je tím pádem taky perfektní. Herecky je film velice silný, i Emma Thompson, která nemá moc prostoru, podává velmi dobrý výkon. Stejně dobré jsou i role policistů. Čtyři dávám jen kvůli velmi pomalému začátku a trošku rozporuplnému zjevení právničky Emmy Thompson, to mi tam jaksi nesedělo...bylo to takové deus ex machina, ale jinak skutečně nehorázně silný film a zážitek. Výborné vězeňské drama s přesahem. ()

Ice.dog

Bylo natočeno spoustu filmů o IRA, ale žádný s takto ponurou a zároveň tak podmanivou atmosférou. Postava Gerryho, kterého ztvárnil možná ve své životní roli Daniel Day-Lewis, se snaží dokázat svou nevinnu, ale zezačátku jako osamělá figurka nemá proti policejní a soudní mašinérii vůbec žádnou šanci. Nakonec se však očištění svého jména i jména svého otce dočká... i když o hodně let starší. 85%. ()

FilmFan24

Nejhorší je pocit bezmoci nad zlovolnou mocí! Vynikající drama podle skutečných událostí při jehož sledování mrazí hrůzou z toho, co se stalo. Velkým kladem jsou herecké výkony, které předvádí Daniel Day-Lewis, Pete Postlethwaite a Emma Thompson po právu nominované na Ceny Akademie. ()

JohnMiller

Snímka ktorá ma vynervovala z toho, že nespravodlivosť v takom vyspelom právnom štáte ako je Veľká Británia môže presiahnuť do takýchto gigantických rozmerov. Prvá polovica bola dokonalá, zachytávala frustráciu aj nenávisť nevinných obetí v plnom rozsahu. Soundtrack takisto perfektný, pri scénke útoku polície v Írsku a zvuku gitary Hendrixa mi naskakovala husia koža. Nedám maximálne hodnotenie lebo druhá polovica stratia na tempe a tak ako bola prvá hodina akoby vtesnaná do seba, tak druhá bola vláčnejšia a rozťahaná. Ale rozhodne odporúčam. Ide skvelý film ktorý si zaslúži svoje miesto v imdb 250 best movies. ()

Aleee89

Ve jménu otce má charakteristiky, které mám u filmů ráda - silný lidský příběh, který je umocněn tím, že je natočen podle skutečnosti. Film pokládá závažné otázky, jež by měly zahýbat každým člověkem, ba celou společností. V jeho čele stanul úžasný Daniel Day-Lewis, o jehož kvalitách jsem dlouhodobě přesvědčená, a přitom jsem mu doposud věnovala málo času a prostoru. Snímek, který mě zasáhl, mi ale přesto nenabídnul tolik emočně vypjatých chvil, abych díky tomu šla s hodnocením výše. Tvůrci se snažili nenatočit slaďárnu, ale spíše film, který má hloubku. Za to je potřeba ocenit je. Vše ještě umocňuje nastíněný komplikovaný vztah otce a syna. Jenže když to vezmu kolem a kolem, právě ta absence hollywoodského patosu mu zřejmě trochu sráží vaz. ()

vegetol.mp

S tímhle filmem mám zásadní problém. Je mi úplně jedno, jak moc je historicky věrný. Co mě na něm ale strašně vytáčí, je jak se snaží s divákem zcela bezohledně citově manipulovat. Tvůrci jsou si vědomi své řemeslné zručnosti a hustí to do diváka hlava nehlava. Smutným vyvrcholení je pak závěrečné soudní řízení, ve kterém Emma Thompsonová podává tak hysterický výkon, že by se za něj nemusel stydět ani herecký tým Soudkyně Barbary. Je to škoda, protože v mnohém je tenhle film na vysoké filmařské úrovni. Mimochodem je poměrně vtipné, jak tady mnozí uživatelé tohle citové vydírání oslavují a je jim úplně jedno, že z nich ten film dělá voly. ()

