Veliká

Velká Británie / Austrálie, (2020–2023), 25 h 42 min (Minutáž: 46–58 min)

Tvůrci:

Tony McNamara

Hudba:

Nathan Barr

Elle Fanning, Nicholas Hoult, Florence Keith-Roach, Sebastian De Souza, Sacha Dhawan, Phoebe Fox, Bayo Gbadamosi, Adam Godley, Douglas Hodge, Louis Hynes (více)

Série(3) / Epizody(30)

Tony McNamara, na Oscara nominovaný scénárista filmu Favoritka, přichází s žánry mísící, anti-historickou jízdou napříč Ruskem 18. století. Satirické komediální drama Veliká pojednává o vzestupu Kateřiny Veliké z outsiderky k nejdéle vládnoucí panovnici v dějinách Ruska. První řada vypráví fiktivní, zábavný a anachronický příběh o idealistické, romantické mladé dívce, která přijíždí do Ruska uzavřít dohodnutý sňatek s náladovým carem Petrem. Kateřina, doufající v láskyplný a sluncem zalitý život, se místo toho ocitne v nebezpečném, zpustlém a zaostalém světě, který se rozhodne změnit. Jediné, co pro to musí udělat, je zabít svého manžela, přemoci církev, usměrnit armádu a získat dvůr na svoji stranu. Velmi aktuální příběh o minulosti zachycuje řadu rolí, které tato milenka, učitelka, panovnice, přítelkyně a bojovnice během svého života sehrála. (HBO Europe)

rikitiki

Seriál dozrál časem. Vzhledem k tomu, co Rusko nyní provádí, se dá mnohem snáz uvěřit, že tvůrci pochopili perfektně ruského ducha. V punkovém tempu a rockenrolovém rytmu se tady bezmyšlenkovitě chlastá, souloží, vraždí, dodržují se nesmyslné svazující tradice (platí pro chudý lid) a zcela se kašle na lidský život (platí pro elity). Do téhle atmosféry přijíždí naivní romantická dívenka, aby se z ní postupně stala ruská samovládkyně. Když před tím vstřebá část ruského přístupu k životu a řádně okorá. Ano, jak tu někteří zmiňují, seriál si historii vykládá zcela po svém, a zejména nebohého cara Petra III. ošlivě a nezaslouženě pomlouvá, ale výhodou je, že to dělá nezastřeně. Nikdo snad neuvěří, že Kateřinina matka zemřela po pádu z okna (no, tomu možná vzhledem k nedávným častým skonům neloyalních ruských miliardářů ano), ale že se tak stalo následkem divokého sexu s vlastním zetěm. A podobných šíleností je v sérii nepřeberně. Až tolik, že mě to na chvíli utlouklo. Ale pak jsem se zase chytla a začala si užívat šílenosti ruského dvora v seriálu, který zcela jistě v Rusku moc populární nebude. (2. série) ()

Pavkan

Kombinovaná slabost pro ruské dějiny a Elle Fanning mě nepřipraveného přivedla k tomuto seriálu, a náramně jsem si v něm porochnil. Náladou, nekorektní poetikou, originálními dialogy a Nicholasem Houltem mi tak připomínala Favoritku, že jsem si řekl, že to nemůže být náhoda. A ona nebyla. Snad to nadšení po prvním dílu nikam nevyprchá. ()

