S humorem, satirickou příchutí i s nádechem nostalgie líčí tato hořká komedie peripetie malého divadelního souboru (Divadla starých forem), který má sice úspěch u publika, ale zároveň i stálé potíže s nadřízenými orgány. Zachycuje usídlování divadla na nové "štaci" v nevyhovujícím sále periferního kulturního domu, průběh zkoušek nové hry i její premiéru, ale také epizody ze zákulisí. Značný prostor tu mají ukázky z her repertoáru Divadla Járy Cimrmana (Němý Bobeš, Akt, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Dobytí Severního pólu, Cimrman v říši hudby, Vizionář), ačkoli tu jméno fiktivního slavného génia ani jednou nepadne. Film vychází ze skutečných situací, není v něm (kromě her) nic vymyšleného. Odehrává se celý v prostorách kulturního domu a jeho těsném okolí. Hlavném dějištěm je pak stísněné zákulisí, kam ovšem doléhají i ozvuky všedních starostí protagonistů. (oficiální text distributora)

brzozin

Cimrmany mam rad. Velice rad. Ovsem tady jsem se opravdu nudil. Dokumentaristicka sebeprezentace DJC. V podstate sestrih zcenek z jejich her. Jedine, co me tam opravdu zaujalo, byla ukazka tupe ideologicke papalaske a vsemocne nomenklatury. Ale to je fakt malo. Celkove povrchni, strojene a dost nesympaticke. Radeji se podivam na skutecne hry tohoto divadla. ()

bohhous22

,,Rozhodně bych vyřadila tu zdlouhavou pasáž s těmi čísly..." ,,Teplé pivo je horší než studená Němka....Co když přijdou Němci?.....Já slyšet v divadle studená češka,tak se určitě urazím...."Velmi laskavý,inteligentní film o jedné inteligentní době a inteligentních lidech v ní.A tím nemyslím pouze herce souboru samozřejmě. ()

adamix

Opäť skvelá česká komédia so skvelou réžiou Ladislava Smoljaka a výborným Svěrákovým scenárom. No a samozrejme aj ich herecké role sú dobré. Zo začiatku to nevyzeralo moc zaujímovo, nemohol som tomu prísť na chuť, no potom som si tam našiel tú satiru a pochopil som ten ich humor, no a potom som sa už len zabával. Veľký podiel na filme má ten dobre prešpekulovaný scenár, a preto sa môžme nasmiať na veľa dobrých vtípkov z divadelného prostredia. Herci sú skvelí (veď ide o ČESKÝCH hercov), no chýbalo mi tam niečo, niečo, čo mi chýbalo aj v Járovi Cimrmanovi (a to bol tiež skvelý kúsok). Ale je vidieť, že sa každý snažil, a to je najdôležitejšie. Nemám odvahu ohodnotiť Nejistú sezónu percentuálne, ale ostanem pri tých štyroch hviezdičkách. Česi opäť prekvapili svojím talentom na tvorenie zábavných komédii, takže tu máme další zlatý kúsok do zbierky. ()

kubilov

Nejistá sezóna bude zřejmě ten vůbec nejosobnější film autorské dvojice Svěrák - Smoljak, protože Nejistá sezóna je Divadlo Járy Cimrmana a Divadlo Járy Cimrmana byla Nejistá sezóna. A nejen jedna. ()

Detak

WTF OMG no teda LOLek. Dyť se tam vůbec nic neděje. Několik dnes už ohraných divadelních scének propojených nezáživným povídám s lidmi, kteří se tomu nesmějou. No já se taky nesmál a fakt nevím, čemu bych se v tomhle filmu měl smát. ()

ostravak30

Mám tenhle film rád, protože miluju Cimrmana. Pana Smoljaka a Svěráka obdivuju strašně moc. Oceňuji především kvalitní výkony neherců a líbí se mi, že máme možnost nahlédnout pod pokličku toho, jak komunisté tehdy rozhodovali o představeních, jak určovali co do nich přidat a co ubrat, jak probíhaly zkoušky sboru a že i herci - obyčejní lidé se častokrát neshodli, či se pohádali. Především pak oceňuji četné autentické ukázky ze samotných her a autentický smích i diváky. Celý film je natočen v dokumentárním duchu a to působí ještě více věrohodně a autenticky, což přidává na kvalitě. Děkuji za tento pohled do zákulisí nejen divadla. ()

majky19

Velmi hezký a poučný film z dílny "Cimrmanovců", který líčí všední i nevšední zážitky hlavních protagonistů tohoto divadelního souboru. Ve snímku může divák sledovat, s jakými nástrahami a starostmi se museli herci v období minulého režimu potýkat, jak se museli vypořádávat s hloupostí různých schvalovacích komisí, které neustále do něčeho mluvily, aniž by čemukoliv rozuměly, jak probíhaly přípravy herců na představení v často i nevyhovujících podmínkách atd. Řekl bych, že je obdivuhodné, že i přes rúzné peripetie dokázal tento dnes již legendární soubor přežít a že i po více než padesáti letech stále funguje a nabízí divákům prostřednictvím svých her inteligentní a laskavý humor. A to samozřejmě platí i o všech filmech, které autorská dvojice Svěrák-Smoljak zrealizovala a oslovila tím širokou filmovou veřejnost. ()

