S humorem, satirickou příchutí i s nádechem nostalgie líčí tato hořká komedie peripetie malého divadelního souboru (Divadla starých forem), který má sice úspěch u publika, ale zároveň i stálé potíže s nadřízenými orgány. Zachycuje usídlování divadla na nové "štaci" v nevyhovujícím sále periferního kulturního domu, průběh zkoušek nové hry i její premiéru, ale také epizody ze zákulisí. Značný prostor tu mají ukázky z her repertoáru Divadla Járy Cimrmana (Němý Bobeš, Akt, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Dobytí Severního pólu, Cimrman v říši hudby, Vizionář), ačkoli tu jméno fiktivního slavného génia ani jednou nepadne. Film vychází ze skutečných situací, není v něm (kromě her) nic vymyšleného. Odehrává se celý v prostorách kulturního domu a jeho těsném okolí. Hlavném dějištěm je pak stísněné zákulisí, kam ovšem doléhají i ozvuky všedních starostí protagonistů. (oficiální text distributora)

Jolee

"Bobši, tohle je tvůj tatínek." "Ta-tí-nek?" "Mluví! Přátelé, kdo to říkal, já jsem to říkal! Nu Bobši, jistě máš ještě něco připraveného, zatlač." "Ta-tí-nek je blbec." "Poznal mě!" Nádherná (konstruktivní) kritika stupidních normalizačních let a cimrmanovský humor. ()

matysek2425

Geniální film a kdo to nezažil,nepochopí.stejně jako je nepochopitelné jak se v roce 1987 podařilo natočit film o cenzuře,schvalovačkách a hlouposti bolševických pohlavárů.Stranou ponechávám nádherně lidský a laskavý humor páně Smoljaka a Svěráka,poněvadž myslím,že ten pouze dokreslil atmosféru tehdejší absurdní doby. ()

waska

Těžko to pojmout jako klasický film/divadlo/dokument....Nebo co? Vysmání se dobové "ideologii" se povedlo na jedničku, ale ten "Cimrmanovský" humor mi prostě není vlastní. ()

Dzvandzi

Velmi mě tento snímek zaujal svým řekněme pro mě nepříliš typickým zpracováním. Scény z vystoupení a poté ze zákulisí se střídají po celou dobu projekce, která mi krásně plynula. Film dobře ukazuje jakým způsobem to zde bohužel fungovalo a jak bylo vše ovlivněno komunistickým režimem, proti kterému nikdo nemohl nic říct. Jediné co mi trochu vadilo byli některé slabší scény ze zákulisí, od kterých bych čekal víc. Jinak se jedná o výbornou satiru a místy jsem se opravdu hodně nasmál. Za mě hodně silný nadprůměr, k dokonalosti chyběla kapička... ()

ChickenPate

Skvělá záležitost pro všechny milovníky humoru DJC. Zajímavé je, že mohl být film s takovým množstvím pasáží kritizující režim uveden před listopadem 89. ()

Peck

"Až zase jednou půjdu přes most Karla do divadla Národa na stěnu Čerta, uznám, že jste zvítězili. Ale bude to vítězství Pyrrhy, dříve Pyrrhovo vítězství". Titěva! ()

Tiiso

Snímek, který pojednává nejen o českém velikánovi, ale také o tom jak bylo těžké vyjít s kulturní kontrolou bývalé slavné politické strany. Děj je pojmut už tradičně stylem humoru made in Svěrák Smoljak. Režim v roce realizace znatelně polevoval a některých dialozích je zřetelně vidět. ()