Fanucci

Skvělý film. Strhující a hodně drsný příběh - hlavně při vyslýchání Gerryho jsem skoro nedýchal. Naprosto dokonalé herecké výkony podavá dvojice Lewis a Postlethwaite. Trochu mi vadilo, že je film až příliš jednostranný, ale pak jsem si uvědomil, že to ani jinak natočeno být nemohlo. Skutečné události, z kterých tento film čerpá, k tomu přímo vybízely. Na pět hvězdiček to ale přeci jen nemělo. Občas jsem se ve filmu ztrácel (demonstraci, která vypukne ve vězení nepředchází žádné dialogy nebo plánování. Prostě se stane a najednou plno vězňů si může dělat ve vězení s maximální ostrahou co chce. Zvláštní...Nebo proč je Gerry převezen do skotské věznice? V jednu chvíli poslouchá rádio v cele a za pár sekund je převážen jinam. Jako důvod je uváděn nějaký protest, který se ve filmu ale vůbec neobjeví. Člověk tedy chvíli tápe a přemýšlí, jestli mu náhodou něco neušlo.) Také scéna se zapálenými papíry se mi nezdála moc věrohodná. Celkově ale slušné 4 hvězdičky - v procentech bych dal tak 85. ()

fallangell

Skvělé drama se silným příběhem podtrženým skvělými hereckými výkony za dechberoucího soundtracku servíruje surovost doby v plné polní. Z politická mašinérie, která celou kauzu dotáhla až k výroku vinen, jde při sledování snímku opravdu strach. Nově vzniklý Baader Meinhof Complex působí vedle tohoto snímku jako velmi chudý bratříček. ()

Chrysopras

Konečně zas nějakej filmovej ZÁŽITEK. A to tak, že velmi silnej!!! Všechno začíná skvělou intro písní a jede jak na drátkách. Klackovitej Day-Lewis se svojí irish british je nepřekonatelnej, ostatní ho velmi dobře doplnujou. Ale základ je přese všechno ve vynikajícím příběhu/námětu, který napsal sám život. O to je "hororovější" a mě naprosto strhnul. Velmi dobře jsou skloubeny linie politické, osobní, rodinné, generační etc. Ta bezmoc vůči právnímu systému a společenské objednávce na vás každou chvíli křičí a možná jste taky měli chut vrthnout do té soudní místnosti a zadržet je :-) ( Na druhou stranu chápu tu paniku u obyčejných lidí a možná bychom taky řvali "provaz" .) Navíc postava Conlona není zdaleka mučednicky čistá - o to divákovi bližší. A hlavně, ten film vede k uvažování nad fenoménem terorismu a unáhlených řešení, která pod vlivem hysterie dostávají zelenou. Jen doufám, že se někdo pořádně podívá na zoubek největší teroristické "ikoně" WTC, protože na jejím pozadí byly pozavírány nejspíš tisíce lidí - těžko všichni vinní - a možná někteří z nich ještě ted hnijou někde v base v podobné situaci jako Conlon ( a to ani nezminuju teorie o skutečných původcích 11/09/01 ). Třeba s e budem jednou ještě všichni pěkně divit... Jen musim zopakovat, že DDL je prostě numero uno a jen těžko ho někdo předběhne. Rád bych ho někdy viděl nažiwo, třeba při práci! ()

GILLWANDER

Nemám chuť sa zbytočne rozpisovať. Režisérsky veľmi dôkladne natočená politická zástera zo zvyčajne skvelým Danielom v hlavnej úlohe. Politický adekvátne, scenár je drahokam a herecké skoršie duo otec/syn krásne! Čisto Írska pocta pre nespravodlivo utlačovaných...90% ()

easaque

4* podobným tématům se spíš vyhýbám, ale vysoké hodnocení u většiny diváctva mě přesvědčilo, že to mám zkusit. A nezklamalo. Byl jsem docela překvapen, že začátkem sedmdesátých let byla v Irsku podobná atmosféra jako v Československu a jejich občani měli angličany v nemilosti, stejně jako my okupační rusáky. A to, že ani justice v Anglii není dokonalá a dokazuje, že spravedlnost stojí jen na poctivosti lidí, kteří tahají za její nitky. A bohužel ani po těch letech a jasných důkazech se nedokáže postavit pravdě do očí. Prostě zajímavý vhled do vysoké politiky a soudnictví se zklamáním, že úplná spravedlnost neexistuje. Provedení i herecké obsazení velmi slušné, ale na pět hvězdiček přece jen něco chybí. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 3 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 1 /// STYL: 2 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