DominoTempus

Pozoruhodný a velice přesně dávkovaný náhled do zákulisí. Na rozdíl od jiných časosběrných filmů Svěrák se Smoljakem vědí, co kdy říct, a film je tak dokonale vypointovaný i bez přítomnosti nějaké velké závěrečné pointy. Zkrátka a dobře film skvěle funguje a zároveň ukazuje obtížné fungování divadla, kterému nepřeje režim. „Očekávám dvě vteřiny ticha a pak obrovský potlesk.“ „Jen aby to nebyly dvě vteřiny vlažného potlesku a pak ticho.“ ()

PlayEasy

Naší nejoblíbenější čeští filmaři (Svěrák+Smoljak) opět spojili své síly a vytvořili další neuvěřitelnou klasiku českého filmu. Tentokrát se sir Smoljak ujal i režie. A to ve filmu i v realiě :) Každopádně... Járu Cimrmana máme rádi a ještě víc filmy z divadelního nebo filmového zákulisí. Dali dostatečný prostor kultovním hláškám, gagům a i hercům na plátně. Obzvláště pak záverečné scéně, kterou rozebrali do puntíku a nakonec to vůbec neuškodilo. V tomto filmu jsme se hlavně smáli těm divadlům. Byla to taková satira a satiry rádi nemáme, zato tento film. Jak už ve filmu zaznělo ... "zlatý prciny" :-)) 80%.. Udělat satiristický pohled do zákulisí svého vlastního divadla.., to fakt může dopadnout jen dobře. A kdo říkal, že jim nejdou satiry? Však i tahle byla skvělá!! ()

JosefTomas

Téměř dokonalé dílo, kterému sráží nohy snad jen kolaps tempa v první třetině. Jinak ale nelze nic vytknout, protože tak dobře napsané i zrežírované dílo prakticky nemá konkurenta. Je lehce podaným dramatem o době cenzury, jenž nabízí skoro dokumentární pohled do zákulisí oblíbeného divadla a k tomu dokáže vystihnout kouzlo a genialitu divadelních her, ale i osobnosti aktérů, na které je nahlíženo bez jakéhokoliv přikrášlení. Oslavuje divadlo, humor, porozumění i nepochopení a to vše zabalené tak, aby divák mohl na konci říct: Tohle jsem chtěl vždycky vidět. ()

iz67

Důležitý záznam o průřezu her divadla Járy Cimrmana a jejich činnosti. Nicméně ty vycpávky mezi jsou strašně kožený ()

pOne

Je pravda, že film je především sestřihem Cimrmanových her. Ty když člověk zná, tak zná 70 % filmu. Pak je tu ovšem 15 % děje ze zákulisí a zkoušení (vč. skvělých hlášek a vtipů) a dalších 15 % velice hořkého děje, kde Svěrák se Smoljakem musí lézt po kolenou před soudruhama z kulturní komise, MNV apod. Pokud se mě někdo zeptá, co to je hořká komedie, pak mu odpovím "Nejistá sezóna". ()

Lewaso

Sonda do srdce divadla, které se tak líbilo a „nelíbilo“. Svěrák se Smoljakem si přihřáli polívčičku velmi libé chuti a vůně. A už v dobách totality vyřešili jak jednoduše jít na východ a najednou zničehož nic na západ (i když to projistotu maskovali jinými světovými stranami). Dokud bude běhat cikán s nožem v zádech, bude na českých scénách excelentně. ()

Chladek

No...na něco takového jsem čekal. Dozvědět se, jak v zákulisí probíhá Divadlo Járy Cimrmana. Nevim zda je na místě hodnotit jak se někteří divadelní herci vypořádali s kamerou, ale jistě se hodí pochválit celkovou stránku filmu. Je originální, nápaditý a vtipný. "Cimrmani" jsou skvělí divadelníci a rozhodnout se ukázat jak to asi vypadá i mimo jeviště je velmi podařený tah k úpěchu. ()

LoudlyMonk

Kdyby měla proběhnout někdy mezinárodní soutěž o nejlepší smysl pro humor, nechal bych partičku kolem Smoljaka a Svěráka, aby naši maličkou zemi reprezentovali. Ostudu by domů zajisté nepřivezli. ()

Letní filmová škola se blíží

Letní filmová škola se blíží