Bezvýchodná situace. Případ Františka Vinického je symbolickým mementem pro všechny, kteří byli v různých historických obdobích politického i společenského útlaku postaveni před těžká osobní dilemata, útočící především na čest a svědomí člověka. Soukupův film si zachovává neoddiskutovatelné skvělé přednosti scénáře i režie. Patří mezi ně jistá kamera, až do detailů propracovaná výprava i stavby, jasně budované a pevně vedené hlavní postavy i hned celý trs skvělých hereckých výkonů (Brzobohatý, Kvietik, Němec, Besser, Geprtová, Kostka, Brabec, Sklenčka...), který rezultuje z tohoto souhrnu předností. Metoda soustředěného nátlaku je, zdá se, nejúčinnější zbraní totalitních mechanismů. V každé době a za všech okolností.(25.2.2017)

Je zde několik styčných bodů s dalším režisérovým snímkem Romaneto (v čele s úchvatným vystižením dobové atmosféry), tam mi ale přišel příběh ucelenější a vymakanější. 65%(2.2.2013)

Podívejme, co ten Soukup dovede. Výborný film, u kterého je navíc s podivem, že vůbec vznikl. Je to výrazně jinotajný příběh odkazující přes 50. léta 19. století na období normalizace, v době vzniku filmu tedy neradostnou současnost. Moc se mi to líbilo. 90%(22.10.2012)

Ta beznaděj Radka Brzobohatýho byla flustrující. Silný příběh ve kterým Radek Brzobohatý předvádí totální herecký nadvýkon, kostýmně a exterieově bezchybné drama jednoho člověka proti fízlovskýmu státu.(26.3.2014)

Strašlivá, nepředstavitelná hrůznost policejního státu, kde špehuje každý každého a kde, když jste v nemilosti, nemáte šanci... :-() To existovalo!!!! Nezapomínejme.(24.9.2013)

• - Režisér Jaroslav Soukup se inspiroval osudy osobností 19. století Karla Sabiny, Josefa Václava Friče a Emanuela Arnoldse. (nezavisla)

• - Film je mj. inspirován skutečným příběhem českého spisovatele Karla Sabiny. Jeho životní osud je prakticky stejný jako osud hlavní postavy tohoto filmu, Františka Vinického (Radoslav Brzobohatý). (ricky4)

• - Jedná se o další projekt Radoslava Brzobohatého, ve kterém si střihl českého vlastence z 19. století. Ten první je legendární český seriál F. L.Věk a je zajímavé, že v obou projektech se postava Radosalva Brzobohatého jmenovala František. (ricky4)