Rodin

Perfektní exkurs do Cimrmanovského humoru a kontextu s dobou, ve které jeho gró vznikalo. Opravdu zlatý prciny. Něměli to kluci jednoduché. ()

smajly

Je to takový film nefilm, z velké části je totiž tvořen divadelními scénami. Pro milovníky českého génia Járy Cimrmana je zajímavým náhledem do zákulisí divadelního souboru v čele s L. Smoljakem a Z. Svěrákem. Film je prostoupen ukázkami Cimrmanových her, jejich zkouškami, rozhovory v šatně a bojem o schválení her. Jelikož jsou mi všechna Cimrmanova dramata notoricky známá, přišlo mi nejzajímavější právě ono schvalování her ze strany komunistického aparátu. Názory členů poroty s pramalým vkusem a citem pro věc jsou až tragikomické. Připadá mi docela zajímavé, že Smoljakovi vůbec prošlo umístění této procedury do filmu. Všem Cimrmanologům můžu doporučit. Dávám 80% ()

Judy24

Mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami se nějak nemůžu rozhodnout, uvidím, jak se mi film bude líbit, až si ho pustím podruhé. Celé měsíce si ve škole stěžuju, že tam jsem jediná Cimrmanoložka a jedna moje kamarádka zkusmo hodila pár hlášek z Nejisté sezóny a když zjistila, že nereaguju, dala mi DVD k narozeninám. Upřímně řečeno, to taky nechápu. Jak jsem se k tomu mohla dostat tak pozdě? Ale k věci: Nejistá sezóna je geniálně vybalancovaná směs dokumentárního a hraného filmu. Vypadá to jako dokument, prakticky všechno je pravda, ale natočili to až o pár let později. Pokud se pánové Cimrmanologové snažili působit reálně, povedlo se jim to na 100%. Těžko se tomu všemu věří (například, že jim to vůbec povolili natočit), ale je zábavné vidět svoje milované divadlo ve zcela jiném světle. Ve světle, které nesvítí zezadu na přední část divadla, ale vzadu na tu zadní. Prozatím dávám čtyři hvězdičky, protože je pro mě těžké se smířit s tím, že tam bylo málo hlášek, na které jsem se těšila, měla jsem prostě moc vysoká očekávání, ale nezoufejte kluci, třeba až si to pustím podruhé.... ()

mravec

Pro náruživého cimrmanologa je zde místo jenom na nesmírný údiv: jak to ti chlapi dokázali natočit a dostat do kin před revolucí?!? ()

fantomas19

Českú komédiu z roku 1987 o trápeniach divadelného súboru režíroval Ladislav Smoljak. Autorské duo Smoljak-Svěrák napísali a natočili takmer dokumentárnym spôsobom film o divácky obľúbenom divadle v čase, keď každý náznak úspechu a obľúbenosti budili na vyšších miestach obavy a kultúra spadala pod kritiku s politickým podtónom. Divadlo starých foriem hraje Cimrmanove hry, absolvuje náročné rozhovory s predstaviteľmi samospráv a kultúrnej cenzúry, problémom sa nevyhnú ani skúšky takmer ochotníckych hercov či prenájom priestorov. Film plný veselých príbehov a svojskej atmosféry na pódiu i za ním. ()

Mijagi

Nejistá sezóna je exkurzí do zákulisí cimrmanovského divadelního ansáblu v čele se Svěrákem, Smoljakem a spol. Z velké části je film tvořen scénami přímo z jejich známých divadelních her a vzhledem k tomu, že ty jsou pro mě samostatně většinou pětihvězdičkové, zbývá k hodnocení pouze: 1) vhodnost jejich výběru – nesetkává se u mě s žádným problémem, je zde však třeba podotknout, že k úplnému pochopení musíte mít zkouknuté i divadelní hry, z nichž jsou scény vystřižené, „nefanoušek“ z filmu nebude mít takový zážitek, jako cimrmanovský nadšenec, 2) spojovací příběh – ten lehce za hrami pokulhává, ale i zde si fanoušek několik vtipných hlášek a scén najde a hlavně má přínos pro svůj pohled do minulosti, především na problémy s cenzurou v době komunistického Československa. ()

Letní filmová škola se blíží

Letní filmová škola se blíží