Holé lebky

Higher Learning

USA, 1995, 127 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $38,290,723Tržby Celosvetovo $-(6.7.2009)

• mandes

rozpočet : ? tržby americke : $38,290,723(30.4.2007)

• Morholt

Ocenění si určitě zaslouží snaha o jakousi vyváženost, kdy černoši v konfrontaci s nacisty nejsou ti vyloženě hodní, nicméně celý ten rasový problém mi přišel příliš uměle vykonstruovaný. Stejně tak mi přišla neohrabaná zápletka o tom, kam až se může dostat obyčejnej kluk z Idaha, když ho nechce mezi sebe přijmout žádná studentská parta. Zaujmula tak především celá řada tváří (Michael Rapaport, Cole Hauser, Jeniffer Conelly, Kristy Swanson, Tyra Banks, Omar Epps a vlastně i Gwyneth Paltrow), které se teprve později staly známými - tedy kromě Laurence Fishburna. 40%(21.5.2008)

Docela překvapivě střízlivý snímek, který stojí nohama pevně na zemi a nesnaží se divákovi za každou cenu vlézt do přízně. Problematika rasismu je tentokrát zasazena do univerzitního prostředí a vůbec nevypadá uměle. Naopak, více než kde jinde jsou zde patrné morální, fyzické i majetkové rozdíly, které jsou hlavním důvodem, proč je tento problém neřešitelný. Teď k hercům. Tleskám. Jennifer Connelly, která je uváděna v titulcích jako první, se ve filmu jen sem tam mihne, takže hlavní pozornost na sebe strhává Omar Epps, Kirsty Swanson a Michael Rapaport. A všichni jsou bezchybní. Hlavně Rapaport svou proměnu dokázal prožít. Film nakonec dospěje do předpokládatelného vyústěnění a následuje moralitka na závěr, ve které si režisér neodpustí "maminkovské" polepšete se, ale on sám přitom nenabízí žádné myšenky a ani žádná řešení, jak s tímto problémem skoncovat. Což je docela škoda, protože tak zůstává jen kritikem bez názoru. A to je možná úplně nejhorší, protože potom vám někdo může ten svůj názor snadno vnutit. Ale to už pak jsme tam, kde tenhle film vlastně celý začíná. [duben 2006](6.4.2006)

Miestami zaujímavá, miestami naopak dosť nudná dráma, snažiaca sa vykresliť problémy americkej vysokoškolskej mládeže, ktorá si často počína povýšenecky, takže študenti, ktorí z nejakých sociálnych, kultúrnych či rasových dôvodov nespĺňajú elitárske kritériá sú separovaní mimo spoločenského diania. Vidieckeho outsidera Remyho spolužiaci považujú za podivína a dištancujú sa od neho, takže nakoniec zakotví v partii náckov, ktorí ho ochotne prijmú medzi seba, atlét Malik zasa trpí komplexom menejcennosti z toho, že je černoch, zo svojich osobných neúspechov v duchu viní belochov a pochopenie nachádza u radikálne zmýšľajúcich čiernych bratov. Niekedy sa tu príliš filozofuje, dej je zbytočne rozťahaný do vyše dvojhodinovej stopáže a akčná choreografia pouličných bitiek je na amatérskej úrovni, no keď už nič iné, tak za videnie stojí aspoň to, ako takmer dvojmetrový a 120-kilogramový bodybuilder Andrew Bryniarski ľahne po rane od pekne vypapaného cvalíka...(1.9.2011)