Ve jménu otce

• Irsko In the Name of the Father (více)

Falešně obviněn a neprávem uvězněn bojoval za spravedlnost, aby očistil jméno svého otce... Ve svém třetím celovečerním filmu se Jim Sheridan vrátil k případu tzv. Guildfordské čtyřky, v 70. letech neprávem odsouzené za účast na atentátu IRA. Drama podle tragického osudu Gerryho Conlona, který sám popsal v knize Prokázaná nevina, spojuje drsné vězeňské a vášnivé právní drama o neúnavném boji za spravedlnost s emotivním příběhem o komplikovaném vztahu otce a syna. Conlon byl v roce 1974 jako jednadvacetiletý odsouzen za účast na bombovém útoku v anglickém městě Guildford, při němž zemřelo pět lidí. Jeho nevinu soud uznal až po patnácti letech, o další dva roky později a v podstatě příliš pozdě pro všechny byly anulovány rozsudky nad sedmi členy Conlonovy rodiny (včetně jeho otce), uvězněnými za napomáhání IRA v roce 1976... Silné politické drama o boji za spravedlnost vyhrálo Berlinale a bylo nominováno na sedm Oscarů. Sheridan scénář napsal spolu s tehdy debutujícím scenáristou Terrym Georgem, belfastským rodákem, který v 70. letech sám strávil pár let v nechvalně proslulém britském vězení Maze. Kratší vězeňskou zkušenost kvůli filmu podstoupil i Daniel Day-Lewis, který pro roli ztratil přes dvacet kilogramů tělesné váhy a nechal se i vyslýchat, polévat vodou a urážet. Za svůj výkon získal svou druhou oscarovou nominaci. (Česká televize)

Desdinova

nesprávny čas, na nesprávnom mieste, so "zlým" pôvodom, počas nepriaznivej politickej situácie, pod vplyvom byrokracie a stane sa niečo čo vám neprávom zničí život- spravodlivosť je slepá- v tomto filme skvele zahrané, no horšie je to, že sa to naozaj stalo... ()

Amonasr

Přesvědčivá filmová obžaloba konkrétního zneužití policejní a soudní moci v Británii, motivovaného předsudky a vyššími politickými zájmy v době krvavých konfliktů mezi IRA a britskými úřady. Obecně lze říci, že sebedokonalejší demokratický právní systém není chráněn před podobnými selháními a jediný způsob, jak se jim bránit, je nemlčet o nich a  nezametat je pod koberec. I v tomto směru se jedná o velmi užitečný film, o to užitečnější, že i po umělecké stránce je velmi vydařený. Dokonce i český dabing tentokrát držel s úrovní snímku krok, zřejmě tehdy ještě nebyl v takové krizi, jako je dnes. ()

valkil

Výborný film, výborný (jako vždy) Daniel Day-Lewis. Film, který vtáhne a nepustí, film, u něhož člověku naskočí husí kůže. Nepopsatelné. Prostě In the Name of the Father, in the Name of the Law. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 4 nominace : Film, Píseň ''(You made Me the) Thief of Your Heart'', Herec - Daniel Day-Lewis, Herečka - Emma Thompson ....... Bafta 2 nominace : Herec - Daniel Day-Lewis, Scénář. ()

pepino

Další úžasný irský film s tématikou IRA, který obsahuje tak silný příběh, jež nemůže nechat nikoho chladným. To je jasných 5 hvězdiček. ()

haans

Nejhlubší filmový prožitek v poslední době a možná jeden z nejsilnějších vůbec. O hereckých kvalitách hlavního protagonisty netřeba se dlouho rozepisovat a tento snímek patří jednoznačně k jeho nejlepším. ()

Hank

Úžasné a strhující, skvělá atmosféra. Co je nejhorší ovšem, že se to vše skutečně stalo...to je peklo... ()

B.Jay

Znepokojení, to je to pravé slovo, které mi evokuje s tímto maisterstichem. Nemůže se stát něco podobného i nám? Herecké výkony, režie, kamera, hudba...famózní. Jediná věc, která mi kazí celkový dojem je jednostranné zaměření a fakt, že jsem film viděl až po Bloody Sunday. Ale suma sumarum pro mě výtečných 85% ()

transbeskyd

Herecký koncert DD Lewise v roli bezstarostného hipíka, kterému jeden výlet do velkoměsta změní život v noční můru. Připomnělo mi to tou štvavou atmosférou u soudu proces se Slánským a Horákovou a tak trochu takové novodobé Kladivo na čarodějnice. Obětních beránků je třeba v každé době. Velmi dobře natočený snímek, který stojí za to vidět i víckrát. ()

o.p.a.t

Geniální snímek, napětí od začátku do konce. Daniel předvedl neuvěřitelný výkon. Jediné možné hodnocení jest 5*. ()

zly.dvojce

Dva filmy v jednom. Drsny film o praktikách anglických fízlů v době války s IRA, ale také příběh o životním flákači, který se v té nejdůležitější chvíli dokázal stát celým člověkem a začít žít. Ech jako lidstvo samo, potenciál projevíme až v nejzzazší chvíli. Prokrastinace bude asi našim nejhlubším rysem :-) PS: Scéna z vězení, při níž promítají na plátně Kmotra je naprostá lahůdka. ()