Lacike

1. séria: v skratke to je taký historický sitcomový fuckfest. Neustále sa tam fuckuje, šuká alebo aspoň hovorí o šukaní. Celá tá šľachta na ruskom dvore, vrátane cára, sa správa jak banda sfetovaných negrov. Takže vás potom už ani neprekvapí absurdita toho, koľko negrov sa v tom čase v Rusku na vysokých pozíciach vyskytovalo. Typický švédsky veľvyslanec je tiež tmavší jak opálený neger. Trochu ma len sklamalo, že sa pri tej multi kulti vyváženosti zabudlo na ostatné rasy a cár nie je aziat alebo aspoň eskimák. To je tak rasistické. Proste zo začiatku som bol z toho nekompromisného a neslušného humoru v príjemnom šoku a celkom som sa na tom zabával. Postupne to ale začalo byť otravné a príliš detinské. A seriál okrem humoru hlúpych a ešte hlúpejších postáv na vysokých pozíciach nič neponúkal. Až v druhej polovici dej trochu zvážnel a začali sa konečne kuť aj nejaké napínavé zákulisné pikle v boji o moc. Dokonca aj nadržaný teenager cár sa začal správať trochu zmysluplnejšie. Z postáv som síce nikomu poriadne nefandil, lebo tej parte debilov sa fandiť nedá, ale rozhodne sa jedná o zábavné postavičky, ktoré sú skvele zahrané a obsadené. Či už mojou milovanou Elle Fanningovou ako progresívna kráľovná alebo Nicholas Hoult ako fakt full retard cár. Dosť otravne pôsobí snaha nahliadať a súdiť 18 storočie súčasným liberálnym multi kulti a politicky korektným pohľadom. Logicky vám z toho všetci vyjdú ako zloduchovia, debili a kokoti. Za tristo rokov si to isté budú myslieť ľudia o nás. Takže výsledkom je zaujímavý mix satiry, pokleslého sexistického humoru a drámy. Otvorený koniec prvej série sľubuje napínavé veci v druhej sérii. Som celkom zvedavý jak to bude pokračovať ďalej. Vzhľadom na totálne historické nepresnosti je možné všetko. 6/10. 2. séria: je presne to isté ako prvá. Skupinka dementov na jednej aj druhej strane šuká, nadáva a spriada intrigy jak tú druhú odrbať. Je to vtipné, ale napínavé to nie je. Na to sú všetci príliš veľký dementi a ich intrigy primitívne a zároveň, keďže nie je komu fandiť, tak mi bolo jedno, kto vyhrá. Celú sériu sa vzťahy medzi nimi urovnávajú, aby sa v poslednom diely znova všetko posralo, skončilo sa to mega cliffhangerom a v ďalšej sérii sa mohlo ísť odznova. Ako taká bláznivá jednohubka, ktorá nemá s históriou nič spoločné, to je celkom zábava. 6/10. Tretia séria je veľkým sklamaním. Furt tie isté kecy plné fuckovania a už to ani nebolo zábavné. Dramatická stránka naďalej nefunguje a je úplne jedno kto čo na koho chystá za habaďúru. Aj tak tam sú všetci retardi a z diela na diel sa situácia môže otočiť aj desaťkrát. No a v polovici nadobro odíde Peter a s ním aj zmysel pokračovať v seriáli ďalej. Druhá polovica séria je totálna nuda a úplná tragédia. Koniec série evidentne nemal byť záverom seriálu, ale dá sa tak s prižmúrením očí brať. Aj tak mi bolo jedno, že niektoré línie ostali otvorené. Už nikoho z tých postáv vidieť nechcem a ani herci to už neutiahli. Stala sa z toho trápna fraška. Aj keby seriál nezrušili, tak ďalšiu sériu by som už nedal. 3/10. Celkovo divný seriál u ktorého má zmysel vidieť snáď len prvú sériu, keď máte chuť na netradičný pohľad na ruskú históriu. 5/10. () (méně) (více)

Myshkin

Těžko se mi přiznává, že mě to vlastně ukrutně baví. Když člověk přijme fakt, že z historie se nic nového nedozví, že nic ruského neuvidí ani neuslyší, a že humor je to opravdu ulítlý, může si vychutnat dobrou konverzační i situační komedii, kde vzletné ideály dopadají na hubu a všichni si dělají srandu ze všech. Škoda jen, že humoru je podřízeno úplně všechno a spousta vývojových linií je nedotažených nebo přímo odfláklých. ()

marhoul

Zajíček a mírně pohublé prasátko v ústředních rolích historické potřeštěné komedie. Takže klasické synonymum pro HBO "Krev a kozy" je překonáno termínem "Lascivní a oplzlé". To je zřejmě momentální filmařský trend. V bizarním panoptiku obsazených afroameričanů v napudrovaných parukách, Indů, Číňanů a indiánů na dvoře Petra Malého chybí už jen Věrka Mikulcová, přesto je to chvílemi i zábavné. S historií to má pramálo společného a jelikož zastávám názor, že obsazovací výstřelky dávno překročily racionální mez, kdy i liberálně smýšlející tolerant non plus ultra vytočeně špačkuje nad černochy mezi zasněženými břízami, protože intuitivně cítí, že tento způsob rádoby zábavné provokace fakt nasere už i úplného salámistu, čili výsledkem nebude, že si lidi zvyknou, nýbrž příkop se prohlubuje a za to tedy velký palec dolů. Už jsme to tady měli v Louskáčkovi, v Bídnících, prostě do háje. V záležitosti o Kateřině Veliké, byť je to komediální přemrštěná šaráda by se tohle dít nemělo. Pakliže by se tam někdy nějaký ebenovec vyskytl, byl by s obojkem na krku vedle medvěda v kleci, určitě by nehrál dvorní dámu. Taková to byla příšerná doba. No a samozřejmě vykreslení mladé Káči je taky kapitola na elaborát, ale pal to čert. Pokud je to bráno jako satira, budiž, je však zoufale laciná. Kostýmy, výprava ujdou, i ta Ella vcelku hraje. Hlodavec si naposledy zahrál ve svetru s duhou, tam to lepší nebude, za tři, ale to jsem laskavost sama. ()

• Natáčelo se v Lincolnshire, Leicestershire, Heveru v Kentu a v Casertě. (SONY_)