S humorem, satirickou příchutí i s nádechem nostalgie líčí tato hořká komedie peripetie malého divadelního souboru (Divadla starých forem), který má sice úspěch u publika, ale zároveň i stálé potíže s nadřízenými orgány. Zachycuje usídlování divadla na nové "štaci" v nevyhovujícím sále periferního kulturního domu, průběh zkoušek nové hry i její premiéru, ale také epizody ze zákulisí. Značný prostor tu mají ukázky z her repertoáru Divadla Járy Cimrmana (Němý Bobeš, Akt, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Dobytí Severního pólu, Cimrman v říši hudby, Vizionář), ačkoli tu jméno fiktivního slavného génia ani jednou nepadne. Film vychází ze skutečných situací, není v něm (kromě her) nic vymyšleného. Odehrává se celý v prostorách kulturního domu a jeho těsném okolí. Hlavném dějištěm je pak stísněné zákulisí, kam ovšem doléhají i ozvuky všedních starostí protagonistů. (oficiální text distributora)

Stanix

Milá sonda do tvůrčí práce jednoho divadla v jisté nemilé době. Smutný je na tom fakt, že v jistém smyslu žijeme v takovéto době, či její paralele chcete-li, zas a znovu. Nevěříte? Dnešní komise z EU by se totiž na "cikána běžícího s kudlou v zádech" dívala zrovna tak, né-li kritičtěji, než jejich předchůdci z ČSSR. ()

topi80

Překvapivě fungující spojení humorných her Járy Cimrmana, historek ze šatny (které také stojí za to), pohledu do zákulisí fungování divadla (konflikty ohledně vedení a míry usměrňování členů jsou hodně zajímavé pro každého, kdo se kdy angažoval v jakémkoli dobrovolnickém spolku) a tragikomických situací spojených s cenzurou, z nichž jednoznačně vede "studená Češka". Nakonec je z toho vlastně dokumentární komedie. Úsměv trochu tuhne při pomyšlení, že v roce 1987 se dal natočit film o cenzuře, zatímco v roce 2019 už musí být míra autocenzury u každého veřejně činného člověka tak automatická, že si to ani neuvědomuje. ()

Godhaj

„Jsou v Praze lepší divadla, ale jsou v nich skladiště.“ Nejistá sezóna je výjimečná hlavně svou kombinací hořkosladké atmosféry. Lidskost a vřelost divadla Járy Cimrmana je v tomto pseudodokumentu chladně konfrontována s mašinérií komunistických cenzorů. Film má velmi příjemné tempo, herci jsou úžasní jak na jevišti, tak i v zákulisí. Potěšilo mě a trochu i překvapilo, že se Nejistá sezóna nevyhýbá ani konfliktům mezi herci. Výsledek tak působí velmi přesvědčivě a realisticky, takže takhle nějak si představuju normalizační šeď. ()

Lumpus

Smoljak + Svěrák co víc dodávat asi nejlepší totalitní filmová dvojice joooooooooo moji oblíbencii Cimerman rullezzz ()

alpeew

Pro ty, co se do divadla nikdy neměli šanci dostat. Měla by zvniknout i další pokračování, třebaže režim je jiný...Něco by se určitě našlo! ()

nooly

Film má velikou vypovídací hodnotu, hořkou příchuť. Nicméně jsem si jej (čistě subjektivně) nedokázal vychutnat. Přitom jejich divadlo zbožňuji. 3.5* ()

Jaromír

Dokument o tom, jak to herci měli "lehké" :) za minulého komunistického režimu. Tato komedie/drama/dokument je podán v cimrmanovském "stylu", takže se rozhodně pobavíte a zasmějete (i když nechybí i to zamyšlení :) ). ()

Bendiys

Skvely humor, nakoukneme do "fiktivniho" zakulisi divadelnich cimrmanovskych her. Pro toho, kdo ma rad Cimrmany neni jine volby, nez dat plny pocet... ()

curfew77

Milá, nečekaně realistická a místy smířlivá (myšleno z dnešního pohledu, kdy se na normalizaci zhusta jen slepě plive) a na nic si nehrající hořkosladká satira nejen o zákulisí tehdy slavného a dnes už legendárního Divadla Járy Cimrmana. Na rozdil od některých pro mě nepatrně slabších filmových kousků dua S+S (kupříkladu JÁRA CIMRMAN LEŽÍCÍ SPÍCÍ či ROZPUŠTĚNÝ A VYPUŠTĚNÝ, nebo i svěrákovské JAKO JED a CO JE VÁM, DOKTORE?) je v mých očích NEJISTÁ SEZÓNA velmi vyrovnaným, moudrým a i po letech zcela "spolehlivým" kusem, ve kterém najdu pozoruhodnou myšlenku i laskavý humor téměř v kterékoli minutě. A ano, takhle to v osmdesátých letech u nás opravdu vypadalo. 90 %. ()

Ferenzo

Miluju Cirmana, jeho divadlo, včetně všech zde účinkujících,pracujících a tvořících. Vzhledem k tomu,že film má být podle skutečnosti,tím pádem,že všechny scénky,které se v divadle odehrávají mají reálný základ,musím říci,že přesně takhle jsem si všechny pány představoval :) A ta příjmení jsou úplně boží. Pro všechny milovníky Járy Cimrmana a jeho divadla a znalce jeho her si myslím,že neuvěřitelný zážitek. Pane Smoljak (R.I.P.) a pane Svěrák,jste géniové.95%. ()

vitac.