MaxForValue

Strhujúce, syrové, naturalizované, neústupčivé, brilantný výkon Daniela Day-Lewisa podtrhnutý skvelou Sheridanovou réžiou. Životopisná dráma o nespravodlivo odsúdených ľuďoch, námet síce okukaný na sto spôsobov, avšak spracovaný natoľko kvalitne, že to určite hravo prehliadnete. ()

MadMax3

Vsetko podstatne uz bolo povedane. Pridam sa teda len konstatovanim, ze pribeh podla skutocnosti, bol podany pre mna, dostatocne skutocne. Tesil som sa na Lewisa a k tomu som dostal ako bonbonik vyborneho Postlethwaite ako jeho zasadoveho otca. Vyborna, prv vagus-teroristicka drama, nasledne fantasticka vazensko-sudna drama. ()

kubilov

Docela si dokážu představit, že by za roli neprávem odsouzeného Gerryho dostal Daniel Day-Lewis Oscara. A to i v takové konkurenci jako byl Tom Hanks ve Philadelphii nebo Liam Neeson v Schindlerově seznamu, asi tak skvělý byl jeho výkon. Opětovná spolupráce s politicky vyhraněným Irem, Jimem Sheridanem, dopadla podobně skvěle jako jejich první spolupráce, tedy úžasný mix neskutečně hloupé (ale pravdivé!) náhody, klasické vězeňské atmosféry, soudních přelíčení a především až donebevolající nespravedlnosti vůči všem obviněným. Závěrečná čtvrthodina je hotové emocionální vykoupení. ()

pestak

Proces s tzv. guilfordfordskou čtyřkou měl být příkladem nekompromisního postupu britského policejního aparátu proti sílící vlně irského terorismu a tresty, které byly vyneseny nad čtveřicí hlavních podezřelých, byly proto exemplární. Mělo to jenom jednu chybu - všichni byli nevinní. Gerry Conlon strávil ve vězení 15 let, jeho otec tam zemřel - a teprve pak dokázala Gerryho advokátka prosadit spravedlnost. Režisér Jim Sheridan natočil film podle skutečné události a jeho výklad faktů byl ovlivněn Conlonovou autobiografickou knihou. Snímek tedy neřeší politický problém, ale vypráví velmi osobní, zaujaté drama člověka, který se stal obětí společenského systému. Daniel Day- Lewis podal v roli Conlona strhující výkon jako ve všech jeho filmech. ()

adamix

Prečo sa toto vyhlo zlatým soškám? Pútavé a precízne po všetkých stránkach, kde k dokonalosti chýba už len dojemná Newmanova hudba, ktorá urobila SHAWSHANK dokonalejším. Hodnotenie zostáva niekde na hrane medzi 4*/5*. Lewis a Postlethwaite sú sympatickými ťahúňmi celého príbehu. ()

riza-do

Skvěle natočený, skvěle obsazený, skvěle zahraný film podle skutečné události s depresivní atmosferou své doby, která se člověku zaryje pod kůži. Jsem rád, že žiji právě v období naší civilizace, kdy se tresty smrti/doživotí dostávají tolik na povrch a ukazují právě tu chybovost justičního systému ze strany těch, kteří by měli právo chránit, ale nakonec si chrání jen vlastní zadek. Už jen čekám na nějaké velké případy, kdy dotyčnému nevinnému přehodí výhybka a po osvobození začne střílet policajty a soudce — ne že by se člověk divil. Zvlášť když skuteční viníci proti lidskosti (detektivové, soudci) zůstávají bez trestu a odpovědnosti. ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Charlize Theron versus Vikingové

Charlize Theron versus Vikingové

25.10.2012

Bohužel, prozatím jen jako producentka. Její společnost Denver & Delilah totiž pro stanici ABC natočí pilotní film nového historicko-dobrodružného seriálu The Clan. Ten se bude odehrávat v raném… (více)

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011

Pete Postlethwaite: 1946 – 2011