Cafú

Velmi silný příběh podle skutečných událostí, který asi nenechá jentak nihilisitkcy sedět v gauči žádného člověka, který má alespoň trochu nějaké té touhy po spravedlnosti. Příběh je zasazen do 70. let, kdy IRA svými bombami zabila mnoho anglických civilistů. Lůza si žádá rychlá a radikální řešení a vláda jim je musí poskytnout, byť za to budou pykat nevinní lidé a to dosti tvrdě... ()

SallyZen

Myslím, že film nedělají nijak extra výborné filmové aspekty, ale naprosto neuvěřitelný a famózní příběh, kde si člověk opravdu řekne "Jak se tohle kurva může stát?". Lidi jsou svině. O tom žádná. Zde byla podstatná životní událost především Geryho Conlona, zbytku jeho rodiny a přátel převedena na filmové plátno naprosto bravůrně. Neříkám, že film nebyl dost dlouhý, ale mě spíš trochu nudil ten začátek. Pak se to podstatně rozjelo a snímek má skvělý spád a napětí. Daniel je parádní ostatně jako skor vždycky. Celkově určitě dobře odvedená práce ale hlavně spíše po scénaristické a režisérské stránce. 80% ()

kaposlav odpad!

Ja som sa pri tom filme strašne nudil a vôbec ma nezaujalo. Nechcel som zbytočne plýtvať časom a okolo 35 minúty som to sekol. ()

Hees

Tento film má obrovský prínos a mal by si ho pozrieť každý. Ukazuje totiž to čo bolo aj v dávnych dobách. Vysvetlím v skratke : v mestečku či dedinke sa stal nejaký zločin a okamžite bez akéhokoľvek vyšetrovania ľudia zlynčovali toho čo mal tendenciu či niekedy niečo spáchal, alebo im proste prišiel pod ruku. V modernej dobe sa toto stáva zriedkakedy. Naopak "zlynčuje" zabije vás samotný štát, aby uspokojil potreby svojich ľudí. Prijímajú sa nesprávne zákony, aby takáto likvidácia prebehla čo najjednoduchšie. Samozrejme je jedno či vás dajú na doživotie do vezenia, alebo vás zabijú. Takýchto prípadov je xy a tu je vidieť, že niekedy človek má svoj osud spečatený len náhodou, že mal proste smolu. Výborný film poukazujúci na reálne problémy našej spoločnosti a človek sa po ňom cíti naozaj taký malý ako v skutočnosti je. To je smutné, ale život je vždy smutný okrem chvíľ keď smutný nie je. (Hodnotenie 4,5) ()

Martin741

In the name of the Father je slusny, hodne depresivny film. Tematika je silna : IRA a atentat na hospodu z roku 1974. nasledne sa rozbehne kvalitna filmarina. Rozbeh je slubny a hned divaka navnadi, potom sa ale dostavi nuda. Dejova linia je vsak dost skratkovita - najme v strede snimku a herecke vykony dost priemerne. Film stoji a pada na hereckom vykone daniel Day-Lewisa, a ako vidim, v kinach sa filmu celkom darilo : 71 % ()

M.i.k.e

hodně filmů z 90.let mají tu blbou vlastnost, že stárnou jinak a ve finále mnohem hůře než filmy z jakékoliv jiné doby a dojmy z nich tak nebývají úplně nejlepší. Naštěstí pořád existují výjimky a tohle je jedna z nich. Skvělý film, jehož největší doménou jsou krom výborných herců hlavně atmosféra zoufalství a síla příběhu. Ten sice není ojedinělý v lidské historii, ale jen z pomyšlení že by si něčím podobným musel člověk projít je krajně nepříjemné...90% ()

shyster

Proto abych si udělal objektivní názor, jsem se na to podíval dvakrát v rozmezí dvou let. A pořád musím trvat na svém. Jedná se o lacinou snahu vyvolat v diváku pocit sounáležitosti se dvěma irskými nespravedlivě zavřenými občany. Přitom by tento film patřil mezi kolekci TV filmu "Co napsal sám život", které jsou předvídatelné a nenáročné. Proto mě ještě víc štve, že si tento film hraje na umění. Raději se podívejte na Krvavou neděli, kde ten závěrečný dovětek vyzní o 200% lépe. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (více)

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011