Dlouho zakázaný snímek, natočený podle románu Evy Kantůrkové, se odvíjí ve dvou časových rovinách: jednak líčí vystěhování odbojného sedláka, jednak jeho pohřeb o několik let později ve vesnici, kam se nikdy nesměl vrátit - ani po smrti. Místní mocenská elita se smuteční slavnosti právem obává, průvod truchlících by se totiž snadno mohl změnit v mlčenlivý akt nesouhlasu. Režisér Zdenek Sirový, jenž baladicky laděný příběh rozložil do tří částí, postihl, jak údajný "socialismus s lidskou tváří" se s tím stalinským rozchází jen v otevřenosti represí, mocichtivost zůstává stejná. Drama bezmála dosahující rozměru antické tragédie přivádí na scénu odhodlanou ženu, vdovu po zesnulém, která urputně, bez ohledu na ustrašeného služebníka božího a navzdory místním funkcionářům, prosazuje honosnou poslední cestu. Tvůrci se přitom vyhýbají heroizaci svých hrdinů. (oficiální text distributora)

sherudan

Nadprůměrný film s výbornými hereckými výkony, ovšem příběh působí jen poněkud načrtnutě. Trochu jsem měl dojem, jako bych se díval na epizodu vytrženou z "Dobrých rodáků". ()

evangelik

Opravdu silná káva, velmi těžká, náročná podívaná. Za mě 6 hvězdiček. Nechápu, že jsem tenhle film poprvé uviděl až ve svých 61 letech 30 let po "Sametové". Vysílala to vůbec ČT? ()

Bragi66

Neobmyslnými prostředky podaný "sirový" příběh o lidech v tlaku kolektivizace. Pro mně hlavní: Kde není zákon, tak je to na každém zvlášť a na jeho svědomí. ()

honza.g

Jednoduchá zápletka a přesvědčivé vylíčení situace, jak běžní venkované vyjádřili postoj, že když komunisté perzekvovali neoblíbeného a možná i špatného člověka, není to pro jejich zločiny polehčující okolnost. A dokumentace toho, jaké typy lidí režim vytahoval do řídících pozic. ()

bastabasta

Nesmírně střízlivě a právě proto tak působivě natočený film o zrůdnosti komunistického režimu. Geniální kamera, prostý ale silný příběh. Dlouho mi ležel v hlavě. ()

peter4

Velmi působivé dílo z 60 let, škoda jen že se ještě nedostalo do kin po jeho uvedení, některá díla se stihla do kin dostat ()

Ocicak

Krásná sonda od mozku deviantního burana, který je ožralý a ohrožuje veřejnost zbraní. Naopak to ukazuje lidskou tvář komunismu kde tolerovali pohřeb člověka který byl přítěží pro společnost a byl logicky vyhnán z kraje. V dnešním Kapitalismu by takový člověk neměl takové veřejné ani úřední zastání a nepárali se s tvrdohlavou hloupou ženou. Kdyby jste tento příběh převedli do dnešní doby tak by on šel do vězení a ona by byla veřejně odsouzená a stali by se z nich bezdomovci nebo něco takového...Dobová atmosféra je famózní, jako bych se vrátil do dětství na vesnici za babičkou. ()