Hořko-mléčná sonda do zákulisí autorského divadla v éře socialismu (myslím ten před Sametovou revolucí...). Mám naposlouchánu zvukovou kroniku DJC a v tomto filmu jsem mnoho situací z ní identifikoval, čili věřím, že vše bylo podle skutečnosti... Snad dostaneme rozum a obrátíme kormidlem dějin kupředu, protože k podobnému systému mílovými kroky znovu směřujeme - už teď by ten cikán musel ven a nezávisle na přání majitele výčepu by se tam nekouřilo:( Slabší čtyři. ()

Kajislav89

Realita DJC podchycená s typickým humorem jeho vlastních divadelních kusů. Když jsem viděl záznam Záskoku, hraného v Národním divadle, skoro ihned se mi vybavila vzpomínka na tenhle film. Je naším národním štěstím, že ono zavrhované divadlo, kterému mocní házeli klacky pod nohy, to dotáhlo až do Zlaté kapličky a to nejen v reálu, ale i symbolicky. Ale abych se vrátil...Nejistá sezóna je mořná trochu popisný film a z velké části autoři těží ze své dramatické tvorby, ale do celkového konceptu příběhu to nutně zapadá a jako celek u diváka funguje. Některé herecké výkony (paní Marková) jsou dost slabé, ale celkový dojem to nekazí. A úplně nejlepší je přečíst si ukázky z dobové kritiky. Ta měla ve zvyku tvorbu S+S většinou ztrhat a vytknout jim, že tam není současný humor a současné problémy. Ale kritika Nejisté sezóny byla najednou jaksi zdrženlivá, protože se páni kritici báli, že se sami napasují do rolí lidí, kterým se diváci v tomto filmu smějí. ()

jirin_cz

Nikdy bych neřekl, že dam filmu dua Svěrák - Smoljak tak nízké hodnocení. Absolutně se to u mě minulo účinkem, nudil jsem se, ničím zajímavé, sestřih pár divadelních her... Jedna hvězdička jen za úctu k Svěrák - Smoljak a Zlatý prciny. ()

vitak69

Krásný film o tom, jak se dá chytrým humorem bránit vrcholu normalizace i když někdy to byl opravdu boj s větrnými mlýny. Naštěstí soudruzi byli většinou tak tupí, že jim jinotaje skryté v divadelních hrách většinou unikali a zaměřovali se na nepodstatné věci, jako byl například "Cikán, který už víc jak půl hodiny běhá s kudlou v zádech". Ani v dnešní době toto divadlo neztratilo nic na významu o čemž svědčí vyprodaná představení na 3 měsíce do předu. Dnes je to divadlo TGM v Praze na Žižkově. ()

Lucius55

....aneb těžký život stvořitelů génia Járy Cimrmana. Bezmezně věřím, že přesně tak to bylo - celé to na mě působí naprosto upřímně, reálně, a přitom vtipně. Spousta úryvků z nejznámějších her DJC polaskala srdíčko;-) Kydal s Rybníkem prostě umí!;-) ()

anyonecek

Legendární Jára Cimrman. Tahle kombinace herců byla prostě smrtící, všechny scénky měly přirozený humor. Nehledali zde nic co tam není a prostě jednoduché, jasné a vtipné. Kdybych měl možnost určitě bych si do divadla na tyhle scénky zašel. ()

Dinsberg

Je zajímavé s odstupem času sledovat kolik "neherců" (míněni bývalí kulisáci) nakonec s úspěchem zakotvilo na divadelních prknech a v případě Jana Kašpara nakonec i ve filmu. A je to dobře, protože autorská dvojice Svěrák-Smoljak šla na autorské divadlo opačným postupem oproti ostatním. Místo, aby nutil herce přizpůsobit hře, přizpůsobili hru hercům. Jejich satirický styl, ačkoli evidentně nebyl prvoplánový, musel být trnem oku normalizačním činitelům. A je až s podivem, že divadlo jako celek nebylo zakázáno. Zřejmě tak zapůsobila reakce Ladislava Smoljaka, že oni do her žádné "jinotaje" nevkládají, a pokud je tam divák vidí, pak si hlediště s jevištěm nerozumí. ()

Letní filmová škola se blíží

Letní filmová škola se blíží